Montáž a výběr sněhových štítů na střeše

S výjimkou vážných zranění v průběhu padajícího sněhu může být čištění po každém sněžení nebo instalace sněhuláka jednou a na dlouhou dobu. Abyste se vyhnuli problémům a neztráceli peníze, podívejte se, jak správně určit design a které zařízení na odklízení sněhu je možné umístit na střechu.

Obsah
 1. Jak si vybrat stavbu
 2. Výpočet systému instalace
 3. Výběr prvku
 4. Výpočet požadavků
 5. Sněhové připomenutí na střeše tak, jak bylo správně instalováno
 6. Vlastnosti instalačních prací pro různé střešní krytiny
 7. Měkké střešní krytiny
 8. Břidlice
 9. Kovové obklady, vlnité lepenky, falešné střechy
 10. \ t
 11. Buďte si jisti!

Jak si vybrat design

Výběr prvků, které zabraňují pádu sněhu a uspořádání jejich umístění, je ovlivněn čtyřmi hlavními faktory:

 • úhel sklonu povrchu střechy k horizontu;
 • hmotnost sněhové pokrývky padající v zimě na jednotku plochy;
 • délka střechy, na které se sněžuje;
 • povrchový materiál.

Vyhodnocujeme každý faktor a určujeme parametry pro budoucí návrh

Výpočet instalačního obvodu

Úhel střechy

Na horizontálních střechách leží sníh, který leží klidně, dokud se neroztaví. Na svislé ploše by se vůbec nezdržoval. U úhlů menších než 6 nebo více než 55 stupňů není nutná sněhová bouře na střeše. Čím je hodnota blíže středu rozsahu, tím větší je zatíženídesign. Úhel sklonu můžete určit podle projektové dokumentace nebo úhlového měřidla.

Zatížení sněhem

\ t

Druhým nejvýznamnějším parametrem je množství spadající do vaší oblasti sněhu. Na základě dlouhodobého pozorování počasí na mapě území Ruska existuje 8 kategorií, z nichž každá odpovídá svému maximu. Podnebí je neustále sledováno, změny se projevují na mapě, zveřejňují se v stavebních předpisech a pravidlech SNiP 2.01.07-85 část 5 "Zatížení sněhem" pro povinné použití v konstrukci. Tato klasifikační mapa vypadá takto:

Hodnoty zatížení sněhem pro každou kategorii jsou uvedeny v tabulce:

KategorieIIIIIIIVVVIVIIVIII

Zatížení, kPa 0,8 1.2 1,8 2.4 3.2 4.0 4,8 5.6

Nacházíme náš region a určujeme hodnotu zatížení.

Ihned je třeba poznamenat, že pro regiony kategorií VII a VIII, které se nacházejí na východním pobřeží Kamčatky a Sachalin, se nezávislá instalace sněhových skladů na střeše nedoporučuje pro těžké sněhové pokrývky a krátkou dobu ohřevu. V oblastech kategorií III až VI se vyžaduje instalace sněhových fréz.

Délka střešní desky

Zatížení prvků odvodu sněhu je lineárně závislé na délce střechy. Hodnoty si ceníme v technické dokumentaci projektu, nebo se měříme páskovým měřidlem.

Výpočet počtu řádků

Znalost úhlu sklonu střechy, zatížení sněhem v oblasti a délky sklonu střechy určí vzdálenost meziřádky sněhuláků. Návrháři pro výpočet návrhu, protože je vhodné instalovat v určité oblasti sněhové bouře na střeše, jsou povinni používat správný, ale spíše složitý vzorec s použitím dodatečných údajů v souladu s SNiP II-26-76 JV 17.13330.2016 Část 9 "Kanalizace ze střechy a odklízení sněhu". Při samostatném uspořádání země nebo venkovského domu doporučujeme, aby vzdálenost povolená mezi sněhovou bouří na střeše byla stanovena podle norem přijatých v severoevropských státech.

Zde je tabulka vypracovaná na základě švédského standardu SS 831335, ze kterého je pro zjištění maximální vzdálenosti mezi snowboardy na střeše nutné zvolit hodnotu odpovídající vašim parametrům.

Svislou linii proveďte z úhlu sklonu střechy. Na křižovatce s přímkou, která odpovídá tlaku sněhu ve vaší oblasti, se podívejte na osu X pro maximální vzdálenost svahu mezi namontovanými čápy. Na základě délky svahu (bez délky římsy) zjistíme, kolik řádků překážek k instalaci.

Výběr prvku

Zde vše závisí nejen na úhlu a ploše, ale také na materiálu střechy a rozpočtu.

Zařízení pro boj se sněhovým žebříkem je funkčně rozděleno na dělení a zastavení (bariéra). Nebudeme zvažovat možnosti výběru a instalace první, protože nebrání pádům, ale pouze snižují závažnost důsledků rozdělení velkých ploch na malé.

Sněhové překážky vyrábějí 4 typy:

 • bod;
 • úhly;
 • tubulární;
 • mřížka.

Uvedené možnosti mohou být kombinovány v závislosti na požadavcích na pevnost a účinnost.

Bod

Nejlevnější, ale neschopné udržet sníh v úhlech nad 20 stupňů. Nepoužívejte je na místech, kde je zimní sníh pokryt více než dva týdny. Pokud použijete bodové bariéry, pak na střechách s měkkou střechou se sklonem 15 stupňů v oblastech s nízkým sněhem. Působí na principu dodatečného odporu, který sklouzává vrstvy sněhu.

Někdy jsou doplněny silnějšími návrhy. Instalace se provádí v šachovém pořadí ve vzdálenosti půl metru až 70 cm mezi řadami podél celého povrchu střechy. Upevnění desky musí být pokryto střešní krytinou.

Rohy

Úhlové nebo omezující, jedná se o stejné lamelové prvky používané v oblastech s nízkým sněhem se sklonem střechy na 30 stupňů. Výška je obvykle 4-6 sm. Principem činnosti je vytvoření prahu, který zastaví hmotnost sněhu na další dobu, během které dochází k přirozenému tavení.

Nízká pevnost. Materiál je vybrán ze stejného materiálu, ze kterého je střecha vyrobena. Upevňovací prvky jsou provedeny přes střešní krytinu na horním hřebenu vlnových profilů.

Tubular

Trubkové kovové konstrukce se skládají z držáků, kterými jsou trubky o průměru od 15 mm do 30 mm. Se správnou instalací téměř úplně zastavte na východ od sněhu. Výška je obvykle asi 15 cm. Konzoly mají různé modifikaceV závislosti na materiálu střechy a počtu bariérových trubek. Je možné instalovat sněhovou frézu na jakoukoliv střešní krytinu, na jakékoliv plochy a jakékoliv svahy. Průměrná cena je asi 1200-1500 rublů za 3 metry.

Rozlišuje se velkou silou. Používají se v podmínkách velkých rohů a silných srážek. Vytvořte účinnou překážku pohybu sněhu. Přirozené oteplování prvků snowboardisty urychluje tavení. Konstrukčně je zajištěno hojné odvodnění rozmrazené vody. Připevněte na střešní krytinu. Standardní dvouvrstvé konstrukce se správnou instalací vydrží nejméně 180 kg /m2 sněhové hmoty s úhlem sklonu 30 stupňů. Pevnost závisí na vzdálenosti spodní trubky nad krokem střechy mezi konzolami.

Mříže

Svislý kovový drát ve výšce od 5 do 20 cm se montuje na kovové konzoly. Eliminuje prokluzování vrstev sněhu za bariérou. Výsledkem je větší odolnost vůči sněhovému zatížení k pevnosti trubkových konstrukcí a může být dále vyztužena konzolami nebo trubkami. Průměrná cena je o něco dražší než trubkové konstrukce. Podle jiných charakteristik jsou tyto odrůdy totožné.

Mezi výhody patří rozmanitost forem mřížky, které nejenže nemohou zkazit vzhled budovy, ale i ozdobit exteriér. V poslední době, nižší než počet aplikací pro trubkové držáky sněhu.

Výpočet potřeby

\ t

Bariérové ​​sněhové frézy jsou vyráběny ve standardní délce 300 cm a jsou instaloványplné čáry. Pokud máte vikýře, je nutné nainstalovat na ně další řadu snegbarrierů. Někdy s cílem zachránit bariéry jen nad vchody do budovy a parkovací místa. Mějte na paměti, že od okraje střechy padá sníh až do vzdálenosti 1,5 metru. A děti a domácí zvířata obecně tam, kde chtějí, tam a chodí.

Chrániče sněhu na střeše tak, jak jsou správně instalovány

\ t

Bez ohledu na typ střešního zařízení a materiálu existují základní zásady správné montáže sněhových fréz:

 • Montáž spodního držáku by měla být nad nosnou stěnou domu. Obvykle je tato vzdálenost od 0,5 do 1,0 m od okraje okapu. Odchod z tohoto pravidla povede ke zvýšené variabilní zátěži na střešním obložení se všemi jeho důsledky.
 • Montážní konzoly nejsou vyrobeny na střešní materiál, ale na dřevěné prvky střešního grilu, namontované na krokvích paralelně se závěsem. Budeš mi chybět - zničíš střechu. Určete umístění šňůr, dokud nebude instalována sněhová bouře.
 • Upevňovací svorky se šrouby jsou nepřijatelné! Používejte pouze šrouby pod šestihrannou hlavou, optimální rozměry M8x60. Pod šroubem nutně nastavte gumovou podložku z materiálu odolného atmosférickým jevům a teplotním výkyvům.
 • Při montáži konzol nebo úhlových bariér na vlnité střešní krytiny musí být montážní body na horních hřebenech.
 • Vzdálenost od okraje sekceSněhová zábrana do místa montáže by měla být menší než 10 cm.
 • Sekce by měly být instalovány vedle sebe, „spojeny“ v jedné linii. Za tímto účelem začíná instalace sněhových fréz upevněním krajní části v první části držáku. Poté určete místo a upevněte krajní držák na druhou stranu sekce. Poté můžete určit montážní body mezilehlých konzol a pokusit se je rovnoměrně rozložit po délce sekce.
 • Vlastnosti montážních prací pro různé střešní krytiny

  Měkké střešní krytiny

  \ t

  Zásadní rozdíly v instalaci oplocení sněhových závor jsou zřejmě pouze ve střechách s měkkou střechou. Předpokladem je pokrytí upevňovacích míst použitým materiálem - asfaltem nebo střešní krytinou. Tak bude správné instalovat zařízení před pokládkou krytu. Existují však plusy. Obvykle je taková střecha položena na překližku odolnou proti vlhkosti a deska má mírný úhel. Můžete použít levné lamelové bariéry bez posílení kobry.

  Břidlice

  Nejproblematičtějším zařízením je břidlicové krytí. Tento materiál sám o sobě má vysoký součinitel spojky se sněhem, který zadržuje sněžení. Kromě toho křehkost břidlicových nátěrů vyžaduje velmi přesnou práci na instalaci jakéhokoliv zařízení na jeho povrchu. Přidejte komplexnost rovnoměrného rozložení sněhové akumulace sněhovým sněhem na povrch nepružných vlnitých listů. Design rozhodnutí o tom, jak si vybrat a dát sněhové frézy na střeše ještě nejsou instalovány. Zřejmě se jedná o jediné krytí, pro kteréNedoporučuje se používat sněhovou zábranu, můžete doporučit instalaci sněžných skútrů.

  Kovové obklady, vlnité lepenky, falešné střechy

  Neexistuje žádný zvláštní rozdíl v tom, jak instalovat sněhové pluhy na uvedené střešní krytiny. O instalaci se rozhoduje výběrem závorek pro vaše pokrytí. Nyní je jen na vás, zda rozhodnete o instalaci sněhové frézy.

  Buďte si jisti!

  Veškeré práce prováděné na střeše vyžadují dodržování bezpečnostních pravidel.