Pece na saunu na dřevo

Sauna se nazývá finská lázeň, která je v podstatě velmi podobná ruštině, a také instaluje troubu. Po dosažení dobrého tepla v peci a dobrých žhavých kamenech se rozstříknou studenou vodou a získají suchou páru, která dává příjemnou vůni v páře. Někdy se při tvorbě páry používá odvarů vonných bylin nebo éterických olejů, v tomto případě je lázeň naplněna léčebným vzduchem a pomáhá vyrovnat se s mnoha chorobami.

Pece na dřevo pece

\ t

Pece pro saunu na dřevo - to je hlavní prvek lázně. Jak jsou uspořádány a jak jsou instalovány - je důležité vědět, aby byla zajištěna jejich bezpečná a snadná obsluha.

Předpokládá se, že ruské a finské lázně pomáhají relaxovat a zvyšovat vitalitu, léčbu duševních ran a také místo, kde se můžete skrýt před skutečností, že kazí náladu. Ale když jsme se rozhodli poprvé navštívit saunu, bylo by hezké se poradit s lékařem, aby lázeň jen prospívala a nepoškodila zdraví. Teplo přicházející ze sporáku, které udržuje teplotu v místnosti na úrovni 75-120 stupňů, může nepříznivě ovlivnit stav hypertoniků a lidí se srdečním onemocněním.

Tradiční finské sauny zahrnují šest pokojů: jídelnu, šatnu, sprchový kout, parní lázeň, bazén a relaxační místnost, kde by měl být nutně zelený čaj.

Dnes, obvykle dva, v extrémních případech, tři pokoje - to je šatna, to je krb, parní místnost a sprchový kout. Banya trouba je obvykle instalována ve zdi mezi šatnou a parní lázní.

Obsah
 1. Výhoda kamen na dřevo pro sauny
 2. Typy pecí - pro a proti
 3. Konstrukce pece pro saunu
 4. Kovová pec
 5. Video kreslení kovového saunového sporáku
 6. Cihlová kamna pro sauny
 7. \ t
 8. Malá videopřednáška s tipy na výběr pece

Výhoda kamen na dřevo pro sauny

Krbová kamna pro použití v saunách jsou populární z několika důvodů:

 • Sauna s takovými kamny může být postavena kdekoli a je kdykoliv zaplavena, protože funguje autonomně a nezávisí na dodávce elektřiny. Není nutné se obávat případných přerušení dodávek elektřiny - za žádných okolností nespadne krb na dřevo. To platí zejména pro venkovské chalupy, kde se palivo nachází v jakémkoliv plátně.
 • Palivo pro pec na dřevo není schodkem a má poměrně přijatelnou cenu, i když je rozhodnuto o nákupu kvalitního palivového dříví speciálně určeného pro koupel. Palivové dříví pro saunu by mělo být dobře vysušeno, teprve pak můžete získat požadovaný efekt vytvoření zdravé mikroklima v lázních.
 • Kamna s ohněm jsou rychlejší než elektrická a ohřívají kameny.
 • Palivové dřevo, pokud se používá ve vaně, je bezpečné a šetrné k životnímu prostředí.
 • Dlouho vypálené a doutnající palivové dřevo udržují teplo v kamnech, což znamená, že teplo je uvnitř, zatímco elektrická pec se ochladí mnohem rychleji. Kamna, večer večer zaplavená palivovým dřívím, zůstávají v teple až 12-14 hodin, zejména pokud jsou vyrobeny z cihel,který také pomalu ochlazuje a pomáhá udržovat vnitřní teplo.

Druhy pecí - pro a proti

Než vlastník postaví sauny, je vždy problém při výběru pece na dřevo mezi ocelí, litinou a cihlami, protože každá z nich má své výhody a nevýhody. Dalším problémem pro mnoho bude skladování paliva, které by mělo být skryto.

Je vhodné zvážit každou možnost individuálně a určit všechny jejich plusy a minusy.

Pec z oceli

Kamna jsou vyrobena z ocelového plechu, mají přijatelnou cenu a lze je přičítat její kladné straně, ale rychle se zahřívají, ale také rychle ochlazují - to je velká nevýhoda. Taková kamna budou mít po celou dobu používání sauny k udržení v horkém stavu, což znamená, že zvýší spotřebu paliva. Úsporou na jeho pořízení bude nutné vynaložit dobře na palivové dřevo, a proto v důsledku úspor nebude fungovat.

Litinová pec

Kamna z tohoto materiálu se nedoporučují pro instalaci do sauny, protože litina je křehký materiál, který se obává náhlých teplotních výkyvů. Pokud se například horká voda dostane do horkého železa, mohou se v jeho stěnách objevit praskliny a kamna se stanou nevhodnými pro další použití. Tento faktor se týká hlavních nevýhod litinových kamen pro sauny, i když se litina rychle zahřívá a drží teplo po dlouhou dobu.

Cihlová trouba

Zahřívání cihelny vyžaduje více času a paliva. Ve srovnání s kovovou konstrukcí je tato konstrukce dlouhodobě dutá, od deseti dodvanáct hodin. Proto bude dobře uzemněná cihlová pec dát teplo dlouho, a nemůžete se obávat, že stále musíte hodit dříví do ohniště.

Výstavba cihlové pece však není nákladná a vzhledem k absenci zkušeností v této práci bude třeba vyzvat zkušenou mistrovskou troubu.

Kamna mají speciální provedení, které je provedeno podle určitého schématu. Pro její zdivo je nutné vyzvednout správné žáruvzdorné řešení a dodržovat pravidla, která jsou definována pro tloušťku a zpracování spojů mezi cihlami.

Konstrukce sporáků pro sauny

Jak je uvedeno výše, pece mohou být kovové a cihlové a jejich konstrukce jsou odlišné. Chcete-li pochopit, který z nich bude vhodnější nainstalovat do určité místnosti, je třeba zvážit obojí.

Pec na kov

Kovová trouba pro vodní nádrž se saunou

\ t

Provedení dřevěných kamen na litinu a ocel pro koupelnu je stejné zařízení a jejich instalace může být prováděna ve dvou provedeních podle provedení:

- ohniště umístěné v kotelně, krb v parní lázni;

- a ohniště a krb, se nachází v koupelně.

První možnost je nejlepší, protože v parní lázni můžete omylem vypálit o dvířka pece. Spolu se sporákem v parní lázni je také nádrž na vodu.

V tomto diagramu je uveden návrh modelu pece, do kterého pec vstupuje do exteriéru.

Výstavba lázní z kovové pece na dřevo

\ t
 • Tato trouba je vybavena dávkovačem vody. On jePohodlné, že nemusíte neustále nalévat kapalinu na sporák - vodu nebo odvar, sám se postupně dostane do daného kolikoxe. To je zobrazeno v schématu číslo jedna.
 • Pod číslem dvě na systému se nachází uzavřený zásobník na vodu, který po ohřevu dá dlouhý dárek. Vzhledem k tomu, že kovová pec rychle ochlazuje, bude uzavřený krb dobrým způsobem, jak ušetřit teplo.
 • Komín ze spalování prochází sporákem. Jeho umístění také přispívá ke zpoždění tepla kamenů.
 • Na druhé straně potrubí je druhá část krbu - již otevřená. Voda z dávkovače, procházející uzavřenou komorou prvního sporáku a pod trubkou, prochází otevřeným ohništěm ve formě suché páry.
 • Hluboká a objemová pec, vyrobená z žáruvzdorné oceli, má chromovaný povrch.
 • V peci je mřížka litiny, která se dlouhou dobu ochlazuje, což znamená, že také udržuje teplo z paliva.
 • Ohniště se zásuvkou je umístěno pod pecí. Od spalování palivového dřeva se shromažďuje odpad, který je nutné po každém vypálení pece vyčistit.
 • Výstupní kanál, který má určitou délku, vypočítanou z pece, se vypočítá na tloušťce stěny, kterou prochází. Tento model je vyroben tak, aby se vešel do sousední místnosti.
 • Na kouřovodu jsou instalovány samouzavírací dveře. Rychle ochlazuje díky skutečnosti, že se nachází dostatečně daleko od spalovací komory.
 • ZezaduČást pece, kterou vede do parní komory, prochází přívodním kanálem sekundárního vzduchu.
 • Z přední strany skříně, ze strany, která bude umístěna v blízkosti stěny ze strany parní lázně, je instalován konvekční konvektor, který podporuje uvolňování teplého vzduchu směrem vzhůru, a nikoliv ve zdi.
 • Komín je namontován na potrubí, které prochází sporákem.
 • Na komínu je instalována vodní nádrž na principu samovar. Vyhřívaná trubka uvnitř bude sloužit jako dobrý výměník tepla. Nádrž může být naplněna vodou ručně, nebo může být připojena k přívodu vody.

Pohodlná nádrž na vodu pro vytápění

 • Další na trubkovém spoji nádrže se nachází stoupací komínová trubka, která se provádí přes strop a střechu. Při průchodu stropy hořlavých materiálů musí být komín izolován nehořlavými materiály. Tloušťka izolantu by měla být větší než tloušťka stropu 7-10 centimetrů a jít ven na stranu podkroví. Mezi stropem a trubkou by měla být vzdálenost 10-15 centimetrů naplněná nehořlavým izolátorem. Někdy je box uspořádán pro pokládání nebo plnění izolátoru.
 • Kolem pláště potrubí na střeše nutně uspořádané hydroizolace tak, aby vlhkost nemohla proniknout do půdního prostoru a nepoškodila dřevěné prvky jeho konstrukce.

Pro instalaci kovové pece je nutné místo řádně připravit - musí to být nehořlavá plošina z cihel, betonu nebo keramické dlažby a cihlová stěna, přes kterou kanál pece projde.

Přibližná instalace pece

Uspořádání pece vypadá jako na obrázku. Malé úpravy jsou možné například tehdy, když je pec instalována na cihlovém nebo betonovém pódiu.

Videozáznam kovového saunového kamna

Cihlová pec pro saunu

\ t

Kamna, postavená z cihel, mohou být masivní a mohou být elegantní a kompaktní - vše záleží na prostoru koupelny. Lze jej instalovat také dvěma způsoby - topeništěm v kotelně nebo v parní lázni.

Sauna s kamenným sporákem

Samotná pec se může stát součástí stěny mezi oběma místnostmi. Při pohledu na schémata různých konstrukcí kamen a pokládání kamenů si můžete vybrat velikost a formu varianty, která se vejde do určité místnosti sauny.

Možné varianty konstrukce

Kromě těchto modelů existují pece s vestavěným objemem vody, které jsou instalovány během výstavby stavby. Jeho zadní stěna přiléhá k boční stěně ohniště, a mezi nimi leží kus azbestového materiálu, který udrží kov před hořením.

Další možností pro instalaci nádrže může být její instalace na horní část komory pece, ale v tomto případě musí být její dno chráněno před spálením jednou vrstvou cihly nebo železného panelu.

 • Pro instalaci cihlové pece nutný základ, z ní a začíná její stavba. Základ je uspořádán v jámě, prohloubené v zemi o 40-60 cm. Musí být posílena s pomocíkování Velikost by měla být větší než základna pece při 10-15 centimetrech.
 • Dále, pokud kamna nepůsobí jako stěna, měla by být zeď vyrobená ze dřeva izolována vrstvou azbestu nebo tepelně odolnou sádrokartonovou deskou.

Přibližné uspořádání pece

 • Na hotovém základu je vyřezaný list hydroizolace z ruberoidu.
 • V horní části hydroizolačního zdiva pece začíná. Provádí se diagramem, který bude odpovídat zvolenému modelu.
 • Při vyučování zdí pece je rovnost řad řízena pomocí úrovně a svisle pomocí chrámu. Je velmi důležité dodržovat přesné schéma každé řady a instalovat další prvky (dveře, gril atd.) Přesně na těchto pozicích a na místech, která jsou uvedena v objednávce.
 • Dveře, jsou-li instalovány, jsou upevněny ocelovým drátem a někdy dočasně podepřeny cihlou, která je očištěna až po správném upevnění dveří zdivem. Mezi zdivem a zdmi dveří ležely pruhy azbestu nebo zabalené azbestové lano.
 • Mřížka grilu je také umístěna na pásech azbestu, tím více není zajištěna ničím. Je dost těžká a bude v hlubinách nad popelem, takže se nikam nepohne.
 • Kamna se zobrazují v parní lázni, ohřívají se z pece, která sousedí se zadní stěnou. Tím může být vytvořen komín, který je pak připojen k přímému komínu.
 • Projeďte trubkou stropemje uspořádán stejným způsobem jako při instalaci kovové pece.

Na závěr bych chtěl říci, že pokládka cihel by měla být vyrobena pouze z vysoce kvalitního materiálu a řádně zvoleného tepelně odolného roztoku.

Malá videopřednáška s tipy na výběr pece na koupání

Pro účely požární bezpečnosti je nutné striktně dodržovat všechna pravidla zdiva a montáže různých prvků, jakož i zvláštní pozornost konstrukci kouřovodu. Je třeba poznamenat, že každý krok musí být ověřen a promyšlen - platí to pro instalaci některého z modelů pecí, protože bezpečnost života všech členů rodiny závisí na přesnosti.