Majáky pro omítky - výhody a vlastnosti použití omítkového majáku, jak nastavit majáky + Video

Majáky pro omítky zaručují získání co nejvíce povrchu stěn. Z tohoto důvodu jsou nyní používány při provádění různých sádrových prací.

Obsah

 • Zázrakové zařízení pro kvalitativní vyrovnání stěn
 • Profily majáků z kovu - záruka stejných zdí
 • Jak instalovat majáky pod omítkou - technologie zpracování
 • Obsah
  1. 1 Zázračné zařízení pro kvalitativní vyrovnání stěn
  2. 2 Profily majáků z kovu - záruka získání stejných stěn
  3. \ t
  4. 3 Jak instalovat majáky pod omítkou - technologický proces

  1 Zázrakové zařízení pro kvalitativní vyrovnání zdí

  Povinným stupněm kvalitativních stavebních a opravárenských opatření je vyrovnání povrchů stěn. Tento postup se obvykle provádí dnes za pomoci sádrových majáků (CMM). Pod nimi rozumíme speciální omezovače popruhů.

  Omezovače pro vyrovnání povrchů stěn

  Technologie používání těchto latí je známa již několik desetiletí. Zaručuje skutečně dokonalou kvalitu ošetřeného povrchu.

  Podle typu výkonu jsou omítky rozděleny na běžné, vysoce kvalitní a vylepšené. Při provádění posledních dvou variant zpracování majáků pro omítky by mělo být povinné. Pouze tímto způsobem lze dosáhnout ideálně zploštělé vrstvy.

  Vysoce kvalitní omítací práce

  \ t

  Před 15-20 lety se role sádrových majáků prováděla různěřemeslná zařízení - tenké kolejnice ze dřeva, natažené lana a tlusté nitě, kusy sádrokartonu. Vysoce kvalifikovaní odborníci by je mohli používat velmi efektivně. Méně vyškolení pracovníci ale pomáhali. Nyní je tento problém řešen sádrovými majáky z kovu. Jsou snadno ovladatelné, cenově výhodné, poskytují ideální vyrovnání základny pro aplikaci omítky na stěny.

  2 Profily majáků z kovu - záruka získání rovných stěn

  \ t

  Nástěnné majáky jsou vyrobeny z lehkých slitin v podobě písmen T nebo L. Jsou bez problémů spojeny s povrchem určeným k aplikaci omítkové hmoty nebo stavebního lepidla. Montáž majáků pod omítku lze provést pomocí speciálních samořezných šroubů. Jejich použití zabraňuje riziku posunutí sádrových majáků a zaručuje pevné upevnění lamel stěnou.

  Montáž majáků pro omítky je rychlejší a lepší při použití na tyto šrouby (mohou být plastové nebo kovové). Pod nimi se předpokládají malé železné desky (při vyrovnávání volných podkladů).

  Montáž majáků pro omítky

  Rovněž je možné fixovat CMM pomocí "uší" - speciálních regulačních a přidržovacích zařízení. Jejich použití snižuje náklady na stavební práce, protože jsou používány několikrát. "Vuhan" umožňuje doslova za pár minut provést instalaci majáku na zeď.

  CMM se s nimi snadno instalujeInstalaci lze snadno spravovat i začínajícím stavitelem. Navíc instalace majáků pro omítku umožňuje snížit tloušťku sádrové kompozice, která se aplikuje na podklad, což snižuje náklady na práci.

  instalace CMM vlastními silami

  Pokud snížíte vrstvu omítky pouze o 1 cm, na každém "čtverci" vyrovnávací plochy se uloží až 10 litrů směsi. Při montáži majáků na omítkové stěny o rozměrech 3 x 6 metrů ušetříte velké množství suché směsi (až 8 standardních sáčků).

  Metalizovaný CMM se může znovu použít, při použití není zkorodovaný, může být ponechán ve zdi. V tomto případě odborníci doporučují vždy odstranit sádrové majáky po procesu vyrovnání povrchů stěn, protože mohou vyrážet. Je lepší je odstranit a otřít roztok se zbývajícími stopami.

  3 Jak instalovat majáky pod omítkou - technologický proces

  Postup, který nás zajímá, zahrnuje tři etapy:

 • Montáž majáků pro omítky a jejich vyrovnání.
 • Ošetření stěn na úsecích mezi namontovanými CMM.
 • Odstranění majáků a pokládacích švů.
 • V praxi začíná proces montáže majáků na stěnu úpravou jeho povrchu složením základního nátěru a označením bodů, kde bude CMM namontován. Ve vybraných bodech (musí být umístěny přesně svisle) proveďte otvory (jejich velikosti by měly odpovídat průřezu hardware) pomocí rázového vrtáku nebo kladiva. Připravili seupevňovací prvky (šrouby). Před montáží majáků na zeď je třeba je pečlivě vyrovnat.

  Upevňovací prvky pro sádrové majáky

  \ t

  Šrouby - šrouby se otáčejí na úrovni, takže hlavy kovových výrobků jsou umístěny v jedné rovině. Pokud je vyrovnání provedeno správně, strávíte minimálně sádrové složení a zároveň dosáhnete naprosto stejného základu. Nyní můžete umístit majáky pod omítku a opravit.

  Po montáži 3-4 CM je lepší znovu zkontrolovat správnou instalaci, vodorovně a svisle kontrolovat rovinu, aby nedošlo k odchylkám. Pokud tam jsou, jsou opět zarovnány. V této první fázi instalace majáků na stěnu lze považovat za dokončené.

  Kontrola správnosti instalace CMM

  Je nutné vyčkat na míchání směsi (obvykle to trvá několik hodin) a poté vodítka dále zpevnit - fixovat stěrkou na obou stranách roztoku. Při instalaci majáků na stěnách je třeba provést, protože CMM provede funkci dorazu během vyrovnání aplikovaného na omítkovou kompozici.

  Postup pro instalaci majáků pro omítky je úplný. Můžete začít aplikovat hlavní vrstvu. Mezi CMM vrhněte maltu nebo špachtli a vyrovnejte ji.

  Nyní víte, jak nastavit majáky a provést plánovanou práci co nejefektivněji!