Radiátory (baterie) topení - jak si vybrat a co je lepší

Ze správné volby kotle na vytápění samozřejmě závisí mnoho. Velmi důležitá je kvalita trubek, na kterých bude chladivo cirkulovat. Ale to není vše. Možná, že hlavní roli v topném systému každé budovy je s radiátory - jak si vybrat správné baterie pro vás z různých modelů prezentovaných na trhu pomůže pochopit tento článek.

Obsah
 1. Obsah
 2. Jak vybrat správné topné baterie?
 3. Litinová článková radiátory?
 4. Hliníkové radiátory?
 5. Bimetalové radiátory?
 6. Ocelové radiátory (panel)?
 7. Výpočet požadovaného tepelného výkonu?

Obsah

 • Jak vybrat správné topné baterie
  • Litinová článková radiátory
  • Hliníkové radiátory
  • Bimetalové radiátory
  • Ocelové radiátory (panely)
 • Výpočet požadovaného tepelného výkonu

Jak vybrat správné topné baterie?

Aby bylo možné správně vybrat typ radiátoru, je třeba studovat vlastnosti každého z nich. Samozřejmě, že každý radiátor má výhody i nevýhody. Bude to pro vás optimální, jehož důstojnost se projeví ve vašem bytě nebo bytě co nejvíce, a nedostatky nemohou bránit efektivnímu fungování celého systému.

Litinová sekční radiátory?

Tyto prvky vytápění jsou každému obyvateli naší země dobře známy. Jakmile byli považováni za nejlepší svého druhu. Čas se blíží a na trhu jsou nejrůznější technické věcinové položky, ale litinové radiátory nezmizí z přepážek a těšit se na neustálou poptávku. Co je důvodem? Hlavní výhodou těchto baterií je trvanlivost a trvanlivost.

Litinový článkový radiátor

\ t

Průměrná životnost litinového radiátoru po dobu přibližně půl století. Navíc perfektně přenášejí realitu zdaleka dokonalých systémů ústředního vytápění. Bohužel kvalita chladicí kapaliny dodávané z kotelny je velmi žádoucí - nejčastěji je agresivní a z velké části kontaminovaná. Vzhledem k odolnosti surového železa vůči přerůstání a vlivu chemicky agresivních médií může být bezpečně používán tam, kde čištění chladicí kapaliny způsobuje velké pochybnosti.

Bohužel odborníci obsluhují systém ústředního vytápění, často „hříchem“ prudkými změnami tlaku v síti, což může vést k prasknutí potrubí nebo odtlakování chladiče. Pokud ve vaší oblasti takové situace nejsou neobvyklé - "litina" je přesně to, co potřebujete.

Před rozhodnutím o tom, co zvolit topné baterie, je nutné pochopit, že hlavní vlastností jakéhokoli materiálu pro výrobu radiátorů je tepelná vodivost. U surového železa je tento indikátor poměrně nízký, což je dokonale kompenzováno velkou plochou přenosu tepla a významnou setrvačností. Díky těmto vlastnostem jsou litinové baterie ideální pro použití v gravitačních systémech a vylučují jejich instalaci v budovách s automatickým řízením topného systému. Kromě toho jsou nenahraditelné pro systémy s nízkou hodnotouteplota chladicí kapaliny.

Větší hmotnost - další nevýhoda litinových baterií. Průměrná hmotnost jednoho úseku bez vody je 7 kg. Tím se výrazně zvyšuje zatížení nosných konstrukcí budovy.

Po mnoho let byla další nevýhoda těchto radiátorů považována za velmi estetický vzhled - aby se udržovala v normálním stavu, musela každoročně malovat. Dnes výrobci nabízejí širokou škálu modelů, které jsou vhodné jak pro ultramoderní byty, tak pro stylizované starožitné předměty. Mnohé z nich jsou již pokryty barevným ochranným oblečením a nevyžadují stálou péči.

Stylizované starožitné litinové radiátory

Pro výpočet požadovaného počtu úseků je důležité vzít v úvahu, že každý z nich má tepelný výkon v rozsahu od 80 do 160 wattů. Hlavní metodou přenosu tepla z litinových radiátorů je záření. Jeho podíl představuje 80% tepelné energie, zatímco přirozená konvekce - pouze 20%.

Hliníkové radiátory?

Vzhled těchto baterií je určitě příjemný na pohled. Ano, a ukazatele tepelné energie - asi 190W - je činí velmi atraktivními. Ale pokud jde o otázku výběru topných radiátorů pro byt s ústředním vytápěním, tuto možnost nelze ani zvážit. Konstrukce tohoto typu radiátorů zahrnuje přímý kontakt hliníku s chladivem, které ukládá poměrně přísné požadavky na kvalitu chemického čištění těchto chladičů. Při stálém působení vody s vysokou kyselostítam je vnitřní koroze kovu, který vede k zablokování trubky a selhání radiátoru.

Hliníkový profilový radiátor

Pro soukromý dům s moderním vytápěcím systémem jsou však naprosto vhodné. S vysokou tepelnou vodivostí a nízkou setrvačností (díky nízké hmotnosti) vám tyto radiátory umožní rychle nastavit teplotu v místnosti. Maximální pracovní tlak pro takový systém je 16 atm.

Důležité! Při instalaci topného systému pomocí hliníkových radiátorů nepoužívejte mosazné nebo měděné armatury. V tomto případě může uvnitř zařízení začít proces koroze.

Výrobci hliníkových radiátorů se starali o širokou škálu modelů. Tato zařízení jsou sestavena v průřezovém tvaru, což umožňuje vyzvednout potřebný výkon. A díky rozdílné výšce a tloušťce sekcí se vejdou i do místnosti s nejvýraznějším architektonickým řešením.

Bimetalové radiátory?

A jak si vybrat topné baterie s vysokým přenosem tepla do bytu, pokud hliník není vhodný. V tomto případě stojí za to věnovat pozornost bimetalickým radiátorům.

V těchto zařízeních jsou s nosičem tepla v kontaktu pouze ocelové trubky. Jsou vybaveny hliníkovými hranami, které mohou výrazně zvýšit tepelný výkon radiátoru a vyhnout se problémům spojeným s celohliníkovými výrobky.

Bimetalové radiátory sekční

\ t

Některé ocelové modely mají pouze vertikální kanály. V této variantě přichází chladicí kapalina také do styku s uhlíkemoceli a hliníku. Výrobci tvrdí, že vzhledem k malé oblasti kontaktu s problémy s korozí by neměly být. Pokud však existuje taková příležitost, je lepší dát přednost modelům prvního typu.

V posledních letech se tato zařízení stala velmi rozšířenou. Je třeba říci, že jejich použití přineslo vynikající výsledky:

 • Odolnost vůči dlouhodobému působení vysokého tlaku.
 • Odolnost proti pneumatickým a hydraulickým tlumičům.
 • Výborné ukazatele tepelného výkonu.
 • Vysoký pracovní tlak - 35mm.
 • Tlakový tlak - do 52 atm.
 • Tlak, při kterém dochází ke zničení - 170mm.

Kromě toho je kapacita jednoho dílu takového chladiče asi třikrát menší než u hliníkové cívky, což vede k významnému snížení setrvačnosti. Vzhled obou typů baterií je však identický. Oba tyto a další jsou potaženy práškovým smaltem v elektrostatickém poli a poté sušeny na teplotu 180 stupňů. Tato úprava dodává estetické produkty, ale snižuje maximální provozní teplotu na 110 stupňů.

Ocelové radiátory (panel)?

Pokud se zeptáte jakéhokoli rezidenta USA, který je nejlepším dodavatelem baterií, pak odpověď bude pravděpodobně jednoznačná - ocelové panely. U nás tento druh vytápěcího zařízení dosud není široce rozšířen, ale jeho vzhled na trhu nezůstane bez povšimnutí.

Ocelová desková otopná tělesa

Přesto se jedná o dva plechy z uhlíkové oceli z předběžného provedeníVytlačované kanály pro průchod chladiva. Pro zvýšení odolnosti proti korozi se odmašťují a ošetřují fosfáty. Tyto listy jsou propojeny a potaženy stejným práškovým smaltem. Někdy pro zvýšení tepelného výkonu na zadní straně baterie jsou svařovaná ocelová žebra, která zvyšují konvekci vzduchu.

Vzhledem k malé tloušťce a velké ploše tepelného výkonu mohou tyto radiátory výrazně snížit objem chladiva v systému a jeho teplotu. Maximální tlak těchto zařízení je však pouze 6-8 atm, což jim brání v instalaci do bytových domů napojených na systém ústředního topení.

Při instalaci takových baterií nezapomeňte, že by měly být vždy naplněny vodou, jinak by se musel objevit rez. Proto musí být přívodní a zpětné potrubí vybaveno uzavíracími ventily.

Výpočet požadované tepelné kapacity?

Nyní víte, jak vybrat správné radiátory pro vytápění, stačí se rozhodnout o jejich kapacitě a můžete jít do obchodu.

Po mnoho let jsme použili poměrně jednoduchý princip výpočtu - čtvereční metr čtvereční. V dnešní době mají radiátory z různých materiálů různou tepelnou vodivost, a proto je nutné vypočítat výkon s přihlédnutím k vlastnostem konkrétního materiálu.

Existují standardní ukazatele množství tepelné energie nezbytné pro úplné vytápění 1m3:

 • Pro panelový dům - 41 W
 • Pro cihlový dům - 34 W
 • Pro budovu, postavenou s využitím moderních tepelně izolačních materiálů - 20 W

Důležité! Všechny tyto údaje jsou pro prostory vybavené moderními plastovými skleněnými skly. Pokud váš dům má stará dřevěná okna, přidejte o 15% více.

Pro výpočet požadovaného výkonu stačí spočítat objem místnosti a vynásobit ji výše uvedenými hodnotami. Pokud plánujete instalovat desková otopná tělesa, stačí si koupit panel s požadovaným výkonem, a je-li sekční, rozdělte výslednou hodnotu na specifický výkon jedné sekce.

Důležité! Odborníci doporučují instalovat radiátory s malou kapacitou asi 10%.

Správná volba radiátorů vytápění vám umožní nejen užívat si teplo ve vašem domě po mnoho let, ale také výrazně ušetřit.