Průjem u prasat: Co léčit zažívací poruchy?

S výskytem průjmu u prasat je nutné okamžitě přemýšlet o léčbě, opustit případ poté by neměl být. V některých případech jsou zažívací poruchy doprovázeny spíše nepříjemnými nemocemi, které mohou ohrozit život zvířete. Preventivní opatření, která pomáhají předcházet průjmům, jsou každodenní péčí o mláďata. Takže průjem u prasat: co dělat v takové situaci?

Obsah
 1. Příčiny průjmu u prasat
 2. Hlavní příznaky
 3. Poruchy zažívání u novorozených prasat
 4. Průjem v podskupinách selat
 5. Problémy s trávením u dospívajících prasat
 6. Léčba průjmu selat
 7. Léčba drogami
 8. Prostředky lidového lékařství
 9. Další události
 10. Preventivní opatření
 11. Videa. Moč v prasatech: co léčit?

Příčiny průjmu u selat

\ t

Průjem je poměrně nebezpečná choroba, a to jak u karmalu, tak u prasat jiného plemene, a pokud není včasné zahájit léčbu, může začít výskyt zvířat. Nejčastější průjem doprovází různé střevní problémy. Zvířata se stanou nestabilní, dojde k dehydrataci, odmítnutí krmiva. V případě onemocnění bude nutné udržovat v chovateli prasat stálou čistotu, po určitou dobu trpět nepříjemným zápachem a může být sladěn s možnou ztrátou části hospodářského zvířete. Příčiny tekutých výkalů mohou být různé:

 • nesprávně nakreslenou dietu? krmiva by měla být správně vyvážena, s nadměrnou rychlostídochází k přejídání, což má za následek narušení střevní práce, což vede k frustraci, zejména u mladých zvířat, náhlý přesun z jednoho druhu potravin na jiný může také vést k průjmům (aby se tomu zabránilo, nové typy krmiv se zavádějí postupně, stejně jako překlad ze zimní dávky ročně);
 • voda nedostatečné kvality? Je-li zdroj pochybný, pak může taková vodnatost také vést k průjmu;
 • Střevní onemocnění infekční povahy jsou často doprovázena průjmem - většinou prasata jsou nerozhodná při výběru potravy, mohou náhodně jíst chrupavku, cizí předmět, zkažené jídlo (kterýkoli z výše uvedených faktorů může vést k nakažlivé infekci);
 • toxické látky také vedou k průjmům - například prase může olizovat natřený plot nebo otřást hadrem s rozpouštědlem, v těchto případech také střevní porucha.

Hlavní příznaky

Játra u selat je často známkou střevního onemocnění, které se může rozvinout z jednoho nebo druhého důvodu. Mladí dospělí často umírají na dehydrataci, pokud majitel nezačne včasnou léčbu.

Při zvažování konzistence můžete určit následující:

 • střevní onemocnění - je charakterizováno tekutou stolicí;
 • bakteriální infekce - selekce ve formě pěny;
 • Mají problémy - vyprazdňování je poněkud mastné.

Barvení stoličky:

 • vysoká míra trávení ve střevě - výkaly mají zelenou nebo žlutou barvu;
 • játra nefungují správně - vyprazdňování světlabarva;
 • přítomnost krvácení v gastrointestinálním traktu - vznik černého nebo červeného výboje;
 • s menšími zažívacími poruchami - ve výkalech šedý odstín.

Díky zápachu můžete zjistit následující:

 • v případě střevních infekcí je zápach hniloby a zápachu;
 • s nadměrným rychlým trávením - kyselý zápach;

Pokud selže prasátko více než třikrát denně, není důvod k obavám, zánětlivý proces je slabý a snadno se vyléčí. Pokud zvíře potřebuje mnohem častěji, pak je s největší pravděpodobností patologie poměrně vážná.

Poruchy zažívání u novorozených prasat

V největší skupině rizik je mladý, který byl vyzvednut brzy od prasnic. Zvířata doporučují, aby byla zvířata během prvních 14 dnů vyšetřována co nejčastěji, protože je to nejnebezpečnější pro neplnoletá selata a je charakterizováno častým průjmem. S nástupem živobytí, zejména pokud je zelená hmota zahrnuta do krmiva pro prasnice, se průjemová porucha u novorozených prasat stává nevyhnutelnou.

Jaký je průběh onemocnění, závisí na hmotnosti a věkové skupině prasete. Čím mladší zvíře, tím závažnější onemocnění se vyskytuje. Při odhalování nemocné osoby z chovatele není žádný problém, všechno je určeno kapalnou sekrecí vody.

V této době připadá největší počet případů mladých zvířat. Jakmile se objeví první příznaky průjmu, léčba by měla být zahájena okamžitě. Pro malé zvíře budedostatek 12 hodin k šíření infekce kolem těla, což povede k fatálnímu výsledku. V některých případech nemá veterinární lékař ani čas, aby získal výsledky testů.

Průjem v podskupinách selat

\ t

Některé prasnice mohou přenášet své infekční choroby na mladé dobytek. To se děje v těch případech, kdy onemocnění začalo ne tak dávno a tělo ještě nevyrobilo potřebné protilátky. Za prvé a především se zažívací poruchy léčí u dospělých prasat.

Trávicí porucha může nastat v důsledku nedostatečného tepla v místnosti, kde je prasnice chována se stelivem. V této době musí zvířata jako vždy dodržovat teplotní režim. Jsou instalovány další topné prvky.

S přebytkem mléka se také objevuje průjem. To je dáno tím, že prasnice jsou poraženy, a je jim přijato příliš mnoho jídla a selata. Je-li v tom důvod, pak je nutné přezkoumat dietu.

Pro prevenci průjmů poskytují selata po porodu slabý roztok manganu v teplém stavu. Neméně účinnými prostředky jsou různé dekory, které mají obálkový efekt. Můžete použít lněné semínko, ovesné vločky, rýži. Před tím, než prase začne krmit mláďata, některá hospodářská zvířata dávají selatům kukuřičný nebo slunečnicový olej v množství jedné lžíce na hlavu. Při léčbě průjmů mohou subfamily prasata používat lidové prostředky.

Problémy s trávením selat

Selata staršíhopříliš často trpí střevními poruchami. Prasata se týkají těch zvířat, která jedí hodně a zároveň nechápou, co se jim dostanou do úst. Důvodem je špatně vyvážená strava. Při prvních příznacích průjmu musíte mít jistotu, že se u Vás nevyskytuje infekční onemocnění.

Na základě svých zkušeností chovatelé říkají, že krmení zelené hmoty vede k průjmům. V první řadě je potrava vyloučena z potravy a zvířata pak pomáhají. Nejvhodnější je dát trávu ne v čerstvém, ale ve vydutém tvaru, takže je lépe pohlcena selaty a nezpůsobuje průjem.

Léčba průjmu u selat

\ t

Za přítomnosti průjmu, jak bylo řečeno více než jednou, léčba nemůže být zpožděna. Je nutné zvát veterináře, aby zvířata zkontroloval, a polknout prase s roztokem Rehydronu, který pomáhá zabránit dehydrataci. Pokud takový přípravek chybí, 200 ml vody se zředí solí a cukrem v množství jedné čajové lžičky. Zvíře musí být navštíveno veterinárním lékařem.

Léčba drogami

Léčivé přípravky s nejlepším účinkem:

 • Brovoesptol na bázi sulginu a nursulfazolu (zesílení) - prodává se v práškové formě, ale rozpouští se ve vodě je dostatečně obtížný, proto je lepší přidat krmivo v množství 3,5 g. na 1 kg potraviny (ošetření se provádí 5 dnů);
 • Brovaf? prášková směs, dokonale rozpustná ve vodě, je možné ji použít v suché formě půl tuny krmiva 1 kg léku nebo natuny vody všech stejných kilogramů (ošetření se provádí 3-5 dnů);
 • Maják 80? přípravek obsahuje vitamín B12 s tetracyklinem hydrochloridu antibiotika, léčivý přípravek se používá na základě věkové kategorie zvířat k podání nejvýše 1krát denně po dobu jednoho týdne (ve věkové skupině do 10 dnů dávejte 0,75 g na 10 kg hmotnosti, starší zvířata 30- \ t 60 dnů 3,0 g na 1 kg hmotnosti, 61 až 120 dní 7,5 m).

Jako dodatečné prostředky je možné poskytnout Smecta a aktivní uhlí. Všechny tyto léky pomáhají odstranit toxické látky z těla.

Prostředky lidového lékařství

\ t

Před diagnózou příčiny průjmu můžete použít populární infuze a odvar bylin. Pijte takový lék pro každého:

 • tinktura z heřmánku;
 • vařené fazole;
 • infuze kořene dubu;
 • seno.

Jakýkoli z výše uvedených prostředků, mláďata se konzumují, dokud nejsou krmena třikrát denně, rychlostí nejvýše 10 ml na 1 kg živé hmotnosti. Pokud nic nepomohlo, pak můžete dát kococygeal kořen, který se rozkládá s vodou 50 g /l. Tento nástroj zastaví průjem na několik dní.

Boj s průjmem je možný a pomocí šlehání rýže. Jak vařit:

 • Polovina zrn rýže se naplní pěti litry vody.
 • Rýže se vaří a vývar se ochladí.
 • Výsledná kapalina se slije a odpařuje selata 3krát denně rychlostí 100 ml na nádobu.
 • Odvar se podává do 5 dnů.
 • Další události

  Dialetické prasátko musí být vysazeno na dietu. Když se objeví příznaky, je zdroj odebrán,je zde pouze voda. Pokud se na druhý den objeví znatelné zlepšení zdraví, můžete dát malé množství smíšeného krmiva s vodou z rýže.

  V prostorách pro zvířata je nutné dodržovat hygienické normy a čistotu. Je důležité zkontrolovat teplotu v chovu prasat a poskytnout prasátkům teplá lůžka. Úklidové týmy s obráběcími stroji vyžadují alespoň dvakrát denně.

  Preventivní opatření

  Stejně jako jakákoli jiná nemoc, průjem je snazší předcházet, než léčit později. Co dělat pro prevenci:

 • Strava by měla být vyvážená a obsahovat minerální přísady ve správném množství.
 • Krmení se provádí přísně v normě.
 • U malých prasat je nutné rozřezávat nebo krájet velké kusy potravin.
 • Od jedné dávky k jinému zvířeti se postupně překládá.
 • Prasata si nemohou dovolit zpožděné krmivo.
 • Nádrže na potraviny by měly být pravidelně umývány.
 • Pijáci jsou udržováni v čistotě.
 • Zvířata by měla být během procházek sledována.
 • V případě dlouhodobého průjmu je nutné co nejdříve zjistit příčiny, které vedly k onemocnění a ne zpoždění s jejich eliminací. V souladu s hygienickými požadavky je možnost nakažení infekčního onemocnění znatelně snížena a je nepravděpodobné, že prasata budou moci najít nepoživatelnou položku. Jak je uvedeno v článku výše, oba tyto faktory mohou být příčinou poruch trávení.

  Video. Moč v prasatech: co léčit?