Přívod vody do vily vlastníma rukama - stupně zařízení a nuance

Obyvatel města přichází do země nejen pro práci v zahradě, ale i pro rekreaci. A aby tento odpočinek byl nejpohodlnější, postarat se o to, aby se místo a dům zásobovaly vodou. Objednávka na instalaci systému zásobování vodou je příliš drahá, proto je mnohem výhodnější seznámit se s informacemi o tom, jak v ČR dodávat vodu a provádět tuto práci vlastníma rukama. Samozřejmě, že to vyžaduje určité časové a materiální zdroje, ale dobře provedené instalatérské práce budou neustále při příjezdu do chaty, aby vás potěšily svou dokonalou prací.

Obsah
 1. Obsah
 2. Co činí zásobování vodou?
 3. Kde bereme vodu?
 4. Přípravné práce
 5. Vodotěsná nádrž (hydraulický akumulátor)
 6. Potrubí pro zásobování vodou
 7. \ t
 8. Letní vodovod v chatě
 9. Zimní voda v chatě
 10. Elektroinstalace trubek v domě
 11. Ohřev vody

Obsah

 • Co činí zásobování vodou?
 • Kde získáváme vodu?
 • Přípravné práce
 • \ t
 • Vodotěsná nádrž (hydraulický akumulátor)
 • Potrubí pro zásobování vodou
 • \ t
 • Letní vodovod v chatě
 • \ t
 • Zimní dodávka vody v zemi
 • \ t
 • Elektroinstalace trubek v domě
 • \ t
 • Ohřev vody

Co činí zásobování vodou?

Systém zásobování vodou zahrnuje systém potrubí, které přepravují vodu ze zdroje (studny, studny, centralizované zásobování vodou) do vodovodních míst. V tom případě, pokud je zdroj vody studna nebo studna, do systému zásobování vodoučerpadlo a nádrž na tlak vody jsou zapnuty.

Kde získáváme vodu?

V závislosti na zdroji sběru vody je rozvod vody rozdělen na centralizované a decentralizované. První možnost je možná v případě, že v blízkosti vašeho místa projde centralizovaný přívod vody s dobrým tlakem vody. Pak se k němu stačí připojit a vaše stránky budou opatřeny vodou. Pokud zdroj vody bude dobře nebo dobře, pak pro čerpání vody bude muset dostat čerpadlo. Může se jednat o povrchové čerpadlo, které je instalováno na povrchu země a nasává vodu hadicí, nebo ponorem, pracující přímo ve studni nebo studně. Je snadnější instalovat a udržovat povrchové čerpadlo, ale nebude schopno pumpovat vodu do výšky 8-9 m, takže není vhodná pro hluboké studny.

Přípravné práce

\ t

Předtím, než začnete s dodávkami vody v zemi vlastníma rukama, je nutné vypracovat systém s přesným vyznačením umístění všech potrubí v lokalitě a v domě. Podobný systém zásobování vodou v zemi pomůže nejen při instalaci, ale i při výpočtu materiálů. V budoucnu, pokud bude potrubí pokládáno do podzemí, bude takový plán informovat o přesném umístění potrubí, které může být velmi užitečné při jejich opravě nebo jiné konstrukci na staveništi.

Vodotěsná nádrž (hydraulický akumulátor)

Za účelem vytvoření spolehlivého a vysoce kvalitního zásobování vodou není jedno čerpadlo dostačující. Potřebujete dalšína nejvyšším místě stavby (například v podkroví nebo na speciálně postaveném nadjezdu) namontujte vodotěsnou nádrž, ve které bude proudit voda z čerpadla. Před vstupem do potrubí se voda nahromadí v nádrži, a to i po vylití pod tlakem. V systému hydraulického akumulátoru je k dispozici čidlo, regulační objem naplněné kapaliny a zahrnuje čerpadlo při poklesu hladiny vody.

V zásadě je možné provést dodávku vody v zemi a bez zásobníku, ale v tomto případě bude čerpadlo často zapínáno a vypínáno, což povede k jeho rychlému opotřebení.

Místo vodní nádrže můžete použít čerpací stanici - systém, ve kterém se kombinují kombinované povrchové čerpadlo a malá nádrž. Stanice čerpá vodu do nádrže a pod tlakem se přivádí do vodovodního potrubí. V případě, že voda není v současné době spotřebována, je stanice odpojena, ale je opět automaticky aktivována, jakmile je voda znovu potřebná.

Potrubí pro zásobování vodou

\ t

Zařízení pro zásobování vodou v zemi vyžaduje použití potrubí. V závislosti na podmínkách použití vodovodu mohou být vyrobeny z oceli, litiny, kovových plastů, polymerů, pryže.

V dnešní době jsou nejoblíbenější polymerní vodní dýmky, které mají mnoho výhod. Plastové trubky se rychle a snadno instalují, jsou lehké, jejich životnost je 60 let. Kromě toho je hladký vnitřní povrch odolný proti plaku, takže voda přes něj neprocházínepříjemná chuť. Připomeňme také, že plastová dodávka vody v zemi nepodléhá korozi, což také přispívá ke zvýšení její životnosti.

Populární jsou také trubky z kovu a plastu. Jsou velmi snadné ohnout v pravém úhlu, takže konfigurace přívodu vody může být cokoliv.

Letní vodovod v letní chatě

\ t

Nejjednodušší způsob, jak zajistit letní vodovod do vily, bude využíván pouze v teplejších letech roku. To může být trvalé nebo rozebrat s nástupem nachlazení.

Nejběžnější variantou takovéto dodávky vody jsou hadice umístěné na zemi, kterými mohou být pryž nebo silikon. Tyto hadice jsou spojeny speciálními adaptéry, takže délka vodovodního potrubí může být téměř kdokoliv. Na prodej jsou připojeny plastové adaptéry a dražší modely z pozinkované oceli. Také pro připojení takových trubek se používají ventily, na jedné straně jsou "yorzhy" a na druhé - pružinový konektor. Západky zajišťují spolehlivé spoje potrubí v jednom pohybu. Nejkvalitnější jsou pryžové hadice, vyztužené kapronovými nitěmi. Podobná dodávka vody pro zavlažování v zemi je skládací, to znamená, že v zimě bude třeba ji demontovat.

Stálá roční dodávka vody zahrnuje pokládku potrubí pod zem. Instalace vodovodu v zemi v tomto případě spočívá v kopání mělkého výkopu, ve kterém jsou uloženy trubky, a na povrchu jsou zobrazeny pouze vodní jeřáby. Výkop může být velmi mělký, co je nejdůležitější, nemusíPři chůzi uvízněte na trubkách.

Důležitým bodem při uspořádání takového vodovodního systému je, že trubky by měly být položeny v malém úhlu směrem k hlavnímu průchodu. Zde je nutné umístit vypouštěcí ventil, díky němuž v zimě proudí voda z vodovodu. To ochrání trubky před zamrznutím v nich a rozbitím stěn.

Zimní zásobování vodou v chatě

\ t

Větší systémy dodávek vody a kapitálu se nazývají „zima“. To znamená, že vodu z podobných systémů lze používat po celý rok, a to nejen v létě. Zimní zásobování vodou se od léta liší tím, že se trubky v něm nějakým způsobem zahřejí a ani v mrazové vodě v nich nezmrzne. Nejtradičnější způsob "izolace" může být nazýván pokládka trubek v půdě pod hladinou zamrzlé půdy, to znamená, že výkop pro tyto účely by měl být nejméně 1,5-2 m. Souhlasím, že kopání výkopu je obtížné samo o sobě, je snazší jít jinak.

K tomu, jen ponořit do půdy pouze 50-60 cm, dát potrubí tam, a nahoře s vrstvou ohřívače (pěna dlažba, expandované hlíny, strusky). Existují také speciální izolační systémy pro trubky, které se skládají z tepelné izolace a polyetylénového vlnitého pláště - mohou snížit hloubku výkopu na 30 cm. Vynikající možností, která umožňuje pokládku vodovodních potrubí obecně na povrch nebo ve velmi mělkém výkopu, je použití topného kabelu. V tomto případě však musíte být připraveni na velké účtyelektřiny

Pro zimní vodovodní potrubí (a také pro léto, pokud budou trubky ukryty pod zemí) nutně musí být uspořádána jáma, která se nachází vedle studny. Bunk je prohloubení v půdě o rozměrech 70x70 cm a hloubkách 1 m. Stěny jámy mohou být zpevněny deskami nebo stohovány cihlami. Ve spodní části podlahy srovnávejte sutiny nebo beton. Je nezbytné zajistit izolaci jámy, jak je zde zobrazen výstup potrubí a hadice z čerpadla. Polštář je nutný v případech, kdy je nutné odpojit čerpadlo od přívodu vody. Někdy se pro tyto účely používá složitější kapacita - keson. Zvláště kvalitativní zahřívání jámy nebo kesonu by mělo být předvídáno, pokud bude toto místo také použito k instalaci povrchového čerpadla.

Zapojení trubek v domě

\ t

Především je třeba předpokládat, že umístění potrubí v místnosti bylo odnímatelné - to umožní oddělené opravy potrubí na ulici av domě. V tomto místě je žádoucí instalovat uzavírací ventil, takže v případě opravy nebo výměny přívodní trubky nebylo nutné vypouštět vodu z vodovodu pro domácnost. Pokládka trubek na samotný dům má tedy zvolit optimální trasu, umístění pro snadný přístup během procesu opravy (nebo naopak zakrytí trubek ve výklencích), instalaci odpališť s jeřáby v místech, kde plánujete pokračovat v potrubí (například ve formě vytápění).

Ohřev vody

\ t

Nejjednodušší způsob ohřevu vody v systému je pomocí elektrických spotřebičů - ohřívačů. Pokud je vyslání v domě spolehlivé a schopné vydržet zatížení 3-6 kW, pak můžete věnovat pozornost proudícím ohřívačům vody. Tato zařízení jsou instalována v blízkosti míst spotřeby vody (v blízkosti skořepin, sprchových koutů) a zajišťují rychlé ohřívání tekoucí vody, ale vyžadují vysoké náklady na energii. Pokud nechcete platit hodně nebo elektroinstalace v domě není určena pro velké zatížení, je lepší přestat vybírat na zásobník ohřívače vody. Voda se postupně ohřívá, hromadí ji ve své nádrži, ale pak horkou vodu, může okamžitě vstoupit na několik míst.

Po instalaci všech potrubí a připojení veškerého potřebného vybavení k nim zapněte vodu a zkontrolujte provoz celého systému. Zajistěte, aby nedošlo k úniku nikde a pokud je vše v pořádku - spusťte provoz přívodu vody. Další vybavení v zemi - je to tak skvělé, zejména pokud jsou vytvořeny vlastníma rukama!

Viz články pro podobná témata:

 • Díra v zemi vlastními rukama - vrtání, zařízení a čištění
 • Čerpadla pro studny - uvažujeme typy čerpadel a způsoby jejich instalace
 • Jak si vyrobit studnu vlastníma rukama - video a fotografické návody
 • Jak najít vodu pro studnu a vybrat vhodné místo
 • Čištění a analýza vody ze studny
 • Opravy a čištění studní vlastníma rukama