Nástroje pro řezání a řezání materiálů


Jaké jsou nástroje pro řezání a řezání materiálů

Jmenování pilového nástroje

Pily jsou určeny pro řezání kovů a dřevěných materiálů. Pila má kovovou pásku (disk) se zuby. Krok se nazývá vzdálenost mezi vrcholy dvou sousedních zubů, výška zubu - mezera mezi základnou a vrcholem zubu. Zuby pily mají 2 boční a 1 přední řezné hrany. V provedení pro podélné řezání pily jsou zuby zhotoveny ve tvaru trojúhelníku a mají přímé ostření, díky kterému je možné řezat pouze v jednom směru. Přední řezná hrana takové pily řezá vlákna a obě boční strany je dělí od sebe.

V zubech určených pro příčné řezání jsou zuby převážně provedeny ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku a mají bilaterální ostření. U takové pily odděluje přední ostření vlákna a boční hrany je od sebe oddělují.

Druhy prachu

Existují ruční, elektrické a okružní pily. Elektrické provedení pro příčné a podélné řezání materiálů, zejména desek, tyčí. Kromě toho, s jejich pomocí můžete provádět některé druhy tesařské práce, jako je řezání pod určitým úhlem. Pohodlí těchto piv je, že práce s nimi nevyžaduje značné časové a fyzické náklady. Široce používané takové elektrické pily, jako EP-5KM, EP-K6, K-5M, IE-5107. Pila ET-5KM, EP-K6, K-5M jsou potřebné pro řezání neřezaných polen, desek, výztuží, tyčí. Řezná část piva se skládá ze závěsů spojených dohromadyzubový řetěz. Při práci s takovou elektrickou pilou je třeba striktně dodržovat bezpečnostní pravidla:

není dovoleno pracovat s pilou s vysokou vlhkostí v místnosti při napětí nad 36 V;

nést pylu, měl by být umístěn v krytu;

po dokončení práce prachu by měly být odstraněny ve speciálně určeném místě pro ni, například ve skříni.

Pila IE-5107 může díky vysoké rychlosti otáčení (49 s-1) stříkat dřevěné materiály o tloušťce 65 mm. Je také možné jej použít jako stacionární stroj s předchozí instalací na stroji. Pro maximalizaci práce pily je nutné zkontrolovat správnost naostřených a zředěných zubů, jak je disk uložen na vřetenu, zda jsou na něm trhliny nebo jiné poškození. Kontrola převodovky se provádí otočením kotouče. V takovém případě, je-li disk kalen, tuk zřeďte, po 60 sekundách včetně zdvihu volnoběhu nástroje.

Jak používat pily

Po odstranění všech závad by levé rameno mělo uchopit přední rukojeť a pravý zadní díl a nastavit řeznou část pily na předem upevněný materiál pracovního stolu. Prach by měl být nasměrován přesně na plánovanou linii, bez ostrých trhlin, hladce, protože nástroj nástroje v případě ostrých a rychlých pohybů se může zaseknout, což vyvolá zlom elektromotoru.

Za předpokladu, že celý disk se zasekl a zastavil, závěs je mírně zatažen, což usnadňuje uvolnění disku a sady.požadovanou frekvenci otáčení a pak pokračuje řezání. Pokud disk nedosáhne požadované rychlosti otáčení, pila se zastaví. Po dokončení řezání je pila vypnuta, otřena ponořením do hadříků a očištěna pro skladování.

Samostatné ruční pilové listy (nože), příčné a lignumové. První se používají pro řezání malých tyčí.

V obvyklém ručním noži jsou dva (pravý a levý poloviční rám), oddělený /, úzce spojený klipem. Rukojeť je na pravé straně poloviny rámu. Nůž plátno jsou umístěny v mezeře tyče a utahovacího šroubu, a pak připevněn kolíkem. Pak je plátno nástroje zastrčeno jehněčkem.

Látkové nože mohou mít délku 320 a 370 mm, šířka nože je 15 mm a tloušťka je maximálně 0,75 mm Výška profilu zubu nože je 55-60 mm. Volba počtu zubů v plátěném noži je určena prací s určitým kovem. Zejména plátno se 16 zuby je vhodné pouze pro práci s měkkými kovy, hadry, 19 zuby, používané pro výrobky z pevných kovů, a 22-zubní tkaniny jsou určeny pro práci se super-tvrdými kovy.

K vyřezání tyče nožem by měla být umístěna do rukojeti a utažena tak, aby se linie řezu nacházela vedle úchytů houby. Při řezání dílu s velkou šířkou je poloha nože vodorovná. V případě řezání dílů z pásu nebo úhlové oceli, poloha nože - šikmá.

Pro dosažení optimálního výsledku za minutu musíte provést40-50 pohybů nožem. Když se nástroj pohybuje dopředu, vyvíjí tlak a při zatlačení zpět, tlak není přítomen. Síla tlaku je způsobena vlastnostmi kovu, se kterým je práce prováděna. Zejména by měl být tlak řezání měkkých kovů podstatně menší než při řezání výrobků z pevného kovu. V procesu práce s ručním nožem, aby se nástroj hadřík není prasklý a rány ruce, vyhnout se ostrým pohybům, které jsou doprovázeny značným tlakem. Kromě ručně ovládaných nožů se používá také elektrika. Při práci s takovým nožem z času na čas je nutné navlhčit hadřík nástroje kapalnou emulzí, aby se zabránilo přehřátí.

Průřezové pilyjsou určeny pro průřez a provádění truhlářských prací. Zuby pily se podobají zploštělým trojúhelníkům a mají špici. Úhel v horní části zubu je obvykle 42-45 °. Látkové pily mohou mít tloušťku 1,1 a 1,4 mm

.

Obědyse skládají z trámu vyrobeného ze dřeva z pevných hornin, tkanin o délce 785-800 mm, jakož i strun zhotovených z tloušťky 3-4 mm z krouceného konopí nebo lnu. Mohou být podélné a příčné. V průřezu lopatek je šířka tkaniny 22-25 mm, úhel exacerbace je 70-79 ° a vzdálenost mezi zuby je 4,5-5 mm. V podélném pylu má plátno šířku 50-55 mm, tloušťku 0,5-0,7 mm, vzdálenost mezi zuby 5 mm a úhel zvětšení 45-50 °.

Kruhové pilyse používají k plachtě materiálu podél křivky. Plátno tohoto piva má délku 500 mm, šířku- 5-15 mm, vzdálenost mezi zuby je 5 mm a úhel exacerbace je 55-60 °. Zubní ostření řezalo rovně.

Aby se snížila třecí síla, která může způsobit, že se nástrojová tkanina zasekne v pile, jsou chovány zuby. Tkanina na to by měla být umístěna v rukojeti a upnuta. Pak je třeba vzít univerzální šlechtění a ohnout vrcholy zubů nejméně 2/3 jejich výšky. Dvojice zubů jsou odmítnuty v jednom směru, a liché - ve druhém.

Provádět práce na čepelích z dřevěných pevných hornin zředěných na 0,25-0,5 mm. Pokud je to nutné, na stříkání materiálů z měkkého dřeva, zuby pily jsou chovány na 1 mm. Šablona slouží k ověření správnosti rozvodu.

Aby se závěs na dlouhou dobu neprotahoval, mělo by se po skončení práce s pilou lehce uvolnit rotace.

Oprava bytu samostatně.