Lázeňské procedury: léčba kožních onemocnění a nejen

Výlet do sauny lze bezpečně porovnat s návštěvou dobrého lázeňského salonu, který poskytuje služby pro omlazení pleti, zlepšení její struktury a vzhledu. Ale v sauně, pára, díky působení horkého vzduchu a léčivé páry vytváří silný zdravotní a terapeutický účinek. Navíc se tento účinek týká jak kůže samotné, tak celého těla.
Odborníci v oblasti oficiální a tradiční medicíny již dlouho prokázali, že lázeňské procedury pomáhají úspěšně řešit řadu dermatologických onemocnění, například ekzémů, lupénky, kopřivky, dermatitidy a neurotropametamie, furunkulózy atd. Užitečné pravidelné koupání nebo sauny se také stávají příznakem narušení periferní cirkulace krve, zbytkových účinků po mechanickém poškození kůže, poranění, odstranění následků neúspěšně provedeného odlupování kůže.

Jak to funguje?

Pod vlivem kontrastních teplot a mechanických účinků (humus s koštětem) během lázeňských procedur se zvyšuje permeabilita kůže v obou směrech - strusky a toxiny se snadno odstraňují z těla, zvyšuje se schopnost trávení prospěšných látek. Kromě toho kůže normalizuje lokální lymfy - a krevní oběh, zvyšuje hydrataci epidermis, stimuluje alokaci retinoidního potu z mezibuněčného prostoru kůže.
Pozitivní lázeňské procedury ovlivňují metabolismus, metabolické procesy v kůži, rovnováhu vody a soli, lokální imunitu, syntézu vazoaktivních látek, enzymů a enzymů.V souhrnu takové reakce zvyšují resorpční schopnost kůže, čímž se zvyšuje léčebný účinek lázní v souvislosti s mnoha chorobami, včetně dermatologických.
Hlavní vliv na organismus v ruské lázni s párou je způsoben kontrastními teplotami. Tělo páry a kůže se pro ně zahřívají na neobvykle vysokou teplotu a pak se náhle chladí, když se potápí do bazénu s velmi studenou vodou, prolévá se, tře se sněhem. V důsledku těchto utahovacích opatření se zrychluje periferní krevní oběh a zlepšuje se „dech“ kůže. Jednoduše řečeno, krev na povrchu kůže proplachuje, čímž stimuluje oxidační procesy, které nakonec poskytují zdraví a omlazující účinek.
Neméně příznivé pro pokožku a tělo jako celá masáž a tradiční vinná masáž v lázni. Díky masáži kůže zvětšuje košťata permeabilitu buněčných membrán, zvyšuje fragmentační kapacitu leukocytů, zvyšuje se aktivita enzymů. V důsledku takových mechanických vlivů je několikanásobně usnadněn vstup užitečných látek do hlubokých vrstev kůže.
Kvůli zvýšenému průtoku krve se metabolismus urychluje, což pomáhá eliminovat zánětlivé infiltráty a eliminovat škodlivé produkty rozkladu přes potní žlázy z těla, stejně jako vnitřní vylučovací orgány - játra a ledviny.

Jaká kožní onemocnění se léčí vanou?

Pod vlivem vysokých teplot a vlhkého vzduchu v parní lázni je intenzivní pocení, které má příznivý vliv na hydrataci.horní vrstva epidermis. Koupel procedury zjednodušují proces odstraňování parekeratoznyh a hyperkeratoznyh šupiny kůže stratum corneum při dlaždicové dermatóze, přispívají k čištění pruhů potních žláz ve folikulární hyperkeratóze.
Lázeňský dům dokonale zvládá jeden z hlavních úkolů symptomatické léčby různých typů dermatóz - odstranění kožního svědění. Kromě toho ovlivňují lázeňské procedury morfologické změny přirozených procesů způsobených dermatózou. Po návštěvě sauny s parní lázní nebo saunou se normalizuje výměna vody a elektrolytů, obnovuje se místní metabolismus kyseliny močové, cukru, dusíkatých sloučenin, lipidů. Díky tomuto pozitivnímu efektu je průběh onemocnění značně usnadněn a zvyšuje se také účinek hlavního průběhu léčby léky.
Kontrastní teplotní podmínky lázně mohou ovlivnit vazomotorickou adaptaci těla na teplotní rozdíly a pomáhat při léčbě dermatologických onemocnění, která způsobují poruchy krevního oběhu, která se projevuje v křečích cév, pocitu chladu v končetinách atd. Kromě toho jsou lázeňské procedury užitečné, když dermatózy, způsobené porušením funkcí vnitřních orgánů, a také mají velký vliv na průběh alergických kožních onemocnění. To je dáno tím, že při návštěvě je vliv koupele vystaven nejen kůži, ale i nervovému systému, detoxikačním a vylučovacím orgánům, celkovému metabolismu organismu.
Pravidelné návštěvy lázní nebo sauny varujísezónní recidiva některých chronických kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida různých typů nebo psoriáza. Nezapomeňte, že lázeňské procedury jsou obecně užitečné jako prevence sezónních onemocnění, zejména běžných virových infekcí (chřipky, akutních respiračních infekcí, anginy pectoris) a nachlazení, ke kterým dochází v důsledku nadměrného ochlazení těla.
Co je užitečnější pro lidi, kteří čelí kožním onemocněním? Každý ví, že psychologická nálada je důležitá při léčbě jakékoli nemoci. Vana, sauna je ideálním místem k relaxaci, uklidnění, vystoupení ze stresu nebo deprese, dobití pozitivní energií, zmírnění emocionálního stresu. Kromě toho, po návštěvě lázně, celkový zdravotní stav zlepšuje, spánek je normalizován, chuť k jídlu zlepšuje. To znamená, že osoba je konfigurována tak, aby se vypořádávala s problémy fyzicky i psychologicky. A taková pozitivní nálada, podle lékařů, je polovina úspěchu léčby.