Osvětlení pro rostliny - pravidla umělého světla

Pro normální vývoj, růst a kvetoucí rostliny potřebují světlo. V tomto ohledu není moc štěstí, květiny, které v létě jsou povinny přijmout jednostranné osvětlení z oken, av zimě, obecně, vlastně zbaven přímého slunečního světla. Zvláště zasaženi jsou zelení obyvatelé severních oken, kteří jsou v chladném období roku nuceni žít ve stálém soumraku.

To samozřejmě neznamená, že obyvatelé apartmánů orientovaných na sever by měli odmítnout vytvořit zelenou zahradu na svém vlastním území. Správné vytváření umělého osvětlení pro pokojové rostliny, můžete zcela zaplnit nedostatek slunečního světla.

Obsah
 1. Obsah
 2. Obecné známky nedostatku světla
 3. Kolik apartmánů je potřeba?
 4. Delší není vždy lepší
 5. Svítidla pro osvětlení rostlin
 6. \ t

Obsah

 • Obecné známky nedostatku světla
 • Kolik apartmánů je potřeba?
 • Není to vždycky navždy lepší
 • Svítidla pro osvětlení rostlin
 • \ t

Obecné známky nedostatku světla

Špatné osvětlení velmi rychle ovlivňuje vzhled rostliny a zbavuje ji dekorativní. Počínaje výhonky, nové listy rostou malé, a jejich barva může být více dim, nenasycené, jako tvorba chlorofylů zpomaluje. Odrůdy obilí ztrácejí své skvrny, jejich listy jsou homogennější nebo zcela zelené. Častým příznakem nedostatečného osvětlení je žloutnutí, sušení a pádlisty V kvetoucích rostlinách se pupeny neobjevují a staré květy postupně umírají.

Obecně se zdá, že obraz není příliš optimistický. Pokud jste se s takovými projevy na svých rostlinách ještě nesetkali (a samozřejmě jim chcete zabránit), ale předpokládejte, že světlo na vašich oknech stále není dostačující, doporučujeme měřit množství světla speciálním zařízením - luxmetrem. Po obdržení svědectví o zařízení můžete s jistotou říci, zda je dostatek světla pro vaše barvy nebo ne.

Kolik luxusu potřebujete?

Osvětlení objektu se měří v luxech, tato vlastnost se měří luxmetrem. V přírodě může úroveň osvětlení dosáhnout 100 000 luxů, ale pro úspěšný růst i slunečně milujících rostlin není taková intenzita paprsků nutná. No, v zimě, v podmínkách městského bytu, pro rostliny bude dostatek dalšího osvětlení:

700 - 1 000 lux - pro pseudoblasty. To je vánoční hvězda, begónie, břečťan, klatea, maranta a další. Mělo by být chápáno, že 700 stop nižší bar - to je příliš malé množství světla, které je dost na podporu života, ale ne pro kvetení těchto rostlin. Pokud chcete dosáhnout kvetení, musíte zvýšit osvětlení.

1 000 - 2 000 luxů - pro rostliny odolné ve stínu, které upřednostňují stín, ale jednoduše se vyrovnávají s jeho existencí. Obecně platí, že tito zástupci milují jasné, ale rozptýlené světlo více. Mezi rostlinami tolerantními ke stínu lze rozlišovat anthurium, diphenbachia, monstrum, dracena, ficus, spatifillum, fuchsia,fylogeneze a další.

2 500 luxů a více - pro rostliny milující světlo. Patří mezi ně pelargonie, růže, pouštní kaktusy, ibišky a další. Mimochodem, 2 500 luxů není vždy dostačujících pro kvetení těchto rostlin, některé z nich netvoří pupeny, dokud jejich osvětlení nepřesáhne 5000 luxů. Další, zejména exotický citrus, vyžaduje pro upevnění ovoce nejméně 8 000 - 9 000 luxů.

Delší není vždy lepší

Teď, když jsme přišli na apartmá, můžete hovořit o délce osvětlení. Ve skutečnosti, mnoho začátečníků květinářství, učení o možnostech použití umělého osvětlení, začnou izolovat rostliny po celý den, aniž by jim odpočinek. To je v zásadě špatné. Ve tmě rostliny zpomalují produkci chlorofylů, ale existují i ​​další, nezbytné pro život, procesy. Například, v noci, rostliny absorbují kyslík (ve velmi malých množstvích, tak to není nutné se bát dát květiny v ložnici) a připravit je o jejich schopnost “dýchat” - toto je cesta, která bude brzy vést k smutným následkům.

Ve skutečnosti by běžné umělé osvětlení rostlin mělo být takové, aby během 12-14 hodin byl zachován požadovaný počet apartmánů. Aby nedošlo k narušení biologických procesů v těle rostliny, podsvícení se zapne ráno o 7-8 hodin a vypne se, resp. 19-22 hodin.

Délka umělého světla závisí také na přirozeném světle. Například, rostliny jsou na jižní straně parapetu, a v zimě, za slunečného dne, osvětlení je dost. Pak zahrnoutlampy v den prostě nedávají smysl, stačí osvětlit rostliny pár hodin ráno a 3-4 hodiny večer.

Podobný režim trvání osvětlení je vhodný pro dospělé rostliny, ale pro sazenice není dokonale dokonalý. Nejlepší je, když budou 24 hodin denně svítit pouze "zkroucení" mladíci - ještě nejsou potřeba. Pouze tehdy, když se sazenice stanou silnějšími, mohou být přeloženy do 16hodinového světelného dne a postupně se zvyšují na 12-14 hodin.

Svítidla pro osvětlení rostlin

\ t

A teď mluvme o hlavních prostředcích, které nám umožní osvětlit vaše oblíbené rostliny s požadovaným množstvím světla. Jde samozřejmě o lampy. Co mohou být?

1. Žárovky

Tyto svítilny se nedoporučují pro osvětlovací zařízení, i když někteří květináři je používají s dostatečným přirozeným světlem nebo v kombinaci se zářivkami.

Nevýhody žárovek jsou následující okamžiky: nedostatek modrého spektra nezbytného pro vývoj rostlin, malý světelný výkon v důsledku silného ohřevu.

2. Zářivky

Konvenční zářivky ve formě dlouhých trubek jsou vhodné pro mnohem větší výsadbu. Mají vysoký světelný výkon (50-70 Lm /W), nízké tepelné záření a dlouhou životnost. "Daylight" lampy aktivně používají amatérské květinářství po mnoho desetiletí, navzdory skutečnosti, že spektrum jejich záření nekončí dobře.pro rostliny. Efektivnější, se spektrem blízkým ideálnímu "vegetativnímu" stavu jsou zářivky speciálního účelu nebo fytolampy. Existují podobné lampy pro řasy, pomocí kterých vytvářejí osvětlení pro akvarijní rostliny.

3. Plynové výbojky

Tento typ žárovky je nejúčinnější, protože umožňuje zvýraznit velké plochy skleníků, zimních zahrad, skleníků. Mají velmi vysoký světelný výkon, takže nejsou vhodné pro obytné prostory. V extrémním případě můžete použít lampu na lodžii nebo v neobydlené místnosti, protože jasné světlo takové lampy vám uřízne oči.

Plynové výbojky pro zařízení se dělí na: rtuť (DRL), sodík (DNT) a metallogaloid.

4. LED diody

LED osvětlení pro elektrárny je nejmodernější. LED světla nejsou vyhřívaná, spotřebovávají malé množství elektřiny, mohou pracovat až 50 000 hodin.

Aby byly elektrárny vybaveny světlem požadovaného spektra (které se většinou skládá z červených a modrých součástí), měli byste vytočit „lampu z červené a modré diody LED v poměru 8: 1 nebo 8: 2.

Pěstování rostlin pod umělým světlem - lekce je vzrušující a velmi vděčná. Po instalaci potřebných lamp a nastavení dlouhého denního světla budete překvapeni, že smysly, jak to dopadá, mohou kvést po celý rok a v zimě neočekávaně rozpouští květ-motýli phalangepsis. Je hezké, že vaše krásasbírky nyní nebudou záviset na rozmarech počasí nebo přítomnosti „správných“ oken. V zásadě, okno nemusí být vůbec, a byt stále opírá zelené zahrady. Hlavní věc je utratit za kvalitní lampy pro rostliny, které častěji nejsou levné a levné.

Viz články pro podobná témata:

 • Dekorační zahradní a zahradní svítilny - výběr osvětlení pro zahradu
 • Sluneční svítilny - klasifikace a příklady instalace
 • Kvetoucí kameny - inovace v krajinářství
 • Palisander vlastními rukama - stavíme "vizitku" webu
 • Žijící plot v zemi - vytváříme zelenou obrazovku
 • Vertikální terénní úpravy - vertikální transformace zahrady