Schémata zapojení pro teplovodní podlahu a elektrické připojení

Schémata obvodů pro potrubí pro teplou podlahu a připojení elektrické podlahy

\ t

Důvody, proč stále více lidí odmítá standardní systém vytápění a upřednostňuje teplou podlahu, lze říci již dlouhou dobu. Jedná se o pohodlnější distribuci tepla: pohlaví je teplejší a na úrovni dýchacích cest je chladnější. A nedostatek konvekčních toků, vzduch je nasycen prachem. Kromě toho, chladič, a to i nejnovější generace, kazí vzhled místnosti. Zřídka mohou designéři vytvořit interiér, který dokonale zapadá do baterie. K dnešnímu dni existují dva typy teplých podlah: voda a el. Který z nich si vyberete, je velmi důležité správně sestavit schéma připojení teplé podlahy - je to záruka rovnoměrného ohřevu místnosti na požadovanou teplotu.

Obsah
 1. Obsah
 2. Varianty uspořádání vodního sloupce
 3. Režim č. 1 - Šnek
 4. Schéma č. 2 - had
 5. Režim č. 3 - „Meander“ nebo „dvojitý had“
 6. Vlastnosti připojení elektrického systému
 7. Jaké kabely lze použít?
 8. Připojení čidel a termostatů

Obsah

 • Možnosti uspořádání vodních trubek
  • Schéma č. 1 - Šnek
  • Schéma č. 2 - had
  • Schéma č. 3 - "Meander" nebo "dvojitý had"
 • Vlastnosti připojení elektrického systému
  • Jaké kabely lze použít?
  • Připojení čidel a termostatů

  Možnostiuspořádání vodovodního potrubí

  Podlaha je systém potrubí, skrytý pod podlahovou krytinou. Trubky cirkulují kapalný nosič tepla, který ohřívá místnost. Hlavní výhodou takové teplé podlahy pro elektrickou sestru je samozřejmě efektivita nákladů.

  S tímto systémem můžete použít kotel na zemní plyn, který je nejekonomičtější, kotel na tuhá paliva, což je velmi výhodné v osadách, které nejsou napojeny na plynovod, stejně jako tepelné čerpadlo - zařízení umožňuje příjem tepla z okolního prostředí. Použití tepelných čerpadel s klasickými topnými systémy je navíc velmi problematické.

  Při volbě schématu pokládání trubek je důležité zajistit rovnoměrné ohřívání celého povrchu. K tomu je třeba vzít v úvahu, že při přestupu tepla trubkami dochází k postupnému ochlazování.

  Nejčastěji používané metody stohování jsou následující.

  Schéma č. 1 - Šnek

  Použití této metody zahrnuje pokládku trubek se spirálou ve dvou řadách. Od vchodu do místnosti vede trubka spirálou do středu místnosti a pak se také vrací. V tomto případě jsou otáčky vratného potrubí umístěny mezi rovnými otáčkami. V důsledku toho dostáváme střídavě horké a chlazené trubky, kde nejteplejší část hraničí s nejchladnějšími. Tato změna umožňuje rovnoměrné vytápění místnosti.

  Tento způsob stohování lze použít v prostorách velké plochy

  Schéma č. 2 - had

  Jak je vidět na fotografii,Při použití této metody pokládání potrubí se chladivo pohybuje ve spirále. V tomto případě je další podlahová plocha od vstupu do potrubí chladnější. Toto stohovací schéma používejte pouze v malých místnostech (vana, WC, malá chodba).

  Pokládka trubek s hadem by měla začínat zdí vycházejícími z ulice. To pomůže mírně vyrovnat teplotní rozdíl

  Režim č. 3 - „Meander“ nebo „dvojitý had“

  Tato metoda je druhem směsi první a druhé. Zde je trubka had s velkou vzdáleností mezi otáčkami. Pak se vratné potrubí nevrátí v přímém směru, ale je vybaveno stejným hadem paralelně s přívodním potrubím.

  Tento režim je méně populární než "hlemýžď", ale nepostradatelný v interiéru se šikmými podlahami - je mnohem méně citlivý na zplyňování

  .

  Důležité! Ať už zvolíte jakékoli uspořádání rozváděče, efektivní provoz systému je možný pouze v okruhu, délka trubky, ve které nepřesahuje 100 m

  Ve velkých místnostech pokládají několik okruhů a spojují je pomocí rozdělovače

  .

  Je třeba poznamenat, že podlah vytápěná vodou je vhodná pouze pro soukromé domy nebo byty v novostavbách, kde její využití není zajištěno projektem komunálních komunikací. V bytových domech se standardním vytápěcím systémem může taková „recyklace“ vést k nepříjemným následkům.

  Průchodem dlouhým systémem potrubí je nosič tepla silněje chlazena, což znamená, že se podstatně zhorší ohřev dalšího bytu.

  Funkce připojení elektrického systému

  Elektricky vyhřívaná podlaha je častěji používána jako interseasonované vytápění a používá se, pokud ještě není zahrnuto ústřední topení. Mezi jeho hlavní výhody patří:

  • Snadná a rychlá montáž;
  • Není třeba „mokrých“ procesů;
  • Relativně nízká cena;
  • Nevýznamné zvýšení úrovně podlahy.

  Bohužel existují nevýhody:

  • Elektromagnetické záření - podle výrobců je v mezích normy, ale další stínění nezasahuje;
  • Náklady na využívání - elektřina je mnohem dražší než jiné druhy paliv;
  • Zatížení vnitřního vedení.

  Které kabely lze použít?

  Hlavním topným prvkem takového systému je speciální kabel, který je na podlaze uložen hadem a připevněn na montážní pásku. Z jakého kabelu vyberete a schéma připojení závisí na:

  • Jednočinný odpor - nejlevnější a snadno navrhovatelný kabel. Představuje topnou tyč, která prochází proudem. Současně je většina elektřiny přeměněna na teplo. Hlavním rysem tohoto typu kabelu je potřeba připojení na obě strany sítě, což není vždy výhodné.
  • Samoregulační kabel - zde nejsou vyhřívané vodiče a speciální polymerové spojky. Tento kabel je k dispozicisprávně, pojmenovat to nejvhodnější v provozu, ale i nejdražší.
  • Bifázický odpor - kromě topné kapaliny obsahuje tento kabel také vodivé. To vám umožní připojení k síti pouze jeden konec a poněkud sníží úroveň magnetického pole. Je přísně zakázáno instalovat odporový kabel na podlahové plochy, které budou vybaveny nábytkem. To nevyhnutelně povede k přehřátí systému a jeho selhání.

  Jednočinný odporový dvouvodičový odporový a samoregulační kabel pro teplou podlahu (shora dolů)

  Připojovací čidla a termostaty

  Vzdálenost mezi závity je určena na základě požadovaného specifického výkonu ohřevu a výkonu kabelu. Po položení kabelu namontujte čidlo teploty podlahy, které bylo předtím chráněno vlnitou trubkou.

  Aby se zabránilo vniknutí roztoku do trubice snímače, opatrně použijte buď koncovou spojku, nebo opatrně izolujte konec pomocí improvizovaných materiálů

  .

  Snímač je umístěn uprostřed mezi kabely kabelu ve vzdálenosti 0,5 m od metru od stěny. Do drážky je umístěn svislý drát propojující senzor s termostatem.

  Důležité! Napájecí napětí na teplých podlahových kabelech by mělo být provedeno pouze po úplném vyschnutí betonu - ne dříve než za 28 dní.

  Způsob připojení termostatu je zpravidla podrobně popsán v návodu k němu. Pokud se bojíte, že se s tímto úkolem nedokážete vyrovnat sami, zeptejte se odborníka. To je onobude to docela levné

  Doufáme, že s pomocí tohoto materiálu pochopíte, jak vše správně propojit. Pokud máte nějaké dotazy, doporučujeme vám podívat se na naše další články, nebo pokud nechcete dělat všechno sami - požádejte o pomoc vysoce kvalifikované odborníky.