Květák květák: Pěstování a péče

V Rusku, květák chytil v XVIII století, ale v těch dnech to bylo považováno za pochoutku. Pouze bohatí lidé si to mohli dovolit jíst. Nyní je tato zelenina dostupná všem a karavany se úspěšně pěstují na svých pozemcích. Květák Květák je vynesen ruskými vědci. Tato odrůda je ceněna pro možnost získání časné sklizně, vynikající chuti a vysokého výnosu. Pro začátečníky budou užitečné informace o kultivaci kultury.

Květák květák

\ t
Obsah
 1. Popis odrůdy: původ a vlastnosti
 2. Výhody a nevýhody kultury
 3. Vlastnosti pěstování
 4. Příprava k setí
 5. Semena osiva na sazenicích
 6. Péče o sazenice květákové kozy
 7. Transplantace v otevřeném terénu: režim načasování a přistání
 8. \ t
 9. Metoda pěstování květákového květáku
 10. Péče o kulturu pod širým nebem
 11. Zalévání
 12. Systém hnojiv
 13. Ochrana květenství před sluncem
 14. Možné problémy s chovem

Klasifikace: původ a charakteristika

Pracovníci osivářského podniku v Petrohradě pracovali na vytvoření odrůdy. V roce 2007 byl zaveden do ruského registru rostlin. Zelí Koza-dera je vhodné pro pěstování v různých regionech země.

Jedná se o odrůdu střední třídy s dobou zrání asi 100 dnů, pokud počítá čas od okamžiku vzniku schodů.Doba zrání závisí na době výsadby a povětrnostních podmínkách dané oblasti.

Rostlina tvoří kompaktní vzpřímenou objímku, sestávající ze slabě probublávajících listů střední velikosti. Jsou natřeny šedozelenou barvou a jejich povrch je pokryt svazkem vosků se střední hustotou. Okraje listů jsou mírně zvlněné.

Vlastnosti květáku květáku Caulifera:

\ t
 • kulaté, středně konvexní;
 • povrch je kopcovitý;
 • barva - mléčně bílá;
 • Květenství - 700-800 g;
 • hlava je 1/3 pokryta listy;
 • struktura je hustá;
 • výtěžky 2,5-3 kg /m2.

Výhody a nevýhody kultury

\ t

Odrůda květáku je vysoce ceněna zahradníky, protože má mnoho výhod:

 • semena jdou spolu;
 • kultura se nebojí mrazů, sazenice, které prošly kalením, mohou odolat poklesu teploty na -4 stupně;
 • nádherná chuť - květenství nabídky a šťavnaté;
 • stabilní sklizně;
 • odrůda má dobrou imunitu.
Nevýhody kultury zahrnují požadavek na kvalitní péči, i když pro zkušené zahrádkáře to není problém. Mějte odrůdu květák potřebuje pozornost.

Vlastnosti pěstování

\ t

Odrůda kozích sedmikrásek v Rusku se pěstuje hlavně prostřednictvím sazenic. Výjimkou jsou jižní regiony. Podmínky výsevu jsou stanoveny s ohledem na povětrnostní podmínky jejich území. V centrální části země se zahradníci začínají pěstovat na konciBřezen, a pěstitelé zeleniny, kteří žijí v Uralu a Sibiři, v prvních dnech dubna.

Sedmikrásky květáku

\ t

Příprava k setí

\ t

Pro zlepšení klíčivosti osiva se doporučuje předběžnou úpravu. Někteří zahrádkáři po krátkém namočení materiálu na výsadbu do roztoku manganu zabalí do vlhkého hadříku a podrží misku na baterii. Dezinfekční prostředky také používají roztoky fytosporinu nebo Bacophitu. Růstové stimulátory se používají ke zlepšení podobnosti a posílení imunity kultury:

 • Epin;
 • Zirkon;
 • Humát draslíku.

Další způsob, jak probudit životní energii semen - umístit je na 30 minut do horké vody (50 stupňů), pak na 5 minut - v zimě. Pak se semena smísí s vlhkým pískem, zabaleným do polyethylenu. Balení se sadbovým materiálem se ponechá ve dne při pokojové teplotě a v noci se čistí v chladničce, přihrádce na zeleninu.

Když semena lehce nabobtnají a téměř vypuknou, můžete začít zasít, ale nejprve musíte připravit půdu, abyste pěstovali sazenice. Květák, stejně jako její příbuzní, je v půdě náročný. Roste dobře v bohatém organickém substrátu s volnou texturou a neutrální úrovní kyselosti.

Pozor! V kyselých půdách špatně roste zelí. Takové prostředí je příznivé pro reprodukci patogenních mikroorganismů, které způsobují onemocnění v kultuře.

Zkušení zahradníci tvoří půdu pro sazenice následujících složek:

 • trávník;
 • humus;
 • rašelina;
 • kompost;
 • písek.

Složky se odebírají v přibližně stejném poměru, písek lze použít méně - do 15% celkového objemu půdy. Je nutné dát baculatost. Trávník je odebrán ne více než 10%, protože je kyselý. Směs musí být zavedena do dřevěného popela. Tato složka pomáhá chránit rostliny před křížovitými květy a slouží jako minerální doplněk.

Výsev semen do sazenic

\ t

Květák Koza-dera negativně reaguje na transplantace, takže je nejlepší jej okamžitě zasít do samostatných nádob - malých plastových kelímků nebo rašelinových nádob. Je důležité, aby nádoba byla pod odvodňovacími otvory. Kapacity se naplní půdou o 2/3, zatímco tloušťka vrstvy půdy by neměla být menší než 5 cm. Substrát předvlhčený.

Sazenice zelí

\ t

Semena 2-3 kusy uložené do hloubky 1 cm a sypané vrchní půdou. Pokud přistávací materiál prošel přípravou před osivem, nebude dlouho čekat, až přijdou semenáčky. Utažením skleněného povrchu filmem se ponechá při pokojové teplotě. Už po 2-4 dnech jsou jemné mladé výhonky vzrušující. Nyní lze úkryt vyčistit.

Péče o sazenice květáku květáku

\ t

Semena vyžadují odbornou péči. Chyby v agrotechnice mohou vést k protažení a smrti rostlin. Sazenice jsou umístěny na dobře osvětleném místě, ale nenechávejte je na přímém slunečním světle. V prvních 7 dnech se odpoledne udržují sazenice při +10 ° C+ 5 ... + 6 v noci. Pak se sazenice pěstují uvnitř, kde je rtuťový sloupec v rozmezí +13 ... + 16 stupňů.

V dubnu délka světla nepřesahuje 8 hodin, ale s nedostatečným osvětlením jsou stonky silně nakresleny, přičemž kořeny nemají čas se vyvíjet. Z tohoto důvodu používají zahradníci luminiscenční lampy k osvětlení květáku.

Pozor! Doporučená délka světelného dne pro květák je 10-12 hodin.

Pěstování ve fázi sazenic zahrnuje zavlažování a obvaz. Rostliny se pravidelně každých 3-5 dnů hydratují, řídí se stavem půdy. Když se na stonku vytvoří pár pravých listů, zelí se nejprve krmí komplexními minerálními hnojivy a dusičnanem amonným.

K přípravě kompozice v litru vody se rozpustí 3 g hnojiva obsahujícího dusík, 2 g superfosfátu a 2 g síranu draselného. Druhý obvaz se provádí krátce před přesazením sazenic do města, 12-14 dní po prvním. Tentokrát se používají stejná hnojiva.

Za dva týdny před výsadbou semenáčků ve městě začnou ztvrdnout a rozšiřují nádoby na ulici. Doba pobytu ve vzduchu se denně zvyšuje. V posledních 3 dnech, zelí listy na ulici i na noc. Tento postup pomůže rostlinám silným a schopným přenášet námrazu.

Transplantace v otevřeném terénu: načasování a rozvržení

Volný čas je připraven předem. Na podzim je kopaná a hnůj. Pokud je to nutné, půda je vápno. Perfektnímísto pro pěstování květáku, kde v minulosti sezóna pěstovala rajčata, brambory, okurky, cibuli, cuketu. Vzhledem k tomu, že kultura netoleruje stagnaci vlhkosti do kořenů, je lepší zvolit pro ni pozemek, který se nachází v kopci, a ne v nížinách.

Pozor! Sazenice květáku Kozí strom je připraven k přistání na lůžku ve věku 35-40 dní. V tomto okamžiku má stonek 4-5 listů a rostliny samy dosahují výšky 18 cm.

Požadovaný den přistání. Výrobci semen třídy Koza-dereza doporučují umístění 1 čtverečního metru 3-4 semenáčků. Odkládejte salonky v hloubce 10-12 cm. Do každé z nich se vloží 20 g superfosfátu, 3 g dusičnanu amonného, ​​hrst popela. Někteří zahradníci doporučují dát trochu cibule - jeho vůně děsí škůdce.

Dále se studny zbavují vody a vysazují se semenáčky, ponořují se na úrovni spodních listů. Po pracích se půda pod křovinami pokrývá vrstvou humusu a pokropí popelem.

Pozor! V prvních dnech po transplantaci jsou mladé rostliny implantovány z jasného slunce. K tomuto účelu se používají papírové kapsy nebo smrkové větve.

Bezproblémová metoda pěstování květákového květáku

\ t

Můžete pěstovat tyto plodiny a přímý výsev v půdě.

Fytosporin

Je důležité počkat, až se půda ohřeje na +12 stupňů, a noční omrzliny se stanou vzácným jevem. Ošetřená semena fytosporinu jsou uložena v hloubce 2 cm v předředěné a vlhké půdě.

Rada. V každé studněje lepší snížit 2-3 semena. Pokud všichni sestoupí, slabé výhonky štípnou na úrovni země a nejsilnější odchod.

Semena jsou pokryta netkaným materiálem nebo jsou vyrobena ze skleníků z vyřezaných plastových lahví nad studní. Po nástupu schodů jsou rostliny pravidelně vysílány a když se počasí stabilizuje, úkryt je odstraněn.

Péče o kulturu pod širým nebem

Květák vyžaduje odborně organizované zalévání, zakořenění, uvolňování půdy a obvaz. Kultura dobře reaguje na výživu. Zvláštní pozornost je věnována při tvorbě vaječníků.

Zavlažování

I když se sazenice neplazily, je dvakrát týdně zavlažována, zatímco spotřeba vody je 8 l /m2. Dále je frekvence zvlhčování redukována na jednu dobu po dobu 6 dnů za předpokladu, že se půdě podaří vyschnout. Potřeba vlhkosti se zvyšuje ve druhé polovině vegetace, kdy se rodí a rostou hlavy. Během této doby se doporučuje použít 10-12 litrů vody na 1 m2.

Pozor! Květák je lépe zvlhčen metodou zalévání.

Systém hnojiv

Odrůda Koza-dereza je středně velká, takže se třikrát krmí v otevřené půdě. Poprvé se postup provádí 2 týdny po převozu do města. V tomto stádiu rostliny potřebují pro zvýšení zelené hmoty dusík, takže zahradníci často používají oddělenou infuzi ptačího trusu nebo krávy v koncentraci 10%. Můžete je nahradit současným zeleným hnojivem z plevelů kopřiv, pampelišek.

obvaz se provádí za 2 týdny a třetí - dalších 15 dní. V obou případech je květák napájen draslíkem superfosfátu a kyseliny sírové, přičemž tyto látky se rozpustí ve vodě. Dávkování je uvedeno v návodu k použití.

Kultura navíc vyžaduje výchovu listů bórem a molybdenem. Látky se rozpouštějí ve vodě, podle doporučení uvedených na obalu a stříkané části rostlin. Postup se provádí v intervalech 1 krát za 30 dnů.

Ochrana květenství před sluncem

Vytvořené květenství musí být chráněno před jasným hořícím sluncem. Jinak hlavy ztmavnou a jejich chuť se zhorší. Obvykle jsou ovály pokryty listy pod pupeny. Jsou shromážděny ve svazku a upevněny pohodlným způsobem - nitě nebo špendlíky.

Možné problémy s chovem

Odrůda květáku Kozy-dereza má dobrou imunitu vůči běžným chorobám, je však stále nutné věnovat pozornost prevenci jejich vývoje. Kultura není nemocná, pokud zahradník:

 • dodržuje pravidla střídání plodin;
 • nezanedbává úpravu osiva a půdy před setím;
 • včas odstraní plevele;
 • zavádí hnojiva podle systému;
 • zápasí se škůdci.

Poslední bod je velmi důležitý, protože hmyz dokáže zbavit pěstitele plodiny. Příznaky napadení škůdci jsou následující:

 • ztráta turgoru;
 • zpoždění růstu;
 • vzhled listů na dírách, body;
 • nedostatek vaječníků nebo deformace hlav - to se stane, kdyžpoškození bodů růstu housenky.

V počátečním stadiu pomáhají finanční prostředky lidí s hmyzem. Zelí nastříkané roztokem kyseliny octové nebo mýdla, česneková infuze. Mezi řadami ležely vavřínové listy nebo větve pelyňku. Neúčinnými lidovými prostředky jsou insekticidy - Decis, Aktar, Karate, Ivermec.

Důležité! Chemické přípravky se po tvorbě vaječníků nepoužívají.

Hmyz napadající květák - housenky, mšice, zvlněné puchýře, zelné mouchy a kříženci jsou příčinou infekcí. Do poškození, které zanechávají na listech a hlavách, pronikají patogenní bakterie, viry a houby způsobující onemocnění - bakterióza, hniloba, peronosporóza, alternaria a další.

Pěstování odrůd karfiolu Kozí dezert vyžaduje od zahradníka určité znalosti. Poskytnutí vhodných podmínek pro růst kultury a řádné péče o ni obdrží odměnu v podobě bohaté sklizně.