Nejlepší odrůdy pekingského zelí: přehled různých druhů klimatu

V současné době stále více ruských zahradníků věnuje pozornost pekingskému zelí. Tato kultura jde mnoha domácími odrůdami a chutí a množstvím užitečných minerálů a vitamínů. Ale ne všichni jsou tak nadšeni myšlenkou pěstování pekinki na svých postelích, věříce, že exotická zelenina není vhodná pro naše klima. Ve skutečnosti bylo mnoho domácích odrůd pekingského zelí již odvozeno na základě původní podoby, která je nejvíce přizpůsobena místním klimatickým podmínkám a vykazuje v nich rekordní výnosy.

Sklizeň vinobraní zelí

\ t
Obsah
 1. Popis a charakteristika pekingského zelí
 2. \ t
 3. Klasifikace odrůd zelí v Pekingu
 4. Rané odrůdy a hybridy
 5. .
 6. Olenka
 7. Cha-cha
 8. Miss Čína
 9. Malý zázrak
 10. Odrody Pekinki s průměrným datem zrání
 11. Oranžové srdce
 12. Chill
 13. Uloženo Storiodo
 14. Pozdní odrůdy zelí v Pekingu
 15. Nick
 16. Tyrkysová
 17. Ruská velikost
 18. Odrůdy odolné proti zrno
 19. Victoria
 20. Hydra
 21. Marfa
 22. Odrůdy zelí v Pekingu pro pěstování na Uralu a na Sibiři
 23. Richie
 24. Severní krása
 25. TSCA 2
 26. Yuki
 27. Granát
 28. Manoko

Popis a vlastnosti pekingského zelí

\ t

Vlasti pekingského zelí je Čína, kdeoficiálních údajů, byl aktivně pěstován ve V století. V současném postsovětském prostoru začala kultura získávat popularitu až koncem 70. let 20. století.

Pekinka ve svých kvalitách a vzhledu je zároveň podobná bílé plněné odrůdě a obvyklému salátu. Během dozrávání tvoří rostlina volnou válcovou linii, jejíž objímka se skládá z jemných protáhlých listů s měkkými, vzácnými žilkami. Barva listů uvnitř hlavy je žlutá nebo žlutozelená, vnější listy jsou bohaté na zelenou barvu.

V závislosti na odrůdách pekingského zelí o hmotnosti od 1,2 do 4 kg. Při výsadbě semen uprostřed jara se první úroda pekinki sklízí do poloviny června. Při opakovaném ročním výsevu se v polovině podzimu opět stříhají hlavy.

Podle svého chemického složení je pro každých 100 g listů zelí nezbytné:

 • proteiny - 1,1 m;
 • sacharidy - 2,4 g;
 • celulóza - 1,7 m;
 • tuků - 0,3 g.
Další částí je voda. Také v chemickém složení je velké množství kyseliny askorbové, tokoferolu, beta-karotenu, cholinu a dalších vitaminů. Z minerálních prvků obsahuje list zelí velké množství draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku, síry, železa.

Je třeba poznamenat, že nejvyšší výnos kultury lze vysledovat pouze za určitých podmínek pěstování. Mezi ně patří:

 • teplotní režim v mezích 13-20 stupňů;
 • doba trvání světla nepřesahuje 12-13 hodin;
 • je blízko povrchu událostipodzemní voda, protože speciální struktura kořenového systému neumožňuje pelikánu extrahovat tekutinu z hloubky;
 • bohaté složení půdy, které je často uměle vytvořeno aplikací hnojiv.

Pozor! Pokud podmínky nejsou splněny, zelí buď přestane růst nebo brzy začne kvést. V každém případě nebude nutné počítat s bohatou sklizní.

Klasifikace odrůd zelí v Pekingu

\ t

Během šlechtitelského chovu bylo sklizeno velké množství různých odrůd a hybridů zelí v Pekingu. Všechny jsou rozděleny do skupin na základě určitých vlastností, které jsou vlastní jedné nebo jiné odrůdě. Jedním z hlavních parametrů tohoto plánu je termín zrání kultury. Podle něj vyniknout:

 • Rané odrůdy pekingského zelí.
 • Střední odrůdy.
 • Pozdní kůže.
 • Pekingské zelí na lůžku

  Některé skupiny zahrnují odrůdy odolné vůči rychlému kvetení a hybridy určené pro pěstování v obtížných klimatických podmínkách.

  Rané odrůdy a hybridy

  \ t

  Kategorie raných odrůd zahrnuje odrůdy, které jsou připraveny ke sklizni již po 40-60 dnech po výsadbě do půdy nebo výsadbě sazenic. Seznam odrůd a hybridů v této skupině je poměrně široký, ale některé z nich jsou obzvláště populární v Rusku.

  Olenka

  Při výsadbě semen této odrůdy jsou špičáky připraveny k čištění po 45-47 dnech. Zelí poskytuje následující charakteristiky:

  • hmotnost koky může dosáhnout až 1,8 kg;
  • velikost řapíku dosahuje 14 cm;
  • výnos za příznivých podmínek je 90 kg na 10 m2. m;
  • kultura se vyznačuje vysokou odolností vůči chladu a kýlu, nápadnými jinými odrůdami křížovitých květů.

  Listy klasů mají tmavě zelenou barvu a kulatý tvar. Na rozdíl od jiných odrůd jsou prakticky hladké. Vrásky v jejich struktuře jsou minimální.

  Vysoce ocenili odrůdu Olenka pro výběrovité řapíky, jejichž hmotnost přesahuje polovinu celkové hmotnosti švecce. Tato část rostliny se používá čerstvě a pro přípravu různých pokrmů. Kromě toho ve 100 g produktu obsahuje asi 70-100 mg kyseliny askorbové.

  Velmi oceňovaná jahodová sláma pro jemné řapíky

  Cha-cha

  Mezi hybridy patří odrůda Cha-ch. Je odolnější vůči nízkým a vysokým teplotám, vyznačuje se značným výtěžkem. Vzhled plodiny má následující vlastnosti:

  • Průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,5–3 kg;
  • hlava válcového tvaru se zaoblenými hranami;
  • střih dlážděné kostky malované žlutě;
  • horní listy jsou velké, tmavě zelené, s velkými žilkami, mají zvýšené vrásky;
  • buničina je měkká, šťavnatá a dobrá chuť.

  Zralé mohyly za 44-50 dní po objevení prvního žebříku. Celkový výnos je 90-100 kg s 10 čtverečky lůžek lůžek. Rozmanitost odrůd zahrnuje vysoké hladiny karotenu a kyseliny askorbové, stejně jako odolnost vůči kvetení. Hlavy se skladují po dobu 3-3,5 měsíce na chladném suchém místě.

  Miss Čína

  Hmotnost odrůd Miss China je 1-2,5 kg. Trubky jsou sraženy, husté, na řezu mají žluté jádro. Krycí listy kultury jsou prodloužené, rostou vzhůru. Barva listů je světle zelená, doplněná širokými bílými žilkami.

  Výnos této odrůdy se velmi liší v závislosti na podmínkách pěstování. Na úrodné půdě s bohatou zálivkou od 10 metrů čtverečních. m sbírat 90-95 kg zelí. Za přísnějších podmínek je toto číslo sníženo a může dosáhnout minimální značky 45 kg. Dokončení dozrávání zelí trvá 50 dnů od okamžiku, kdy se objeví sazenice.

  Malý zázrak

  Tento druh je hybridní. Na správné zrání hlavy je 28-30 dnů od doby vzniku prvních výhonků. Hlavy v takové vegetaci jsou sraženy, husté a představují prodloužený válec. Na řezané listy jsou smetany. Horní listy jsou natřeny v sytě zelené barvě.

  Průměrná hmotnost hlav se rovná 0,5 kg. Současně, z 10 metrů čtverečních. m sbírat asi 26 kg zeleniny.

  Odrůdy Pekinki s průměrnou splatností

  Pekingské zelí v této kategorii zahrnuje delší vegetační období. V průměru je to 70-80 dní. Taková dlouhá doba zrání omezuje pěstování odrůd v oblastech se studeným podnebím.

  Oranžové srdce

  Oranžové srdce má kromě bohaté, delikátní chuti také nestandardní vzhled. Kazety dosahují 3 kg. V tomto případě jsou horní listy hlavy natřeny světle zeleně a celá střední část je zcela oranžová.

  TřídaZelí oranžové srdce

  \ t

  Zelí této odrůdy dozrává 75-80 dní od doby prvních sazenic. Pro jedno čištění 10 m2. m ložní prádlo sbírá až 62 kg zeleniny. Hybrid je v tomto případě dobře zachován a může přenášet dálkovou dopravu bez následků. Odlišnost a odolnost vůči kýlu, stejně jako lhostejnost k podmínkám kultivace.

  Chill

  Zima také odkazuje na počet hybridů. Odrůdy této třídy jsou prakticky kulaté. Průměr hlavy je 30 sm. Průměrná hmotnost je 1,5 kg. Listy kultury jsou také zaoblené a malované tmavě zelenou barvou.

  Zrání zelí nastává 70-85 dní po vzniku sazenic. Výtěžky na kvalitativní půdě dosahují 67 kg s 10 m2 Km. m.

  Odpovídá Storiodo

  Tento hybrid přišel k nám z Holandska. Vyznačuje se polootevřeným klasem s krémově zbarveným řezem. Z výše uvedeného je pokryté vlnitými zelenými listy oválného tvaru. Hmotnost hlavy dosahuje 1,5 kg.

  Zrání řádků padá na 70-80 den po nástupu schodů. Pro jednu sklizeň můžete sklízet až 54 kg 10 zelí zelí.

  Pozdní odrůdy zelí v Pekingu

  Vzhledem k tomu, že se první sazenice objevují až do zralosti zralých pozdních odrůd, pohybuje se od 75 do 90 dnů. Specifičtější hodnoty doby trvání vegetace závisí na jednotlivých odrůdách a podmínkách pěstování.

  Nika

  Odrůda Nike, nazývaná také Nika F1, působí jako mezistupeň mezi středně pozdními a pozdními odrůdami. Ve středu vidlice dosahují zralosti přes 75-80dní po vyřazení prvního žebříku.

  Vyznačuje se takovým zelím s prodlouženými oválnými valy, které jsou pokryty zelenými, vrásčitými listy. Tyto listy jsou dobré chuti. Zavírají hlavu shora a poskytují jí odolnost vůči nízkým teplotám a nemocem.

  Průměrný výnos odrůd je 100-120 kg na 10 km2. m lůžko. Hmotnost jedné vidlice - 3 kg.

  Tyrkysová

  Hybrid poskytuje pěstiteli oválné polootevřené řádky o hmotnosti 1,2 kg. Zralé tyto řádky zrají po dobu 80-90 dní po vzniku choroboplodných zárodků. Listy v kultuře jsou světle zelené.

  Tyrkysová má průměrnou hodnotu 45 kg 10 čtverců. Sklizeň sbíraná v podzimním období je zachována až do konce ledna.

  Ruská velikost

  Ruská velikost - kříženec vychovaný v Rusku. Vyznačuje se vrásčitými oválnými listy s tenkými žilkami. Barva v takové zelené světle zelené. Hmotnost hlavy často dosahuje 4 kg. Zralý lapač se vyznačuje prodlouženým válcovitým tvarem.

  Třída zelná ruská

  Je třeba poznamenat, že tento druh pekinského je maximálně přizpůsoben našemu klimatu. Je odolný vůči teplu a chladu. Zrání volů trvá 80-90 dní. Listy zelí této odrůdy jsou vhodné pro čerstvou spotřebu a chuť.

  Odrůdy odolné proti zrno

  \ t

  Hlavním problémem původní čínské odrůdy pekingského zelí bylo, že se při zvýšených teplotách začala aktivně aktivovatk rozkvětu Zkazila chuť produktu a zabránila vzniku vaječníků.

  V důsledku toho mnoho ruských a nizozemských chovatelů zlepšilo kulturu tím, že přineslo nové odrůdy, které jsou odolné vůči kvetení.

  Victoria

  Odrůda se vyznačuje dlouhými válcovými řádky. Z výše uvedeného je vidlice pokrytá světle zelenými vlnitými listy, které pevně přilnou k hlavě.

  Průměrná doba zrání tohoto zelí je 55 dní po vysazení sazenic do půdy. Listy se vyznačují jemnou, měkkou konzistencí a dobrou chutí. Po řezání se řádky skladují po dobu 3 měsíců.

  Hydra

  Hybridní Hydra se používá výhradně v čerstvé formě, protože při skladování rychle ztrácí chuť a kazí se. Zralé výsadby sazenic 55-60 dnů. Hlava je pokryta světle zelenými listy, má prodlouženou polootevřenou podobu.

  Martha

  Velryby odrůdy Marfa dosahují po plném zrání hmotnosti 1,5 kg. Jejich tvar je oválný s hustým sklonem listů. Uvnitř hlavy je natřena žlutá barva. Vnější listy jsou světle zelené a různé vrásky, malé žíly.

  Zrání této kultury po dobu 40 dnů.

  Odrůdy pekingského zelí pro pěstování na Uralu a Sibiři

  \ t

  Mnoho zahradníků věří, že počasí pro Sibiř a Ural není vhodné pro pekingské zelí. Jsou si jisti, že tato exotická kultura miluje zvýšené teploty, vyžaduje dlouhé denní světlo a okamžitě umře v případě mrazů. Ve skutečnosti umírněný sibiřský a uralskýklima je pro kulturu zcela přijatelné. Jednotlivé odrůdy jsou navíc specificky pěstovány ve specifických oblastech.

  Richie

  Docela mladý francouzský hybrid, který patřil k raně padlým. Rostlina je dobře přizpůsobena teplotám mírným a poskytuje vysokou odolnost vůči chorobám.

  zelí zelí

  Kapusta zelí Ricci je dlouhá, napůl otevřená se zelenými listy pokrytými nažloutlým středem. Hmotnost jedné hlavy - 0,8 kg. Celkový výnos při vykládce je 2 kg na metr čtvereční. Zelenina není vhodná pro dlouhodobé skladování.

  Severní kráska

  Tento hybrid se liší většími vidlicemi, které mohou dosáhnout hmotnosti 2,8 kg. Caecany má tvar hlavně. Zralé takové hlavy po dobu 50-55 dnů. Tato odrůda se liší od jiné vysoké odolnosti proti hnilobě a vzhledu šipek. Kromě toho je v kompozici zvýšené množství aminokyselin.

  TSCA 2

  Tato odrůda je zavedena v Rusku a optimálně přizpůsobena našemu klimatu. Rozlišuje TSCA 2 s odolností vůči střelbě a vysokým výnosem, který činí 5-7,5 kg s 1 sq. Km. m.

  Hmotnost koky může dosáhnout až 0,55 kg. Zároveň je hlava volná a natažená. Jeho výška dosahuje 40-45 cm a zároveň průměr 30 sm.

  Stojí za zmínku, že nejvętśí výnosy této odrûdy při pěstování plodin ve skleníku.

  Yuki

  Hybrid Yuki poskytuje výnosy 4,5 - 4,8 kg zelí na metr čtvereční. Podobně jako u předchozích druhů je pravděpodobné, že dozrává ve skleníku. Tato odrůda je prezentovánaoválné tlusté sovy se zaoblenými listy, doplněné velkými žilkami.

  Mezi výhody tohoto zelí patří:

  • dobrá přepravní tolerance;
  • trvanlivost do 1–1,5 měsíce;
  • odolnost vůči chorobám charakteristickým pro křížovou barvu.

  Garnet

  Mezi nejlepšími odrůdami pro pěstování na Sibiři je také hybrid Granata. Absolutně nepožaduje kultivační podmínky. Kromě toho dát tak brzy zelí. Po 50-55 dnech po výsadbě sazenic se zračí.

  Navenek takovéto batini představují silné tmavě zelené oválné tvary. Hmotnost je 2,3 kg. Listy jsou malé, zaoblené, s výraznými žilkami.

  Ve srovnání s jinými podobnými odrůdami granátového jablka je poměrně vysoký výnos. Z jednoho metru čtverečního je možné sbírat až 7-7,5 kg zelí.

  Manoko

  Manoco Hybrid byl uveden na trh v Holandsku. Taková popularita získala řadu výhod:

  • tolerance vůči suchu;
  • silná imunita rostlin;
  • možnost dlouhodobé přepravy bez ztráty chuťových vlastností a vlastností;
  • nedostatek šípů i při teplotě vzduchu 20 stupňů.

  Barva monackého baldachýnu je světle zelená. Hmotnost dosahuje 1,5 kg. Hlavy zrajte po dobu 48-50 dní.

  Pekingské zelí je velmi ceněné pro svou originální chuť, své užitečné chemické složení, široké uplatnění při vaření. Ale také získat maximální výnosyAby se minimalizovalo úsilí potřebné k pěstování plodiny, měla by být vhodně vybrána příslušná odrůda. K dnešnímu dni existují desítky populárních odrůd takové zeleniny. A neměli bychom se mýlit, než se rozhodneme podrobně studovat vlastnosti každého z nich.

  https://youtu.be/31uJvLGSzPc