Pokládání umělého a přírodního kamene - různé typy a metody

Nejoblíbenější materiál ve stavebnictví byl vždy považován za kámen. Z ní jsou postaveny stěny a sloupy, ploty a základy. Nejkrásnější a trvanlivé budovy jsou zpravidla z přírodního kamene: pískovec, žula, vápenec, dolomit. Poměrně běžné umělé kamenné zdivo napodobuje přírodní materiál, například vizuálně odlišuje od mramoru nebo od stejné žuly. Bylo by však špatné si myslet, že umělý kámen - to je nová věc, vynalezený docela nedávno. Umělé cihly jsou dokonce cihly a betonové bloky, které jsou nám známé. Je snadné postavit zeď nebo kamenný plot. Pro tento účel je však nutné znát principy zdiva a popsat je v tomto článku.

Obsah
 1. Obsah
 2. "Suchý" a "mokrý" způsob zdiva z kamene
 3. Základní pojmy stohování kamene
 4. Stohování divokého kamene - zdivo
 5. Pokládání umělého kamene a cihel
 6. Pokládání umělých drobných výrobků
 7. Stohování ozdobného kamene
 8. \ t

Obsah

 • "Suchý" a "mokrý" způsob zdiva z kamene
 • \ t
 • Základní pojmy pokládání kamene
 • \ t
 • Stohování divokého kamene - zdivo
 • \ t
 • Pokládání umělého kamene a cihel
 • \ t
 • Pokládání umělých drobných výrobků
 • \ t
 • Stohování ozdobného kamene
 • \ t
26) "Suchý" a "mokrý" způsob zdění kamene\ t

Pokládání kamene se může provádět lepícím cementem, vápnem nebo jiným roztokem nebo bez něj.V závislosti na tomto rozlišení mezi "suché" zdivo a "mokré".

V "suchém" zdivu je třeba pečlivě namontovat každý kámen (pokud je jeho "divoká" volba) na šířku, výšku a tloušťku, to znamená, že jednotlivé prvky konstrukce by měly být vzájemně přizpůsobeny jako hádanky. Švy mezi sousedními kameny se vyplňují půdou a skládkou. Tímto způsobem se často provádí pokládka obrubníku nebo konstrukce nízkých plotů.

Je-li stavba poměrně vysoká, je při pokládání nutné použít roztok pojiva. V tomto případě již není nutné pečlivé uchycení kamene, protože všechny dutiny mohou být snadno naplněny roztokem, což činí strukturu monolitickou. Stavební řešení pevně zapadají do kamene ve zdivu, což dodává budovám stabilitu, trvanlivost a trvanlivost.

Základní pojmy pokládání kamene

\ t

Pro pochopení některých termínů používaných k popisu procesu pokládky je následující obrázkové označení.

1 - široká základna z kamenného lože; 2 lžíce; 3 - kop; 4,5-vnější a vnitřní versty; 6 - zabutka; 7 - horizontální a vertikální švy; 8 - fasádní část; 9 - trhací řada; 10 je řada lžiček.

Stohování divokého kamene - tupé malty

\ t

Zděné zdivo je vyrobeno z přírodních kamenů, které mají nesprávný tvar ("roztržené" kameny) nebo se dvěma přibližně rovnoběžnými místy. Pro sutí zdiva vhodné následující plemena: tuff, skořápka, deska, žula, pískovec, vápenec.Vzorky o hmotnosti nejvýše 30 kg se vejdou, jinak budete muset vytvořit gobelín - rozdělené kameny na menší kousky.

Současně s podstavcem je provedeno štěpení ostrých úhlů kamene, jakož i montáž jeho tvaru pod hranolek. Pro použití soklu používali kladiva o hmotnosti asi 5 kg a pro zpracování kamene - kladiva o hmotnosti 2,3 kg, který se používá k vysrážení sutinového kamene během pokládky. Rovněž se používá frézování kovu nebo dřeva.

Nástroje pro stohování divokého kamene: - kladivem, b - malým kladivem, - kovovým kladivem, p - pěchováním dřeva.

Než položíte kameny, očistěte nečistoty a navlhčete je vodou. Spodní řada, stejně jako křižovatka stěn a rohů, vycházely z největších a nejstabilnějších kamenů. Pokračování pokládky je nutné zajistit, aby svislé spoje nebyly umístěny naproti sobě, jinak se celá konstrukce zhroutí (tento princip by měl být dodržen v každém typu zdiva). Švy by měly být co nejtenčí (ideálně 10-15 mm).

Aby byla zajištěna trvanlivost štukového výlisku, umístění kamenů na okraji a ve všestranných řadách je provedeno tak, že v každé řadě postupně střídají lžíci a bodové kameny. A další lžíce leží nad lžící na hromádku kamenů a naopak. Tímto způsobem je dosaženo silné bandáže švů.

Pokládání umělého kamene a cihel

\ t

Při stavbě zdiva se cihly naskládají na sebeložní prádlo. V závislosti na tom, jak je cihla položena, jsou řádky zdiva buď lžíce nebo tečkované. Pro zvýšení pevnosti cihlové zdi pomocí princip oblékání řady, která je založena na skutečnosti, že svislé spáry jedné řadě se nekryjí s vertikálními švy sousední řady, a která je založena na nižším případě tsehlyny.U nejjednodušší (a nejvíce tradiční) aby kterým série Nosítka vazby s povinné oblékání. Tam jsou také další více dekorativní typy zdiva, například:

Pokládání umělých drobných výrobků

\ t

Podobné zdivo je vyrobeno z dutého keramického, betonového, silikátového a přírodního kamene.

Při provádění takového pokládání je nutné spojit příčné švy s řadami tamponů každou ze dvou řad. Stohování se provádí následujícím způsobem: roztok se nanese na horizontální povrchu kamene, který je pak umístěn v řadě na řešení, pevně svíral a osadzhuyuchy kladivem nebo rukou.

Pokládání umělých drobných výrobků: a - tikající řádek, b - řada lžic

Stohování ozdobného kamene

\ t

Umělý kámen se používá jako dekorativní kámen, který se používá pro stavbu plotů a stěn a pro jejich obložení. Jedná se o druh obkladové dlaždice simulující povrch přírodního kamene nebo cihly, i když je často vyroben z cementové malty, aglomerátů nebo keramické žuly. Velkou výhodou dekorativního kamene je nízká hmotnost a malá cena. A "simulovat" mohou všichnicokoliv: divoký kámen s nehomogenním povrchem, pilovaný přírodní kámen, uměle opotřebovaná cihla. Pokládka ozdobného kamene se neliší od položení jednoduché keramické dlažby. Rozdíl spočívá v tom, že montáž kamene se nedoporučuje zdola nahoru, což je tradiční pro pokládku obkladů a shora dolů. To je dáno tím, že je možné zkazit zdivo z výšky sesazením lepidlem (dekorativní kámen je obtížné čistit).

Před zahájením instalace ozdobného kamene je nutné pečlivě připravit povrch - odstranit tuky, znečištění, vyrovnání tmelem. Povrch je pak navlhčen vodou pro lepší přilnavost a začíná přímá montáž. Kámen se pokládá na stěnu lepkavým roztokem, který lze aplikovat jak na samotnou dekorativní dlaždici, tak na stěnu. Takového plotu lze dosáhnout, pokud je běžná betonová stěna zdobena umělým kamenem:

Zde jsou různé způsoby, jak je používat v kameni. Vyberte si, co se vám líbí více!

Viz články pro podobná témata:

 • Rookery v zahradě vlastníma rukama - schémata, fotografie a nápady na design
 • Jak vyrobit troubu na grilování s vlastními rukama - detailně
 • Jak postavit sklep vlastníma rukama - sedm zajímavých možností
 • Štěrková zahrada - symfonie kamenných dekorací
 • Alpská skluzavka vlastníma rukama - jak vytvořit hornatou krajinu
 • Suchý proud vlastních rukou - Feng Shui v akci