Princip činnosti a schéma zapojení zářivek.

Mezi všechny zdroje umělého světla patří nejčastější zářivky. Díky tomu, že jsou 5-7krát úspornější než žárovky a jsou dnes mnohem levnější než ty nejúčinnější pro dnešek - LED diody.

Žárovky dnes lze nalézt na každém kroku. Používají se především pro osvětlení v obchodech, supermarketech, vzdělávacích institucích, veřejných budovách a po vzniku kompaktních variant, které se hodí pod obyčejnou munici E27 a E14 pro domácí osvětlení a lustry, se zářivky široce využívají pro osvětlení bytů a bytů s více byty.

Obsah
 1. Princip práce.
 2. Schéma zapojení s elektromagnetickým předřadníkem nebo empr.
 3. Nevýhody režimu DRA:
 4. Schéma zapojení pomocí elektronického předřadníku nebo EPR.
 5. Výhody režimů s EPR:

Princip práce.

Zářivkaje světelný zdroj s plynovým výbojem, elektrické výboje mezi dvěma spirálami (katoda a anoda), které jsou umístěny na obou stranách, proudění uvnitř trubice. Výpary rtuti pod vlivem elektrického výboje vyzařují ultrafialové záření, které je pro naše oči neviditelné, které je pak přeměněno na viditelné světlo pomocí aplikované luminiscence fosforové lampy sestávající ze směsi fosforu a dalších prvků.

Schéma zapojení s elektromagnetickým předřadníkem nebo empr.

Empa-Tato snížená abreviatura-Elektromagnetické Výchozí regulátory . Často nazývá tlumivka. Jeho kapacita by měla splňovat celkový výkon lampy jsou k ní připojeny.
Je poměrně starý (aktivně používá v sovětských dobách) snadné připojení startovací obvod do elektrické zářivkové světlo lampy.

startéru- miniaturní lampa s neon plnící dvě elektrody uvnitř bimetalu, které jsou otevřené v normální poloze.

Princip: , kdy napájení startéru, že úroveň a uzavřené obvody bimetalové elektrody, pak proud v obvodu elektrod a startér omezen na vnitřním odporem plynu, což vede který roste téměř třikrát provozní proud v lampě a ihned zahřívá elektroda zářivka. Současně se otevře v pohodě bimetalové kontakty startéru okruhu.
V tomto bodě, je škrticí mezera v důsledku samoindukce vytváří zahajuje vysokonapěťový impuls(1 kV), což vede k výboji v plynném médiu a zapálil lampu. Pak se přefiltruje, že se bude rovnat polovině sítě, která nebude stačit, aby re-obvod elektrody startér.
V případě, že kontrolka svítí startér nebude podílet na programu svých kontaktů jsou vždy otevřené.

Nejčastější sekvenční obvod ze dvou světelných zdrojů, pro kterýse používají startéry na 127 voltů, , aleNebudou fungovat v jednoproudém okruhu, který vyžaduje 220 voltový startér!

Nevýhody režimu DPS:

 • Ve srovnání se systémem s elektronickým předřadníkemo 10–15% vyšší spotřeba elektřiny .
 • Dlouhá dráhanejméně 1 až 3 sekundy (v závislosti na opotřebení lampy).
 • Zvuk z bzučákuškrticích klapek se časem zvyšuje.
 • Stroboskopický efektblikání lampy, který negativně ovlivňuje zrak, přičemž podrobnosti o obráběcích strojích rotujících synchronně s frekvencí sítě se zdají být nepohyblivé.
 • Neschopnost životního prostředí při nízkých teplotách . Například v zimě v nevytápěné garáži.
 • Schéma zapojení pomocí elektronického předřadníku nebo EPR.

  Elektronická řídicí jednotka(zkráceně EPRA), na rozdíl od elektromagnetického, dodává na lampu napětí, nikoli síťovou frekvenci, ale vysokou frekvenci od 25 do 133 kHz. A to zcela vylučuje možnost znatelného mrknutí očí pro oči. EPR využívá okruh autogenerátoru, který zahrnuje transformátor a výstupní fázi tranzistorů.

  Schémata spojení jsou zpravidla odlišná , jsou aplikována zpravidla na horní část bloku a nezpůsobují potíže s připojením. Podívejme se na příklad.


  Vlevo je L fází a N je nulový od napájení. Jeden vodič ke společným kontaktům na levé straně a dva - oddělené.
  Vpravo, 4 kontakty. Dva pro každé vlákno hoření. Stačí sledovat schéma připojení pro každou lampuna obou stranách

  Výhody režimů s EPR:

  • Zvýšení životnosti zářivekdíky speciálnímu režimu provozu a uvedení do provozu.
  • Ve srovnání s SPFaž 20% úsporelektřiny.
  • Žádný hluk a blikání v procesu.
  • Ve schématu není žádný startér , který se často rozpadá.
  • K dispozici jsou speciální modelys možností nastavení jasunebo nastavení jasu záře.

  Jak jste již pochopili v EPR mnoho výhod, proto je doporučujeme používat.
  Pro více informací o tomto tématu si přečtěte článek "Charakteristika luminiscenčních lamp a lamp".