Květák: Pěstování a péče v otevřeném terénu

Lidé, kteří mají zdravotní problémy nebo sledují své tělo, dávají přednost vyvážené a správné stravě. Strava by měla zahrnovat zeleninu a ovoce bohaté na vitamíny a minerály, s nízkým kalorickým obsahem a maximálním přínosem pro tělo. Mezi tyto produkty patří květák, obsahuje vše, co potřebujete k udržení síly a zlepšení zdraví. Pěstování zeleniny na posteli nepředstavuje zvláštní práci, proto je v zájmu mnoha zahrádkářů.

Hlavice květáku

\ t
Obsah
 1. Popis kultury, její vlastnosti a vlastnosti
 2. Jak pěstovat sazenice květáku
 3. Příprava a setí semen
 4. Vhodné podmínky pro setí
 5. Příprava půdy
 6. Péče o plodiny
 7. Potápění rostlin
 8. Jak zasadit sazenice na lůžka?
 9. Jak si vybrat místo na webu?
 10. Datum výsadby květáku
 11. Příprava půdního plánu a plánu výsadby sazenic
 12. Sazby
 13. Pěstování a péče
 14. Správné zavlažování
 15. Odplevelení plevelů a uvolnění půdy
 16. Výživa rostlin
 17. Stínování křídel ze slunce
 18. Nemoci a škůdci květáku a opatření pro boj proti nim
 19. Sběr a skladování květáku

Popis kultury, její vlastnosti a vlastnosti

Květák je každoroční zahradní kultura pěstovaná po celém světě. JejíMychivata kořeny, listy protáhlé, karafiát nebo kopinaté (v závislosti na druhu), stonek je sudý a hustý, ovoce - kulaté nebo rozdělené hlavy, skládající se z květenství.

V závislosti na odrůdě jsou tyto masité květenství zbarveny v bílé, smetanové, oranžové, zelené nebo fialové. Dužina zelí je bohatá na vitamíny a minerály a jejich obsah převyšuje obsah ostatních druhů zelí, pro které je odborníky na výživu tak respektován.

Navzdory nízkému kalorickému obsahu (pouze 30-35 kalorií na 100 g výrobku) může jedna dávka obdržet denní dávku všech nezbytných mikro a makro prvků. V barevném zelí je kompletní sada vitamínů - A, C, B, E, D, U, K, H, PP; a minerály - vápník, draslík, fosfor, hořčík, mangan, železo, zinek, měď, síra, sodík.

Neuvádějí se další složky:

 • Celulóza.
 • Rychle se měnící proteiny.
 • Organické kyseliny (citrónová, jablečná, tartronová).
 • Aminokyseliny.
 • Pektin.
 • Škrob.
 • Cukr a sacharidy.
 • Biotin (kapalná látka posiluje nervy).

Všechny složky mají příznivý vliv na práci celého organismu jako celku a na samostatné systémy: trávicí, nervové, kardiovaskulární, imunitní. Jemný, jako by se tavil v ústech, dřeň nedráždí sliznici žaludku, střeva, je povolena pro použití u kojenců během prvního období krmení. V zelí, tam jsou prakticky žádné kontraindikace a omezení, to vede na světovém trhu zeleniny a nižší než prvenství pouze bílé odrůdy rybízu.

Nejprve byla doporučena kulturapoužití jako lék a posilování organismu v zimě, ale chovatelé vyvedli přirozenou hořkost z buničiny a vytvořili dokonalý dietní výrobek. Prokazatelně prospěšné pro játra, zelenina má choleretický účinek, odstraňuje toxiny a těžké kovy, čistí krev, snižuje tvorbu cholesterolu, posiluje imunitu.

Důležité! Jediný případ, kdy je omezeno používání zeleniny, je dna.

Jak pěstovat sazenice květáku

\ t

S ohledem na užitečnost a univerzální kulinářské použití se karfiol pěstuje nejen v průmyslových formátech, ale také v chatových oblastech, kde se přidává kultura několika tří lůžek. V tomto není nic konkrétního, s kompetentní přístup můžete pěstovat zdravé sazenice a získat velkorysý sklizeň chutné a užitečné zelí.

Sazenice květáku

\ t

Především je nezbytné určit odrůdu a zralost plodů. Pro severní regiony je to velmi důležité, protože v krátkém létě, ne všechny druhy zralé doby, zde dávají přednost časným hybridům. Ve středu a ve střední dráze, vysazené brzy a uprostřed padlých, ale neexistují žádná omezení na jihu, kde i poslední odrůdy rodí.

Příprava a setí semen

\ t

Koncem února začíná výsadbový materiál, osivo zakoupené v obchodě začíná být zpracováváno v továrně, takže nevyžadují zvláštní koupání, ale nakoupené na váze nebo odebrané z domácího lůžka podléhají teplotnímu namáhání.

Za tímto účelem se semena sníží na horkou vodu (+50 0С) o 15-20minut, po smažení se povrch zrna odstraní a zbytek se na několik minut přenese do nádoby se studenou vodou. Dále jsou chlazená zrna transplantována do talíře s roztokem růstového stimulátoru a manganu, které zůstávají po dobu 8-12 hodin.

Příprava semen končí koupáním pod tekoucí vodou a sušením. Pro zvýšení podobnosti semen stratify, nechat je na spodní polici chladničky denně.

Zajímavé! Mangan nahraďte česnekovou šťávou zředěnou vodou v poměru 1: 3.

Vhodné podmínky pro setí

\ t

Termín přípravy a setí semen každé odrůdy je odlišný: časně sklizený na konci února, po 2 týdnech jsou odrůdy v polovině období a za 2 týdny se můžete zabývat pozdními odrůdami.

Pro produktivní růst a destilaci zdravých sazenic v místnosti se udržuje konstantní teplota +18 ... + 20 stupňů as nástupem prvních výhonků se snižuje na + 6 ... + 10 stupňů po dobu 5-7 dnů. Květák, který má vyčerpaný kořenový systém, vyžaduje časté zavlažování a vlhkost 70-80%.

Důležité! Porušení vlhkosti a vysoké teploty povede k prudkému přechodu sazenic do fáze kvetení, bez tvorby ovoce.

Poté, co by stagnující schody měly být nastaveny na denní teplotu + 15 ... + 18 0С av noci +10, jinak budou sazenice vytaženy a budou slabé.

Příprava půdy

\ t

Jemné kořeny vyžadují nejen hojné zalévání, ale také volnou, úrodnou půdu. Je lepší zasadit semena do samostatných rostlinKvětináče naplněné hotovým substrátem nebo používající rašelinové pilulky, v takovém formátu, rostliny nemusí být vyzvednuty, resp. Stromek nebude vystaven stresu a traumatismu kořenů.

Pokud není připravená půda, bude se hodit směs zahradní půdy a následujících složek:

Říční písek

 • Rašelina.
 • Říční písek.
 • Ohromen.
 • Zkažená a přerostlá kráva.

Všechny složky jsou odebírány v 1 dílu a rašelina je zavedena více, pro volnou půdu a pórovitost. Složení by mělo být lehké a vzdušné, ale zároveň výživné. V kyselé půdě přidejte vápno, dolomitovou mouku nebo popel na dřevo k neutralizaci.

Péče o plodiny

\ t

Před výsevem je obal ošetřen vroucí vodou nebo roztokem manganu pro dezinfekci a odstranění poškození kiwi. Jako kontejnery jsou vhodné kazety typu osiva, hliněné, plastové nebo rašelinové květináče a lze použít i plachtoviny z vajec. Navíc jednotlivé nádoby nevyžadují zobrazování, což narušuje kořenovou strukturu a křehké stonky.

Dezinfikované misky se vyplňují půdou, jemně navlhčují a činí hloubky do 2 cm, které jsou umístěny ve 2 semenech. Po výsevu je půda pokryta potravinovou fólií nebo sklem, aby se vytvořil skleníkový efekt, a ponechte obal na teplém místě s rozptýleným světlem pro klíčení. Po 2-4 dnech se objeví první výhonky, během této doby se úkryt odstraní a teplota se sníží na +6 stupňů, což poskytne jasné světlo.

DospělýSazenice kontrolují a zanechávají silnější, po týdnu se teplota zvýší na +15 stupňů a zajistí mírné zavlažování teplou vodou. Když jsou vytvořeny 2-3 skutečné listy, první obvaz se skládá z:

 • roztok krávy a vody v poměru 1:10;
 • 1 sklenici popela na 10 litrů vody.

Vyberte si něco a po 10 dnech - jiné. Soustružení je velmi důležité, protože nadměrná aplikace dusíku způsobí, že půda bude kyselá, což je škodlivé pro květák. Vylévání se provádí ze spreje, aby se zabránilo deformaci slabých výhonků.

Potápění rostlin

\ t

Pozorování sazenic prokázalo, že jarní rostliny namáčené se dobře vysévají a vysazují v oddělených nádobách. Ale pokud jste transplantační rostliny v pozdější době, pak je zde riziko inhibice rozvoje kultury.

Pokud bylo osivo uvedeno do celkové kapacity, bude muset diktovat rostliny v květináčích nebo ve skleníku na vytápění. Provádí se 21 dní po tvorbě schodů nebo v přítomnosti dvou pravých listů v zahuštěných sazenicích. Na novém místě, sazenice budou trávit asi 1 měsíc před přesazením do otevřeného terénu, takže kontejnery vyzvednout prostor.

Jak zasadit sazenice na lůžka?

V různých regionech se termín transplantace volí individuálně, navíc se berou v úvahu věkové charakteristiky odrůdy a stav sazenic. Stabilnější a robustnější sazenice se v dubnu umísťuje do nevytápěných skleníků nebo skleníků a poskytuje dodatečnou vrstvu izolace, chrání před mrazem. A pozdní a slabé výhonkyčeká na to

Důležité! Pozdní odrůdy květáku mohou být vysazeny před 1. červencem.

Při přistání na lůžku je nutné pečlivě zvolit místo a složení půdy a zavést všechny potřebné složky. Nedostatek světla a výživy ovlivňuje stav plodů, rostou malé, načechrané nebo netvořené vůbec, vypouštějí květinové stopky.

Jak si vybrat místo na webu?

Květák je světlá plodina, která miluje slunce, ale ne teplo. V nedostatečném světle jsou hlavy tvořeny malé, deformované nebo vůbec nejsou, jsou ovlivněny i slabým stínováním.

Brambory na zahradě

Nejvhodnějším místem pro pěstování kultury je volná, výživná půda, která před tím, než vyrostla křížově opylovaná zelenina: brambory, rajčata, cibule, melouny, obiloviny. Na podzim je místo tráveno a obohaceno draslíkem, fosforem, humusem a humusem listů. V zimě jsou všechny složky rozloženy a důkladně promočeny v půdě. Před výsadbou zkontrolujte kyselost půdy a připravte vhodné přípravky.

Datum výsadby květáku

\ t

Procedura začíná v teplém počasí, kdy není mráz, ale není zde teplo. V jižních regionech se angažují koncem dubna - začátkem května, ve středním pruhu je lepší zaměřit se na polovinu května a na konci měsíce na Sibiř a Ural. Pozdní výsadby jsou naplánovány na 1. července, takže první a střední odrůdy jsou vysazeny jako první.

Aby semenáče nerostly a nechodily v šípech, zasadily ji na 45-50Den od prvního žebříku, ale s ohledem na povětrnostní podmínky. Kvalitativní výsadbový materiál by měl mít 4-6 pravých listů, silný stonek a ztvrdlé zdraví, pro tento účel se na chvíli vyjímají zásobníky se sazenicemi, což postupně zvyšuje čas na procházky. Po dobu 3 dnů před transplantací nechte noc strávit na čerstvém vzduchu, pokrytý filmem.

Příprava půdního plánu a plánu výsadby sazenic

\ t

Proces pěstování květáku v otevřeném terénu je jednoduchý, ale vyžaduje pozornost a náležitou agrotechniku. Pokud bylo na podzim toto místo tráveno a obohaceno všemi potřebnými látkami, bude při přesazování nutné pouze několik speciálních půd:

 • Zahradní půda z otvorů.
 • Peregnny - 1 kbelík.
 • Popel ze dřeva - 500 gramů.
 • Močovina - 15 gramů.
 • Superfosfát - 2 lžíce.

Všechny složky jsou důkladně promíchány a aplikovány na 1-2 velkorysé rukojeti v každé jamce.

Kultura tvoří poměrně zubaté keře, proto jsou dodržovány režimy přistání, vzdálenost mezi křidélky musí být nejméně 30 cm a vzdálenost 70-90 cm. Kromě toho se interval zvyšuje v závislosti na podmínkách zrání, v polovině pozdního a pozdního období potřebuje více místa.

Přistání

Po rozlomení lůžek začněte pěstovat květák v otevřeném terénu. Procedura se provádí v ponurém, ale teplém dni nebo večer, kdy polední slunce a riziko popálenin.

Do studní se připravuje sklad, ve středu se provádějí prohlubování a předávání semenáčků překládkou tak, aby sepoškození kořenů. Po tom, rostliny jsou napojena a mulčování s rašelinou, pilinami nebo humus, nábřeží by mělo dosáhnout prvních listů, ale nezavírejte zásuvku, aby se zabránilo hnití.

V počátcích je nutné pokrýt semenáčky v noci silným polyethylenem, chránícím před jarním mrazem a chladnými dešti a odpolední háčkovací kapsy na papír.

Pěstování a péče

Výsadba a péče o karfioly nenesou nic zvláštního a neliší se od pěstování jiných plodin zelí. Sazenice vyžadují mírné, ale časté zalévání, krmení, mulčování, uvolňování půdy, ale všechny manipulace mají omezení a nuance.

Porušování agrotechniky je plné sklizně nebo vůbec v její nepřítomnosti. Klíč k úspěchu spočívá v drobivé a výživné půdě, organických a minerálních hnojivech.

Správné zavlažování

Systém povrchové kořenové kultury vyžaduje časté zavlažování a nemá rád sušení půdy, okamžitě ovlivňuje stav rostliny. Po transplantaci, půda zvlhčuje denně po dobu 1-2 týdnů, dokud sazenice nezískají sílu a posílit. Postupem času se zalévání snižuje na 2-3 krát týdně, v silném ohni objem vody, která teče do studní a je skladován s pomocí mulče se zvyšuje.

Nedovolte, aby voda tvořila hlavu zelí, takže je žádoucí používat odkapávání nebo zavlažování kořenů. Je nutné odmítnout z rozlití, aby nedošlo ke ztrátě zrození v důsledku hnilob, tvořené na řapíky a květenství.kabiny

Plevel a uvolnění půdy

\ t

Po každém hojném zavlažování by mělo být provedeno uvolnění půdy, ale velmi pečlivě, aby se nepoškodily kořeny. Aby tomu tak nebylo, dělají visící a mulčovací přezimující listy, piliny, malou slámu nebo rašelinu.

Tirsa

Nezapomeňte sledovat tvorbu plevelů a pečlivě je zbavit, jinak hrozí riziko nákazy nebo napadení škůdců.

Krmení rostlin

\ t

Během celého vegetačního období se provádí několik doplňků. První se vyrábí na jaře, při tvorbě sazenic za použití roztoku krávy. Květák reaguje akutně na nedostatek molybdenu a bóru, je nesmírně nezbytný, jinak rostou zeleninové hlavy a listy budou úzké a ochablé.

Spokojenost s nimi je možná pomocí minerálních roztoků, v obchodech se nacházejí speciální přípravky obsahující tyto složky. Dva týdny po transplantaci se zelí zalévá krávou (1:10) a po týdnu minerály se manipulace opakuje při tvorbě plodu. Zelenina se krmí 2-3 krát během celého vegetačního období.

Stínování jeskyní před sluncem

Aby se zabránilo rozkvětu a rozpadu dutiny v malých částech, odborníci doporučují utažení hlav. To se provádí pomocí dolních listů, zvedání a utahování, jako pytel kolem ovoce.

Tento postup se provádí v horkých letních dnech, aby se chránilo zelí před poškozením a popáleninami. Řeší je přímo před montáží nebo s nástupemzima

Onemocnění a škůdci květáku a opatření proti nim

\ t

Veškerá zelenina zelí trpí napadením hlemýžďů a hlemýžďů, zvyšuje riziko konstantní vlhkosti, stejně jako velké a chutné listy, pod nimiž snadno uniká ze slunce. V tomto případě použijte speciální přípravky.

Z mšic, housenek a larev jiných druhů hmyzu pomůže sprej rostlinnými infuzemi (česnek, pepř, plevel, pelyněk, rajský kořen, heřmánek) nebo mýdlový roztok. Od zelí mouchy a křehké puchýře pomáhá v prášku s tabákovým prachem nebo dřevěným popelem.

Sběr a skladování květáku

\ t

Při výsevu zelí není nutné neprodleně zabalit obal, je lepší ho uložit nebo zapsat data o zralosti, což napomůže orientaci při sklizni. Když ovoce získá charakteristickou barvu barvy, stane se hustou a velkou, kterou můžete sbírat. Hlavy jsou pečlivě odříznuty od stonku a přeneseny do skladovacích nebo zpracovatelských prostor a v místě řezu do 1-2 týdnů budou vytvořeny základy nových, menších hlav. Pokračovat v péči o keře, můžete získat druhou plodinu ze stejné rostliny.

Pokud z nějakého důvodu řádky neměly čas dozrát, není nutné zoufat, keře jsou vykopány spolu s kořenem a hliněnými prsy, jsou zasazeny do nádoby a umístěny ve skleníku nebo sklepě. V takových podmínkách je možné přivést květák a získat chutnou plodinu.

Řezané hlavy skladujte v suterénu při vysoké vlhkosti v suchém, větraném prostoruteplota v místnosti by měla být +2 stupně. Stejné podmínky mají prostor pro zeleninu v chladničce, malé hlavy otáčejí potravinový film a skladují po dobu 1-2 týdnů.

V arzenálu rostlin existuje mnoho mimořádně chutných a užitečných odrůd různých odstínů a velikostí. S dodržováním agrotechniky, a to i na obyčejné chatové oblasti, můžete pěstovat bohatou úrodu plodin, navíc pěstování květáku v otevřeném terénu a péče o něj se mírně liší od péče o ostatní druhy zelí.