Proč dvě fáze v zásuvce? Příčiny dvou fází

Někdy, když kabeláž selže a elektrická zařízení nefungují, může indikátor ukazovat ve výstupu dvě fáze. Jedná se spíše o běžnou poruchu, ale nezkušený nebo jen začínající elektrikář může trvat hodně času, než najde řešení.

Vezměte v úvahu tuto situaci. Rozhodli jste se vyvrtat zeď a zasunout vrták do zásuvky. A teď, díra je prakticky vrtaná, ale najednou stroj běží na pult. Elektrický spotřebič však nefunguje ani po zapnutí stroje. Kontrola zásuvky ukazuje, že indikátor v obou konektorech signalizuje přítomnost fáze. Jaký je důvod, proč jsou ve vývodu dvě fáze?

Pouze jedna fáze vstupuje do bytu přes přepážku a automaty. Zásuvka by proto měla být nulová a jedna fáze a ve výše uvedené situaci indikátor ukazoval přítomnost stejné fáze v obou zásuvkách zásuvky.

Nejpravděpodobnější příčinou této poruchy je poškození (prasknutí) při vrtání stěny, nulový vodič, který šel do zásuvky.

Přítomnost fáze v místě, kde by definice měla být nulová, lze vysvětlit skutečností, že tato fáze prochází určitým druhem konstantního zatížení - trvale vypnutou žárovkou nebo jiným elektrickým spotřebičem.

Obvykle jsou všechny nulové vodiče v bytě nebo doma uzamčeny k nulovému sběrnici v elektrickém štítu, takže se ve vývodu objeví fáze. Je to velmi snadné zkontrolovat - musíte vypnout všechny dostupné spotřebiče v bytě.

Co dělat, když jsou ve výstupu dvě fázei když vypnete všechny elektrické spotřebiče?

Stává se, že i po odstranění všech spotřebitelů elektřiny ze zásuvek a vyloučení všech osvětlovacích zařízení mají zásuvky stále dvě fáze. Jaký je důvod?

Důvodem je skutečnost, že vrták během vrtání přerušil nulu a uzamkl ji do fáze. V případě zkratu může také nastat situace, kdy jsou vodiče zapojeny a vodiče jsou uzamčeny.

Proto budete muset odpojit všechny elektrické spotřebiče a zkontrolovat místo vrtání, abyste zjistili a opravili závadu.

Kromě toho se ve vývodu mohou z jiného důvodu objevit dvě fáze - pokud vypínač napájení vypne zabezpečení sítě nebo vypálí pojistku (zástrčku).

A mohou se ve výstupu skutečně objevit dvě různé fáze?

Ano, je to možné, ale může spalovat různé elektrické spotřebiče a žárovky, protože mezi jednotlivými fázemi je napětí 380 voltů.

Důvodem může být uzavření jedné z fází, které probíhají podél vzduchového vedení k nulovému vodiči.

Pro získání spolehlivých informací o přítomnosti napětí a fáze ve vašem bytě nestačí mít jeden fázový indikátor. Pro měření napětí je nutné zakoupit kombinovaný přístroj - multimetr, který může měřit odpor, proudovou sílu a napětí. Pro domácí použití si můžete vybrat nejjednodušší a nejlevnější přístroj.

Vždy a všude, kde je třeba mít na paměti bezpečnostní opatření, protože lze dosáhnout i hmatatelného elektrického šokuzatížení