Pokládka kanalizačních trubek do země je návodem, jak dát trubky do země

Moderní bydlení (ať už je to venkovská chalupa nebo skromná chata) nemůže bez nutného vybavení, jako je kanalizační systém. Odvodňovací systém je navržen ve spojení s budovou nebo je dokončen během rekonstrukce stávajících obytných prostor. Přímo odtok má několik stupňů erekce:

 • instalace vnitřního vedení;
 • instalace septiku (nebo jiného typu autonomního kanalizačního systému);
 • pokládání vnějších kanalizačních trubek do země.

Současně konečná fáze vyžaduje minimální znalosti o hygienických jemnostech a zásadách pokládání trubek v půdě, aby se předešlo chybám, které následně povedou k poruše systému během jeho provozu. Pokládání vnější kanalizace je poměrně jednoduché, ale zároveň odpovědné. Stojí za to připomenout, že všechny komunikace mají tendenci tlačit na půdní vrstvu, stejně jako změny teploty, vlhkosti a dalších faktorů prostředí.

Obsah
 1. Typy kanalizačních trubek
 2. Technologie pokládání kanalizace do půdy
 3. Příkop pro kanalizační potrubí
 4. Nástroje pro pokládání a montáž kanalizačních trubek
 5. Pravidla pro pokládku těsnicího potrubí
 6. Zahřívání kanalizačních trubek
 7. Zpětné plnění namontovaného kanalizačního potrubí
 8. Video - Pokládání kanalizačních trubek do země

Typy kanalizačních trubek

Proces pokládání vnější kanalizační soustavy můžemírně odlišné v závislosti na materiálu, ze kterého jsou trubky vyrobeny.

 • Litinové trubky(šedá a tvárná litina). Vrchol jejich popularity byl nenávratně ztracen s příchodem alternativních materiálů, které nahradily křehké a těžké železo. Litinové trubky byly používány dostatečně dlouho. Toto je kvůli obrovskému termínu jejich služby a schopnosti vydržet obrovské náklady. Vnitřní drsný povrch trubek však velmi rychle zarostl kousnutím a přeprava a stohování vlastními rukama bylo značně komplikováno velkým množstvím výrobků. Taková potrubí mají malou hodnotu a vysoké náklady.
 • Bezešvé trubky propolyethylen zvlněné(250-850 mm). Používají se při stavbě soukromých chat (pro zásobování kanalizací a vodovodů), pokládání do půdy do hloubky 15 metrů. Vnitřní povrch polyethylenových trubek je dokonale hladký (vyrobený z nízkotlakého polyetylénu), což činí desku mimořádně vzácnou a pevnost a tuhost vnějších vlnitých stěn (použitý vysokotlaký polyethylen) jsou velmi vysoké. Tyto trubky jsou však levné a snadno se přepravují /montují /skládají. Nevýhodou je neschopnost polyethylenu odolávat zahřívání nad 40-50 ° C.

  Bezešvé trubky z polyethylentereftalátu

 • Potrubí pro kanalizacipolyethylen (PE) . Podobně, vlnité, takové trubky se snadno instalují a přepravují, spíše levné, nevyžadují použití speciálního vybavení, odolného vůči chemikáliím, trvanlivé. Nicméněstojí za to připomenout teplotní rozsah až 50 stupňů, že hladké PE trubky mohou při stohování v nepřipravené půdě s velkými hrudkami, kameny a také při skladování těchto výrobků od slunečního světla procházet deformací.
 • Polypropylenové trubiceodolávají provozní teplotě přepravované kapaliny do 80 stupňů, což je velký důvod pro výhodu polypropylenových trubek s polyethylenem. Pro vnější odpadní vody se však tyto trubky často nepoužívají, vzhledem k jejich nízké tuhosti a sklonu k deformaci.
 • Nejoblíbenější ze všech výše uvedených jsou kanalizační potrubí zpolyvinylchloridu . PVC trubky pro vnější odpadní vody mohou být rovnoměrně hladké (oranžové nebo žluté) nebo vlnité trojvrstvé (110-630 mm). PVC trubky se liší způsobem připojení a vzhledu - tlak (pracovní tlak do 1,25 MPa) a bez tlaku.

  Kanalizační potrubí z polyvinylchloridu

 • Ostatní, o něco méně oblíbené materiály, z nichž jsou trubky vyráběny pro vnější kanalizaci: beton, azbestový cement, sklolaminát, keramika atd.
 • Technologie pokládky těsnících trubek v půdě

  Po určení materiálu trubek pro vnější kanalizaci je možné přistoupit k pokládce.

  Příkop pro kanalizační potrubí

  \ t

  Násypky pro pokládku vnější kanalizace jsou vykopány buď lopatou, nebo bagrem. V tomto případě je nutné předem nastavit úroveň zamrznutí půdy, protože záleží na hloubce výskytupotrubí Podle norem jsou trubky uloženy v zemi o půl metru méně, než je úroveň zamrznutí země, ale ne méně než 50 cm od povrchu. Také se bere v úvahu průměr samotných trubek.

  Příkop pro kanalizační potrubí

  \ t

  Ve střední zóně Ruska je přibližná úroveň kanalizace 2,5-3 metry, v severních oblastech až 3,5 metru, na jihu asi 2 metry.

  Při kopání výkopu určete místa, kde budou umístěny hrboly. Pro ně další kopání prohloubení - lůžka. Šířka výkopu musí umožnit montérovi, aby byl na dně a provádět pokládku potrubí.

  Je-li půda uvolněná, doporučuje se namontovat bednění.

  Je také nezbytné vytvořit sklon 1-2 cm pro každý běžící metr kanalizačního potrubí na špičce. Pro větší pohodlí byste měli vytáhnout značkovací šňůru na dno výkopu.

  Příkop pro kanalizační potrubí se značícím kabelem

  \ t

  Při výkopu výkopu se doporučuje neprodleně odstranit velké kameny z půdy a zamrzlé objemné pozemky velké velikosti.

  Po vykopání výkopu se dno výkopu zbourá, pak se naplní polštář z písku nebo jemného štěrku (vrstva do 15 cm), což se také nutně zhutní.

  Důležité! Již ve fázi ražby výkopu je třeba poznamenat lokality pro inspekční studny. I pro dokonale rovnou linii se doporučuje, aby byly inspekční studny instalovány každých 25 metrů.

  Nástroje pro pokládání a montáž kanalizačních trubek

  \ t

  S výjimkouKanalizační potrubí bude potřeba přímo: pomocné prvky (armatury a spojky, detaily úhlového spojení atd.) A pracovní nástroje (kladivo, šrouby, šroubováky, vrtačky atd.).

  Nástroje pro pokládání a montáž kanalizačních trubek

  Pravidla pro pokládku těsnicího potrubí

  Instalace kanalizačního potrubí začíná od místa, kde potrubí opouští budovu, a pokračuje do místa připojení potrubí z centrální kanalizace nebo do septiku.

  Ze stěn budovy se trubky ukládají do výkopu, přičemž každý svazek se otevírá proti proudu kanalizace. To znamená, že v šikmém výkopu by potrubí mělo být pod hladkým koncem trubky.

  Když jsou trubky položeny, jsou důkladně očištěny ze všech stran od země a jiných nečistot. Poté zkontrolujte dostupnost a integritu všech těsnění a předběžně určete vstup potrubí do zvonu. Pro usnadnění procesu použijte mazivo na bázi silikonového nebo tekutého mýdla.

  Předběžné měření vstupu potrubí do zvonku

  Při připojování trubek se vkládají do sebe, nikoli na doraz, a ponechávají centimetrový volný prostor (je možné předem označit značku).

  Je-li potrubí vybaveno otáčkami, pak na takových místech použijte otočení o úhel 30 nebo 15 stupňů. Použití úhlu 90 stupňů není povoleno.

  Možnosti upevnění těsnicího potrubí

  Při pokládce potrubí je nutné zkontrolovat správnost svahu.

  atVe fázi montáže potrubí instalujte inspekční (inspekční) studny pro monitorování provozu kanalizačního systému a usnadněte proces čištění v případě požáru.

  Montáž potrubí a inspekční trubky

  Montáž potrubí a inspekčního potrubí

  Po instalaci se doporučuje zkontrolovat těsnost mýdla (je nutné namazat přípojky potrubí, aby se ujistil, že jsou spoje těsné), spustit zkušební provoz systému, pak uvažovat o izolaci vnějších kanalizací s pěnovým polyethylenem (Stenofleks) nebo jiným materiálem .

  Montáž kanalizačních trubek

  Zahřívání kanalizačních trubek

  Jako topná tělesa nezbytná pro nepřetržitý provoz kanalizačního systému v chladném období se používají ohřívače typu nebo válce. První z nich se vyrábějí přímo pod tvarem trubek a spojují se s vrstvou hydroizolace, druhá se jednoduše navíjí na trubky ručně.

  K ochraně kanalizace před zamrznutím úspěšně používejte také topný kabel, který je při instalaci spolehlivě izolován od vlhkosti z půdy. Vždy však můžete ušetřit peníze a čas, pokud si zakoupíte kanalizační potrubí pro pokládku v zemi již s vestavěným topným tělesem.

  Kanalizační potrubí s izolačním kabelem

  \ t

  Zpětný proud namontovaného kanalizačního potrubí

  Pokud vaše potrubí úspěšně prošlo zkouškou těsnosti a má ideální předpětí,je možné provést zásyp výkopu.

  Dávkový proces je velmi jednoduchý. Je třeba vyplnit 15 centimetrovou vrstvu písku a utěsnit ji pouze na koncích trubek. Písečný polštář shora by měl být zakrytý půdou, z čehož si vyberete kameny a prsa.

  Doporučuje se zaplnit půdu „skluzavkou“, jako půdní vrstva po krátké době provozu kanalizace.

  Video - Pokládání kanalizačních potrubí na zem