Míchací nůž pro teplou podlahu: co je sběratel, jak funguje a jak je uspořádán?

Míchací nůž pro teplou podlahu: co je sběratel, jak to funguje a jak se vyrábí?

V každém obývacím pokoji zůstává relevantní otázka izolace podlahy. Nejběžnějším řešením tohoto problému je izolace vody, jejíž klíčovým prvkem je míchací nůž pro teplou podlahu. Ale především, před instalací kolektoru, je nutné navrhnout trubkový topný systém, který bude cirkulovat teplou vodu, a teplo nejen podlahy, ale i celé místnosti. Samozřejmě, že je to design "hlasitě řekl, protože kromě délky a šířky místnosti, v podstatě nic víc není třeba vědět.

Obsah
 1. Obsah
 2. Účel směšovací jednotky a princip jejího fungování
 3. Sběrač na trojcestných ventilech
 4. Sběrač na dvoucestných ventilech
 5. Výhody kolektorového obvodu zařízení

Obsah

 • Účel směšovací jednotky a princip jejího fungování
  • Sběrač na trojcestných ventilech
  • \ t
  • Sběrač na dvoucestných ventilech
 • Výhody kolektorového obvodu zařízení

Po zadání délky a šířky je nutné zvolit materiál, ze kterého bude systém proveden. Optimální volbou budou doposud plastové trubky s hliníkovým pláštěm, které jsou výborně vodivé a prakticky bez opotřebení. Vybraný spotřební materiál, musíte snížit velikost místnosti.

Trubky jsou obvykle uspořádány tak, aby se dosáhlo výsledkupřišel tzv. "had" nebo "šnek"

.

Pozor! Počet ohybů takového "hada" závisí na celkové délce zakoupených trubek a na požadované účinnosti ohřevu. Samozřejmě, čím více ohybů, teplota podlahy bude vyšší, a tím více se bude zahřívat. Ale i při minimálních vzdálenostech existují normy.

V moderní výstavbě má systém teplých podlah následující strukturu: spodní vrstva je vyrobena z tepelně izolačního materiálu, je opatřena systémem propojených topných trubek, které jsou pokryty nosnou vrstvou betonové vazby. Vrchní vrstva je vyrobena z keramické nebo kamenné dlaždice, stejně jako laminované parkety, tyto typy podlahových krytin jsou nejvhodnější pro teplé podlahy.

Důležité! Celková tloušťka "tepelného koláče" se pohybuje v rozmezí 70-150 mm. Tato velikost je dána požadavky kladenými na průměr trubky, tloušťku tepelné izolace a tloušťku potěru.

Účel směšovací jednotky a princip jejího fungování

Poté, co je plastový potrubní systém přivařen a připraven k použití, je dalším krokem výběr směšovacího uzlu.

Jak bylo řečeno ve videu, kolektorem pro teplou podlahu je zařízení určené k cirkulaci a regulaci chladicí kapaliny topným systémem podlahy. Mají dvě hlavní složky:

 • oběhové čerpadlo cirkulující teplou vodu v teplém podlahovém okruhu;
 • regulační ventil, který obrys obohacuje teplou vodou přesně tak, jak je nastavena teplota chladicí kapaliny.

Existují dvaTypy kolektorů: tři a dva běžící ventily.

Sběrač na trojcestných ventilech

První provedení je založeno na použití třícestných směšovacích (sběrných) ventilů. Účelem takového ventilu je smíchat uvnitř horké vody přicházející z kotle, s chladnější vodou, která jde na "otočení" teplé podlahy. Tyto ventily jsou často vybaveny servopohony, které umožňují ovládat regulátory závislé na počasí a termostatická zařízení.

Tento kolektor je považován za nejvšestrannější, ale má určité nevýhody:

 • Zaprvé existuje pravděpodobnost, že se ventil zcela otevře na signálu termostatu a umožní systému přijímat horkou vodu o teplotě 90 ° C. Takový prudký skok teploty může vést k prasknutí topných trubek v důsledku zvýšeného tlaku v nich.
 • Zadruhé, třícestné směšovací ventily mají vyšší průchodnost, což není příliš dobré pro podlahové vytápění, protože minimální posunutí regulačního ventilu vážně ovlivní teplotu podlahy.

I přes tyto nevýhody je tento typ kolektorů nepostradatelný ve velkých topných systémech av systémech s regulací závislou na počasí.

Sběrač na dvoucestných ventilech

\ t

Druhý typ kolektorů používá obousměrné napájecí ventily. Většina odborníků upřednostňuje název takového směšovacího uzlu a považuje ho za nejsprávnější. Zvláštností práce je, že dochází ke smíchání chladicí kapaliny se studenou vodou z "reverzní"Neustálé a teplé podlahy se nikdy nepřehřívají. Dvousměrný směšovací ventil má nízkou průchodnost, která zajišťuje stabilní a plynulé řízení teploty. Jsou nejběžnější, ale mají v aplikaci omezení, nedoporučujeme je instalovat v místnostech o rozloze více než 200 m2.

Vypadá to, že systém kolektorů v sestavě

Termostatické ventily a průtokoměry jsou také nedílnou součástí kolektoru. Ten musí být přítomen vzhledem k tomu, že v systému je délka trubek odlišná a pokud nenastavujete průtokoměr, voda bude proudit v trubkách s nižším hydraulickým odporem, to znamená zkrátka. Regulátor průtoku zajišťuje rovnoměrnou cirkulaci chladiva v celém systému. Termostatické regulátory jsou určeny pro změnu teploty v každém okruhu systému. Pomocí termostatických hlav reaguje teplá podlaha na změny vnějších podmínek a udržuje danou teplotu.

Výhody kolektorového obvodu zařízení

Teplá podlaha se systémem kolektorového vytápění má mnoho nepopiratelných výhod, díky čemuž se stala nejpoužívanějším v moderním teplárenském průmyslu:

 • Hygienické. Teplé podlahy jsou dobře vystaveny mokrému čištění a dezinfekci a díky stálému ohřevu rychle usychají, zabraňují vzniku škodlivých plísní a plísní, protože prostředí škodlivých mikroorganismů je zničeno.
 • Bezpečnost. Často děti a dokonce i dospělí zapomínají na vysokou teplotu topného zařízení a vvýsledkem jsou silné popáleniny. Při použití teplé podlahy spálit, škrábance a jiná zranění jsou prostě vyloučeny.
 • Komfort. Teplá podlaha vytváří neviditelný komfort a zvýšené pohodlí, vyzařuje spolehlivost a odpočinek.
 • Nákladová efektivnost. Úspora energie v porovnání s topnými tělesy v malých budovách dosahuje 30% a v prostorách s velkými rozměry až 50%.
 • Trvanlivost. Jediné, co má být v topném systému podlahy zbouráno, je trubka s minimální životností 50 let.

Doufáme, že nyní máte představu o takovém sanitárním zázraku jako sběrateli. Nechte se všichni dostat do nezávislého zařízení takového systému. A pokud jsou nějaké otázky - zeptejte se v komentářích.