Obložení oken dovnitř i ven

Obložení oken vně - poslední fáze zpracování

Práce, jako je montáž soklových lišt a stropních říms, ošetření svahů dveří a oken z areálu a na fasádě, jsou ve srovnání s obecnými stavebními a opravárenskými opatřeními považovány za triviální záležitost. Ale konečně, vytvářejí hotový interiér.
Ale není to jen o kráse. Kvalitně vyrobené svahy posilují štěrbinu, chrání ji před zničením, hrají důležitou roli v tepelné izolaci budovy.

Obsah
 1. Materiály pro obložení oken
 2. \ t
 3. Pro vnitřní zpracování
 4. Pro vnější dekorace
 5. Pro parapety
 6. Rámování otvorů - příklady montáže svahů z různých materiálů
 7. Omítkování svahů
 8. Montáž plastových svahů
 9. Svahy sádrokartonu
 10. Závěr

Materiály pro obložení oken

\ t

Desky se instalují po instalaci skleněných vláken, materiál pro jejich výrobu se vybírá s ohledem na takové parametry, jako jsou klimatické vlastnosti regionu, účel místnosti, požadavky na vzhled a styl dekorace, praktičnost, cena atd.
Hlavní kritérium výběru stává se tím, ze které strany budovy, ať už vnitřní nebo vnější, je obložení provedeno. Je zřejmé, že daleko od všech materiálů používaných v prostorách s nestabilním režimem teploty a vlhkosti jsou vhodné k dekoraci oken na fasádě domu.

Pro vnitřnízpracování

V zásadě v oblastech s normální vlhkostí a konstantní teplotou mohou být svahy vyrobeny z jakéhokoliv materiálu. Hlavními kritérii jsou vzhled, kombinace s interiérem, praktičnost v péči.
Vnitřní obložení oken je často provedeno z následujících materiálů:

 • sádra s dalším nátěrem;
 • Sádrokartonová lepenka, překližka, dřevotřískové desky a jiné listové materiály, které rovněž slouží jako podklad pro další povrchovou úpravu;
 • Strom;

Rámování dřevěných oken

\ t
 • Plastový sendvičový panel;
 • keramické dlaždice;
 • Umělý kámen pro obložení oken atd.

Původní řešení

Je také důležité, aby byla provedena samotná okna. Pokud jsou dřevěné, plastové svahy mohou pouze zkazit vzhled okna, zlevnit ho. Podšívka z plastového okna může být zcela vyrobena ze sendvičových panelů nebo PVC panelů.
Stejné materiály, spolu s hladkou dlažbou nebo keramickou dlažbou (viz Obkladová okna - pravidla pro úhly a svahy pro zpracování) - nejpraktičtější pro zpracování otvorů ve vlhkých místnostech nebo těch, které často musejí provádět mokré čištění a dezinfekci - v kuchyních , koupelny, nemocniční komory, zařízení pro děti atd.

Pro vnější dekorace

Fasáda okenního otvoru externě redukuje výše uvedený seznam materiálů na několik poloh. Jedná se především o sádrokartonové desky a jiné materiály na bázi dřevaodpad, který není vůbec uzpůsoben pro venkovní použití.
Pod vlivem vysoké vlhkosti, přímého vystavení sněhu a dešti, prudkým výkyvům teploty, jsou deformovány a zničeny. Není vhodný pro vnější zpracování a dekorační dlaždice nebo kameny na bázi sádry - velmi se bojí i vlhkosti.
Na druhé straně lze tento seznam rozšířit o tyto materiály:

 • Kov. Svahy jsou vyrobeny z pozinkované oceli s barevným polymerním povlakem;
 • Obkladová cihla nebo dlaždice slinku;
 • Vlečka. Tímto materiálem jsou spíše pokryty speciální selektivní prvky určené pro zpracování otvorů na fasádách.

Věnujte pozornost. Při výběru vnější verze okna je velmi důležité, aby byla budova postavena nebo zpracována. Je nepravděpodobné, že je vhodné držet se jich umělého kamene, je-li dřevěná fasáda. Ale kovové svahy vypadají skvěle v každé kombinaci, za předpokladu, že správný výběr barev.

Obecně platí, že při výběru relevantních materiálů existuje mnoho odlišností. Pokud se například nevyskytnou přímé řezy problémů při instalaci kteréhokoli z nich, obložení kulatých oken nebo otvorů s obloukovými oblouky přináší určitá omezení.
A volba zde není tak velká - je to buď omítka, nebo jemně kachlová, nebo použití pružných materiálů. Například, sádrokarton, který, když mokrý, můžete poskytnout správný tvar. Po vysušení materiál vrací veškerý svůj výkon.

Proparapety

Lícní parapety mohou být vyrobeny ze stejného materiálu jako svahy. Obvykle však podléhá přísnějším požadavkům na pevnost, odolnost proti poškození a vlhkosti a další parametry. Proto se nedoporučuje, aby to ze sádrokartonu, běžné plasty, lemované sádrové dlaždice.
Stavební trh dnes nabízí mnoho hotových okenních parapetů, které se musí přizpůsobit pouze délce a šířce. Jsou vyrobeny ze speciálně upraveného dřeva, odolného plastu, MDF desek odolných proti vlhkosti a dřevotřískových desek s dekorativním plastovým nebo laminátovým povlakem.
Umělé kamenné parapety jsou stále oblíbenější. Jsou vyráběny individuálně po odstranění měření a výběru požadovaného tvaru a jsou nastaveny výrobcem. Potěšení není levné, ale, jak se říká, po staletí.

Fotografie kamenného parapetu, přechází do pultu

Bohužel tato možnost není pro každého v kapse, a pokud chcete změnit interiér, je to jen škoda utrácet spoustu peněz. Ale je zde ještě další způsob, jak původně nakreslit spodní část okna, nastavením obrazně vypalovacího listu ze silného materiálu odolného proti vlhkosti a jeho zdobení keramickou žulou nebo mozaikou.
Takto lemované parapety vypadají skvěle, nebojí se vlhkosti a těžkých nákladů, jsou odolné proti poškrábání, snadno se omyjí. V případě potřeby lze dlaždici během příští opravy vyměnit.

Mozaikové zdivo

\ t

Parapet se instaluje uvnitř ačasto plní další funkce - desky, stojany na pokojové rostliny, regály pro malé domácí spotřebiče v kuchyni.
A vnější obložení okna znamená montáž podél spodního okraje sklopného rámu - šikmého konstrukčního prvku určeného k vypouštění výstupu vody a ochrany proti vlhkosti spojovacího švu. Nejběžnější materiál pro výrobu přílivu a odlivu je pozinkovaný a lakovaný polymerním kovovým nátěrem.

Montáž kovových obkladů

\ t

Stručně řečeno, dekorativní obložení oken může být v dnešní době velmi rozmanité vzhledem k dostupnosti velkého množství tradičních a současných materiálů. Zájem je také způsoben tím, že mnoho z nich se snadno montuje vlastními rukama, hledá nejen estetický vzhled slotů, ale také zvyšuje jejich provozní vlastnosti.

Rámování otvorů - příklady montáže svahů z různých materiálů

Pokud je to žádoucí, práce na úpravě svahů mohou být řešeny nezávisle, zejména pokud jde o instalaci deskových materiálů. Některé obtíže v nepřítomnosti praxe jsou štukování, nálepky a další "mokré" procesy.
Pokud je zpracování prováděno speciálně navrženými prvky pro tento účel, je v soupravě obvykle obsažen podrobný návod k instalaci, který umožňuje práci s prací bez jakýchkoli speciálních znalostí a školení.Například pokud nevíte, jak obložení oken s obložením, požádejte prodejce o schéma instalace nebo vyhledejte doporučení na webuvýrobce.

Klasické schéma obložení dutin s vlečkou

Níže vám sdělíme, jak si sami vyrobit okno s použitím nejběžnějších materiálů - omítek, sádrokartonových desek a plastových sendvičových panelů.

Omítání svahů

\ t

Tato varianta zpracování je atraktivní především pro nízkou cenu a trvanlivost. Pro práci je nutná pouze vodou rozpuštěná suchá malta.
Takže:

 • Práce začíná hrubým vyrovnáním povrchu stříháním nečistot z betonu v rozích, po kterých se zbavuje nečistot a prachu;
 • Mezera mezi stěnou a oknem s dvojitým zasklením je vyplněna montážní pěnou nebo ponořena do roztoku sádry oškrábáním. V tomto případě musí obvod okénka zanechat mezeru, která bude naplněna roztokem;
 • Když tyto materiály vyschnou, můžete jít přímo na omítku;

Věnujte pozornost. Než uděláte okno, musíte omítku a úroveň zdi kolem ní.

 • Sádra začíná vyplněním mezery kolem krabice. Když trochu schne, směs zdola nahoru se aplikuje na celou rovinu svahu a zploští se na polovinu;
 • Pokud potřebujete k zarovnání použít silnou vrstvu omítky, práce se provádí několika způsoby, přičemž se nanese vrstva nejvýše 5-7 mm a nechá se zaschnout;
 • Je žádoucí, aby svahy nebyly kolmé k rovině zasklení, ale aby byly mírně nasazeny ven, aby se lépe proniklo světlem. Reverzní úhly na obou stranách by mělyshodují
  Abyste se vyhnuli chybám a usnadnili vám práci, podél rámových majáků a na zdi dočasně upevněte dřevěnou kolejnici, která řídí jejich svislý sklon. Jejich hranice budou vodítkem pro vyrovnání;

Schéma instalace vrstvy

 • Podobně je horní svah zpracován vodorovným upevněním regálu s kontrolou výšky;
 • Po vysušení roztoku jsou kolejnice odstraněny a úhel mezi stěnou a sklonem je odstraněn;
 • Poslední fází je povrchová úprava povrchovým tmelem. Poté mohou být svahy natřeny.

Dokončovací práce

Tímto způsobem se provádí jak vnitřní, tak vnější zpracování. Pro vnější svahy je však lepší vzít si speciální mrazuvzdornou omítku, odolnější vůči neklidným klimatickým podmínkám naší země.

Montáž plastových svahů

Často se lidé ptají - jak vyrobit sendvičové panely z obložení oken? Jedná se o materiál, ve kterém je mezi dvěma vnějšími vrstvami plastu pěnový polystyren - vynikající tepelně izolační materiál, který chrání okenní otvor před průnikem vlhkosti a zvyšuje jeho zvukové vlastnosti.
Hlavní výhodou plastových sendvičových panelů je kromě výše uvedeného hotový vzhled - po instalaci svahů nevyžadují další zpracování. Použití speciálních profilů usnadňuje instalaci a umožňuje co nejpřesnější tažení spojů.
Tyto svahy jsou zpravidla stanoveny při výměně samotné skleněné jednotkyinstalaci, ale tato práce se platí zvlášť. Můžete se sami zachránit.
Chcete-li to provést, stačí sledovat video, prozkoumat níže uvedené schéma a řídit se našimi doporučeními.
Sled prací:

 • Po měření se z desky odřízne pás o požadované šířce a výšce;
 • Vnitřní hrana pásu je zahájena za okénkem, poté je prostor mezi stěnou a budoucím svahem naplněn pěnou. Při zvětšení pevně přitlačí panel k okennímu bloku;
 • K vnější části díry je připevněn shrnovač, definuje úhel sklonu;

Sendvičové panely z plastových oken

 • Panel je nalepen na svahu na kapalné hřebíky a je uzamčen na kolejnici se speciálním profilem. Nebo pokud je mezi panelem a stěnou svahu velká mezera, je vyplněna izolačním materiálem;
 • Zástrčka mezi stěnou a sendvičovým panelem se uzavře ozdobným plastovým rohem a spoje mezi sousedními panely se vyplní hermeticky vybranou barvou.

Připraveno k výsledku

Svahy sádrokartonových desek

Pro výrobu svahů je nejvhodnější použít suchou podlahu odolnou proti vlhkosti, odolnou vůči přirozené vlhkosti, způsobenou kondenzací na oknech. Pokud si vezmete pravidelný, je žádoucí ho několikrát potřít základním nátěrem.
Obložení okenních otvorů pomocí sádrokartonu se příliš neliší od montáže plastových panelů:

 • Hlavní rozdíl je v instalaciObvod rámu plastového profilu ve tvaru písmene L, ve kterém jsou vložky sádrokartonových desek vloženy do jejich vnitřních hran. Před tím se na profil nanese akrylátový tmel;
 • Vzdálenost mezi stěnou a pásem sádrokartonové desky je položena ohřívačem;
 • Tenká vrstva lepidla se aplikuje na úzký úsek stěny blíže k vnějšímu okraji a pomocí hladiny tlačí vnější okraj materiálu, čímž dosahuje svislé polohy;
 • Po instalaci všech prvků spoje mezi nimi, jakož i spojů se stohem stěn v souladu s pravidly přijatými pro práci se sádrokartonovými deskami;
 • Závěrečná fáze - dokončovací tmel a malba.

Schéma montáže svahů pro sádrokartonové desky

Jak vidíte, všechno je velmi jednoduché. Hlavní věc je přesné měření a konstantní řízení úrovně. Vertikální pro boční svahy a horizontální pro horní.

Závěr

Jsou to malé detaily, které umožňují posoudit kvalitu opravy a samy vytvářejí hotový interiér. Vědět, jak se vybírá materiál a jak se vyrábějí plastová okna, se vyhnete mnoha chybám a ušetříte čas i peníze.
I když to neuděláte sami, kompetentní kontrola výkonných umělců často pomáhá včas rozpoznat manželství a nedodržet technologii, což může následně vést k nepříjemným následkům a dodatečným nákladům.