Pěstování pozdního zelí: sazenice při výsadbě

Zelí - hotly beloved všechny kultury. To je jedna z mála zeleniny, které si můžete vychutnat po celý rok. Během zimy používají zahrádkáři pozdní odrůdy na konci podzimu. Pěstování pozdního zelí praktikují pěstitelé zeleniny z různých oblastí Ruska. Pro ty, kteří nemají takovou zkušenost, je důležité pochopit zvláštnosti zemědělských technik této kultury. Začínat zeleninovou zahradu je nutné zjistit - při výsadbě pozdního zelí, jak se o ni správně starat a jak udržet plodinu až do příští sezóny.

Pozdní odrůdy zelí

\ t
Obsah
 1. Vlastnosti pozdního zelí
 2. Populární odrůdy
 3. Pozdní Moskva
 4. Sněhurka
 5. Valentine F1
 6. Agresor F1
 7. Zimování
 8. Amager
 9. Vlastnosti pěstování pozdní metody zelí
 10. Příprava semen a výsev
 11. Výsadba semen sazenic
 12. Péče o sazenice
 13. Transplantace sazenic ve městě
 14. Nedosažitelný způsob pěstování pozdního zelí
 15. Péče o pozdní zelí v zahradě
 16. Organizace zavlažovacího režimu
 17. Krmení pozdních odrůd: znaky
 18. Ponorka
 19. Ošetření proti škůdcům
 20. Prevence nemocí
 21. Sklizeň

Vlastnosti pozdního zelí

\ t

Odrůdy zelí s pozdním trváním mají několik rozdílů a výhod. Jednou z vlastností je dlouhá doba zrání,to je 125-160 dnů. Kočky se liší ve velkých rozměrech a váží v průměru 3-6 kg. V takových kulturách je obvykle velký vývod. To by mělo být vzato v úvahu při pěstování - sazenice pozdního zelí jsou umístěny na lůžku ve schématu 50x70 nebo 60x80 cm. Vidlice se liší ve vysoké hustotě a hrubé struktuře.

Výhody pozdního zelí:

 • odolnost proti mrazu;
 • velké množství bažin;
 • vysoký výtěžek;
 • odolnost vůči hnilobě;
 • univerzálnost použití;
 • dlouhá trvanlivost - pozdní odrůdy leží 6-9 měsíců.

Populární odrůdy

Ruští zahradníci se již dlouho odlišují od odrůd pozdního zelí. Stojí za to se s nimi seznámit s těmi, kteří ještě nerozhodli o výběru.

Moskva Late

Vysoce výnosná odrůda domácího chovu. Kabiny jsou ploché, navenek světle zelené, v interiéru bílá. Struktura hlav je velmi hustá, listy jsou tuhé. Hmotnost vidlice - 6-7 kg Kultura se nebojí mrazu, nevyžaduje mnoho pozornosti při pěstování, je odolná vůči bakterióze a hnilobě.

Sněhurka

Doba zrání je 155-170 dnů. Kočky nejsou příliš velké, váží až 3 kg, vně i uvnitř mají bílou barvu, pro kterou byla odrůda pojmenována. Sněhurka je kvalitní - trvá 6-7 měsíců bez ztráty chuti a merchandisingu.

Obilí zelí

\ t

Valentine F1

Jedná se o pozdní hybrid s dobou vegetace 125-135 dní. Hmotnost špičáků se lišído 3-4 kg. Struktura losa je těsná, chuť je sladká. Valentine má odolnost proti praskání a má dobré zboží. Zelí je dobré v solené formě, protože obsahuje více šťávy než jiné pozdně tříděné odrůdy. Další výhodou - hlavy jsou skladovány po dobu 6-7 měsíců.

Aggressor F1

Hybrid nizozemského původu, charakterizovaný vysokými výnosy a nenáročným výkonem. Tato odrůda se vztahuje na středně pozdní, protože špičáky dosahují technické zralosti po dobu 125 dnů. Hmotnost hlavy se pohybuje v rozmezí 3-4 kg. Na chuti šťavnatého zelí, křupavé, sladké. Cache nejsou praskliny a jsou dobře zachovalé.

Zimování

Odrůda Zimyvlya, známá mnoha zahradníkům, byla postavena v roce 1963. Doba zrání - 4 měsíce po výsadbě sazenic do otevřeného terénu. Mezi výhody zimování může patřit neochota odejít, odolnost proti praskání, vynikající chuť a vynikající komoditní vlastnosti. Průměrná hmotnost těsnění je 3-5 kg. Odrůda se vyznačuje hustou strukturou vidlic a dlouhým skladováním bez ztráty chuťových vlastností.

Amager

Amager dozrává 155-170 dnů, pokud počítáte od okamžiku, kdy začaly schody. Zelenina oceňuje její odolnost vůči suchu a vysokým teplotám v létě. Tato odrůda je často používána pro fermentaci díky své příjemné chuti a šťavnatému obsahu. Hmotnost vidlice dosahuje 3-4 kg, vnitřní dutina je středně velká, struktura je hustá. V zelí odrůdy Amager je příbalový leták menší než u jiných pozdních odrůdindex výnosnosti - 6 kg /m2.

Třída Amager

Charakteristiky pěstování metody sazenic pozdního zelí

\ t

Odrůdy zelí v pozdním období se často pěstují prostřednictvím sazenic, s výjimkou pěstitelů zeleniny z jižních zeměpisných šířek. Ve středním pruhu av severních oblastech země kultura prostě nemá čas projít celým vegetačním obdobím na lůžku v krátkodobém horizontu. Gurmánští lidé chápou, že ve skleníku nebo doma je snadnější starat se o sazenice než v otevřeném terénu.

Příprava semen a výsev

\ t

Čas zahájení setí je stanoven každým pěstitelem zeleniny, s přihlédnutím ke zvláštnostem klimatu jeho oblasti. Za prvé, je nutné určit, kdy přijde příznivý čas pro sazenice na půdu v ​​otevřeném terénu, a pak odečíst 45 dnů od tohoto data. To je v tomto věku, že pozdní zelí sazenice jsou připraveny k přesazení do města. Také je třeba mít na paměti, že klíčení semen bude probíhat od 4 do 6 dnů.

Pozor! Lidé středního věku obvykle koncem března zasévají zelí do sazenic, kde se v polovině května provádí transplantace v otevřeném terénu a sklizeň se sklízí ve třetí dekádě září.

Semena musí být před zasetím vydezinfikována, protože mohou obsahovat výtrusy hub, virů a bakterií. Přistávací materiál je umístěn na několik minut do roztoku manganu, ohřáté vody do 50 stupňů. Pak se semena ochladí. Někteří zahradníci doporučují namočit je do růstového stimulátoru, aby se zvýšila podobnost. Po popsaných manipulacích se materiál pro přistání sušína ubrousek a používá se po dohodě.

Výsev semen do sazenic

\ t

Před zahájením setí je nezbytné připravit půdu. Zelí roste dobře ve výživné půdě s neutrální kyselostí. Pro pěstování sazenic vhodný substrát, složený ze složek:

 • trávník;
 • kompost;
 • převis;
 • písek.

Lze použít travnatou rašelinu, ale její podíl v půdní směsi nesmí překročit 10%. Také v substrátu je nutné přidat dřevo popel - na vědro země dost 1-2 sklenice minerální přísady.

Pozor! Podklad musí být dezinfikován. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je zbavit ho jemně růžovým roztokem manganistanu draselného.

K pěstování semen zelí bude zapotřebí krabička o výšce nejvýše 10 cm. Je naplněn půdou připravenou 2/3. Půda je navlhčena a brázdy jsou vytvořeny na povrchu. Uspořádání osiva v semenníku - 3x5 cm. Pak je nádoba pokryta skleněnou kopulí nebo celofánem. Při pokojové teplotě se schody objeví za 3-5 dní.

Péče o sazenice

Sazenice zelí

\ t

Po detekci jemných výhonků na povrchu půdy se kopule odstraní a zásuvka se přenese na světlé místo s teplotou +8 až +15 ° C. Nedodržení těchto požadavků povede k intenzivnímu růstu stonků.

Pikotypy sazenic se provádějí ve fázi dvou listů, přibližně 10-12 dnů po vzniku schodů. Rostliny jsou pečlivě transplantovány do oddělených nádob s použitím stejného složenípůdy V budoucnu péče o sazenice zahrnuje:

 • opatrné zalévání, když vrchní vrstva substrátu schne;
 • provedení prvního minerálního hnojení 2 týdny po vyskladnění;
 • v případě potřeby osvětlit sazenice fluorescenční lampou.

Důležitá fáze péče - vytvrzování sazenic. Za 2 týdny před odhadovaným termínem transplantace rostlin na lůžku si začínají zvykat na vnější podmínky. Brýle se berou každý den venku a postupně se prodlužuje doba chůze.

Transplantace sazenic ve městě

Pozdní zelí je obvykle převezeno na lůžko ve věku 1,5 měsíce. Do této chvíle na stoncích jsou 4 až 6 listů a samotný let dosahuje tloušťky 7-8 mm a délky - 18-20 cm. Důležitá podmínka pro transplantaci - teplota v noci by neměla klesat na záporné hodnoty.

Při pěstování zelí musíte striktně dodržovat pravidla střídání plodin. Nemůžete zasadit plodinu dvakrát na stejném místě. Mezi předchůdcovskými kulturami by neměli být žádní příbuzní z rodiny kříže kříže. Nejlepší místo k výsadbě je výška, protože zelí nemá rád stagnaci vlhkosti v blízkosti kořenů. Ideálním místem je otevřený prostor plný slunečního světla.

Příprava na vykládku zelí předem. Je stravitelný a volný. Pokud se na podzim nevejdou hnoje a minerální hnojiva do půdy, pak v každém dobře umístěném:

 • superfosfát - 30 g;
 • amoniakový ledek - 5 m;
 • sklenici popela;
 • kompost - 200 g.

Zásuvky v pozdní lžíci zelí,a swingers jsou velké, takže každá rostlina potřebuje velkou krmnou plochu. Je důležité dodržovat plán výsadby a vysadit sazenice ve vzdálenosti 50-60 cm od sebe a ponechat alespoň 70 cm mezi řadami.

Pozor! V prvních dnech po transplantaci jsou rostliny zdůrazňovány a potřebují péči. Pokud meteorologové předpovídají mráz, je nutné pokrýt zelí netkanými textiliemi nebo řezanými plastovými lahvemi.

Nepečený způsob pěstování pozdního zelí

Obyvatelé jižních oblastí upřednostňují volný způsob pěstování pozdního zelí. Příznivý čas pro setí - koncem dubna nebo začátkem května, je vybírán individuálně s ohledem na povětrnostní podmínky.

Výsev semen se provádí ve zvlhčené půdě podle schématu 50x70 cm do hloubky 2-3 cm. V každé jamce posílejte 3 semena v případě, že ne všechny budou sestupovat. V budoucnu jsou přebytečné klíčky odstraněny a zanechávají nejsilnější a rozvinuté. Po setí jsou postele pokryty spunbondem pro urychlení vzhledu schodů.

Péče o pozdní zelí v zahradě

\ t

Pěstování pozdního zelí má několik zvláštností. Tato kultura je například náročná na kvalitu zavlažování. Rostliny tvoří velké zásuvky a těžké řádky, takže potřebují více vlhkosti a živin.

Organizace zavlažovacího režimu

\ t

V prvních dnech po transplantaci sazenic ve městě se vlhkostní lůžka vyrábějí mírně, ale často - každé 2 dny. Dále se řídí podle počasí - když je chladno, zelí se zavlažuje jednou týdně. InV letních měsících, kdy sloupec teploměru stoupá na +25 stupňů a více, se zvyšuje frekvence zavlažování. Pod každým keřem nalijte 7-8 litrů vody.

Péče o sazenice zelí

Pozor! Pozdní zelí dobře reaguje na uvolnění půdy. To přispívá k toku kyslíku do kořenů, takže jsou lépe vyvinuté. Postup se provádí po každém zavlažování a v kombinaci s odstraněním plevele.

Krmení pozdních odrůd: rysy

Na rozdíl od raných a středně velkých odrůd je pozdní zelí hnojeno 4krát. Poslední krmení je zaměřeno na zlepšení těžkosti řádků. K tomu, 3 týdny před začátkem sklizně, přidejte draslík do křoví.

Režim hnojení pod pozdním zelím:

 • 14. den po převozu do města je kultura krmena organickými sloučeninami v kombinaci s minerálním komplexem. Gurmáni používají ve stejné koncentraci 10% roztok pro infuzi ptáků nebo přítomných krav. Alternativně se používá amoniakový ledek nebo močovina.
 • Po 2 týdnech se provede další krmení. Během této doby můžete použít stejné hnojivo.
 • Když začne dutina zapadat, zmizí potřeba látek obsahujících dusík. Nyní zelí potřebuje zvýšenou dávku minerálních složek - fosforu, draslíku, hořčíku. Doporučuje se přidat ke každému keři 40 gramů superfosfátu, 15 gramů síranu draselného nebo použít komplexní přípravky - "Terraflex" nebo "Zaviaz".
 • Ve fináleBěhem vegetačního stádia přidejte draslíková hnojiva.
 • Pozor! Zavádění hnojiv obsahujících dusík je nepřijatelné při tvorbě dlážděných kostek. V opačném případě se snižuje odolnost kultury vůči bakterióze a hnilobě.

  Ponorka

  Pozdní odrůdy zelí během vegetačního krytu nejméně dvakrát. Poprvé se to provádí jeden měsíc poté, co byly semenáčky transplantovány do otevřeného terénu. Půda je ponořena do stonku na úroveň dolních listů. Procedura napomáhá rozvoji kořenových procesů, což má příznivý vliv na výživu rostlin a dodává jim stabilitu. Podruhé, keře jsou navinuty po vytvoření dlažebních kostek. Někdy taková potřeba vzniká neplánovaná, například po těžké sprše.

  Ošetření proti škůdcům

  Bezprostředně po výsadbě sazenic do města je třeba dbát na ochranu mladých rostlin před hmyzem. Kraví škůdci zahrnují:

  • druhy jedlé listy - housenky, hlemýždi;
  • brukvovitý - mšice, bílookřídlí, kříženci, vlnité puchýře;
  • jíst kořeny - larvy jarní a letní mouchy, cappuccino.

  Zkušení zahradníci nezanedbávají léčbu výsadeb před škůdci, jinak ztratí úrodu. Bezprostředně po vysazení sazenic otřepou půdu kolem stonků popela a samotné křoviny se postříkají mýdlovým nebo octovým roztokem. V polovině léta se k pískání hmyzu používá pelyněk. Její vůně odpuzuje škůdce. Větve plevelů jsou položeny přímo na lůžku.

  Obrovské škody pro zahradníky jsou způsobeny šneky. Jedí zelené a nesou nebezpečnéinfekcí Na jejich ochranu se používají nástrahy a překážky. Pokud se kolem kapustního lůžka rozptýlí skořápka, cihlová strouhanka nebo hrubozrnný písek, zmačkaní příbuzní šneků se nebudou moci dostat blíže k rostlinám.

  Když lidové prostředky nepomáhají zbavit se škůdců, používají se bioinsekticidy. Jsou naprosto bezpečné pro ptáky, zvířata a opylovače hmyzu, protože jsou založeny na půdních bakteriích. Při vstupu do trávicího traktu zelných škůdců tyto léky paralyzují jejich nervový systém, který vede k smrti.

  Chemické insekticidy se používají jako poslední možnost, pokud existuje vysoké riziko úbytku plodin v důsledku napadení škůdci. Chemikálie mají vysokou toxicitu a pomáhají rychle zničit housenky, šneky a štěnice domácí. Neměli bychom však zapomínat na nebezpečí škodlivých látek po dlouhou dobu, které nejsou odvozeny z klecí zahradních plodin. V tomto ohledu je používání chemických látek zakázáno, pokud do konce vegetačního období zůstane méně než 30 dní.

  Prevence nemocí

  \ t

  Moderní pozdní plemenné odrůdy mají dobrou odolnost proti hnilobě a bakterióze. To však neznamená, že zahradníci by neměli věnovat pozornost prevenci chorob zelí. V rozporu s pravidly agrotechniky je vývoj těchto nemocí možný:

  • kg;
  • fuzarióza;
  • mozaika;
  • alternariae;
  • peronosporóza.

  Peronosporóza zelí

  Preventivní opatření zajišťují soulad se zásadami střídání plodin. JakékolivOdrůdy zelí se pěstují po cibuli, řepě, cuketách, bramborách, okurkách nebo rajčatech. Škůdci jsou kořenové infekce, takže je důležité snažit se chránit přistání před jejich invazemi. Pro prevenci onemocnění se doporučuje před výsadbu semen a substrátu pěstovat sazenice.

  Sklizeň

  Pozdní odrůdy zelí se čistí koncem září - začátkem října. Měsíc před začátkem sklizně je zalévání výrazně sníženo, jinak jsou řádky popraskané. Nebojte se nástupu prvních mrazů, u některých odrůd je příznivý vliv chladu. Kachani, kteří na sobě zažili lehký mráz, získávají sladkou chuť.

  Je žádoucí vyčistit hlavy v hodinách večeře, ne ráno, když se na křoví tvoří rosa. Vzhledem k tomu, pozdní zelí zahrnuje delší skladování, je řez s cochip a několik krytých listů. Před pokládkou do sklepa se hlavy suší a pečlivě kontrolují. Poškozené škůdci nebo popraskané řádky jsou odmítnuty, jsou konzumovány především a především.

  Pozor! Ideální podmínky pro skladování zelí - tmavá místnost s teplotou 0 ... + 5 stupňů a vlhkostí 95%.

  Úložné prostory jsou skladovány různými způsoby - jsou ukládány do krabic s pískem nebo zavěšeny za účelem třídění. Je důležité, aby se vidlice nedotýkaly. Dalším způsobem, jak konzervovat zelí po dlouhou dobu, je kvašení.

  Pozdní odrůdy a hybridy jsou oblíbené u obyvatel Ruska. Jsou ceněny pro vysoké výnosy a možnost dlouhodobého skladování. Takové zelí je širokéje používán ve vaření a slouží jako zdroj vitamínů během zimy.