Proč kapusta crack a co dělat?

Zelenina vynakládá velké úsilí na pěstování dobrých plodin, ale někdy se potýkají s problémem - zelí se rozkládá v postelích. Stojí za to zjistit, proč se to děje, aby se minimalizovalo riziko poškození kyvné vidlice, protože poškozené vidlice nejsou vhodné pro skladování.

Prasklá kapusta

Obsah
 1. Rozdělení zelí: hlavní příčiny
 2. Odpad
 3. Teplotní odchylky
 4. Jak chránit zelí před praskáním?
 5. Můžete skladovat kus zelí?

Rozdělení zelí: hlavní příčiny

Hlavní příčinou trhlin v řádcích je přebytečná vlhkost nahromaděná listy. Kolísání teploty okolí také přispívá k vzniku problému. Stojí za zmínku, že pozdní odrůdy zelí jsou odolnější vůči praskání než ty první, protože se vyznačují hustější strukturou.

Namáčení

Nadměrná vlhkost je hlavním důvodem, proč jsou kapky zelí prasklé. Když jsou vidlice již vytvořeny a intenzivně rostou, zvyšuje se potřeba vlhkosti. V této době, keře jsou napojena jednou za 5-7 dnů, s použitím 7-8 litrů vody.

Na konci vegetačního období potřebuje zelí méně vlhkosti, takže je zalévání sníženo na minimum. Pokud toto pravidlo porušíte, vačky budou prasknout kvůli rostoucímu tlaku. S nadměrným zalévání, vnitřní listy hromadí hodně vlhkosti a nadále růst. Zvýšení objemu jádra vylomí vnější vrstvy listů, což vede k vzhledutrhliny

Faktory přispívající k praskání zelí:

 • Nepravidelné zavlažování. Například, když tam bylo dlouhé období sucha, pak začaly deště. V tomto případě rostliny intenzivně absorbují vodu, která byla zbavena vody. Stejná situace nastává, když se zelí pěstuje v zemi, kde pečovatelé přicházejí zřídka.
 • Pozdní sprchy. Pokud se na konci vegetačního období vyskytne deštivé počasí, každý den vypadávají srážky, šance, že zelí je prasklé.
 • Dočasné sklízení. Není vždy, aby pěstitelé zelenin měli včas možnost nakrájet zralé vidličky a odstranit je pro skladování. Zelí, které zůstalo na posteli, prasklo, protože rostlina stále absorbuje živiny a vlhkost z půdy a roste.
 • Odrůdové rysy. Některé odrůdy jsou odolné proti trhlinám, jiné ne.
 • Kolísání teploty

  Ideální teplotní režim pro pěstování zelí - od +18 do +22 stupňů. Bohužel se tento druh počasí ne vždy stává. Ve většině případů se hodnoty sloupce teploměru dramaticky mění. V žáru změny přichází studený cyklon. Tato situace je nebezpečná pro zelí - při teplotách nad 28 stupňů je růst kokausů pozastaven a během chlazení je obnovován. Současně se rychle zvětšuje vnitřní část sovy a vnější - pomalu, proto kapusta praskla.

  Pozor! Nejnepříznivější je situace, kdy dochází k velkému množství tepla a ne zalévání. Pokud dojde k dalšímu prudkému ochlazení a dešti, prasknou swingers.

  Jak chránit zelípraskání?

  Vidlice, aby zůstaly nedotčeny, je třeba zajistit správné zavlažování keřů. Ačkoli bílé zelí se odkazuje na vlhkost-milující plodiny, nemůže být dobíjena. Při růstu hlavy je důležité sledovat pravidelnost zavlažování. Pod každým keřem zalévejte asi 7 až 8 litrů vody pravidelně jednou týdně.

  Pozor! V horkém počasí se zalévání zvyšuje až na 1 čas za 5 dní. Je lepší zavlažovat postele ve večerních hodinách, aby se vlhkost z povrchu půdy neodpařovala tak rychle, ale podařilo se jí uniknout ke kořenům.

  Zalévání zelí

  \ t

  Pro krajany, kteří zřídka navštěvují své město, je v létě nejlepší vybudovat zavlažovací systém. Když je vlhkost neustále v malém množství přicházejícím ke kořenům rostlin, řádky neprasknou. V silném horku je opevněno zelí. K tomu použijte pytlovinu nebo jiný prodyšný materiál. Toto opatření pomůže vyhnout se prudkým změnám teploty.

  3-4 týdny před začátkem sklizně se zelná lůžka přestanou zvlhčovat. V tomto období je poměrně přirozené srážky. Pokud začne silný a častý déšť, aby se zabránilo popraskání hlav, musíte udělat následující:

  • organizovat odstraňování přebytečné vlhkosti z lože;
  • otočte kořenový systém otočením řádků na 50-60 stupňů.

  Je důležité začít sklízet včas. Nemůžete zanechat zralé swingers na posteli po dlouhou dobu. Ve středním pruhu se zelí v polovině září - začátkem října - v závislosti naodrůdové charakteristiky a povětrnostní podmínky. Není-li možnost sbírat hlavy včas, je nutné rozbít kořeny. V tomto případě bude poraněna výživa rostliny, která ochrání dutiny před vznikem trhlin.

  Můžu skladovat kus zelí?

  Štípané zátky nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování. Patogenní mikroorganismy pronikají na místo závady, proto je vysoké riziko hnilob. Není však důvod k obavám - takové zelí může být kynuté nebo ochutnané. Sklizeň stále nezmizí. Někteří pánové suché zelí čipy, av zimě přidat to boršč a polévku. Tímto způsobem se zelenina skladuje rok v temné suché místnosti s dobrou ventilací.

  Nápověda. Pro sušení zelí použijte troubu nebo dehydratátor. Hotový výrobek je skladován v těsně uzavřených nádobách ze skla nebo v papírových pytlích.

  Správná péče o bílé zelí pomůže vyhnout se trhlinám v řádcích. Nepříznivé povětrnostní podmínky - teplo, teplotní výkyvy, dlouhodobé přívalové deště - se přizpůsobují a mohou zničit úrodu. Bylina se musí naučit rychle reagovat na současnou situaci a přijmout opatření na ochranu plantáží před vlivem vnějších faktorů.