Otvor do písku vlastníma rukama

Každá zahrádka nebo vlastník venkovského domu je velmi potřebná voda na místě pro zalévání rostlin, použití pro domácí potřeby, vaření. Vynikající řešení problému zásobování vodou se může stát autonomním zdrojem vody, pak nebudete závislí na poskytovatelích služeb. Jedním z řešení tohoto problému je výstavba vrtu pro písek vlastníma rukama.

Obsah
 1. Typy studní a jejich rozdíly
 2. Hledám vodu na našich stránkách
 3. Požadované vybavení pro vrtání otvorů pro písek
 4. Proces samovrtání studní na písku
 5. Konstrukce vyvrtaného otvoru v písku
 6. Údržba studní na vodě
 7. Video - Ruční vrtací dláto

Typy studní a jejich rozdíly

Jamy autonomního zásobování vodou mohou být různých typů. Nejproduktivnější s nejčistší vodou je artéská studna, někdy nazývaná studna pro vápenec. Má velkou hloubku (v několika desítkách, někdy až dvě stě metrů) a velký objem přiváděné vody. Uspořádání takové studny je však poměrně nákladné a její vrtání bez specializovaného vybavení je nepravděpodobné.

Vhodnějším řešením pro instalaci autonomního systému zásobování vodou ve skromném rozpočtu bude instalace otvoru pro písek. Její hloubky obvykle nepřesahují 50 metrů a ona je takéJe plně k dispozici pro vlastní vrtání. Na rozdíl od artéských studní, pouze první vodotěsná vrstva v půdě prochází pískem, obvykle se skládá z hlíny. Studna na písku je však vrtána hlouběji než studny habešského typu a vyznačuje se čistší vodou.

Studna na písku tedy představuje „zlatý průměr“ mezi účinnějším, ale dražším artézským studánkem a velmi levnou, ale neproduktivní studnou habešského typu.

Rozdíly v artéských studnách a písku

Kromě toho může být studna v písku uspořádána s použitím trubek skříně menšího průsečíku, což také ušetří na stavbě.

Stavba studní pro písek a artéský

\ t

Hledám vodu na našich stránkách

Před zahájením výstavby studny na písku je nutné stanovit parametry výskytu vodonosné vrstvy. Nejjednodušší cestou bude průzkum sousedů v lokalitách a vizuální kontrola již vybudovaných studní nebo studní. V nepřítomnosti autonomních zdrojů zásobování vodou budou muset sousedé používat národní označení nebo objednávat hydrogeologický průzkum, což není levné potěšení.

Lidská znamení však zpravidla svědčí o správném umístění studny nebo studny. Nejcharakterističtější znaky naznačující blízkost vody jsou:

 • oblast bažin;
 • častý výskyt mlhy nad nížinami;
 • hojné ukládání rosy.

Aby bylo možné konečně určit polohu budoucnosti dobře, můžete si vzít několik dobře vysušených cihel, zvážit je a pohřbít v zemi na jeden den na "nejslibnějších místech" vašich stránek. Jedna z cihel, která získá více vlhkosti a bude ukazovat na umístění budoucnosti dobře.

Při výběru umístění studny vody na písku nezapomeňte zvážit i takové faktory, jako je maximální odstranění z jámy, spousta odpadků a další zdroje potenciálního znečištění vody.

Zařízení pro přívod vody pro písek

Požadované vybavení pro vrtání studní na písku

Jakmile určíte místo vrtání, začněte pracovat sami. Takový autonomní vodní zdroj může být vrtán třetí stranou, ale s malou hloubkou výskytu písčité vrstvy vodonosné vrstvy (až 25 metrů) má smysl provádět nezávislé vrtání.

Nejlepší je provádět práci s minimální hladinou podzemní vody, ale v době, kdy je půda stále ještě měkká. Bude velmi racionální stavět studnu na písku pozdního podzimu.

Pro samovrtné vrtání je nutné vybudovat primitivní vrtnou věž. Nejjednodušší způsob je vytvořit ze tří kovových rohů, upevněných na vrchol. Také takový stativ může být vyroben z polen nebo z masivních dřevěných sloupů.

Horní část stativu upevňuje blok a mezi oběma "nohama" je brána upevněna.Také pro zvedání vrtacího sloupku, můžete posílit ruční naviják na jednom z "nohou" designu.

Samohybná vrtací souprava

\ t

Hlavní jednotkou vrtacího sloupku je jeho hrot - koruna, která může vypadat odlišně v závislosti na tom, co je půda pod nohama.

Korunka vrtáku je přišroubována k vrtací tyči - silnostěnným silným trubkám, které jsou spojeny závitem a spolehlivostí spojek upevněných v místech spojení. Délka baru je obvykle jeden a půl metru.

Odrůdy vrtáků

\ t

V závislosti na stavu vyvrtané půdy může vrták mít jinou konfiguraci. Výše uvedený obrázek ukazuje různé varianty vrtáků.

 • Vrtací korunka ve formě lžíce . Je určena k vrtání měkkých půd, například polévek.
 • Vrták - cívka . Používá se pro vrtání tvrdších hornin, jako je hlína.
 • Vrták - sekáč . Je určena k vrtání tvrdých hornin.
 • Vrták je čip . Tato korunka je určena k odstranění volné půdy na povrchu země. Obvykle se používá po vrtání.
 • Trubky, jako jsou trubky z pevné oceli nebo lehčí a snadněji se instalující plasty, se používají k zabránění popelu stěn studny.

  Výložník vrtné soupravy

  \ t

  Ve spodní části skříně je vytvořena speciální bota. Spodní konec boty prousnadnění pronikání do půdy se provádí pomocí holicích materiálů, nebo s ostrým okrajem.

  Proces samovrtání díry pro písek

  Nezávislé vrtání studní na sání vody na písku se skládá z několika po sobě následujících etap.

  Krok 1

  V přípravné etapěje vybavena shurf . Tato jáma může být dále použita pro uložení kesonového ochranného tanku, aby se zabránilo vrtání vrtu a čerpacímu zařízení před nízkými teplotami.

  Hloubka šrafy je asi dva metry, takže její dno je pod bodem mrazu půdy.

  Posílení otvoru může být různé pomocné materiály, například desky. V budoucnu je možné hotový keson snížit z kovu nebo plastu a také v něm postavit betonovou betonovou budovu.

  Caisson z betonových kroužků v vrtném otvoru

  Krok 2

  Montujeme věžový stativ. Pro zajištění přísného vertikálního proudění trubky do země jsou na dně skořápky a na její povrchu instalovány dvě dočasné dřevěné podlahy. Mají otvory, jejichž vertikální poloha je kontrolována sklonem.

  Vlastní vrtací zařízení připravené k provozu

  \ t

  Krok 4

  K lanu na navijáku je připevněno lano s pevnou korunkou vrtáku. V horní části vrtné soupravy je v místě připevnění k lanu instalována brána. Práce je následující: dva lidé otočí vrtací sloupek pro bránu a jedenovládá svou přísnou vertikální polohu.

  Po dosažení horní části podlahy vrtné soupravy se připojí nový segment. K vyčištění studny od zničené skály, sloupy odstranit, rozebrat a vyměnit vrtací trysku.

  Ve stabilní, husté půdě se studna vrtá bez použití trubek skříně, ale při vrtání na volných půdách, jako je písčitá hlína, musí být stěny studny posíleny.

  Jako plášťové trubky lze použít polymer

  Je třeba poznamenat, že vnitřek skříně musí být větší než průměr vrtné soupravy. Trubky skříně jsou spuštěny do studny, zatímco vrtací kolona je prohloubena.

  Konstrukce konce vrtné soupravy

  Krok 5

  Takže krok za krokem klesá sloupek k zemi. Na spodním konci snížené trubky noste filtrační jednotku. Jedná se o segment perforovaných trubek, které jsou ovinuty kolem drátu. Toto místo umožňuje oddálit suspendované částice, které budou nevyhnutelně přítomny v písčité vodonosné vrstvě.

  Dekorační studny na písek

  Krok 6

  V průběhu vrtání na písku bouře musí projít vodotěsnou vrstvou jílu a dostat se na druhý. Za účelem uvolnění otvoru zničené půdě, můžete použít „vkladatel“. Po vyčištění otvor v dolní části sady filtrů, z děrovaného segmentu sacího potrubí.

  Výstavba studny na písku

  Po vybudování vnitřní části studny přejděte k uspořádání vnější části, která je na povrchu.

  Aby bylo možné po celý rok používat díru pro písek, měla by být jeho čelenka umístěna do kesonu. Dno Caesanu klesá pod úroveň zamrznutí půdy a stěny kesonové kapacity se zahřejí.

  Čerpadla se obvykle používají ke zvedání vody ze studní do písku, protože poskytují dostatečný tlak pro studny takové hloubky. Čerpací jednotka může být také umístěna v kontejneru kesonu a tam je také zobrazena trubka systému přívodu vody vedoucí do obývacího pokoje. Přívod vody může být umístěn pod bodem mrazu půdy a zahříván topným kabelem.

  Dekorace víka kesonu

  Caissonovy nádrže mají poklopy, kterými je umožněn přístup k opravám nebo údržbě zařízení. Aby víko kesonu nevyčnívalo na zemi, může být uzavřeno ozdobným kamenem.

  Údržba studní na vodě

  Aby vaše vodní studna mohla dlouho pracovat, musí být pravidelně ošetřována. Prvním signálem pro pravidelnou údržbu vrtu na písku je pokles objemu vody nebo její zákal.

  Pro čištění studny je možné ji vyfouknout pomocí vodního nebo vzduchového kompresoru. Foukání studny vytváří kolem jejího spodního filtrudutina v písčité vodonosné vrstvě, která je naplněna usazenou čištěnou vodou.

  Jak můžete vidět, můžete na písku zcela postavit a vybavit studnu, která vám poskytne stálý zdroj relativně čisté vody, kterou lze bezpečně použít pro domácí potřeby.

  Chcete-li se dozvědět více o postupu vrtání studní, doporučujeme sledovat video tutoriál.

  Video - Samojízdný písek