Listy zelí v dírách: co léčit?

Přidávání síly a času pěstování sazenic, pěstitelé zeleniny netrpělivě čekají, až se mladé rostliny přemění na svěží keře a začnou nést ovoce. Přijít do venkovského domu a vidět, že listy zelí v dírách - pro domovníka skutečný úder. Vzhled různorodých otvorů na sazenicích - osvědčení o útoku škůdců. Zjištěné pražené zelné listy budou muset jednat rozhodně - kultura musí být ošetřena prostředky proti hmyzu.

Průjem zelí

\ t
Obsah
 1. Příčiny otvorů v listech zelí
 2. Co dělat s květákem?
 3. Lidové prostředky
 4. Insekticidy proti škůdcům
 5. Prevence vzniku zelených otvorů

Příčiny vzniku otvorů v listech zelí

Pokud by na zelí existovaly díry různých velikostí, jedná se o znamení invaze listnatých nebo savčích druhů hmyzu. Škůdci proniknou nebo hlodají přes listy talíře, zanechávat takové stopy. Patří mezi ně:

 • Šneci. Příbuzní hlemýžďů jedí poměrně velké plochy listových desek, protože mají silný náustek.
 • Crawler. Larvy motýlů - lopatky, bílé fazole a cappuccina první generace se živí listy sazenic, které je skeletují. Housenky starších věků zanechávají díry v řádcích a procházejí se v nich.
 • Chrobáky křížené. Jedná se o malé štěnice o délce až 1 cm, na zádech je pestrý obraz tvořený černými a červenými pruhy a tečkami. Tento hmyz sát šťávu rostlin z rodiny přechod pro chodce. S pomocí tenké proboscis, kousnutí je propíchnutélist, po kterém na tomto místě zůstane malá díra a kolem ní se vytvoří žlutý okraj.
 • Puchýře kříže. Zuby těchto škůdců v délce nepřesahují 3 mm. Jejich záda jsou natřeny černě nebo šedě a zadní nohy jsou vybaveny jumperem. Hmyz se živí listy šťávy. Po jejich útoku je zelí doslova zrezivělé otvory. Nebezpečné a larvy puchýřů - padají na stonky až ke kořenům a jedí něžné postranní výhonky.
 • Pozor! Hmyz, útočící na zelí, nejen kazí jeho vzhled, jejich činnost často vede k infekci kultury viry, plísněmi a bakteriální infekcí. Sazenice často umírají kvůli útoku škůdců.

  Co dělat s květákem?

  Existuje několik způsobů, jak bojovat s hmyzem a zanechávat díry v zelí. Někteří pomáhají odradit škůdce, jiní jsou zaměřeni na jejich zničení. Jezevec musí zvolit metodu vlivu, kterou považuje za výhodnější, když studoval výhody a nevýhody každého z nich.

  Lidové prostředky

  Většina zahradníků upřednostňuje bezpečné metody boje proti útočné kultuře hmyzu. Patří mezi ně veřejné fondy. Jsou účinné proti různým druhům škůdců, hmyzu, zelí.

  Když zahradníci objevili velké zelí v zelí, chápou - to jsou škůdci hlemýžďů nebo housenek. S těmito škůdci můžete bojovat ručně, sbírat je každý den z rostlin. Larvy raných motýlů obvykle žijí na spodní straně listové čepele. Šneci jsou smaženi po západu slunce, protože se bojí tepla. OdpoledneMěkkýši jsou ukryti ve stinných a vlhkých koutech města - pod kameny, plátky břidlice.

  Škůdce zelí

  Měkkýše jsou přitahovány vůní piva, takže pěstitelé zelenin na místě pasti na pivu. Jako tanky používejte mělké misky s hladkými hranami. Uvnitř nalijte alkohol. Návnady jsou umístěny v útulných místech, kde neproniknou paprsky slunce. Další den zahradníci zkoumají pasti a ručně sbírají škůdce.

  Dalším způsobem, jak se zbavit měkkýšů, je uspořádat pro ně skupinu překážek, které se rozptylují po obvodu ložísk, čipů nebo cihlových drobků. Tlustí škůdci se nebudou moci takovou překážkou pohybovat do zeleně.

  K ochraně křížovitých kultur před útoky nezvaných hostů pomůže a další prostředky:

 • Ocet. 15-20 ml esencí nebo 1 šálek octa se ředí v 10 litrech vody. Pomocí stříkací pistole stříkejte keře a snažte se nasměrovat trysku na spodní povrch listů.
 • Odvar z pelyňku. Vezměte 500 g surovin, nalijte 5 litrů vroucí vody, položte na malý oheň. Poison vařil 30 minut, pak trval na dne pod víkem. Koncentrát se přefiltruje přes gázu a zředí vodou 1: 1. V hotovém médiu přidejte 100 ml tekutého mýdla a ošetřete zelí.
 • Soda mouka proti housenkám. Smíchejte 2 složky odebrané ve stejném množství a vysajte sazenice.
 • Pepř, popel a tabákový prach. Tyto látky se mísí a rozptylují na listy zelí a půdy pod křovinami.
 • Insekticidy proti škůdcům

  \ t

  Když se lidové prostředky nedokáží vyrovnatJejich úkolem je nechat běžet chemické nebo biopreparáty. První skupina insekticidů je vysoce toxická, proto se používá k tvorbě vaječníků.

  Chemikálie pro zpracování zelí:

  • Aktara;
  • Dezis;
  • Karate;
  • Liška;
  • Ivermec.

  Ivermek

  Je důležité prostudovat návod k použití s ​​vybraným výrobkem. Obsahuje informace o dávkování a průtoku pracovní tekutiny. Výrobci také uvádějí, jak dlouho má být zelí znovu zpracováno.

  Pozor! Postřikovací zařízení s chemikáliemi se provádí pomocí osobních ochranných prostředků v suchém a bezvětří.

  Biologické insekticidy jsou bezpečné pro lidi a zvířata, ale účinné v boji proti hmyzím škůdcům. Základem jejich vývoje jsou živé mikroorganismy. Zalévání zelí je povoleno v jakékoli fázi pěstování, a to i před sklizní.

  Seznam biologických insekticidů:

  • Bittoxybacilin;
  • Lepidocid;
  • Verticilin;
  • Actofite.

  Nápověda. Biopřípravky se používají v tankových směsích.

  Prevence vzniku zelených otvorů

  \ t

  Škůdci se objevují na místě na jaře. Přechodují na zbytky rostlin a horní vrstvu půdy. Po probuzení se hmyz živí plevelem, ale když zahrádkáři nesou sazenice do lůžek, přestěhují se do mladých rostlin. Zelenina pochopit - nejlepší ochranu proti invazi do městaNepříjemní hosté jsou profylaxe. Na podzim jsou lože hluboko stráveny a všechny zbytky rostlin jsou vyčištěny a spáleny. Tato opatření pomohou snížit počet zimujících hmyzu v zahradě.

  Bezprostředně po přesazení semenáčků do lože je nutné pokrýt výsadbu jemnou síťovinou. Pokud to není možné, spreje by měly být postříkány roztokem rozpustným v mýdle a kolem rostlin rozptýlit popel. Bude chránit zelí před křížovitými květy. Některé trávy mají děsivý efekt, jiskří kořeněnou vůni. Vedle zelí:

  Chornobyvets

  • blackberry;
  • kopr;
  • fenykl;
  • měsíčku.

  Pozor! Škůdci v první řadě útočí na rostliny s oslabenou imunitou, takže je důležité, aby se výživa včas. S dostatečnou výživou budou sazenice odolnější vůči negativním faktorům.

  Detekce otvorů v listech zelí nelze zpozdit, jinak škůdci zničí všechny výsadby. Populace hmyzu rychle rostou. V počáteční fázi porážky kultury se můžete vypořádat s nezvanými hosty s pomocí lidových prostředků. Pokud jsou neúčinné, měli byste použít biologické nebo chemické insekticidy.