Oprava kanalizace v bytovém domě

Mnozí obyvatelé naší země žijí v bytových domech, ve kterých je integrovaný kanalizační systém, který sbírá odpadní vody v každém bytě a odvádí je do hlavních kanalizačních sběračů. Jedná se o poměrně komplexní inženýrsko-konstrukční návrh, který se skládá z několika částí. A protože jakýkoli důmyslný kanalizační systém v bytových domech bývá zbourán, je třeba pravidelně provádět opravy kanalizace v bytovém domě.

Hlavní schéma kanalizace

\ t
Obsah
 1. Možné známky selhání kanalizace
 2. Kanalizační systémy ve vysokých budovách
 3. Pravidelná údržba kanalizačních systémů
 4. Oprava litinové potrubní kanalizace
 5. Montujeme plastové kanalizační trubky
 6. Oprava kanalizace v obytném domě: video

Možné známky selhání kanalizace

Pokud váš byt začal cítit nepříjemné pachy, vždy dochází k ucpání v kanalizaci, což může dokonce vést k povodním - je čas zabývat se preventivní rutinní prací nebo generální opravou kanalizace.

Instalace kanalizačního systému

K čištění nebo opravě systémů sběru odpadních vod ve vícebytových domech - potřebujete znát složení a principy fungování takového systému.

Pokud studujete inženýrské systémy bytových domůdomy postavené v sovětském období, se ukazuje, že malé byty mají obvykle koupelnu, WC a kuchyňku v blízkosti domu. Všechna sanitární a technická zařízení jsou opatřena trubkami, které odvádějí odtoky nejprve do prefabrikovaných horizontálních kanalizačních potrubí, a pak vertikálně umístěnou „stoupačku“, která odtoky odvádí do systému hlavního kanalizačního sběrače.

Svislá stoupačka prochází mezipodlaží a v horní části - v podkroví nebo na střeše je opatřena větrákem. Systém pracuje na principu gravitace - odpadní voda se pohybuje vlivem gravitace z horní části na dno.

Aby kanalizace v trubkách nestačila, jsou jejich vodorovné oblasti položeny pod určitým úhlem. Takový sklon by měl být dostatečně rovnoměrný a neměl by mít žádné ostré změny, přispět k hromadění srážek. Zpravidla jsou potrubí středního průměru (do 5 centimetrů) umístěna se sklonem 3-4% a trubky s velkým průřezem (do 10 centimetrů) jsou namontovány pod úhlem 2%. Výpočet sklonu úseku potrubí ve 2% pozornosti je vzestup vstupní části jednoho metru horizontálního úseku o 2 centimetry vzhledem k výstupu. Typicky jsou kanalizační potrubí připojena ke stěně, takže označení jejich umístění může být provedeno přímo na jeho povrchu.

Běžný byt zahrnuje několik instalatérských zařízení a při východu kanalizačních potrubí je nutné přesně vypočítat úhel jejich sklonu na základě doporučených procent. Takže při umisťování potrubí súsek v délce 5 cm a délce 3 metry - jeho přijímací hrana by měla být nejméně 9 centimetrů nad vývodem.

Kanalizační systémy ve vysokých budovách

\ t

V budovách s velkým povrchem v kanalizační síti mohou být zajištěny mezilehlé skladovací kapacity, ale obecně se princip jejich konstrukce shoduje se systémy sběru odpadních vod v konvenčních panelových vícepodlažních budovách.

Pravidelná údržba kanalizačních systémů

Ani správný technický výpočet při výstavbě kanalizačního systému nemůže zaručit jeho nepřetržitý provoz bez přerušení. Skládky, které vstupují do odpadních vod, mají různou konzistenci a odlišné složení, v důsledku čehož na vrstvách spojů trubek a přechodových armatur mohou být na konci času vytvořeny vrstvy pevných částic. Mezi hlavní příčiny odpadních vod patří:

 • Častou příčinou ucpávání jsou vlasy a vlny zvířat, které vstupují do kanalizačních sítí. Vytváří mřížku, která drží částice, které visí ve vodě.
 • Problém pro kanalizační potrubí je vytvořen a rozpuštěn v odtocích z kuchyňských dřezů a myček tukových částic. Jak odtok chladí, získávají pevný tvar a usazují se na stěnách.
 • Samozřejmě je nepřijatelné dostat se do odtokových otvorů velkých objektů, které mohou blokovat průchod kanalizační trubky.

schéma splaškové kanalizace

Navzdory tomu, žeDobře navržený kanalizační systém by měl být vyčištěn samostatně, pod vlivem nových částí kanalizace - čas od času je nutné provést preventivní opravy. Tento postup můžete provést následujícím způsobem:

Při instalaci kanalizace v místech, kde jsou sifony přilehlé k kanalizačnímu potrubí, jsou obvykle k dispozici kontrolní otvory.

V takovéto vstupní trubce můžete umístit speciální trysku s hydrodynamickým čistícím systémem, který pracuje z vodního čerpadla. Při působení reaktivní síly se taková tryska bude pohybovat podél trubky a snižovat nahromaděné vrstvy.

Jako preventivní opravu lze také doporučit použití chemických čisticích prostředků, které čistí vnitřní povrch trubek. Použití agresivních chemických roztoků by mělo být ošetřeno s opatrností a pečlivě prostudovat jejich složení. Některé chemické prvky mohou poškodit manžety spojek na spojích potrubí.

Oprava litinové kanalizační soustavy

\ t

Dobře navržený a kvalifikovaně vybudovaný kanalizační systém by neměl být během provozu zvlášť znepokojen. Je třeba mít na paměti, že v domě je majitel domu zodpovědný za část kanalizace, která se nachází přímo v jeho bytě. Zpochybnitelnou otázkou zůstává oprava a údržba společných kanalizací - obecným pravidlem je, že jejich opravu by měla provádět správcovská společnost. Poškození stoupačky ve vašem bytě však můževést k smutným následkům, takže je nejlepší sledovat svůj vlastní stav, spíše než spoléhat na agilitu instalatérů ze Zheky.

opravy litinových kanalizačních trubek

Všechny bytové domy postavené v sovětském období byly vybaveny kanalizačními systémy s litinovými trubkami, které jsou velmi pevné konstrukce, schopné věrně a pravdivě sloužit několik desetiletí, ale každá konstrukce má svou vlastní pevnost a maximální životnost.

Externě, potřeba opravy nebo výměny litinových kanalizačních trubek může být vyjádřena ve formě netěsností nebo píšťal. Současně v místnosti může být nepříjemný zápach. Aby nedocházelo ke kolizi s průlomem kanalizační trubky v jednom okamžiku, měla by být pravidelně kontrolována, a to i na těžko přístupných místech. Všimněte si, že přes sílu litiny je poměrně křehký materiál a velmi citlivý na rázové účinky.

Pokud opravíte výskyt netěsnosti na litinové kanalizační trubce, můžete se v počátečním stádiu pokusit poškozené místo vytvrdit. Chcete-li to provést, můžete použít následující metodu.

 • Připravujeme potřebné nástroje. Pro opravu litinové trubky budeme potřebovat: nůžky, stavební nůž, kartáč s ocelovou hromádkou a plastovou nádobu.
 • Je-li na železné trubce trhlina, je možné z ní odstranit únik uložením gumové svorky. Vezmeme si starou autokameru, vyřízneme z ní kus požadované velikosti a upevníme náplast na trubku pomocí svorek. Jaksvorky můžete použít normální drát, který je třeba otočit s pevným předmětem. Typicky se tento typ opravy používá k opravě litinových trubek, které nejsou náchylné k intenzivnímu provozu. Navíc, malá fistula v litinové trubce může být jednoduše připoutána sekáčem (ale s jistou opatrností) nebo být zatlučený olověným roubíkem.
 • Pokud je litinová kanalizační trubka neustále používána, je nejlepší vyzkoušet následující: vezměte si obyčejný lékařský obvaz a připravte roztok vody, cementu a tekutého skla. Můžete jednoduše použít směs tekutého skla a cementu a jako výztužné pletivo použít staré dámské punčochové kalhoty. Umístěte kus připraveného obvazu do připraveného roztoku, počkejte, až ponoří tkaninu, a zabalte poškozené místo na trubku. Vrchní část sušícího obvazu může být posypána suchým cementem. Tento postup opakujte, dokud se místo poškození nepoškodí silná ochranná vrstva. V konečné fázi impregnujte vrchní vrstvu obvazu silikátovým lepidlem.
 • Pokud je poškozená lokalita velká, lze použít drastickější metodu. Ošetřete místo poškození ocelovým kartáčem, odstraňte poškozenou kovovou vrstvu a nátěr. Snažte se dostat na neporušenou vrstvu kovu, ale buďte opatrní - křehká litina je velmi citlivá na vnější vlivy. Čištěný povrch musí být odmastěn. To lze provést s benzínem nebo acetonem. Poté připravte opravnou směs. Bude se skládat ze dvou částí kyseliny pyrofosforečné a 3 dílů oxidu měďnatého. Ihned po vaření aplikujte tuto směsšpachtle na poškozeném místě. Kompozice velmi rychle mrzne, takže neváhejte.
 • Pokud všechna opatření přijatá k nápravě litinových kanalizačních trubek neuspěla, měli byste zvážit výměnu systému sběru odpadních vod ve vaší domácnosti. Nejoblíbenějším materiálem pro výstavbu nové a výměny litinových kanalizací jsou plastové trubky.

  Plastové kanalizační trubky

  \ t

  Montujeme plastové kanalizační trubky

  Výměna litinových kanalizačních potrubí na plastu může být buď lokálně, v určité oblasti, nebo zcela v celém bytě.

  Výměna kanalizačních trubek přímo v bytě nezpůsobuje žádné zvláštní problémy a obvykle je spojena s opravou vany nebo toalety. V tomto případě jsou staré litinové trubky jednoduše vyhozeny a na jejich místo jsou instalovány nové z plastu, které jsou propojeny elementárními prvky - čipkami s použitím klíčů na klíč. Před instalací plastových kanalizací nezapomeňte vypočítat a změřit umístění všech sanitárních a technických zařízení a úhel sklonu všech kanalizačních trubek.

  Instalace plastového kanalizačního systému

  Velkým problémem je výměna litinové stoupačky na plastové. Je nutné se k němu uchýlit pouze v podmínkách extrémní nutnosti - pokud jsou zjištěny v litinové kanalizační stoupačce velkých trhlin a netěsností. V tomto případě budete muset zkontrolovat křižovatku stoupačky s horními a dolními sousedy. Existují takové stavební možnostistřídání odpadních vod, že jejich nahrazení může probíhat pouze po celé svislé rovině. Ale velmi často existuje možnost vytvoření přechodu od litinové trubky stoupačky k sousedovi na plastové trubce stoupačky. V naprosté většině případů, pro tento účel, některé z mezipodlažní strop bude muset být strhnout, takže bez spolupráce se svými sousedy, to nelze vyhnout, a to zejména s ohledem na skutečnost, že při opravě by neměly používat vlastní kanalizaci.

  Výměna stokového potrubí

  Abychom se dozvěděli více o opravách odpadních vod v mnoha rodinách - podívejte se na videonahrávku.

  Oprava kanalizace v bytovém domě: video