Nebezpečí pěny - mýtus nebo realita?

Obsah
  1. Základní vlastnosti
  2. Druhy
  3. Lísková pěna
  4. Video: Nebezpečná pěna jako stavební materiál

Klíčové vlastnosti

Fasádní konstrukce stavební pěny

Pěnoplast patří do třídy materiálů, které jsou založeny na porézním pěnovém plastu speciální metodou. Polymer, který slouží jako surovina pro výrobu pěny, má vyšší hustotu, protože v procesu pěny je výsledná struktura nového materiálu naplněna plynem a v každém z jednotlivých článků prakticky žádné proudy proudění.
Díky tomu je hustota pěny nízká, materiál je porézní a lehký, což určuje jeho vysoké tepelně izolační vlastnosti. Dobré tepelně izolační materiály jsou obvykle doprovázeny dobrou zvukovou izolací. V případě pěny jsou díky vlastnostem, které jsou tenké a zároveň elastické, přepážky vnitřních buněk materiálu špatným vodičem zvukových vibrací.

Druhy

Z pěnového plastu jsou vyříznuty různé hodnoty clony

.

Když už mluvíme o pěně, máme obvykle dobrou představu o tom: lehký, bílý, blátivý materiál, při pohledu na který můžeme vidět strukturu jemné pórovitosti (kuliček) - u některých druhů granulí větší, u jiných menších. Mezitím má pěna poměrně širokou klasifikaci.

Materiál se získává ze širokého spektra dnes známých polymerů. Tak coříci jednoduše "pěna" nebude stačit, aby bylo jasné, o jaký materiál se jedná, a proto bude diskuse zpočátku nesprávná. Nejrozšířenější a proto nejběžnější materiály této třídy jsou polyfoam:

  • polyurethan;
  • polyvinylchlorid;
  • fenol formaldehyd;
  • karbamid-formaldehyd;
  • polystyren.

Pěnový dekorační sloupek

V závislosti na technologii zpracování, jakož i na složení suroviny, mohou být vyráběny pěny o různé hustotě a také se liší v parametrech, jako je mechanická pevnost, odolnost vůči různým typům nárazů. Na základě těchto faktorů je zpravidla naše volba jednoho nebo jiného typu pěny udržována pro konkrétní účely a za navrhovaných podmínek.

Obvykle se v každodenním životě potýkáme s takovými druhy pěny, jako je nestlačený pěnový polystyren. Tento materiál má obchodní značku - byl nazýván styropor "a byl před více než půl stoletím vynalezen slavnou německou společností BASF (1951). Penová pěna (granule) (PSV /EPS) se tvoří během polymerace styrenu smícháním s látkou pentan tvořící pór.
Polystyren, polystyren a pěna PSB-C jsou názvy dobře známého izolačního materiálu, který je prakticky 98% tvořen plynem, který vyplňuje mikroskopické tenkostěnné polystyrénové buňky.

Lísková pěna

\ t

Jak vidíte, pěny jsou jiné. A dnešní trhNávrhy stavebních materiálů zahrnují některé typy pěn, mohou za určitých okolností provozu přímo nebo nepřímo nejen zhoršit spotřebitelské vlastnosti budovy, včetně tepelné izolace, ale také způsobit určité škody na lidském zdraví.

Pěnoplast z množství povoleného pro použití ve stavebnictví a jako obal není toxický materiál. Některé z jeho typů (pěnový polystyren) jsou přijatelné v potravinářském průmyslu, používají se jako obaly pro potraviny a dokonce i pro výrobu jednorázových nádobí. Samo o sobě, v neutrálním stavu, pěna, neutrální vůči životnímu prostředí, zpravidla nepředstavuje nebezpečí. Další věc - otázka vytápění materiálu, toto nebezpečí by mělo být oznámeno předem spotřebiteli.

Video: Nebezpečná pěna jako stavební materiál