Pozinkovaný střešní plech z ocelového plechu

Obsah článku

 • Pozinkovaná ocel pro střešní krytiny: v souladu s GOST
 • Typy polymerních povlaků
 • Možnosti montáže zinkování
 • Opravárenské práce
 • Dodávka pozinkovaných plechů
 • střešní krytina pozinkovaná

  \ t

  Pozinkovaná ocel je v současné době úspěšně používána jako střešní materiál pro stavbu markýz, střech domů a bytových domů. Jeho popularita je kvůli relativní lacinosti materiálu s minimem odpadu a schopnost postavit střechu domu téměř jakéhokoliv tvaru. Proto je pozinkovaná střecha jedním z nejběžnějších typů střešních krytin.

  V závislosti na tloušťce je ocel rozdělena na tenký plech (tloušťka plechu do 0,39 mm) a tlustý plech (tloušťka větší než 0,4 mm).

  ?

  Obsah
  1. Pozinkovaná ocel pro střechy: vyhovující GOST
  2. Typy polymerních povlaků
  3. Možnosti montáže zinkování
  4. Opravárenské práce
  5. Dodávka pozinkovaných plechů

  Proč ve jménu kovových výrobků vždy existuje ukazatel nebo technická specifikace (TU) nebo GOST (státní norma)? Protože státní normy předpokládají technologii výroby těchto výrobků.

  Pozinkovaná střešní ocel je vyráběna podle GOST (14918-80) na válcovnách a je pokryta tenkou antikorozní vrstvou zinku (0,02 mm), která prodlužuje životnost střešní krytiny. Pozinkované plechy jsou řezány ve standardním formátu:

  • délka listu - od 0,71 m do 3 metrů
  • šířka plechu - od 0,51 do 1,25 m
  • tloušťka - od 0,5 do 0,8 mm

  ocelový plech

  \ t

  Kromě toho mohou být hladké plechy dodávány také v rolích, velikostech plechů - (0,71-1,8) x 2,5 m; tloušťka střešní krytiny současně kolísá v rozmezí 0,3-0,4 mm.

  K pokrytí střešní oceli se zinkem lze použít dvě metody:

  • horké - když list klesá do bazénu s roztaveným zinkem;
  • Elektrolytický - když je plech ponořen do elektrolytické lázně s roztokem zinku, kterým prochází elektrický proud. Částice zinku, rozpadající se v roztoku, se usazují na povrchu ocelového plechu.

  Aby se prodloužila životnost střechy z ocelového plechu, doporučuje se pravidelně natírat akrylový základní nátěr - smalt.

  Jelikož se jednoduchá pozinkovaná ocel neliší ve svém původním vzhledu, používá se „čistě“ méně často a zřídka - s výjimkou slunečníků, garáží a veřejných budov. Pro střešní krytinu se však nejčastěji používá ocelová střešní krytina s barevným polymerním povlakem.

  ?

  Struktura plechů s povlakem a technologií jejich výroby je poněkud složitější než výroba běžného pozinkovaného plechu. Barvy na bázi polymerů jsou dostačující - všechny mají své charakteristické vlastnosti: barvu a stabilitu, odolnost proti mechanickému poškození (škrábance), ultrafialové a teplotní rozdíly:

  ocelové vrstvy potažené polymerem

  • Plastisol - nejdražší typ polymerního povlaku, který se skládá ze změkčovadel a sloučenin PVC. Tloušťka plastisolové vrstvy může být až 200 mikronů, což zajišťuje dostatečnou antikorozní ochranu. Dalším hodným zastřešení plastisolu je nedostatek oslnění - nedochází k němu v důsledku struktury nátěru. Je žádoucí pokrýt nejlepší střechy složitou geometrií přesně tohoto typu střešní krytiny, protože zařízení střechy z ocelového plechu s povrchem plastisolu je zárukou nejodolnější a nejodolnější vůči opracování střešní krytiny.
  • Polyester - Zahrnuje polyesterové sloučeniny, díky kterým má střecha lesklý lesk. Levná povrchová úprava úspěšně kombinuje vynikající stálou barvu a odolnost proti poklesu teploty. Tloušťka tohoto povlaku je však taková (asi 30 mikronů), že montáž listů musí být obzvláště opatrná, aby nedošlo k poškození vzhledu.
  • Pural - na základě této polymerní barvy obsahuje polyuretan (tloušťka vrstvy 50 mikronů). Výhodou je stabilní barva a její rozmanitost, dobrá odolnost proti korozi a odolnost proti mechanickému poškození. Montáž střechy s pozinkovanými plechy s takovým nátěrem může být i při negativní teplotě (až -15 ° C) a vysoké vlhkosti. Mimochodem, pro chemicky agresivní prostředí je pural také stabilní. Povrch plechů s purálním povlakem je drsný.

  ?

  Střešní krytina z pozinkovaného plechuOcel je osazena skládací metodou, která zajišťuje spolehlivé lepení plechů, dobrou ochranu proti jakémukoliv srážení a dlouhou životnost nátěru. Při procesu střešního zařízení touto metodou se okraj prvků střechy (obrazů) otáčí jeden po druhém a pak se lisuje pomocí speciálního nástroje nebo mechanického nástroje. Připojení může být následující:

  • falešnosti stojící a ležící. Lehátka jsou prováděna vodorovně ve vztahu k rovině střechy (hřeben je směrován ke svahu), stojící ve svislé poloze
  • jednoduché a dvojité záhyby - počet ohybů okraje listu. Druhá verze připojení je mnohem spolehlivější.

  varianty skládacích spojů

  \ t

  Podrobný popis procesu střechy je popsán v článku - kovová střešní krytina.

  ?

  Při opravě pozinkované střechy se rozumí obnova střešní krytiny - od čištění povrchu po jeho pokrytí nátěrem.

  Pro tyto účely nejsou barvy s lakovými sloučeninami vůbec vhodné: zinek může reagovat s alkydovými složkami a adhezní síly povrchu s barvou mohou zmizet. To znamená korozi polymerního povlaku a ztrátu vzhledu střechy. Životnost bude samozřejmě také krátkodobá.

  Pokud se střecha z pozinkovaného praskne, musí být pájena: spoje by měly být očištěny od rzi vytvořené smirkovým papírem a těsně přilepeny. Před pájením je nutné otřít roztokem chloridu zinečnatéhopoužijte páječku, namočenou v podzemní vodě. Roztok chloridu zinečnatého je nejlepší objednat od profesionálů, protože nesprávné míšení vede pouze k poranění.

  Dobrou možností pro obnovu střešní krytiny z pozinkované oceli může být smaltovací nátěr - délka jejího provozu je dlouhá, což odůvodňuje náklady na celou operaci (využití může být levnější než výměna celé střechy).

  Před nátěrem musí být připravena střecha z pozinkované oceli: musí být očištěna od prachu nebo vyčištěna, aby se vytvořily rezavé plochy. Povinné listy by měly být omyty vodou, vysušeny, odmastěny. Poté můžete aplikovat základní nátěr a poté natřít válečkem, štětcem nebo sprejem.

  ?

  ocel v balení

  \ t

  Ocelový plech je balen v baleních, jejichž hmotnost může dosáhnout až 5 tun - pro pohodlí nakládání a přepravy materiálu zvedacími mechanismy. Pro ruční nosiče jsou archy baleny po 0,08 t.

  Balení běžných pozinkovaných plechů je vícevrstvý svazek zabalený v ocelových pásech pro větší regály plechů.

  Jako u pozinkovaných plechů s polymerním povlakem jsou nutně baleny do polyethylenu, vyztuženy dřevěnými trámy a uloženy na dřevěné paletě. Na vrcholu brusochki ještě musí být šroub s ocelovou páskou.