Popel jako hnojivo: jak jej použít pro rostliny

Dřevěný popel jako hnojivo se vždy těší široké popularitě mezi zahradníky a zahradníky. Tato organická látka je zbytkovým produktem spalování dřeva a obsahuje minerální zbytky nejužitečnějších prvků pro rostliny: draslík, vápník, fosfor, hořčík, přispívají k aktivnímu růstu ovoce, zeleniny a květin. Popel lze považovat za komplexní hnojivo právo, protože je schopen nahradit jakékoliv složité minerální směsi svými vlastnostmi a složením látek.

Obsah
 1. Složení
 2. Video «Popel ze dřeva, použití pro půdu»
 3. Kdy lze a nelze použít
 4. Jak používat
 5. Video "Zvláštnosti použití popela"

Sklad

Je velmi obtížné přesně určit složení popela, protože závisí na typu hořlavého materiálu. Pokud se hnojivo získá v procesu spalování dřeva a rostlinných zbytků, pak chemické složení bude záviset na druhu a stáří rostlin. Pokud se při spalování uhlí získává uhelný popel, jeho složení závisí na typu uhlí. Velmi cenné hnojivo lze také získat spalováním organických materiálů, jako je rašelina a břidlice.

Je třeba poznamenat, že rašelina, břidlice a zejména uhelný popel pro zařízení na hnojení se používá jen zřídka. Uhlíkový popel obsahuje jen velmi málo živin, takže jeho použití je pouze dvě možnosti - díky velkým granulím se často používá jako drenáž pro květiny, stejně jako ke zvýšení kyselosti alkalických půd. A od většinyÚčinným hnojivem je popel pocházející ze spalování dřeva, jeho složení a bude uvažován níže.

Vzorce dřevního popela jsou přibližné a mohou se mírně lišit v závislosti na typu spáleného dřeva.100 g popela obsahuje tyto látky:

 • vápník (uhličitan vápenatý - 17 m, silikát - 16,5, síran - 14 m a chlorid 12 m);
 • ortofosforečnan draselný (draselné soli a kyselina fosforečná) - 13 g;
 • hořčík (4 g uhličitanu hořečnatého, 4 g křemičitanu, 4 g síranu);
 • ortofosforečnan sodný - 15 g;
 • chlorid sodný - 0,5 g;
 • fosfor - 4-6 g;
 • existuje také malé množství manganu, železa, molybdenu, boru, síry.

Ačkoliv se popel označuje také jako draslíková hnojiva, vzorec ukazuje, že v něm převládá vápník a ve formě čtyř sloučenin najednou. Takové hnojivo je vhodné pro zahradní rostliny, zejména sazenice v počáteční fázi růstu, během tvorby zelené hmoty.

V popelu není dusík - vypařuje se v procesu spalování. Ale pokud porovnáte popel s minerálními směsmi, pak je jeho nespornou výhodou nedostatek chloru, který nemá lepší vliv na růst rostlin. Pokud jde o vnitřní květiny, pro ně je nejlepším hnojivem zeleninový popel. To se ukazuje jako hnojivo v procesu spalování suché trávy, sena, sazenic zahradních plodin. Zeleninový popel obsahuje více draslíku (až 30%), vápníku 15% a fosforu (přibližně 8%).

Video «Popel ze dřeva, využití pro půdu»

Ukázkové video se spoustou užitečných informacípopel

Kdy nelze a nelze použít

\ t

Dřevo je jako hnojivo vhodné pro téměř všechny zeminy. Navíc půda střední a vysoké kyselosti, schopná neutralizovat a neutrální půda je jednoduše nasycena vápníkem, draslíkem, fosforem a mnoha dalšími užitečnými prvky. Hnojivo se používá pro jakoukoli barvu, jakož i následující plodiny:

 • squash, dýně, Pythiones, okurky - výživa těchto druhů zeleniny se provádí třikrát za sezónu: při kopání pozemku 1 sklenice /čtvereční. m, před výsadbou sazenic - 1-2 šálky /studna, uprostřed vegetace s zalévání - 1 sklo /náměstí. m;
 • lilek, rajčata, papriky jsou podávány dvakrát: během kopání 3 šálky /kv. m, a při 0,5 šálku /jamku při výsadbě sazenic;

 • pro hnojení zelí se používají dvakrát hnojiva: ruka /díra při výsadbě a postřik na rostliny zasažené 3-4 listy;
 • V zimě se česnek a popel zavádějí při přípravě pozemku 2 šálků /kv. m;
 • před výsadbou luštěnin a zeleného hnojiva se zavádí do půdy při kopání rychlostí 1 sklo /čtverec. m;
 • pro kořenové plodiny (celer, řepa, mrkev) se krmivo přidává jednou při kopání 1 sklenice /čtvereční. m;
 • brambory jsou po celou dobu hnojení třikrát: 1 sklo /sq. m při přípravě webu pro setí, 3 lžíce. lžíce /díry během výsevu žárovky a 1-2 šálky /keře překrývající se zalévání;
 • pro zahradní květiny, hnojivo se aplikuje na 1 sklo /čtverec. m při přípravě místa a 1sklenice ve studně při výsadbě rostlin;
 • pro pokojové rostliny - pravidelně se zavádí s zavlažováním v poměru 3 lžíce. lžíce /sklenici vody.

Popel je také dobrým hnojivem pro ovoce a bobulové plodiny. Při výsadbě mladých sazenic se hnojivo zavádí do vykládací jámy a mísí se s půdou. Pro bobulové křoviny užitečné zavlažování roztokem popela v množství 200 g na kbelík vody.

U dospělých ovocných stromů (hrušky, jabloně, třešně, švestky) se v oběhových kruzích zavádí krmení jednou za tři roky v tekuté formě. Popel je skvělý způsob, jak bojovat proti škůdcům a půdním plodinám. Nemá rád šneky, šneky, mravence a další tvory, které obývají půdu. Aby se zbavili škůdců, jsou popel rozptýleny kolem rostlin, které se jim líbily. Kromě neocenitelných výhod může popel v některých případech způsobit škody:

 • hnojiva takových barev jako azalky, rododendrony, kamélie se nedoporučují, rostliny přestávají růst a kvetou;
 • by neměly přidávat popel na borůvky, brusinky, brusinky - tyto plody milují kyselou půdu a popel neutralizuje kyselost půdy;
 • špatně doplněné ředkvičkami, ředkvičkami, tuřínem - rostliny rychle uvolňují šíp a podzemní část přestává růst;

 • není možné přidávat popel s přebytkem vápníku v půdě - následující prvky mohou znamenat přebytek prvku: umírání výhonků v rostlinných plodinách (rajčata, okurky), zvýšení růstu listů v hroznech, bělavé skvrny a odbarvení listů v zahradních růžích;
 • Také byste neměli přidávat hnojivo k nadbytku draslíku - o čemž svědčí hořká chuť a nerovný povrch ovoce, padající listí ve vnitřních květinách.

Jak používat

Jelikož se hnojivý popel používá těmito způsoby:

V suché formě. Tato metoda se používá pro vykopání plochy pod výsadbou a přímo při přistání. Pokládka popele v půdě by měla být opatrná: tak, aby kořeny mladých sazenic nespal, hnojivo lépe míchat s půdou. Také nepoužívejte sušiny pro rostliny, které nedosáhly 3-4 pravých listů. Dospělé ovocné stromy lze bez strachu oplodnit suchým popelem. Zaspí ve speciálně vykopané prohlubni po obvodu koruny a usne se zemí. Pro krmení jednoho stromu potřebujete asi 2 kg suchého hnojiva.

jako vodný roztok. Tato metoda se používá k zavlažování plodin během vegetace. Roztok se připraví rychlostí 150 až 200 g popela /kbelíku s vodou. Prostředky vyžadují malou naléhavost a bezprostředně před zavlažováním dobře promíchejte, dokud se zcela nerozpustí. Kapalný roztok je nejvhodnější pro zavlažování květin, keřů bobulí a zeleniny. Plnění kapalinou se provádí 1 krát /14 dní.

Pro zvýšení účinnosti roztoku můžete přidat rašelinu nebo humus v poměru 1: 4.Je důležité vědět, že je nemožné aplikovat současně s popelem, popř. Hnojivem a minerálním dusíkatým hnojivem. Důvodem je skutečnost, že vápník ve velkém množství obsaženém v popelu absorbuje dusík,Izolované z výše uvedeného krmení. Je-li nutné použít oba typy hnojiv, hnojiva s obsahem dusíku (hnoj, podestýlka, ledek) je lepší vstoupit na podzim a popel - na jaře. Pro zalévání barev není vhodné používat roztoky obsahující humus - vnitřní a zahradní květiny lépe reagují na minerální směsi a organická hnojiva jsou vhodnější pro zahradní a zahradní plodiny.

Video "Zvláštnosti použití popela"

Informační video s doporučeními pro používání hnojiv.