Kuřata přepravují malá vejce: důvody a co dělat?

Začínající chovatelé drůbeže neví, jak reagovat, pokud kuřata přepravují malá vejce. Patologie je buď normou, závisí na mnoha faktorech. Ve většině případů je náhlý pokles velikosti vajec příležitostí k přezkoumání podmínek udržování a výživy nositelů. Někdy je tato situace spojena se závažnými patologiemi v těle kuřat.

Domácí kuřata s vejci

\ t
Obsah
 1. Kuře nese malá vejce - kdy by se pták měl obávat vody?
 2. Faktory ovlivňující velikost slepičích vajec
 3. Věk paní
 4. Rodinná příslušnost
 5. Hormonální poruchy
 6. Cizí těleso v ovidu
 7. Zánět vaječníku
 8. Metody řešení problému
 9. Preventivní opatření

Kuře nese malá vejce - kdy by se pták měl potýkat?

Když jsme zjistili v hnízdě vejce malé velikosti, není nutné panikařit, pokud se jedná o jediný případ. Změna jejich velikosti může být způsobena hormonálními změnami v těle ptáků. Jeden a stejný kuře může dát v různých časech velká nebo malá vejce, neměli byste věnovat pozornost. Pokud se situace dramaticky změnila a je konstantní - vejce se stala mnohem menší, než tomu bylo dříve, možná existuje určitý druh patologie.

Faktory ovlivňující velikost slepičích vajec

\ t

Průměrná kuřecí vejce váží 55 g a malá jsou zařazena do kategorií 2 a 3. Jejich hmotnost je 45 až 55 g a 35 až 45 g. Chov vajec vyvolává jak vnější faktory, tak fyziologické rysy vrstev:

 • Jedním z důvodů, proč kuřata přepravují malá vejce, je počátek vaječníků;
 • závod;
 • hormonální změny v organismu ptáků;
 • požití cizího tělesa do vejcovodu;
 • salpingitida.

Věk paní

Kuře začne nést, když váha jejího těla dosáhne 70% hmotnosti dospělého. A ptáci masa a vaječných plemen dozrávají o 2-3 týdny později než medvěd. Má význam a čas vzniku ptáků. Kuřata vylíhnutá na konci zimy nebo brzy na jaře jsou připravena na vejce do května nebo června.

Velikost vajec u dospělých kuřat a mladého muže je jiná. Je to způsobeno fyziologickými rysy struktury vajíčkovodu - v raném věku je již kratší. Jak dospělý roste, reprodukční orgány kuřete se mění a přicházejí do normálu.

Pozor! Mladí vejce se vyznačují vynikající chutí, protože obsahují žloutek standardní velikosti a tenkou vrstvu proteinu.

Časný nástup ovipozice je spojen s rizikem rozvoje zánětlivého procesu v ovidu a smrti ptáka. Zkušení zemědělci se doporučuje, aby počkali, až se tam mladý muž zcela utvoří. V průměru kuřecí vejce začíná věku ve věku 18-20 týdnů.

Rodinný stav

\ t

Při nákupu produkce kuřecích vajec je důležité zjistit, kolik vajec přivezou a jaká je jejich průměrná velikost. Pro každé plemeno jsou definovány standardy, které by měly být vedeny. Průměrná hmotnost vajíčka u nosiče různých plemen:

 • Leghorn - 55 g;
 • Sultana - 40-45 g;
 • Ruštinabílá - 56 g;
 • Hamburk - 45–54 let

Leghorn chicken

Trpasličí plemena jsou velmi ječmen, jejich vejce jsou vynikající, ale ve velikosti jsou nižší než velká vejce kuřat.

Hormonální poruchy

Zrání vajec, tvorba vajec a jejich pohyb na homotytech kontroly vajíček. Porušení tohoto procesu může vést nejen k manipulaci s hotovým produktem, ale také k různým patologiím - nepřítomnosti žloutku nebo deformaci. Faktory vyvolávající hormonální selhání u kuřat:

 • náhlé změny ve stravě;
 • pravidelná distribuce krmiva, prodloužené hladovění;
 • změna známého prostředí;
 • konflikt v slepičím domě;
 • hluk.

Vitamíny přidané do stravy pomohou dětem rychleji se zotavit ze stresu. V létě zemědělci zvyšují podíl zeleně a v zimě používají speciální doplňky a premixy, které pomáhají normalizovat emocionální stav ptáků.

Při změně bydliště musí nositelé potřebovat čas na přizpůsobení - asi 7-10 dní. Pták se vyrovná se stresem rychleji, pokud pro ni farmář připraví hnízdo a poskytne mu plné jídlo. Důležitou roli přitom hraje teplotní režim v kurníku. Sloupec teploměru by se měl měnit v rozmezí + 15 ... + 22 stupňů.

Cizí těleso ve vaječníku

Když se cizí předmět dostane do vaječných buněk, kuřata přepravují malá vejce bez žloutků. V reprodukčních orgánech pronikají cizími předměty kloakou. Často jsou uvnitř peří, úlomky, malé kameny,červy Když je ve vejcovodu mimozemské tělo, je organismem rozpoznán jako již vytvořený žloutek. Pak se pod vlivem hormonů vytvoří bílkovinová část vajíčka, pak ochranný platýs a skořápka. Jako výsledek, kuře nese vejce bez žloutků, a oni jsou menší ve velikosti.

Zánět vaječníků

Salpingitida je zánět ovidu. Onemocnění se vyskytuje z různých důvodů - v důsledku nesprávného krmení ptáků, poranění reprodukčních orgánů a také na pozadí nedávných infekcí.

První příznak salpingitidy se zvětšil na břicho. Štěně jí špatně, stává se pomalým, nese deformovaná nebo malá vajíčka. Když je zánětlivý proces ve vejcovodu z kloaky často vylučován hlen.

Léčba salpingitidy začíná okamžitě, jinak nosič zemře. Kuřáci dávají Pituitrin, injekčně podaný lékem Synestrol. Vitamíny A a E. vstupují do stravy.

Pituitrin

Metody řešení problému

Po zjištění, že kuře začalo přepravovat malá vejce, je nutné zjistit důvod, proč se kuře děje. Pokud nejsou zjištěny známky zánětu vaječníků, může to být způsobeno stresem nebo špatnou výživou. Zemědělec by měl přezkoumat dietu kuřat a podmínky pro jejich omezení. Včasné rozložení krmiv a zavedení vitamínů do menu menu pomůže vyřešit problém během několika dnů.

Pokud kočka vypadá utlačená, ztráta chuti k jídlu a činnost, měla by být předvedena veterináři. Drůbež se ne vždy podaří odhalit existující zdravotní problémy u ptáků.

Preventivní opatření

Ložiskové palačinky vyžadují zvýšenou pozornost. Chyby v jejich udržování a krmení mohou vést nejen ke snížení velikosti vajec, ale také k úplné absenci ovipozice. Aby se zabránilo požití vajec, doporučuje se, aby:

 • podávání krmiva ve stejnou dobu;
 • diverzifikovat stravu ptáků, zavést do ní vitaminové doplňky, bylinky;
 • nastavte světelný režim ve slepici;
 • sledovat čistotu drůbežárny - pravidelně vyměňovat podestýlku a dezinfikovat ji nejméně jednou za 2 měsíce;
 • udržovat vhodný teplotní režim u kuřáka v rozsahu 15-22 stupňů tepla;
 • zkoumají vrstvy pro rozvoj zánětlivých procesů a cizích předmětů ve vejcovodu;
 • neumožňují včasné zahájení ovipozice u mladých.

Když jsme zjistili, že kuře upustilo velmi malé vejce, neměli byste panikařit. Nejdřív se musíte podívat na ptáka. Snížená aktivita, zvětšený žaludek, depresivní vzhled, výběr z kloaky - rušivé symptomy. Když jsou zjištěny, stojí za to ukázat zásobu veterináře. Pokud je zdraví opeřených v pořádku, musíte zlepšit podmínky pro chov slepic a revizi jejich stravy.