Péče na rybníku - základní pravidla obsluhy umělé nádrže

Mnoho majitelů pozemků, kteří chtějí ozdobit své území umělým rybníčkem, popírají tuto radost, protože se obávají, že nebudou schopni tuto budovu náležitě pečovat. Samozřejmostí je péče o rybník, protože jinak se voda v něm začne kazit, a tím i nevyhnutelná ztráta jeho obyvatel: rostlin, ryb, obojživelníků. Aby se předešlo těmto problémům, stačí provést jednoduché úkony při údržbě nádrže. V tomto článku vám řekneme, abyste pochopili, že péče o sázku je jednoduchá.

Obsah
 1. Obsah
 2. Hlavní nuance péče o rybník
 3. Zařízení pro čištění rybníka
 4. 1. Mechanické
 5. 2. Biologické
 6. 3. Chemické látky
 7. 4. Ultrafialové
 8. Míra čištění výměnou vody
 9. Zařízení a péče o dekorativní rybník - VIDEO

Obsah

 • Hlavní nuance péče při sazbě
 • Zařízení pro čištění stohů
  • 1. Mechanické
  • 2. Biologické
  • 3. Chemické látky
  • 4. Ultrafialové záření
 • Míra výměny vody výměnou
 • \ t
 • Přístroj a péče s dekorační rychlostí - VIDEO

Hlavní nuance péče při sazbě

V přírodních nádržích se voda čistí sama, bez zásahu člověka. Faktem je, že přirozené poměry mají velkou velikost, takže vytvářejí jasnou biologickou rovnováhu, která zajišťuje normální živobytí všech vodních živočichů a čistotu vody. V malém umělémnádrže mohou dosáhnout takové rovnováhy pouze v případě neustálého sledování rychlosti a péče o něj. Co je třeba udělat?

1. Pravidelně odstraňujte listy z míry opia, mrtvých nebo zarostlých rostlin, všech druhů trosek. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je vytvořit speciální pytel s dlouhou rukojetí. Pokud je toto pravidlo péče zanedbáváno, pak se organické zbytky rozpadnou ve vodě a vytvoří vrstvu stínu, která se bude mnohem těžší zbavit.

2. Boj s „kvetením“ vody, která vzniká v procesu rychlého rozmnožování jednobuněčných řas (fytoplankton). Zvláště nakloněné tomuto problému jsou malé malé nádrže, bez vegetace a rychle zahřáté slunečním zářením. Aby se minimalizovalo "kvetení" vody, můžete zasadit rostlinu s plochými plovoucími listy (kostky, nymfy), které zabraňují pronikání světla do jednobuněčných řas. Další "nepřátelé" jednobuněčného fytoplanktonu jsou oxygeratorní rostliny, které uvolňují kyslík ve vodě a také absorbují v obrovském množství oxid uhličitý a minerální soli, které jsou nezbytné pro život řas.

3. V případě, že ryby žijí v rybníce, je nutné vodu saturovat kyslíkem. K tomu použijte speciální zařízení - provzdušňovače. Podobná zařízení se používají v akváriích, ale jejich výkon a velikost jsou mnohem menší než u provzdušňovačů rybníků.

4. Použijte filtry a různá zařízení na čištění vody. Budeme o nich mluvit podrobněji.

Zařízení pro čištění rybníka

\ t

Aby byla voda neustále očištěna, můžete použít kteroukoli z metod (nebo jejich kombinaci):

1. Mechanické

Tato metoda pomáhá čistit vodu před zbytečnými mechanickými částicemi. Pro tento účel se používají speciální filtry, jejichž princip je založen na průtoku vody nádobou s porézní látkou, jako je křemenný písek nebo štěrk. Tato látka zpožďuje řasy a odpadky, prochází vodou již čištěnou vodou. Při výběru filtru je nutné věnovat pozornost velikosti pórů filtračního materiálu, protože čím menší je, tím více částic bude mít a tím efektivnější bude čištění.

2. Biologické

Normalizuje obsah biologických látek. Podobná purifikace je založena na schopnosti některých mikroorganismů štěpit organické zbytky, čímž se tvoří nejjednodušší chemické sloučeniny (metan, oxid uhličitý, sirovodík). Nádoba na biologický filtr obsahuje porézní látku, kterou obývají aerobní a anaerobní bakterie, které se živí organickou hmotou. Při průchodu vody takovou nádobou jsou organické zbytky zpožděny v pórech filtru a "konzumovány" bakteriemi.

3. Chemické látky

Chemické čištění se provádí pomocí chemických činidel, která obnovují požadovanou úroveň kyselosti vody, ničí sloučeniny kovů a čpavku, rozpouštějí řasy, saturují kyslíkem. Při použití chemikálií pročištění rybníka by se mělo přesně řídit všemi pokyny v návodu, protože jednotlivé léky ve velkém množství mohou být škodlivé pro ryby a lidi.

4. Ultrafialové záření

Dezinfekce vody ultrafialovými paprsky se provádí speciálním zařízením - lampou s lampou. Ultrafialové záření lampy postihuje viry, bakterie a jednobuněčné řasy a zabíjí je.

Míra zúčtování výměnou vody

\ t

V případě, že váš rybník nikdy neznal čištění, pak mu filtr už nepomůže. V tomto případě je nutná úplná výměna vody za dodatečné čištění dna a stěn rychlostí kalu a organických zbytků. Podobné čištění rybníků provádí mnoho specializovaných firem, ale my vám řekneme, jak to udělat sami.

1. S pomocí hnízda chytíme všechny vodní rostliny a umístíme je do dočasné nádrže.

2. Začneme pumpovat vodu čerpadlem.

3. Když voda zůstane velmi malá, ulovte ryby a vložte je do nádoby s vodou.

4. Zbývající vodu odsajte.

5. Očistěte dno a stěny stohu od bahna. To lze provést ručně nebo pomocí vhodného zařízení - vysavače na dně.

6. Naplňte rybník novou vodou, vypusťte ryby a rostliny rostlin.

Specialisté doporučují, aby takové čištění bylo povinné, i když jsou sazby vybaveny moderním filtrem, jako prevence, nejméně jednou za 3-4 roky.

Doufáme, že po přečtení tohoto textučlánky, žádné fiktivní obtíže vám zabrání spuštění malé kopie přírodní nádrže - umělý rybník na vašich stránkách.

Přístroj a péče s dekorační frekvencí - VIDEO

Viz články pro podobná témata:

 • Jak zajistit chov ryb v umělých nádržích
 • Vše o umělých nádržích, nebo si vlastními rukama zhotovíme nádrž v zemi
 • Vodopád v zemi vlastními rukama vytváří kaskádu dopadající vody ve svém území
 • .
 • Čištění a analýza vody ze studny
 • Sídlíme v venkovském domě vlastníma rukama - z vany, filmu nebo plastické formy
 • Běžné chyby při vytváření umělých sázek