LED žárovky g4 až 12v: specifikace, výběr, výrobci

Místo miniaturních halogenových zapalovačů přicházejí energeticky úsporná dvojčata - žárovky G4 LED 12V, které poskytují vysoce kvalitní osvětlení. LED produkty mají mnoho výhod a jsou nejslibnějším zdrojem světla.

Aby se však maximalizoval předpokládaný potenciál lamp pro kapsle, je třeba správně přistupovat k otázce volby s přihlédnutím ke zvláštnostem jejich využívání.

Obsah
 1. Zařízení a princip žárovek G4
 2. Vlastnosti nízkonapěťových světelných zařízení
 3. Algoritmus pro výběr miniaturních LED diod
 4. Různé konstrukční výkony
 5. Účtování světelných charakteristik
 6. Dodatečná kritéria výběru
 7. Přehled nejlepších výrobců zboží
 8. Video: Testování žárovek G4

Zařízení a princip žárovek G4

Mezi různými diodovými žárovkami se úpravy G4 vyznačují minimální velikostí, tvarem víčka a výkonem ze sítě 12V. Vzhledem k vzhledu takových zapalovačů se často nazývají kapsle.

Konstrukce LED svítidel obecně a zejména diod G4 se zásadně liší od analogů s vlákny nebo luminiscenčními produkty. Neexistuje žádné křehké sklo a nespolehlivé pohyblivé části.

Hlavní prvky LED osvětlení: průhledná žárovka, modul s LED diodami, chladič, řidič a čepička.

Ve středu desky je cívka, čip se svorkami a odpor. Na zadní straně žárovky je vidětkondenzátor (žlutý obdélník - 107D)

Mini žárovka funguje podle standardního schématu světelných diod vyrobených z polovodičů.

Když je elektrický proud napájen, nabité částice heterogenních materiálů se aktivně pohybují a když srážky emitují fotony - je zde světlo.

Velikost krystalu je velmi malá, takže pro dostatek světelných diod jsou seskupeny a umístěny na desce s vodivými cestami

.

Důležitou podmínkou pro provoz žárovek při 12V je připojení spouštěcího transformátoru. Zařízení se připojí ke zdroji světla.

Kromě korekce napětí na požadovanou hodnotu převádí napájecí jednotka střídavý proud na konstantní hodnotu.

Vlastnosti nízkonapěťových světelných zařízení

\ t

U žárovek G4 12V se všechny hlavní výhody LED vyznačují: ekonomickou spotřebou energie, trvanlivostí, šetrností k životnímu prostředí a nízkým tepelným výkonem. Navíc díky konstrukčním rozdílům mají svítidla kapslí další výhody.

Jednou z významných výhod je jejich všestrannost. Kompaktní velikosti umožňují instalovat svítidla pro miniaturní svítidla, která slouží k osvětlení stropních konstrukcí, schodů, nábytku, zdobení a zónování.

Vysoký požadavek na "kapsle" mezi auto - a motocyklisty - diodami je zapojen do systému osvětlení.

Kontaktní základna umožňuje vyměnit halogenové žárovky za úspornější LED. To dáváhmatatelné úspory energie - spotřeba elektřiny se snižuje dvakrát až třikrát

Navzdory vysokým počátečním investicím se diodové žárovky plně vyplatí - na halogenové protějšky slouží 15krát déle.

Další výhody nízkonapěťových LED svítidel:

 • Elektrická bezpečnost . To je věřil, že 12 V elektrický proud nepoškodí osobu. Proto mohou být instalovány žárovky s nízkým napětím v oblastech s vysokým nebezpečím: bazény, sauny, sklepy atd.
 • Okamžité zahrnutí . Činnost LED eliminuje fázi zapálení - LED lampa okamžitě generuje stoprocentní světelný tok.
 • Spolehlivost . Modely kapslí jsou odolné proti mechanickému poškození: škrábance a třísky.
 • LED diody s uzávěrem G4 jsou k dispozici s různými odstíny světla - od neutrální světle žluté až po studenou bílou s modrou.

  Pokud hovoříme o nevýhodách modelů kapslí, pak existuje několik významných nevýhod:

 • Vysoké náklady . Kvůli záruce dlouhodobé práce bude muset zaplatit hodně. Nestačí šetřit na kvalitě - parametry levných čínských analogů od neznámých výrobců neodpovídají deklarovaným vlastnostem. Navíc při použití žárovek s nízkoenergetickým kondenzátorem hrozí riziko jeho roztržení.
 • Zvýšená hodnota prouduje důsledkem nízkého napětí. Je nutné upravit délku vodičů. Jak se zvyšuje délka drátů, odpor se zvyšuje a kvalita osvětlení se zhoršuje.
 • Aby se předešlo stmívání žárovek, je nutné kontrolovat, že délka od zdroje napájení k žárovkám je přibližně stejná, tolerovatelná chyba - 2-3%.

  Nejvýznamnějším minusem mikro žárovek je použití stabilizační napájecí jednotky, vyrovnávacího napětí do 12 Vt. Zařízení poněkud komplikuje instalaci, někdy je obtížné skrýt velké rozměry v případě lustru nebo zavěšeného stropu

  .

  Místo napájení musí být předem zváženo, možná budete muset vytvořit výklenek pod zařízením. Kromě toho má zařízení vlastní účinnost, díky čemuž může být snížena účinnost osvětlení.

  A samotná přítomnost v systému dodatečné úrovně zvyšuje riziko selhání celého řetězce.

  Algoritmus pro výběr miniaturních LED diod

  Rozsah LED diod G4 při 12 V je velmi různorodý. Při definování vhodné varianty musíme pochopit účel a provozní vlastnosti různých typů, jakož i kompetentně posoudit základní charakteristiky osvětlovačů.

  Rozmanitost konstruktivních výkonů

  První prioritou je vyzvednutí požadovaného tvaru žárovky. Mezi nízkonapěťovými LED modely s kolíkovou základnou 4 mm se v domácnosti používá hlavně pět typů:

  • kapsle;
  • kukuřice;
  • okvětní lístky;
  • svíčky;
  • disk.

  Nejvyhledávanější první skupina. Pouzdro má válcový tvar a je pokryto průhlednou nebo matnou baňkou. Tyto výrobky jsou běžněji používány jako náhrada za halogenové žárovky.

  Formulářevýkonnost miniaturních zapalovačů. Legenda k fotografii: 1 - kapsle, 2 - kukuřice bez žárovky, 3 - okvětní lístek, 4 - svíčka, 5 - ti lampa nebo "tablet"

  U kukuřice jsou všechny diody umístěny na otevřené válcové plošině. Absence žárovky přispívá k jasnějšímu osvětlení a eliminuje možnost přehřátí. Jako tradiční kapsle, kukuřice je instalován lustry a svítidla.

  Hlavní nevýhodou je neatraktivní vzhled ve vypnutém stavu. Kukuřice je vybrána tak, aby kryt lampy kryl samotnou žárovku.

  Modely "okvětní lístek" a "svíčka" jsou častěji používány v motoristickém pokrytí. V organizaci domácího světla však našli uplatnění - je to bodové světlo, které vytváří stropní nebo nástěnné zářící vzory.

  V svítidlech určených k vytváření směrového světelného toku se používají iluminátory typu plochého typu. Úhel osvětlení "tablet" - ne více než 120 °.

  Kromě tvarového faktoru se žárovky s nízkým napětím liší svým vnitřním plněním - typem LED. Existují tři možnosti:

  • SMD;
  • COB;
  • Vlákno.

  SMD . Jednotlivé polovodičové krystaly potažené fosforem. Gridové diody jsou umístěny na desce plošných spojů.

  Viditelný úhel světla jednoho krystalu je 20-140 °. Hlavní výhodou SMD-LED je intenzivní odvod tepla a tím i životnost.

  COB . Strukturálně je matice COB sada krystalů na jedné platformě, naplněná fosforem. ProDíky hustotě přilnavosti SMD-diod je dosaženo jasného světla. Žárovky COB svítí asi 180-220 °.

  Foto tag: 1 - SMD světelné diody, 2-iluminátor s panelem COB. Modely druhé varianty jsou vystaveny intenzivnějšímu ohřevu a při poruše jedné diody z matice je celá lampa tlumena

  .

  Vlákna . Má nejúčinnější světelné parametry. Na sadu skleněných vláken z mnoha krystalů, které jsou pak pokryty fluorescenčním roztokem. Hlavním úspěchem této technologie je osvětlení 360 °.

  Vláknové diody LED mají vždy průhlednou baňku a jejich záře je podobná zářivkám. Taková možnost je optimální pro vytvoření nesměrového stejnoměrného světla

  .

  Účtování světelných charakteristik

  \ t

  Po určení příslušného formuláře byste měli vyhodnotit základní parametry LED žárovek:

  • ekvivalent síly;
  • světelný tok;
  • teplotu luminiscence;
  • kvalita přenosu barev;
  • stupeň pulzace.

  Jas zářivekLED svítidel je charakterizován dvěma ukazateli: ekvivalentem výkonu a světelného toku. Parametry jsou vzájemně propojeny.

  Podle souhrnné tabulky je možné určit, u kterých výkon různých světelných zdrojů dosahuje určité úrovně světelného toku, vyjádřené v lumenech.

  Například žárovka o výkonu 40 W poskytuje osvětlení 470 lumenů. Pro úplnou výměnu by byl vhodný 6 V analog nebo 32 W halogen.

  Je-li srovnávacíTabulka se neobjevila po ruce, můžete se zaměřit na údaje výrobce - často na obalu specifikovaná hodnota světelného toku a analogový výkon.

  Vzhledem k tomu, že informace nejsou k dispozici, přiblíží se přibližný návod: 10W žárovky odpovídají 1,5 wattovému LED osvětlení.

  Teplota záře . Důležitým parametrem, který určuje pohodlí vnímání světla a kvalitu osvětlení okolního prostoru. Nízkonapěťové LED žárovky pracují v rozsahu 3000-4500 K, což odpovídá neutrálnímu a dennímu osvětlení.

  Normální žárovka vytváří mírný, nažloutlý odstín, modely LED dávají chladnější tón.

  S klesající teplotou barev převládají červené tóny a při zvednutí převládají modré a zelené odstíny

  .

  Volba tohoto parametru závisí na účelu žárovky a její poloze. V ložnici je lepší zvolit výrobky s indexem ne více než 3000 K, pro děti LED se přiblíží 3000-3200 K, a pro návrh pracovního prostoru - až 3500 nebo více.

  Přenos barev . Tato vlastnost je bohužel jen zřídka indikována výrobci žárovek kapslí. Skutečnost vnímání okolních objektů a vlastního odrazu v zrcadle určuje především index přenosu barev.

  Parametr je vyjádřen v absolutních jednotkách do 100 a označován - CRI. Standardem je sluneční světlo, CRI = 1. Dobrý výsledek je dán žárovkami - CRI = 97.

  Levná LED dioda může zkreslit barevné spektrum a jejich CRI někdy nedosáhne 70. U obytných prostor by toto číslo nemělo být menší než 80

  .

  Pokud se data na obalu nezobrazují, kvalita přenosu barev se ověřuje experimentálně. Pod zářící žárovkou dát ruce, pokud se zdá, že je šedivý, pak výrobek je jasně pochybné kvality.

  Blikání světla . Další charakteristika, kterou výrobci v žádném spěchu nesdílejí - stupeň zvlnění. Při práci mohou LED diody blikat, což vytváří značné zatížení očí.

  Bezprostředně po začlenění nedochází k pulzování, ale s takovým pohledem je osoba s větší pravděpodobností unavená a vidění se může zhoršit.

  Chcete-li diagnostikovat nevýhodu, musíte se podívat na přiloženou kapsli fotoaparátem smartphonu. Přítomnost výrazných pruhů indikuje nepřijatelnou intenzitu blikání.

  Silné pulzování je patrné při bočním vidění. Pro potvrzení předpokladu můžete provést test tužkou. Množství obrysů jasně ukazuje blikání světla

  .

  Podle norem SNiP by měla být úroveň škrtení pro domácnost do 30% při osvětlení pracoviště - až 20%.

  Pro vyhlazení blikání nízkonapěťových LED diod odpovídá kondenzátor. Bude zpracovávat položku s jejím úkolem, záleží na její kapacitě. Pro LED lampu do 1,2-2W je nutný kondenzátor o minimálně 100 μF.

  Vypočítejte skutečnou kapacitu prvku z jeho označení. První dvoumístné číslo se vynásobíčíslice zašifrovaná ve třetím (6 označuje 1 μF, 7-10 μF). Značkou je pracovní napětí kondenzátoru.

  Příklad výpočtu pro modul 476 C: 47 * 1 = 47 μF. Takový kondenzátor zcela neblokuje pulsaci ani LED v 1 W

  Další kritéria výběru

  \ t

  Porovnáním žárovek se stejnými charakteristikami mezi sebou je třeba věnovat pozornost jejich parametrům.

  Úhel disperze . Hodnota závisí na typu použité LED a na tvaru samotné lampy. Maximální osvětlení 360 ° dává modelu Filament, minimální diody na plochých discích. Při výběru se musíte spolehnout na účel světelného zařízení.

  Typ žárovky . Dostupné modely s matným a čirým dispergátorem. První vytvoří měkké světlo a skryje výplň lampy.

  Matné baňky jsou vhodné pro lampy s otevřenými odstíny. Průhledný difuzor poskytuje jasnější záři.

  Materiál případu . Pro modely s výkonem vyšším než 2,5-3 wattů je výhodný hustý silikon. Mini lampy s matnou čepičkou jsou vyrobeny z polymerů - polykarbonátu a odolného plastu.

  Životnost nízkonapěťového LED osvětlovače je asi 15-30 tisíc hodin. Při výběru diody, odborníci doporučují vzít v úvahu tiché pravidlo: čím delší je záruční doba od výrobce, trvanlivější výrobek.

  Recenze nejlepších výrobců zboží

  \ t

  Postavení lídra na trhu s LED žárovkami je rozděleno mezi dvě světové značky: Philips (Nizozemsko) a Osram(Německo). Skutečné ukazatele výkonnosti evropských společností jsou v souladu s požadovanými charakteristikami a jejich životnost je mimo konkurenci.

  Mini žárovky obou značek, ve srovnání s analogy, těží z mnoha bodů: design, vysoká úroveň přenosu barev, skutečná absence vlnění.

  Vážený zástupce společnosti Philips - CorePro Ledcapsule s výkonem 2,2 wattu. Charakteristika: světelný tok - 200 Lm, typ diod - SMD, průměr - 14,3 mm, teplota luminiscence - 2700 K. Přibližná cena - 5 USD

  Mini lampa Osram-Star Pin G4 má také podobné vlastnosti.

  Vlastnost světelné diody - rozptylové čočky konkávní formy. Takové řešení směruje světelný paprsek v určitém směru a méně intenzivní světlo vyzařuje ze stran

  Kromě značkových žárovek je na trhu prezentován široký výběr cenných analogů za přijatelnější cenu. Mezi doporučené výrobce patří:

  • Gauss (Rusko) - společnost neustále zdokonaluje své výrobky s využitím nejnovějších technologií a implementací konstrukčních řešení;
  • Maxus (Čína) - LED lampy s výkonem 1-2 W, společnost poskytuje záruku na 2 roky;
  • Biom (Čína) - široká škála různých forem nízkonapěťových osvětlovačů, vynikající poměr cena /kvalita;
  • Foton Lighting (UK) - nabízí žárovky evropské kvality za nízkou cenu;
  • Navigator (Rusko) - V modelech se používají vysoce výkonné a planární světelné diody s propustností světla CRI> 80; výrobce nabízíkeramické, silikonové a polykarbonátové pouzdra.

  Určitě stojí za to vyhnout se výrobkům anonymních výrobců. Není dobré očekávat kvalitu, trvanlivost a bezpečnost jejich lamp.

  Video: testování žárovek G4

  Video report o ověření různých nízkonapěťových LED G4:

  Přehled kukuřičných mini žárovek od firmy Foton:

  LED osvětlovače se základnou G4 - slušná alternativa k halogenovým žárovkám. Jejich aplikace umožňuje výrazně snížit spotřebu elektřiny při zachování vysoké intenzity osvětlení.

  Aby bylo možné přejít na LED, které mají pouze pozitivní aspekty, je třeba pečlivě přistupovat k výběru mini-lamp.