Plastové kanalizační trubky: technické specifikace a normy

Obsah
 1. Typické rozměry a normy pro plastové výrobky pro odtoky
 2. Obsah
 3. PVC trubky: základní charakteristiky?
 4. Více o polyvinylchloridu
 5. Neplastikovaný polyvinylchlorid
 6. Deformace PVC při zahřátí
 7. Polypropylen?
 8. Fyzikální a chemické vlastnosti
 9. Co se bojí polypropylenu
 10. Rozměry
 11. Polyethylen?
 12. Zesítěný polyethylen
 13. K historii materiálu
 14. Vlastnosti výroby
 15. Normy a velikosti?
 16. Nuance a minusy?
 17. Správná instalace: odborné poradenství?
 18. Závěr?

Typické rozměry a normy pro výrobky z okapových plastů

Různorodost plastů používaných při výrobě trubek pro moderní kanalizační systémy, stejně jako standardní velikosti a dnešní plastové výrobky pro odvodnění, řešil inženýr Andrew Starkov.

Obsah

 • PVC trubky: základní charakteristiky
 • Polypropylen
 • Polyethylen
 • Normy a velikosti
 • \ t
 • Nuance a minusy
 • Správná instalace: odborné poradenství
 • Závěr

PVC trubky: základní charakteristiky?

PVC trubky přitahují zvýšenou životnost a životnost

PVC je zkrácená zkratka pro polyvinylchlorid (také označovaná jako chlorinyl nebo vinylchlorid). K dnešnímu dni je to asi nejběžnějšíPlastové trubky odpadních vod se osvědčily ve výrobcích pro kanalizační systémy nejen pro technologické, ale i provozní vlastnosti. PVC trubky jsou opravdu velmi kvalitní, například konvenční analogy železa. V první řadě je přitahují snadnost instalace a údržby - to samozřejmě snižuje celkové náklady na instalaci a údržbu potrubí. Jaké jsou základní podmínky, které dnes určují použití polymerů v různých typech inženýrských sítí?

 • Trvanlivost - v PVC kanalizačních trubkách je opatřena samotnou konstrukcí materiálu;
 • Vysoce ceněná odolnost PVC vůči účinkům agresivních roztoků (kyseliny, soli), tzv. Vysoká antikorozní stabilita;
 • Odhadovaná provozní teplota součástí je 60 ° C. (Trubky však vydrží krátkodobé teplotní indexy kanalizované kapaliny až do 90 stupňů C.
 • Hladkost vnitřních povrchů polyvinylchloridových trubek v kanalizačních sítích neumožňuje akumulaci různých typů ložisek, která by mohla být snížena, a samozřejmě průchodnost potrubí.
 • Dielektrické parametry neumožňují šíření tzv. Putujících proudů.
 • Podmínky spolehlivého provozu odpadních trubek z polyvinylchloridu jsou přibližně 50 let nebo více.
 • Plastové kanalizační trubky vyrobené z takového materiálu jako PVC jsou vhodné pro infrastrukturní systémy a nové budovy (projektované) a pro opravy starých budov.Používají se jak pro rodinné domy, tak i pro rodinné domy.
 • Více o polyvinylchloridu

  Materiál přitahoval zájem především z toho důvodu, že vykazuje dostatečnou odolnost vůči loukám. A také do minerálních olejů a kyselin, v každém případě k drtivé většině z nich. Tento aspekt se zřejmě stal rozhodujícím. Koneckonců, nejrůznější agresivní látky v kanálech nějak padají, to je problém, ale tomu se nelze vyhnout.
  Hustota polyvinylchloridu se měří podle značky. Může se pohybovat v rozmezí 1,35-1,4 g /cu. viz
  Samotný materiál je na jedné straně považován za velmi letargický. Současně při zahřátí na teplotu 120 stupňů. C. PVC se začíná rozkládat a zároveň zvýrazňuje plynný chlorovaný vodík, který se vyznačuje ostrým zápachem. Polyvinylchlorid je špatný vodič elektřiny. De facto obecně platí jako izolátor.

  Neplastikovaný polyvinylchlorid

  Tento typ PVC se používá při výrobě plastových kanalizačních trubek. Má dost tuhosti. Charakteristická je i jistá elasticita. Je pravda, že se silným ohybem nebo údery potrubí se stále mohou zlomit.

  Je dobré si pamatovat! Při pokládání odpadních vod je lepší bez otřesů a přetížení potrubí, s ohledem na možné poškození plastů v rizikových oblastech. Ano, někdy je lepší, když si vyberete ve prospěch rohů, pokud vidíte, že ohýbání trubky je kritické.

  Deformace PVC při zahřívání

  Toto je částečně již při teplotě 65-70 ° Cproto tento materiál není příliš vhodný pro použití při vysokých teplotách. Samozřejmě, odpadní voda není obvykle určena k varu vroucí vody. Ale pokud je to občasné, PVC trubky mohou způsobit určité škody.

  Polypropylen?

  Hladký vnitřní povrch polypropylenových zkumavek poskytuje dobrou cirkulaci tekutiny v nich, takže je mnohem méně pravděpodobné, že se ucpou

  .

  Často se tyto trubky používají pro systémy tlakového zásobování vodou. Pro účely čištění odpadních vod jsou však také často využívány. Pro tento účel existují důvody spočívající v technických vlastnostech materiálu.

  Fyzikální a chemické vlastnosti

  \ t
 • Ze všech plastů - nejjednodušší. Jeho hustota je pouze 0,91 g /cu. viz
 • Odolnost proti opotřebení. Díky své vysoké odolnosti proti otěru jsou zvláště vhodné v odpadních kanálech, kde jsou v odtocích obsaženy abrazivní částice.
 • Teplota měknutí je 140 stupňů. S., teplota tání 175 ° C. S.
 • Horká voda (i vařící voda) na rozdíl od PVC se nebojí. To by mohlo být škodlivé pro něj přehřát páru, ale obvykle tam je žádná kanalizace.
 • Co se bojí polypropylenu

 • Není-li vařený polypropylen hrozné, pak nemám rád. Při mínusových teplotách (mínus 5-10 ° C) se materiál stává křehkým. To znamená, že existuje určité nebezpečí, že polypropylenové trubky pro kanalizaci, které jsou v půdě, mohou být zničeny silnými mrazy tvořenými ledovým korkem.
 • Poškozuje také polypropylenje to možné působením koncentrovaných kyselin. Při dlouhodobé expozici.
 • Rozměry

  Pro každý průměr kanalizace nebo vodovodní trubky jsou vyrobeny z polypropylenu všech tvarovek.

  Pro vnitřní zapojení nejžádanějších polypropylenových trubek:

 • polypropylenová trubka o průměru 40 mm;
 • - průměr 50 mm;
 • - průměr 110 mm
 • Polyethylen?

  Takové trubky v kanalizačních systémech - extrémní rarita, můžeme říci exoticky - s dominancí PVC. I když naši odborníci mají tendenci uvažovat o polyethylenu pro domácí odpadní materiál. Polyethylenové trubky pro tento účel jsou možná tou nejlepší volbou. Posuďte sami.

  Polyethylen se vyrábí procesem polymerace plynného ethylenu za podmínek zahřívání a pod tlakem v přítomnosti určitých katalyzátorů.

  Fyzikální vlastnosti jsou nepřímo závislé na podmínkách reakce.

  Při vysokých teplotách a tlacích se získá polyethylen s nízkou hustotou (také nazývaný vysokotlaký polyethylen, redukovaný PVD).
  Je-li teplota a tlak nízký - vyrábí se polyetylén s vysokou hustotou (tzv. Nízkotlaký polyetylén, zkrácený název IPA).
  Materiály se liší teplotou měknutí (rozsah 80-120 ° C), jakož i pevností a měrnou hmotností.
  V kanalizační soustavě se používá jak polyethylen. Ale s IPD trubky jsou považovány za silnější.
  Polyethylen má prakticky absolutní chemickou odolnost. Věnujte pozornost: je to vpolyethylenové nádoby a nádoby se skladují a prodávají v obchodě nejen různé druhy alkálie pro čištění sanitární keramiky, ale i kyselé dobíjecí elektrolyty. Není uznán jako důkaz chemické stability?
  Nízké teploty žádným způsobem neovlivňují jeho fyzikální vlastnosti. Znovu, živý příklad: nikdy "zmrazit" obvyklý polyethylenový balíček, který byl, a zůstane.
  V souladu s tím se kanalizační trubky vyrobené z polyethylenu, pokud mráz vytvoří kostku ledu, jednoduše podávají v roztaženém stavu. A pak se mohou vrátit do své původní velikosti.
  Na hladký a kluzký povrch se nelepí ani na polyethylen (také výhoda).
  Teplota měknutí je pravděpodobně jedinou věcí, která není dostatečně silná (s výjimkou tzv. Zesítěného polyethylenu). U řady stupňů dosahuje 80 stupňů. S. Mimochodem, je to stále lepší indikátor než PVC potrubí.

  Zesítěný polyethylen

  K historii materiálu

  Zesítěný polyethylen se objevil v 60. a 70. letech 20. století. v důsledku hledání takového materiálu pro výrobu polyethylenových trubek, které by měly zvláštní odolnost vůči vysokým teplotám. Byl to průlom v technologiích výroby polymerních skladů. Na základě metody "zesítění" polyetylénu (autorem metody je Thomas Engel) byla vyvinuta technologie výroby polyethylenových trubek pod značkou REH. Edel sám byl přesvědčen, že položil základ pro jeho objev pro další vývojové kroky.a zavedení vysokoteplotních polymerů. Pak se zdálo, že po uplynutí maximálně deseti let by se technologie vytěsnila ještě efektivněji - na základě používání moderních materiálů z následujících generací. Edel prodal svůj patent na výrobu polyethylenových trubek značce REX zahraničním společnostem v několika zemích: Německu, Japonsku, Koreji. Příprava materiálu byla v té době poměrně pracným a komplikovaným procesem. Výkon rámu extrudéru byl podstatně nižší než standard extruze. Různé parametry ovlivňovaly kvalitu výrobků. Navzdory objektivním potížím se však skuteční konkurenti trubkových trubek (o průměru 32 mm) objevili až koncem 80. let 20. století. Jednalo se především o kovové trubky z plastu. A za druhé, polyethylenové trubky nové generace - z polyetylenu PE-b zesítěného silanolem. REH-a je však stále v poptávce a poměrně aktuální materiálové charakteristiky pro výrobu širokého sortimentu trubek různého technického použití.

  Vlastnosti výroby

  Granule, které jsou surovinami pro výrobu trubek, vypadají jako

  .

  Zesítěný polyethylen udržuje vysoké teploty. Dokonce 200 stupňů. Molekuly materiálu jsou navzájem spojeny nejen postupně, ale také postranními můstky - tato struktura je výsledkem chemického, tepelného (s katalyzátory) nebo elektronovým zpracováním.
  Všechny kanalizační trubky vyrobené z plastů, bez ohledu na konkrétní materiál, jsou vyráběnyv podstatě stejné.

  Jedná se o tzv. Metodu vytlačování (extruze), kdy se plast ve formě granulí umístí do speciální komory, která se ohřeje na teplotu měknutí;
  Hmotnost posuvu šroubu nebo lisu je protlačena prstencovým otvorem;
  Hotové polotovary jsou kalibrovány ve vakuové komoře;
  Hotové výrobky jsou chlazeny v lázních, v případě potřeby opatřeny pryžovými těsnicími materiály.

  Normy a velikosti?

  Rozměry jsou určeny určitými normami, které platí pro jejich výrobu.

  Polypropylen. Trubky jsou vyráběny podle technických specifikací dohodnutých se zákazníky. GOST 26996-86 upravuje složení polypropylenu (včetně kopolymerů).
  Velikost trubek striktně nestanoví normy. V praxi jsou však trubky vyrobené z polypropylenu vyráběny ve zcela standardní velikosti.
  Průměr: 32 mm, 40 mm, 50 mm a 110 mm;
  Délka: 150 mm, 250 mm, 500 mm, 750 mm, 1000 mm, 2000 mm a 3000 mm.

  Polyethylen. Velikosti potrubí jsou regulovány GOST 22689.2-89. Standardy zahrnují trubky o průměru do 40 mm, 50 mm, 90 mm, 110 mm.
  Výrobci jej však neomezovali. Tam je GOST 18599-83. V souladu s tím úspěšně vyrobil tzv. "Polyetylenový tlak". A to je místo, kde širší pravítko velikostí: od 10 do 1200 mm. Viz níže Příloha.
  Trubky o velkém průměru (nad 160 mm) jsou vyráběny pouze v sekcích (od 5 do 12 m v přírůstcích po 500 mm); Trubky menších průměrů jsou dodávány v sekcích a v bobech.
  Polyvinylchlorid. Tyto kanalizační trubky ve velikosti jsou regulovány příslušnou GOST R 51613-2000 (vyrobeno z ní)tlak PVC potrubí).
  Stejná norma předpokládá přítomnost pryžových těsnění a vlnovců.
  Průměry: od 10 mm do 3,15 m
  Délka: od 4 mm do 1,2 m (viz příloha 2: kompletní tabulka sortimentu).

  Nuance a nevýhody?

  Týkají se především instalace a provozu.

  Plast je podstatně horší než litina, absorbuje všechny druhy kmitání a vibrací, včetně akustických kmitů. To je pochopitelné: materiál je tenký a lehký. Pokud litinové výrobky uhasí svou pevnou hmotu, pak mají lehké plastové trubky více rezonátorů.
  Především se to týká polyvinylchloridových trubek. Méně - polyethylen. Tento problém je však řešen pomocí dodatečné izolace hluku - trubka je umístěna v krabici (může být pokryta skořepinou PPU).

  Správná instalace: odborné poradenství?

  Spojením komolých trubek se zvonem je nutné odstranit z vnějšku zkosení z vnějšku a zevnitř, aby se odstranily hrboly.
  Jakékoli nesrovnalosti uvnitř potrubí přebírají veškerou kontaminaci.
  Pokud jsou trubky spojeny, použijte vše, co může sloužit jako mazivo, ať už je to glycerin nebo dokonce v nejhorším případě tekuté mýdlo.
  Plastové trubky nevyžadují Na rozdíl od litinových, nebudou vyžadovat pevné ocelové přívěsy.

  Zkušení odborníci mají tendenci pokládat potrubí se sklonem 1-2 cm /na 1 metr potrubí) - voda v tomto případě nestagnuje. Pro upevnění se používají plastové svorky a západky.
  Při montáži stoupačky musí být hrdlo každé trubky upevněno speciální svorkou. To je obzvláště důležitév případě vyrovnávací trubky mezi překrytím.
  Nespoléhejte se na skutečnost, že lehké plastové trubky jsou upevněny bez posunů v těsnicích kroužcích: v průběhu času se budou stále pohybovat (sklouznout) dolů a pak hrozí nebezpečí, že spoje budou bez tlaku.

  Plastové trubky se mohou občas částečně prohýbat pod vlastní hmotností. Plast je mnohem více amorfní než železo.
  Závěsy a svorky pro horizontální trubky o průměru 110 mm (obvykle používané při stavbě vodorovných kanalizací, například v suterénu) by měly být umístěny přibližně půl metru v krocích (to je doporučené minimum).
  Je-li plánováno umístění plastového plynovodu na ulici (pod zemí), potrubí by mělo být hlubší než nejméně 1 metr. Pokud to není možné, pak byste měli skrýt v železobetonové krabici pro ochranu - drcení nebo rozpadání plastové trubky o jeho hmotnosti může dokonce i obyčejná auta).
  Pro čištění běžných kovových podpěr byl často používán silný ocelový drát. U plastových trubek je tento způsob nepřijatelný - i když v tomto případě nedochází k žádnému náhodnému narovnání spojů, jakýkoliv plast bude stále trpět, poškrábaný na konci drátu.
  Někteří doporučují používat k čištění pouze měkký gumový kabel, ale není to nutné. Obvyklý instalační kabel se perfektně hodí.

  Plastová kanalizace se snadno čistí - lze ji snadno demontovat a eliminovat ucpávání v jakékoliv kombinaci. Koneckonců, to nepokazí litinové spoje.

  Závěr?

  Jak vidíte, dnes jsou plasty z odpadních vod nejoblíbenější volbou pro stavbu a opravy. S výjimkou některých specifických situací, kdy plast z nějakého důvodu nevyhovuje.