Péče a údržba bazénů - speciální postupy

Nemyslíte si, že po dokončení stavby bazénu a psaní tam je voda, je možné dýchat snadněji a relaxovat. Vaše účast na životě této umělé nádrže bude trvat po celou dobu jejího vykořisťování. Tato část spočívá v pravidelné údržbě vodních zařízení - při jejich čištění, dezinfekci, normalizaci pH.

Je třeba chápat, že voda je stanovištěm mnoha mikroorganismů, jejichž nekontrolovaná reprodukce může vést k její kontaminaci. Aby se předešlo těmto problémům, měla by být prováděna pravidelná údržba bazénů. Tento postup vyžaduje určité znalosti a aplikaci čisticích prostředků, ale se správným přístupem to nebude trvat dlouho.

Obsah
 1. Obsah
 2. Péče o vodu v bazénu - nezbytný postup
 3. Péče o fond fyzickým ošetřením
 4. Údržba bazénů chemickým zpracováním
 5. Péče o bazén v zemi
 6. Jatečně upravená těla
 7. Péče o nafukovací bazén

Obsah

 • Péče o vodu v bazénu - požadovaný postup
 • Péče o bazén prostřednictvím fyzického ošetření
 • \ t
 • Údržba bazénů pomocí chemického zpracování
 • \ t
 • Péče o bazén v zemi

Péče o vodu v bazénu je nezbytným postupem

.

Voda v bazénu by měla být transparentní a bezpečná, ale nikdo nezrušil přírodní zákony a každý den, tak či onak, je plavecké prostředí znečištěné. To se děje prov úvahu vstup organických nebo anorganických látek do ní. V nesprávné péči o bazén získává voda nepřirozené barvy, například zelené nebo se stává mléčným odstínem. Stává se, že znečištěná voda začíná ničit zdi bazénu - je to ještě horší, protože to může vést k poškození drahé budovy.

Pokud se to stane vašemu rybníku, musíte naléhavě přijmout opatření a řešit problém. Lze to řešit dvěma způsoby - fyzickým zpracováním nebo použitím chemických prostředků.

Péče o bazén fyzickým ošetřením

Fyzickou údržbu bazénů lze provádět pomocí takových úprav, jako jsou sítě, kartáče, podvodní vysavače a také filtry.

Volba filtru by měla věnovat maximální pozornost, protože právě on zpozdí většinu všech kontaminantů. Existuje několik typů filtrů: pískoviště, nábojnice a rozsivky.

Pískové filtry jsou naplněny křemenným pískem, kterým dochází k filtraci kontaminované vody. Údržba takového filtru je velmi jednoduchá a sestává z týdenního zpětného toku. Takové filtry však nejsou drahé, ale nejsou příliš účinné - velikost zrn neumožňuje zadržet částice menší než 20 mikronů. Kazetové filtry jsou závažnější zařízení skládající se z několika polyesterových nebo polypropylenových válcových patron. Buňky tohoto materiálu jsou tak malé, že jsou bariérou i pro kontaminanty 10 mikronů.

Diatomic filtry jsou nejmodernější zařízení, která jsou nábojnice naplněné křemelinou (skořápky fosilií planktonu). Takové zařízení drží pouze mikroskopické částice o velikosti 5 mikronů.

Údržba bazénu pomocí chemického ošetření

\ t

Chemické látky pro péči o bazén jsou rozděleny na ty, které vodu dezinfikují, upravují pH, zabraňují "kvetení" vody a provádějí koagulaci.

Pro dezinfekci se používají speciální chemikálie, nejčastěji obsahující chlor, brom nebo aktivní kyslík. Nejoblíbenějším v poslední době bylo čištění bazénu pomocí aktivního kyslíku, protože tato metoda je pro člověka naprosto bezpečná, eliminuje různé alergické reakce a výskyt nepříjemného zápachu "chemie" (například z chloru).

Regulátory hladiny pH jsou také velmi důležité pro pohodlné používání bazénu. Tento indikátor na oku není určen, takže musíte použít speciální zařízení. Optimální hodnota pH kolísá v rozmezí 7 - 7,4 - vše ostatní přesahuje normu. Pokud zařízení vykazuje pokles v této nejdůležitější charakteristice, pak je nutné přidat k vodním prostředkům pro zvýšení pH, pokud je naopak hodnota překročena, pak znamená snížení.

Prostředky k prevenci "kvetení" vody se potýkají s množením řas jednobuněčných, které mohou vést k zbarvení vody v zelené barvě. Takové přípravky se zavádějí do bazénu ihned po naplnění vodou.

Koagulace je "vazba" malých částic znečišťujících látek. Fondy - flokulanty přispívají k adhezi tukových kapiček, proteinů, částic kůže, mikrobů v poměrně velkých vločkách, které snadno zadržují jakýkoliv filtr.

Péče o bazén v zemi

U venkovského domu je možné provádět údržbu bazénů vlastníma rukama, nezávisle na fyzickém a chemickém čištění. Technologie péče o všechny typy bazénů je velmi podobná, ale údržba světlíků a nafukovacích bazénů má některé vlastnosti.

Péče o jatečně upravenou kostru

\ t

Údržba takového seskupení je omezena na několik fází:

1. Filtrace vody s použitím filtru, který obvykle není nutné zakoupit samostatně, protože je dodáván s bazénem.

2. Čištění odpadků z povrchu vody. Pokud je bazén umístěn pod širým nebem, pak není možné se do něj dostat jiný odpad: větve, listy, atd. Všechny velké objekty jsou dostatečně zachyceny kolíkem, menší se spojují z povrchu do sběrače a pak spadají do filtračního systému.

3. Péče o bazén s pomocí "chemie". Bohužel se tomuto stupni čištění v žádném případě nedá vyhnout, jinak začne voda "kvést" a bude znečištěna částicemi, které nejsou schopny "zachytit" filtry.

4. Čištění nádoby. V průběhu provozu na stěnách bazénu se bude pravidelně tvořit hlen, který musí být odstraněn. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je chytit vysavač na dně, pokud tomu tak není, pak se hodí speciální sady pro ruční čištění.

Péče o nafukovací bazén

Často jsou chaty vybrány pro nafukovací bazény, vodu, ve které se poměrně často mění. Proto údržba bazénů tohoto typu snižuje dezinfekci vody, zachycuje velké nečistoty na povrchu a čistí stěny a dno hlenu. Před naplněním nafukovacího bazénu vodou ošetřete ochranným vybavením. Každý týden se do vody přidávají dezinfekční prostředky.

Při plné výměně vody v nafukovacím bazénu byste měli použít tento okamžik a důkladně vyčistit dno a stěny před znečištěním štětcem nebo vlhkým hadříkem. Potom můžete budovu znovu naplnit vodou.

Samoobsluha bazénu značně sníží náklady na jeho údržbu. Kromě toho budete moci nezávisle na sobě kontrolovat proces čištění a ujistit se, jaké prostředky na to používáte. Máte-li po přečtení našeho článku nějaké otázky, pak můžete snadno najít velký zdroj informací, ve kterých skuteční lidé popisují péči o bazén - fórum. Zde můžete klást otázky, které vás zajímají majitelé bazénu a podělit se o své zkušenosti a znalosti.

Viz články pro podobná témata:

 • Bazény pro poskytování vlastních rukou - přehled možností a způsob jejich instalace
 • Svítidla pro osvětlení bazénů
 • Dezinfekce a čištění bazénů - prostředky a speciální zařízení
 • Pavilony pro bazény - speciální ochranné konstrukce
 • Čerpadla, filtry a skimmer - výběr zařízení pro bazén
 • \ t
 • Díra v zemi vlastními rukama - vrtání, zařízení a čištění