Rysy krmení kuřecí brojlery

Kuřata-brojleři rostou velmi rychle a do 56-ti letých dosahují 1,4-1,6 kg živé hmotnosti. Nedoporučuje se pěstovat kuřata brojlerů na maso déle než 80 dnů, protože věk snižuje intenzitu jejich růstu, zhoršuje vyplácení potravinářských výrobků. Masná kuřata jsou nejintenzivněji rostoucí v prvních čtyřech týdnech pěstování. Hybridní kuřata získaná křížením ptáků specializovaných plemen masa (plymutrock, římsa) mají vysokou růstovou energii.

Rozvíjí brojlery uvnitř bez pohonu s nízkou intenzitou světla. Světelný den musí být nejméně 17 hodin. Aby byla telata mláďata poskytována, měla by být v drůbežárně zastíněna, zejména před koncem pěstování. Obsahují brojlery na hlubokém vrhu čistých suchých pilin nebo jiného materiálu. V procesu pěstování kontaminované podestýlky se odstraní a nahradí čerstvým.

Hustota výsadby kuřat brojlerů - 10-15 kusů na 1 m2 podlahy; s dobrou ventilací - 14-18 cílů.

Za účelem udržení dobrého růstu a vývoje masných kuřat je nutné udržovat v místnosti určitý teplotní režim.

Teplotní režim pro brojlery různého věku

Nižší teploty zpomalují růst kuřat, hromadí se, stávají se sedavými, slabé brojlery umírají. Pro ohřívání mláďat je možné použít elektrické spotřebiče pro domácnost (elektrické trouby, reflektory atd.) Prostory, kde mají být kuřata větrána, ale pečlivě, aby se necítila silná vlna chladu, protože ponorky mají škodlivý vliv nanestabilní mladý.

Úspěch pěstování brojlerů do značné míry závisí na plné hodnotě krmení.

V počátcích mohou být kuřecí brojleři krmeni vejce z kuřecích vajec, vařenými vejci, proso, jemně rozmělněnou pšenicí, ovesnými vločky. Krmné obiloviny (ječmen, pšenice, oves) by měly být podávány v jemně rozmělněné formě, bez filmů, v množství 60-65% celkové hmotnosti krmné dávky.

Od věku 20 dnů lze část obilovin (15–20%) nahradit bramborami, které kuřata dychtivě jedí. Před krmením se brambory vaří, mumlají a přidávají do mokrých směsí.

Mléčné výrobky jsou cenné z krmiv pro bílkoviny: mléčná pšenice, kyselé mléko, podmáslí, syrovátka, čerstvý sýr. Od 10 dnů věku kuřata jsou dána boneniki a rybí odpad - nejprve na 5-7 g, a pak 10-15 g na hlavu a den. Vstupte do stravy a bílkovinného krmiva rostlinného původu: sóji, slunečnice, arašídové moučky a sorto v množství 15-17% hmotnosti suché potravy.

Od třetího dne pěstování brojlerů by mělo být uvedeno zelené krmivo. Čerstvá zeleň je rozdrcena a smíchána v 6 gramech na osobu a den, v období podzimu a zimy, kdy není přirozená zeleň, může být kuře dáno naklíčené obilí (ječmen je lepší) a bylinná mouka. Benigní travní moučka začíná být krmena kuřatům od věku 5 dnů rychlostí 2-3 g na hlavu a den. Dále je tato norma zvýšena na 5 g. Více než toto množství není bylinná mouka podávána brojlerům, protože obsahuje hodně vlákniny, která je špatně stravitelná tělem ptáka.

Cenná krmiva pro vitamínyMasová kuřata jsou červená mrkev, která se zavádí do míchaného ovoce v rozdrcené formě od 5 do 7 dnů ve věku 3 až 5 gramů na osobu a den.

Od 5. dne se vitamíny A a E zavádějí do krmiva pro normální vývoj mláďat.

Trivitamin lze vyrábět samostatně. Je nutné odebírat olejové roztoky vitamínů A, D2 a E. Do půl litru plechovky rostlinného oleje nalijte 10 ml (2 čajové lžičky) každého vitamínu, protřepejte a vložte do chladničky. Výsledný trivitamin musí být přidáván do směsi dvakrát týdně, rychlostí 1 čajová lžička na 1 kg krmiva. Pokud místo vitamínu D2 musíte vstřikovat vitamin D3 (cholekalciferol), je třeba mít na paměti, že jeho aktivita je 25-30krát vyšší. Předávkování vitamínem D3 způsobuje otravu. Aby se tomu zabránilo, musí se jedna kapka vitamínu smíchat s 30 kapkami rostlinného oleje. Výsledná směs je uvedena v normě vitaminu D2.

Komplex vitaminů se vyhne křivici u kuřat, nebude "padat na nohy", končetiny, klouby nohou na nich nebudou bobtnat.

Kuřata musí být krmena minerálními krmivy: med, želva, kostní moučka. Jsou rozdrceny a smíchány do 2-3 g na hlavu a den od 5 dnů věku. Od prvních dnů v podavači nalijte malý štěrk. Minerální látky se lépe vstřebávají při krmení vitaminem D.

Malý štěrk (velikost částic 2-5 mm) zvyšuje pohybovou aktivitu svalového žaludku a zvyšuje o jednu třetinu asimilaci krmiva, zejména obilovin. Pro 100 hlav, jednou týdně, je umístěno 200 až 500 g štěrku.

Nelze krmit kuřatapísek

Pro profylaxi žaludečních onemocnění 3-4krát týdně se brojlerům podává roztok manganu (třešňová barva). Pokaždé, když potřebujete připravit čerstvý roztok.

Krmení masných kuřat je hojné a často:

  • v prvním týdnu života - 8krát;
  • příteli - 6;
  • ve třetím - čtyřikrát;
  • od lunárního věku - 2 (ráno a večer).

Několik vlhkých krmiv pro ptáky by mělo být spotřebováno během 30-40 minut. Pro kuřata je nejlepším krmivem krupice, proto je od 5. týdne nejlepší velikost částic krmiva 3,5 mm.

Hroby a léky se odstraňují dva týdny před porážkou.

V tabulce jsou uvedeny příkladné míry spotřeby brojlerů suchého krmiva v různých věkových obdobích.

Vzorkovací rychlosti konzumace brojlerů v krmivech v různých věkových obdobích

Při výkrmech kuřecího masa by se mělo přihlédnout k tomu, že nejrychlejší kuřata rostou, pokud jsou krmena krmivem, suchá nebo poloprostá vysoce výživná. To je důležité zejména v prvních 4 týdnech výkrmu ptáků.

Za dobrých podmínek retence a plného krmení by jehněčí kuřata-brojleři měli vážit 500-700 r.

Ve druhém období pěstování je pták méně náročný na soubor krmiv. V této době ve stravě můžete ve velkém množství zavést šťavnaté potraviny, řezání z bylin nebo bylinné mouky, a množství krmiv s vysokým obsahem bílkovin živočišného a rostlinného původu, respektive snížení. Dobře krmená brojlerová kuřata dosahují živé hmotnosti 2 kg nebo více do 2-2,5 měsíce věku.

Voda v kuřatech by měla být konstantní: čistá, čerstvá atrochu teplý Voda při teplotě 30 ° C pijí neochotně a při vyšší teplotě nepijte vůbec. Krmítka a napáječky by měly být dobře osvětleny, aby bylo možné vidět kuřata. Jídla je třeba čistit denně a jednou za 5 dní - nějakým způsobem by se měly umýt teplou vodou a mýdlem, nebo dezinfikovat 5% roztokem formalinu.

Tepelná regulace a tělesná teplota u kuřat jsou normalizovány pouze na 14-16 dnů věku, takže se musíte ujistit, že nepropouštějí. Ve věku 7 dnů potřebují teplotu v místnosti 28-26 ° C; v měsíci - 20-19 ° С.

Velký vliv na růst a vývoj kuřat poskytuje osvětlení. Když je světlo, pak brojleři aktivní, mají intenzivní metabolický proces. Během prvních dvou týdnů potřebují 24hodinové denní světlo, později dostatečné přirozené denní světlo.

Příliš jasné světlo je často příčinou kluzkého kuřete. Odraz může být způsoben jinými příčinami: nedostatkem bílkoviny v zádi, nepřítomností štěrku, zhutněným obsahem kuřat na špinavé a mokré podestýlce atd. Po odhalení žihadla je nutné po dobu tří dnů pít kuřata trochu okyselená (může být kyselina citrónová) vodou. Varuje, že barva světel je zelená nebo červená, ale ne modrá. Postižená místa mohou být mazána zelení, která hojí rány, stejně jako jejich vůně děsí agresivní mláďata.

Je-li při pravidelném odpařování roztoku manganu v kuře ještě průjem, je třeba věnovat pozornost kvalitě krmiva, čistotě vrhu,Zkontrolujte, zda nejsou čisté napáječky. Musí být dezinfikovány a naplněny čistou vodou. Během 5 dnů lze přidávat vodu k pití sody v množství 10 g na 10 kg krmiva.

Kontrola růstu brojlerů se provádí pro jejich denní vážení.