Před montáží vybereme a připravíme desky pro pokládku podlahy

Vybereme a připravíme desky pro pokládku dřevěné podlahy před instalací

Výběr materiálu pro instalaci a konečnou úpravu podlahy je poměrně široký. Ale pouze nástupní podlaha kombinuje jak ložiskové, tak dekorativní vlastnosti. Výjimkou je inženýrská podlahová deska, což je druh parket. Záleží nejen na estetice budoucího nátěru, ale také na životnosti desky, v závislosti na tom, jak dobře jsou desky vybírány, jak byly připraveny pro pokládku a na dodržování technologie palubovky.

Obsah
 1. Obsah
 2. Optimální parametry kvalitní desky
 3. Druhy dřeva jsou základem nadace
 4. Vlhkost dřeva
 5. Tloušťka desky
 6. Šířka desky
 7. Stupeň aklimatizace
 8. Jaký by měl být základ?
 9. Metody upevňování desek na základě

Obsah

 • Optimální parametry kvalitní desky
  • Základem založení jsou druhy dřeva
  • .
  • Vlhkost dřeva
  • \ t
  • Tloušťka desky
  • \ t
  • Šířka desky
 • Stupeň aklimatizace
 • Jaký by měl být základ?
 • Způsoby upevnění desek na základě

Optimální parametry kvalitní desky

Výběr podlahových desek je založen na několika parametrech. V první řadě je to design samotné desky. Jsou zde všívané a hladké desky. Charakteristickým rysem prvního je zámky na koncích. To znamená, že na pravém konci uvidíte drážku a v levém hrotu stejné velikosti. Při pokládce desek je hrot vložen do drážky, což zaručuje spolehlivé spojení azabraňuje vzniku trhlin.

Běžná nebo technická podlahová deska má dokonce konce a je složena. Samozřejmě, že náklady na rozdělenou desku jsou o něco vyšší. Koneckonců, dobrá dřevěná podlaha s řádným umístěním a provozem může vydržet celý život. Stojí to za záchranu? Pravděpodobně jste viděli pevnou, ale dřevěnou podlahu, jejíž vzhled zdaleka není dokonalý: střed desky byl suchý, okraje vzrostly a mezi deskami byly praskliny. K tomu může dojít pouze u nerozebrané desky. Došlo se k závěru, že takový materiál může být použit pouze jako hrubá podlaha.

Důležité! Výjimkou z tohoto pravidla je pouze dubová podlaha. Díky tvrdosti dřeva tyto desky v průběhu času „nevedou“ a můžete bezpečně používat nezmontovaný materiál.

Základem založení jsou dřeviny

Zde jsme se přiblížili výběru dřeva pro vaše pohlaví. Podívejme se na nejběžnější z nich:

 • Dub je samozřejmě drahý, ale velmi krásný a praktický. Poté, co jste strávili na takové desce, můžete si být jisti, že nemusíte měnit podlahu, a s řádnou péčí bude sloužit vašim vnoučatům. Když se tedy rozhodujete, které desky jsou potřebné pro podlahu ve vaší domácnosti, zamyslete se nad tím, zda je chcete za pár desetiletí změnit, nebo jste ochotni zaplatit jednou za kvalitu.
 • Modřín sibiřský - také velmi drahé dřevo. V průměru jeho hodnota převyšuje cenu borovice 2-3 krát. Nicméně díky speciální tvrdosti a vysokému obsahu pryskyřice v modřínovém podlaží praktickynení hniloba a nevymazává. To je skvělé pro mokré místnosti nebo pro domácnosti, kde majitelé nežijí po celý rok.
 • Olše a osika - nejsou zvlášť trvanlivé, ale mají řadu dalších výhod. Za prvé, enzymy emitované těmito plemeny dřeva výrazně ovlivňují zdraví lidí, zejména dětského organismu. Nejčastěji se pokládka podlahových desek těchto plemen provádí v dětských pokojích a ložnicích, kde zátěž na obálce není velká a hojivé schopnosti se mohou objevit nejvíce.
 • Nejběžnější podlahové desky pro druhy měkkého dřeva jsou jedle, jedle, borovice. V obytných oblastech, kde není povoleno chodit na ulici, je tato podlaha naprosto vhodná. Můžeme říci, že se jedná o největší možnost rozpočtu. Při výběru z řeziva z borovice dávejte přednost deskové desce. Pouze v tomto případě můžete očekávat, že během několika let nebude vaše podlaha "vlnit".

Vlhkost dřeva

\ t

Dřevo by mělo být dobře vysušeno. V opačném případě, když jste si udělali podlahu z desek vlastníma rukama, za pár týdnů, můžete překvapit, že některé její fragmenty byly zkroucené "šroubem", a tak vytrhaly šrouby na podlaze. Samozřejmě, toto patro bude muset být přepracováno, což je čas navíc, úsilí a peníze. Optimální vlhkost desky je 8-10%, maximálně - 12%.

Tloušťka desky

Tloušťka podlahové desky závisí na zvoleném druhu dřeva. Můžete tedy použít dubové desky o tloušťce 20 mm, ideální je borovicetloušťka 40 mm. Šindelová deska se vyrábí podle jiných norem. Jeho tloušťka se pohybuje od 28 do 36 mm. Při výběru musíme vycházet ze skutečnosti, kolik zatížení na podlaze je plánováno: čím větší zatížení, tím silnější je deska.

Použití rozdělené desky vám umožní se ujistit, že podlaha nebude během několika let „běžet“

.

Šířka desky

Málokdo ví, že trvanlivost dřevěných podlah závisí do značné míry na šířce desky. To platí zejména pro nezmontovaný materiál. Šířka se pak volí v závislosti na obsahu vlhkosti dřeva: čím vyšší je vlhkost, tím více je nutné vzít desku. Optimální šířka je 100 mm, ale pokud jste si jisti, že strom by měl být sušen, můžete použít i desku o šířce 180-200 mm

.

Stupeň aklimatizace

Než uděláte podlahu z desek, musíte dát materiál, aby si zvykl na teplotu a vlhkost místnosti. Chcete-li to udělat, stačí dát ji do místnosti a nechte ji na pár dní.

Důležité! Pro úsporu peněz se někdy provádí instalace podlah z desek s vysokou vlhkostí - až 20%. V tomto případě se doporučuje ihned po dodání, bez aklimatizace. Tato možnost je však velmi riskantní. Jak se chovat na palubě, když je suché, je těžké předpovědět.

Jaký by měl být základ?

Základ podlahy podlahy může být prakticky jakýkoliv. Hlavní věc je, že je dostatečně pevná a vydrží další zatížení. To může být:

 • betonové podlahy;
 • zaostává;
 • podlahové podlahy;
 • stará dřevěná podlaha;
 • překližková základna na potěru.

Způsoby upevnění desek na základě

Způsob upevnění desek závisí na jejich typu. Nesestavená deska je tedy připevněna ke zpožděním pomocí hřebíků nebo šroubů pod úhlem 90 stupňů k základně.

Upevnění drážkované desky samostavbami přes hrot umožňuje dokonale hladký povrch podlahy

.

Skládanou desku lze také připevnit a můžete ji skrýt. Algoritmus akcí je následující:

 • První desku upevníme skrz přední plochu ve vzdálenosti 7-10 mm od stěny k drážce.
 • V této desce, ze strany hrotu, vyvrtáme otvor v úhlu 45-50 stupňů.
 • Nainstalujte druhou desku tak, aby se hrot a drážka shodovaly bez zanechání lumen mezi deskami. K tomu můžete několikrát přesně zasáhnout sokl kladivem přes dřevěnou tyč.
 • Když desku zaujme místo, zašroubujte ji pomocí připravených otvorů.
 • Poslední deska je také připevněna přes přední plochu.

Důležité! Při šířce desky větší než 140 mm je žádoucí dodatečně ji upevnit ve středu, ponořit kapotu samočinně do pole a zavřít otvor nagelu.

To je vše. Podlaha je připravena. Zůstane jen ochranný nátěr a po mnoho let je možné užívat si krásné, odolné a ekologické podlahy.