Potřebujete rozbít listy v květáku?

Dolní listy hlavy zelí jsou poměrně velké, a proto spotřebovávají relativně velké množství živin. Mnoho ostřílených zahrad argumentuje, že to značně zasahuje do konsolidace a růstu hlavy během jejího zrání, a doporučil snížit spodní listy brzy na podzim. Platí to však zpravidla pro odrůdy s bílýma očima. Ale zda je nutné odříznout listy v květáku - otázka je spíše kontroverzní a vyžaduje samostatné zvážení.

Listy zelí brokolice

\ t
Obsah
 1. Vlastnosti pěstování květáku: stručná informace
 2. Jaká je úloha listů na baldachýnu?
 3. Je třeba prolomit nižší listy na květáku?
 4. Jaké je nebezpečné odstraňování listů?
 5. Je-li odnětí listí na květáku odůvodněné?

Vlastnosti pěstování květáku: stručná informace

Pěstování karfiolu poskytne vysoké výnosy pouze v případě, že je věnována náležitá péče, která zahrnuje řadu specifických okamžiků. Odrůdy tohoto druhu jsou náročnější než bílé. Pro optimální růst a rozvoj kultivujícího musí pěstitel věnovat pozornost:

 • Složení a kvalita půdy. Na rozdíl od jiných odrůd se květák nejlépe pěstuje v půdě s velkým podílem písku nebo jílu. Na chernozemsech klesá výnos zeleniny. Pozornost je také věnována kyselosti půdy. Dolomitová mouka v množství 600-700 g na čtvereční metr lůžek je zpravidla na podzim.Kromě toho je žádoucí uspořádat lůžka na těch místech, kde předtím, než se pěstuje rajčata, okurky, brambory nebo fazole.
 • Teplotní režim. Příznivý pro tuto řadu kříže-květiny je teplota v rozmezí 15-18 stupňů. Produkce pro uvedený rozsah vede k pomalejšímu růstu zeleniny.
 • Režim zavlažování. Květák je velmi těkavý a dokonce i malá období sucha vedou ke sníženým výnosům. Proto, zalévání keřů nejméně 2 krát týdně, zavedení do půdy od 6 do 8 litrů kapaliny na metr čtvereční plochy. Po zavlažování musí být půda rozložena v hloubce 6-8 cm
 • .
 • Optimální den světla. Pro intenzivní růst vyžaduje takové zařízení delší osvětlení. Proto při výsadbě sazenic často používá fytolampy nebo diodové lampy, pokud přirozené světlo nestačí. Při vytváření plnohodnotné hlavy kokpitu by však mělo být připevněno, protože jinak se začnou rychle rozpadat na části.
 • Další důležitou podmínkou pro pěstování barevných odrůd je včasné hnojení vegetace. Hnojiva pro sezónu jsou zavedena do půdy třikrát:

 • 10-15 dnů po výsadbě sazenic. Během této doby se připravuje tekuté kravské mléko - 0,5 litru na 10 litrů teplé vody. Po důkladném promíchání nalijte litr výsledného roztoku pod každé pouzdro.
 • 10 dnů po prvním krmení je držen přítel. Roztok se připraví stejným způsobem, ale k kapalině se přidá krystalický roztok v objemu 10 až 15 g. V každé rostlině se také přidá 1 litr kompozice.
 • Poslední hnojivo půdy odpadákoncem června a zahrnuje použití roztoků obsahujících dusík. Nejlepší možností je použití nitrofoski. V 10 litrech vody vyrostlo 30-40 g látky a zavlažované keře se spotřebou 6-8 litrů na čtvereční čtverec.
 • Kromě plánovaného může být také nezbytné a naléhavé krmení. Například rozpad v procesu pěstování hlavy a listů ukazuje na nedostatek boru v půdě. V tomto případě je jeho množství v půdě naplněno a zlomené listy se zlomí.

  Pokud se hnijí pouze listy a kukačka není vůbec svázaná, pak s největší pravděpodobností důvodem je nedostatek molybdenu. Situace je stanovena stejným způsobem jako v prvním případě.

  Jak vypadá brokolice

  Podobně jako jiné druhy zelí, i zde se odrůda v procesu vegetace vystavuje různým chorobám a napadení škůdci. V tomto případě je kultura okamžitě ošetřena vhodnými léky. Když jsou hlízy poraženy kýlem, fuzariózou, plísní a jinými houbovými chorobami, jsou hlízy ošetřeny fytosporinem. Účinným lékem pro kontrolu nad baldachýnem (vlkem) a dalšími škůdci je Fitometer, Enterobacterinum a řada lidových prostředků, které zahrnují roztok zubní pasty a infuzi lopuchu.

  Jakou roli hrají listy v kyvných miskách?

  Poslední etapa vývoje zelí se považuje za hustě vytvořenou dutinu. Zároveň ve své zralosti hraje obrovskou roli dolní listy. K této části závodu jsou podle povahy přiřazeny tyto funkce:

  • hromadění živin, které jsou následně vynaloženy na vývoj a vývoj vaječníků;
  • provádění fotosyntézy, při které se tvoří řada organických živin;
  • ochrana proti chorobám a škůdcům v důsledku horní vrstvy vosku na povrchu listu;
  • nastavení teplotního režimu uvnitř hlavy;
  • akumulace velkého množství vitamínu C, který do něj postupně přechází v průběhu zrání hlavy;
  • sběr a akumulace vlhkosti, která chrání tkaninu před vysušením v horkém počasí.

  Zpravidla vznik hlavy zelí, bez ohledu na odrůdu, začíná po vývoji v závodě 5-7 plnohodnotných zakřivených plechů. V tomto případě se živiny akumulují natolik, že tvoří dutinu.

  Je třeba rozbít spodní listy na květák?

  Navzdory takové důležité úloze listů zelí v procesu vývoje rostlin mnozí zahradníci prolomí spodní listy, když je ševec zralý. Proveďte tento postup pro následující účely:

 • Zjednodušení zavlažování. Když se tvoří hlava, živiny z dolních zvlněných listů k ní nejsou tak potřebné a mohou být vynaloženy na růst samotného listu. Zvyšuje se, ohýbá se k zemi a zabraňuje normálnímu zavlažování. V tomto případě se listy rozpadají tak, že kapalina přechází lépe do prostoru nedotčené plochy.
 • Zvýšení růstu hlavy. Předpokládá se, že včasné oříznutí dolních listů přispívá k intenzivnějšímu souboru mas.
 • Prevence vädnutí řízků. V případě porušení živin z kořenového systému, stejně jako v případě pomalého přenosustopové prvky v tkáních rostliny, listy mohou silně vysušit řízky. Aby se zabránilo tomuto listu, měli byste také snížit.
 • Upozornění na praskání řádků. V tomto případě se upínání provádí pouze u raných odrůd. Při nadměrné spotřebě živin z listů hlavy může prasknout. Aby se tomuto procesu zabránilo, jsou spodní listy odstraněny.
 • Je nutné prolomit spodní listy zelí - otázka je přísně individuální. Je-li rozhodnutí stále přijato, mělo by být dodrženo doporučené načasování postupu, které závisí na konkrétních odrůdách. U květáku se spodní listy odlomí, když kotel zcela zraje, krátce před sklizní. Postup má několik zvláštností:

  • rozbít listy pouze za teplého suchého dne;
  • najednou odeberte nejvýše jeden list a přejděte na další v 5-7 dnech, kdy první řez vyschne;
  • je-li dutina volná, od koceridu odstřihněte všechny spodní listy.

  Nápověda. Stojí za povšimnutí, že ne všichni odborníci s takovým postupem souhlasně souhlasí a připomínají určitá rizika s ním spojená.

  Jak nebezpečné je odstraňování listů?

  Odpůrci myšlenky lámání spodních listů květáku nejsou o nic méně než příznivci. V odůvodnění své pozice argumentují, že ucpávání v žádném případě nemůže přispět k intenzivnějšímu vývoji hlavy. Z kořenového systému v dutině vychází pouze roztok stopových prvků. Současně jsou tuky, sacharidy a vitamíny přijímány výhradně z listů, ve kterých se tvoří v procesu.fotosyntéza. Řezání listů je proto velkou šancí narušit napájení hlav a zastavit jejich růst.

  Brožury

  Kromě toho, v místech řezu a řezané listy jsou hojně sloužící zelné šťávy. Vyznačuje se silnou vůní, která přitahuje cappuccino, mšice, puchýře a další škůdce. A protože se řezy v průběhu času hojí, bakterie, které způsobují onemocnění, často spadají do míst takových zranění.

  S přihlédnutím k výše uvedeným bodům lze konstatovat, že poškození listů, nebo přesněji porušení postupu provádění postupu, může plodinu poškodit. Mnoho vesničanů tvrdí, že po rozřezání bažiny rostou 2-3 krát menší než jejich přirozený potenciál.

  Je-li odnětí listí na květáku oprávněné?

  Stojí za zmínku, že někdy musí být listy ještě řezány. Tento proces je oprávněný v následujících případech:

  • když list začíná vysychat a hlava se již podařilo vytvořit;
  • pokud list vykazuje jasné stopy poškození mšicemi, zelím a housenkami;
  • v případě detekce počátečních stadií plísňových a virových onemocnění na povrchu listu;
  • jestliže během vykládky sazenic byly porušeny doporučené vzdálenosti a keře se vzájemně rušily, aby se vyvíjely normálně;
  • když velké nižší listy silně přilnou k povrchu půdy a narušují držení zavěšení, zavlažování a výživy rostlin.

  V těchto situacích může být rozdělení letáků prováděno částečně. Například, pokudje nutné odstranit zeleninu, zasahovat do běžné péče o rostlinu, odstranit pouze polovinu listu a druhá po spotřebě řezu pokračovat v podávání vidlic. Kromě toho, vyhnout se rizikům spojeným s rozbitím, umožňuje okamžitou dezinfekci řezu pomocí dřevěného popela. Děsí škůdce a uzavírá mikrotrhliny, které bakterie mohou proniknout.

  Listy zelí hrají důležitou úlohu při rozvoji rostliny. Působí jako „továrna“ na výrobu organických sloučenin nezbytných pro optimální růst a vývoj hlavy. Kromě toho takový rostlinný orgán pomáhá chránit vidličku před škůdci a chorobami, je zodpovědný za termoregulaci. Není tedy možné jednoznačně odpovědět na otázku, zda je nutné rozbít spodní listy v květáku. Rozhodnutí provést takový postup je striktně individuální. Pokud se však dachshire stále rozhodl, že bude pokračovat, je třeba striktně dodržovat doporučení uvedená v článku.