Nástroje pro provádění a zpracování otvorů


Použití nástrojů, jako je vrtání, řezání závitů, zenker, razník

Vrtačka

Otvory se provádějí vrtáním. K tomuto účelu používejte vrtáky ve formě spirál, bubnů, elektrických a ručních vrtáků atd. Viz užitečný článek o tom, jak správně zvolit vrták na kov, beton, dřevo. Vrták je rozdělen na dělicí a válcovou pracovní část, stopku umístěnou ve vřetenu (rotační hřídel, zařízení pro upevnění vrtáku atd.), Stroj a nohu. Aby se čipy během práce odlétaly stranou, jsou ve válcové části vrtáku provedeny dvě šroubové drážky se stuhami na okrajích. Pásky jsou navrženy tak, aby snižovaly tření vrtáku kolem okrajů otvoru.

Řezací část vrtáku je vytvořena ve tvaru kužele. Na něm jsou tři hrany: jeden příčný a dva řezy. V závislosti na kovu, ze kterého je díl vyroben, se úhel broušení vrtáku provádí v mezích 110-150 °. Hřídel vrtáku může mít kuželovitý nebo válcový tvar. Válcový hřídel je zajištěn vačkovým kladivem ve vřetenu obráběcího stroje. Ocasní jednotka, která má kuželovitý tvar, drží vřeteno v důsledku tření mezi kuželem samotného hřídele a tranzitivním kuželovým pouzdrem. Noha vrtačky je navržena tak, aby při vytahování vrtáku z objímky nebo nábojnice vydržela.

Při práci se vrták otáčí, odstraňuje třísky z kovového povrchu a postupně se rozprostírající uvnitř dílu pohybuje podél osy otáčení. Pokud se hrany ostří vrtáku rychle otupí, je to indikátor toho, corychlost otáčení je příliš vysoká a je třeba ji snížit. To lze provést až po úplném zastavení měniče.

Je nutné pracovat s elektrickou vrtačkou v gumových rukavicích nebo stát při vrtání jednou nohou na gumovém koberci. Navíc je nutné neustále sledovat stav drátové elektrody. Po opravách opatrně škrábejte metlu a odhoďte.

Nástroj zenkvyka

Tento nástroj je určen pro zpracování kónických nebo válcových otvorů, jakož i kmenů vyvrtaných otvorů pod hlavami šroubů, šroubů a nýtů. Zenkovki může být kuželovitý a válcový. Válcová zenkivka sestává z hřídele, pracovní části se 4-8 zuby a vodícího čepu, který spadá do vrtaného otvoru, což má za následek osy otvoru a vybrání získaná pomocí zenkovki. Kónická zenkovka má také stopku a pracovní část. Ve většině případů se používá zenkovki s rohem kužele 60, 90 a 120 °.

Nástroj Zenker

Zenker je navržen tak, aby dokázal výsledky získané různými způsoby (při lisování, vrtání, kování nebo tvarování) otvorů. Zenker vypadá jako cvičení. Ale na rozdíl od toho má 2 řezné hrany vrtáku, zneker jejich 3 nebo 4. Úchyt znenkera upnutý v kazetě. Pokud bude otvor vyvrtán vrtákem a poté bude vypnut, průměr vrtáku by měl být menší než průměr hotového otvoru.

Nástroj pro snímání

Děrovač se používá k provádění otvorůrůzných průměrů.

Oprava bytu vlastníma rukama zdarma.