Mozaikové podlahy z mramorových drobků

Mozaikové podlahy z mramorových drobků

\ t

Mramorová strouhanka - ne nejmodernější dokončovací materiál, ale po mnoho desetiletí se její výroba nezastaví. Získává se drcením kuliček různých barev a používá se v průmyslovém měřítku pro výrobu litého mramoru, pamětních prvků. Populární a mozaikové podlahy z mramorové drobky (terrazzo), které se vyznačují vysokými provozními vlastnostmi a výzdobou.

Obsah
 1. Obsah
 2. Drobek mramorový - charakteristika
 3. Technologie zařízení betonové mozaikové podlahy
 4. Příprava základu
 5. Montáž separačních žil
 6. Příprava mozaikového složení
 7. Stupně podlahového zařízení
 8. Broušení a leštění podlah
 9. Péče o mozaikové podlahy, oprava
 10. Závěrem

Obsah

 • Drobek mramorový - charakteristika
 • \ t
 • Technologie podlah z betonové mozaiky
 • \ t
  • Příprava pozemků
  • \ t
  • Instalace dělených žil
  • Příprava složení mozaiky
  • \ t
  • Podlahové stupně
  • Broušení a leštění podlah
  • \ t
 • Péče o mozaikové podlahy, opravy
 • \ t
 • Závěrem

Drobek mramorový - charakteristika

\ t

Kapalné jednobarevné nebo vícebarevné mozaikové podlahy lze často vidět v obchodních a obchodních centrech, kancelářích, lékařských a vzdělávacích institucích, servisních střediscích,myčky a další prostory. Na rozdíl od jednoduchého betonu vypadají atraktivně, ale v síle nejsou nižší. Popularita je dána jejich odolností proti opotřebení, odolností proti vlhkosti, odolností proti vyblednutí, ekologií a hygienou.

Podlaha mramorové strouhanky je relevantní jak v obytných, tak v průmyslových prostorách

.

Další plus - mramor nevystřihne jiskru, a tudíž přípustné umístění takové podlahy v místnostech se zvýšenými požadavky na požární bezpečnost.

Technologie zařízení betonové mozaikové podlahy

\ t

Samonivelační podlahy mramorové strouhanky jsou tvořeny základem z cementového písku a vrstvou mozaikového roztoku o tloušťce 20 - 25 mm

.

Uspořádání podlah z mramorových drobků - technologie je poměrně jednoduchá - dodržujte následující kroky:

 • příprava základů pro mozaikovou podlahu;
 • instalace oddělovacích žil a kolejnic;
 • příprava roztoku;
 • naplnění podlahy;
 • broušení a dokončování mozaikových podlah.

Příprava půdy

\ t

Vhodnou podlahou pod podlahou mramorové strouhanky jsou železobetonové desky, betonová podlaha, cemento-pískový spoj. Před nalitím je nutné zkontrolovat jeho sílu a provést přípravná opatření:

 • povrch by měl být očištěn od odpadků;
 • odstraněny vážné vady;
 • k instalaci otvorů v blízkosti potrubí a různých zařízení;
 • ošetřit povrch elektrickým kartáčkem nebo jinou metodou, aby se dosáhlo drsnosti;
 • zničit;
 • bezprostředně před nanesením směsi navlhčete vodou.

Před pokládkou řešení musíte také určit úroveň podlahy, odpovídající značky umístit na stěny po obvodu místnosti.

Instalace dělených žil

Při pokládce jednobarevných podlah na základnu pomocí lanovek o rozměrech 1-1,5 m (kolejnice nebo plynová potrubí). Pokud se plánuje vícebarevný nátěr, bude nutné na podlaze provést značení budoucího výkresu a nainstalovat na konturu oddělující žíly ze skla, mosazi, hliníku nebo polymerních materiálů, upevnit je cementovou maltou nebo mírně navlhčit v potěru, který se provádí před položením mozaikové vrstvy. Horní část žíly by měla být vyrovnána s předpokládanou úrovní podlahy.

Vícebarevné podlahy se získávají pomocí dělicích prken ze skla, mosazi, hliníku nebo polymerních materiálů

.

Příprava kompozice mozaiky

\ t

Pro přípravu mozaikového složení, použití cementu, kamenné mouky, někdy pigmentového, vodního a mramorového zrna různých velikostí: MK - velké strouhanky 10-15 mm; MS - průměr 5-10 mm; MM - malé 2,5-5 mm, což zajišťuje rovnoměrné rozložení po povrchu. Chcete-li, aby betonové podlahy s mramorovými drobky vypadají nejlépe, je nutné, aby po broušení 75-80% podlahové plochy obsazené kamennou výplní, a 25-15% - řešení. Jako pojivo se používají prllandtsement šedé nebo jiné barvy značky M400 a vyšší. Někdy je nutný odstín dosažen zavedenímČistící doplňky jsou často přijímány mramorovou moukou, okrovou, oxidem chromitým, ultramarinem (15-30% hmotnosti cementu, v závislosti na jeho značce).

Před vařením směsi se mramorová strouhanka promyje, aby se zlepšila její přilnavost k roztoku. Všechny složky se důkladně promísí v suché formě a potom postupně, s výhodou pomocí nálevky, přidá voda. Roztok by měl být tvrdý a sedavý.

Rozsah použití závisí na frakci mramorové drobky

\ t

Přibližné složení roztoku může vypadat takto: cement - 1 díl, mramorová drobenka MM - 1 díl, MC - 1 díl a MK - také 1 díl, voda - 0,5 dílu. Pokud jde o vodu - její množství by mělo být upraveno v závislosti na vlhkosti drobků, přebytečná vlhkost nejde řešit ve prospěch, zhoršuje se její kvalita.

Stupně podlahové jednotky

Zařízení podlahy z mramorové strouhanky začíná spodní vrstvou, je provedeno z tuhého roztoku cementu a písku nebo z nekvalitního betonu, který je uložen v kartách a je vyvážen zdvihy. Po ztuhnutí, ale před ztuhnutím směsi, položte mozaikový roztok, utěsněte jej tahy, vibračními koly nebo světelnými rampami o hmotnosti nejméně 10 kg na úroveň separačních žil.

Tmelené mléko nahromaděné na povrchu musí být odstraněno gumovou škrabkou tak, aby nevznikla žádná cementová fólie. Po utěsnění roztoku musí být povrch důkladně zarovnán a hladký. Kolejnice majáku pro odstranění a vyplnění drážek roztokem. Během 5-7 dnů, během vytvrzování podlahy, je nutnéudržujte jej ve vlhkém stavu, jednou denně ve vodě, zakryjte fólií, rohoží, rohoží nebo pilinami.

Broušení a leštění podlah

\ t

Poté, co se roztok stane dostatečnou pevností (po asi 5-7 dnech), pokračujte k další operaci - mletí.

Vyleštěná mozaiková podlaha vypadá v pohodě

Za prvé, hrubé broušení se provádí bruskou s karborundovými kameny. Před ním je nutné pokropit podlahu vlhkým pískem. Po dokončení postupu se písek odstraní, podlaha se zkontroluje, pokládají se výmoly, pokud se objeví. Dále se provádí hrubé a jemné broušení brusnými kameny č. 60-80 a č. 230-325. Konečným výsledkem je lepidlo s pomocí plstěných kotoučů a leštícího prášku. Pro podrobnější přehled vás zveme k přečtení videa:

Údržba, opravy mozaikových podlah

\ t

Mozaikové podlahy jsou v péči spíše nenáročné a nevyžadují použití žádných speciálních látek a pracovně náročných postupů. Ale i oni mohou nakonec ztratit své odvolání. V této situaci může opravy mramorové podlahy situaci zachránit. Otáčení starého třpytu pomůže polsky. Dalším krokem může být ošetření povrchu speciálními impregnačními impregnacemi nebo těsnicími materiály, které zvyšují životnost betonové podlahy. Aplikujte je podle návodu. Větší dekorativní efekt lze dosáhnout zakrytím podlahy speciálním lakem.

Závěrem

Technologie výroby mramorových podlah je velmi stará. Mohou být viděny ve starověkých řeckých palácích a chrámech, které přežily dodnes, ale toto pokrytí však neztratilo svůj význam. V článku jsme se zabývali hlavními výhodami mozaikové podlahy, seznámili se s technologií jeho zařízení.