Nemrznoucí kapalina pro topné systémy - tipy pro použití

Nosič tepla, cirkulující v topném systému, je základním prvkem tohoto komplexního konstrukčního řešení. Kvalita a správné používání nosiče tepla závisí na životnosti nejen kotlů a potrubí, ale také čerpacího zařízení a radiátorů.
Obsah
 1. Obsah
 2. Co je chladicí kapalina?
 3. Výhody používání nemrznoucí kapaliny?
 4. Jak se používá? ?
 5. Jak si vybrat nemrznoucí směs?
 6. Bezpečnost?

Obsah

 • Co je chladicí kapalina
 • Výhody použití nemrznoucích přípravků
 • \ t
 • Jak se používá?
 • Jak zvolit nemrznoucí směs
 • Bezpečnost

Co je to chladivo?

Normálně je voda standardně čerpána do topného systému. Tak tomu bylo dříve. Dnes už není neobvyklé, že pro tyto účely se používají nemrznoucí kapaliny - nemrznoucí kapaliny. I když v zájmu spravedlnosti musím říci, že voda je stále dominantním postavením - přibližně 70% celkového objemu trhu s nosiči tepla padá na vodu. Podíl nemrzlých (nemrznoucích) směsí zůstává přibližně 30%.
Protipovodňová ochrana se zase dělí na hlavní druhy podle toho, na jakém základě jsou vyráběny:
na bázi ethylenglykolu;
na bázi propylenglykolu;
Speciální chlazené bezvodé kapaliny.

Vzhledem ke svým fyzikálním vlastnostem představuje voda během zmrazování nebezpečí pro topné systémy, a proto, aby se v této souvislosti zabránilo vzniku nebezpečných situací jako spolehlivějšího nosiče tepla, používejte nemrznoucí kapaliny.kapalin, nebo jak se říká - nemrznoucí kapalina

Jako alternativa k destilované vodě v evropských zemích se od konce minulého století používá nemrznoucí směs na bázi glycerolu, jehož složení umožňuje chránit všechny prvky topného systému.
V Rusku se začala vyrábět nemrznoucí směs glycerolu tak dávno, ale již se stala velmi rozšířenou. (značky Olga, Eco-30 Gulf Stream, atd.)

Výhody používání nemrznoucí kapaliny?

Plnění topných systémů nemrznoucími kapalinami má své výhody. Tak, například, když v mrazivé sezóně, kvůli nějakému druhu poruchy budete docházet z kotle (to, i když je to vzácné, ale stále se děje), potrubí s nemrznoucí směsí nebude sklouznout. Nemrznoucí směs je výhodná v případě, že žijete ve své zemi doma ne neustále, ale o dovolené a víkendu - nemusíte vařit prázdně prázdný dům. Pokud se potrubí v tradičním nosiči tepla - voda, budete muset nalít vodu z potrubí pokaždé pro bezpečnost tak, aby nepraskly v zimě. Nemrznoucí směs se dokonale „cítí“ v systému a ve vaší nepřítomnosti a po příjezdu budete moci systém bez problémů znovu spustit.

Jak se používá? ?

Je třeba připomenout, že každý nemrznoucí prostředek na bázi ethylenglykolu zůstává toxickou látkou a v systému GWP by se mu mělo vyhnout

.

V čisté formě se obvykle nepoužívá nemrznoucí směs na bázi glycerinu - ředí se běžnou vodovodní vodou. V závislosti na koncentraci se chladivo uvolní, zamrzneza studena od -10 stupňů. C nebo při -65 ° C Zvláštní pozornost při aplikaci nemrznoucí kapaliny musí být věnována stavu součástí topného systému:
- správná cirkulace chladicí kapaliny;
- nedovolte přehřátí nemrznoucí kapaliny nad 170 ° C.
Přehřátí nemrznoucí kapaliny může vést k takovým nepříjemným následkům, jako je tepelný rozklad ethylenglykolu a různých antikorozních přísad a přísad, které zase mohou způsobit tvorbu uhlíku na topných tělesech.
Topná zařízení (včetně cirkulačních čerpadel) by měla být zvolena tak silně, jak je to jen možné, z toho důvodu, že nemrznoucí kapaliny mají specifické teplo, mnohem nižší než běžné vody.

Jak si vybrat nemrznoucí směs?

Jaká nemrznoucí kapalina zvolit pro topný systém - na tuto otázku odpoví video přednáška.

Bezpečnost?

Mělo by se také připomenout, že při styku s pozinkovaným povrchem tepelného zařízení protimrazová ochrana vstupuje do chemických reakcí se zinkem, což snižuje jeho nárokované vlastnosti. Je také nutné se starat o stav těsnění, zabraňující proudění systému - nicméně i ta "ekologicky bezpečná" chladicí kapalina - nemrznoucí kapalina je ve skutečnosti velmi toxická nebo dokonce jedovatá kapalina.