Potrubí pro podlahu teplé vody: což je lepší, výpočet množství a variant instalace

Potrubí pro teplou vodu: co je lepší, výpočet množství a variant instalace

Při výběru topného systému pro soukromý dům nebo nový byt si mnozí myslí, že se vzdají tradičních baterií ve prospěch teplé podlahy. Kromě toho, že takový systém vám umožní zbavit se registrů a potrubí, často zkresluje vynikající interiér, je to ještě pohodlnější. Obzvláště populární jsou elektricky vyhřívané podlahy, ale jejich použití je často spojeno s dodatečnými náklady na elektřinu. A vysílání v našich domovech je často daleko od ideálu a nemůže odolat dalšímu zatížení. Charakteristickou alternativou k elektrickému může být vodní systém. Pro připojení je dostačující, aby se vešly do podlahových trubek a připojily se k již dostupnému kotli. Ale které trubky jsou vhodné pro teplou podlahu? O tom dnes hovoříme.

Obsah
 1. Obsah
 2. Jaké trubky lze použít?
 3. Varianta č. 1 - měděné trubky
 4. Varianta č. 2 - trubky z metaloplastů
 5. Varianta # 3 - Polypropylenové trubky
 6. Varianta č. 4 - trubky REH
 7. Výpočet požadovaného počtu trubek pro systém
 8. Co ještě bude potřeba pro instalaci?
 9. Montáž a připojení potrubí
 10. Alternativní metody uspořádání vodních podlah
 11. Systém podlah z polystyrenu
 12. Dřevěný modulární systém
 13. Závěrem

Obsah

 • Jaké trubky mohou býtpoužít?
  • Varianta č. 1 - měděné trubky
  • Varianta č. 2 - trubky z metaloplastů
  • Varianta č. 3 - polypropylenové trubky
  • Varianta # 4 - trubky REH
 • Výpočet požadovaného počtu trubek pro systém
 • Co ještě bude potřeba pro instalaci?
 • Instalace a připojení potrubí
 • Alternativní metody uspořádání vodních podlah
 • \ t
  • Systém podlah z polystyrenu
  • \ t
  • Dřevěný modulární systém
  • \ t
 • Závěrem

Jaké trubky lze použít?

Na úvod je třeba poznamenat, že použití této technologie ve vícepodlažních budovách je omezené. Pokud tímto způsobem zcela znovu nainstalujete topný systém, pak vaši sousedé shora nebo níže (v závislosti na směru dodávky chladiva) zamrznou, což nevyhnutelně povede ke konfliktům a řízením s veřejnými službami. Je nepravděpodobné, že by povolení učinit takové změny uspělo. To vše nám umožňuje mluvit o instalaci vodního systému teplé podlahy pouze v soukromých domech.

Hlavním prvkem takového topného systému jsou trubky, ze kterých správná volba přímo závisí na kvalitě práce vodotěsné podlahy. Podívejme se na všechny typy dosud dostupných trubek.

Varianta č. 1 - měděné trubky

Nejlepší materiál pro teplou podlahu je samozřejmě měď.

Instalace měděného topného systému vyžaduje použití speciálního vybavení, které může poskytnout pouze odborník. Vyberte si měděné trubky s teplou podlahou,být připraveni zaplatit za jejich instalaci

Tyto trubky se používají ve většině evropských zemí. Měď má vynikající tepelnou vodivost a trvanlivost. Jedinou, ale velmi významnou nevýhodou takovýchto trubek je jejich cena.

Varianta č. 2 - trubky z metaloplastů

Nejběžnější verze potrubí pro teplou podlahu.

Varianta zařízení vodní podlahy z trubek z plastu a kovu je považována za nejvyváženější a nejproduktivnější z důvodu vysoké účinnosti systému a jeho životnosti

Vzhledem k vnitřní vrstvě hliníku mají dobrou tepelnou vodivost a vnitřní a vnější vrstvy polymeru činí tyto trubky odolnými proti poškození a "přerostlé". A cena tohoto materiálu je poměrně cenově dostupná.

Varianta č. 3 - polypropylenové trubky

Polypropylenové trubice se používají jen zřídka jako měď, ale z jiných důvodů. Jejich hlavní nevýhodou je poměrně velký poloměr ohybu - ne méně než 8 průměrů. To znamená, že pokud je tloušťka trubky 20 mm, vzdálenost od jednoho z jejích segmentů k druhému nebude menší než 320 mm, což je často nedostatečné.

Autor tohoto systému vyšel z pozice - vložil polypropylenové trubky a upevnil je speciálními rohy

Varianta # 4 - trubky REH

Trubky PEX nebo trubky z polyethylenu mají vysokou tepelnou vodivost a odolnost proti opotřebení. Současně je jejich cena nízká. Hlavní nevýhodou takových trubek je, že musí být pevně upevněny v okamžiku uzavření. Jinak se potrubí vypne.

Trubky PEX upevněte buď na armaturu, nebo na speciální podklad (například výrobce valtec)

Výpočet požadovaného počtu trubek pro systém

\ t

Když je volba správná pro vaše trubky, je čas spočítat potřebné množství materiálu. K tomu sestavte schéma rozvržení. Udělejte to pohodlněji na milimetrovém papíře a převeďte jej na velikost místnosti na stupnici. Kromě toho musíte měřit a aplikovat na systém všechny velké položky nábytku, které neplánujete změnit. Podkládání teplé podlahy pod ním se nedoporučuje. V posledním prostoru musíte nakreslit schéma pokládání potrubí. Nejběžnější jsou metody skládání "hada" a "spirály".

Pokládka trubek je prvním způsobem, jak navrhovat a provádět mnohem jednodušší provedení, ale má jednu významnou provozní nevýhodu. Faktem je, že v tomto případě chladivo vstupuje do systému teplé podlahy na jedné straně místnosti a postupně se přesouvá na druhou. Na cestě voda ochlazuje v systému, což znamená, že nejbližší k ořezové části podlahy se bude ohřívat mnohem více, než je ta nejvzdálenější.

Při stohování trubek systémem „had“ bude systém fungovat nerovnoměrně - části podlahy, které jsou nejblíže kolektoru, budou teplejší než ostatní

Pokládání trubek na spirále umožňuje mnohem rovnoměrnější rozložení teploty vzhledem k tomu, že trubka ze zářezu směřuje do středu místnosti a odtud zpět do kolektoru.

Takové pokládání trubek v podlaze prakticky neposkytujeostré ohyby (pouze jednou), ale přímé grafy nebudou. To umožňuje použít trubky s velkým poloměrem ohybu. Ale materiál, který nedrží tvar, bude často muset upevnit

.

Je třeba poznamenat, že délka trubek v jednom obrysu nesmí překročit 60 metrů. V opačném případě bude chladicí kapalina příliš chladná a systém nebude účinný. Je vhodné rozdělit velkou plochu do několika sektorů, z nichž každá má samostatný obrys.

Multi-konturovaná voda vyhřívaná podlaha - minimální vzdálenost mezi trubkami je zpravidla určena poloměrem ohybu materiálu.

Ze stěn byste měli ustoupit o 15-20 cm a načrtnout uspořádání trubek. Vzdálenost mezi sousedními částmi potrubí by neměla překročit 35 cm, jinak bude zahřívání podlahy nerovnoměrné. V průměru může trubka o průměru 16 mm zahřát na 10-15 cm povrchu na obou stranách.

Po dokončení výkresu je nutné vypočítat délku trubky. K tomu stačí změřit v diagramu a vynásobit měřítkem.

Co dělat, když nebylo dost trubek? A to se stane. Zde je vysvětleno, jak jeden pán přišel z této situace:

Co ještě bude potřeba pro instalaci?

Materiál trubek je tedy vybrán a jejich počet je vypočítán. Nyní je nutné určit, jaké další materiály a zařízení budou potřebné pro instalaci systému:

 • Tepelná izolace. Pod trubkami je nutné položit vrstvu tepelné izolace. Může to být pěna nebo EPPS.
 • Hydroizolace. Vícevrstvý nebo polyethylenový film- hydroizolace a dodatečná tepelná izolace.
 • Tlumící páska. Skládané podél stěn a mezi sekcemi místnosti s různými topnými okruhy. Je navržen tak, aby kompenzoval expanzi betonového spoje v důsledku ohřevu.
 • Zesílená oka. Je určen k posílení upevnění a bude sloužit jako základ pro připojení potrubí.
 • Držáky kotev - speciální svorky pro upevnění trubek.
 • Sběrač pro teplou podlahu. Jedná se o zařízení, které provádí rozložení chladiva podél obrysů. Pokud je v systému několik obrysů různých délek, musí být kolektor vybaven regulátorem průtoku. To je dáno tím, že při dodávce stejného množství chladicí kapaliny se dlouhý obrys zahřívá mnohem méně než ten krátký. V některých případech se voda nemusí dostat do delšího obrysu kvůli vysokému hydraulickému odporu.
 • Mísící jednotka. Toto zařízení je nutné v případě, že ne všechny pokoje v domě jsou vytápěny teplou podlahou. V chladném období je teplota chladicí kapaliny dodávané do radiátorů poměrně vysoká a tepelná podlaha je nízkoteplotní. V místě míchání se chladivo ředí již na požadovanou teplotu.

Instalace a připojení potrubí

Pořadí prací zde je následující:

 • Je třeba začít pokládkou tepelně izolačního materiálu a tlumicí pásky.
 • Poté fólie nebo polyethylenová vrstva. Všechny spoje této vrstvy by měly být lepicí páskou.
 • Hydroizolace podlahumístit výztužnou síť, ke které budou připojena potrubí.
 • Instalujeme kolektor.
 • Pojďme přímo k pokládce trubek. Spojíme okraj trubky s kolektorem a začneme ji vkládat v souladu s plánem. Upevněte trubku na výztužnou síť. Používáte-li kovové trubky, měly by být svorky instalovány ve vzdálenosti 1 m od sebe. Pokud dáváte přednost pružnějšímu materiálu, musíte ho častěji upevňovat.

Důležité! V místě, kde trubka protíná tlumící šev, je nutné nasadit speciální vlnitou pneumatiku, která zabrání poškození potrubí.

 • Po položení celého obrysu připojte druhý okraj ke kolektoru.
 • Nyní je nutné systém otestovat. K tomuto účelu se použije při tlaku vyšším než 1,5 krát.
 • Pokud je to v pořádku, je čas udělat cementový potěr. K tomu se používá roztok cementu a písku v poměru 1: 3 s přídavkem změkčovadla. Je nutné ji jednoduše naplnit podlahou, vrstvou až do 30 mm, ve stavebních prodejnách je možné najít "podlahy", které jsou určeny speciálně pro systémy teplé podlahy. Práce s ním je mnohem pohodlnější, ale cena takové směsi výrazně převýší náklady na běžnou cementovou maltu.
 • Zbývá jen čekat na sušení kravaty a podlaha je připravena.

Více o procesu hydraulického testování:

Alternativní metody uspořádání vodních podlah

\ t

Existují také podstatně méně náročných způsobů montáže ohřevu vodypodlah, ale jejich cena je mnohem vyšší. Výpočet trubky pro teplou podlahu takové konstrukce se provádí přesně stejným způsobem jako při lepení betonu.

Systém podlah z polystyrenu

Tento systém je skvělý, pokud nemůžete zvýšit zatížení nosných konstrukcí budovy. Nepostradatelný polystyrenový systém a pokoje s nízkými stropy. Skládá se z polystyrénových desek s již připravenými drážkami pod obložením trubek, většiny trubek a hliníkových desek, které zajišťují rovnoměrné rozložení tepla.

Mezi takovou teplou podlahou a povrchovou úpravou se doporučuje umístit pěnový polyethylen (pod laminát nebo parkety) nebo GVL (pod keramickou dlažbu)

.

Dřevěný modulární systém

Další způsob pokládání trubek neposkytuje "mokrý" proces - dřevěný modulární systém. Je vyroben z dřevotřískových desek s drážkami pro pokládku trubek. Tento systém je ideální pro dřevěné domy. Je dostačující umístit mezi systém tepelnou izolaci a zajistit dřevěné moduly jako běžnou podlahovou krytinu. Jedinou podmínkou je, že vzdálenost mezi zpožděními není větší než 60 cm, a pokud plánujete čistou podlahu z keramické dlaždice - 30 viz.

Závěrem

Jak vidíte, nezávislá volba potrubí pro teplou podlahu a následná instalace takového systému nevyžadují zvláštní dovednosti. Jediný bod, který budete potřebovat, je pomoc specialisty - výpočet výkonu topného systému. Všechno ostatní, co můžete udělat sami.