Škodlivé LED žárovky nebo ne?

Není to tak dávno, co LED osvětlení začalo získávat na popularitě, ale od okamžiku, kdy byla vytvořena první nadsvětlá LED dioda a myšlenka na použití LED zařízení pro umělé osvětlení nezhasila spory o výhody a nevýhody.

Výhody diod vyzařujících světlo jsou všem známé, protože jsou intenzivně inzerovány, ale o jejich nevýhodách je málo lidí známo. Ale je LED osvětlení, i když levné, ale ideální, nebo je to jen tak mazaný marketing tah? Jak bezpečné je LED osvětlení, škodlivé LED žárovky?

Obsah
  1. Je mi líto LED lamp: mýtus nebo pravda?
  2. Jaké záření je přítomno v svítidlech LED?
  3. Je to škoda pro osvětlení LED?
  4. A je to škoda?

Je mi líto LED lamp: mýtus nebo pravda?

Pojďme zjistit, jaký může být vliv světla LED na lidské tělo.

Jaké záření je přítomno v svítidlech LED?

Každý ví, že diody LED jsou zdrojem umělého osvětlení, které se bez ohledu na princip jejich fungování liší v spektru světla, které je vyzařuje, a přesněji řečeno, šířka spektra. V tomto ohledu mají LED lampy významnou výhodu oproti jiným typům svítidel - světlo vyzařované LED zařízeními, umístěným v úzkém rozsahu. V závislosti na tom, které chemické prvky byly použitypro výrobu diod emitujících světlo závisí hlavní barva záření. Z tohoto důvodu neexistují bílé LED diody v přírodě, protože ve spektru není bílá barva, ale lze ji získat pouze smícháním několika barev.

Ve spektru osvětlených LED není infračervená součást, která je bezpečná pro lidské zdraví, ale je spíše škodlivá pro infračervené senzory a fotoaparáty. Ale z ultrafialové složky, která je užitečná pro spálení sluncem, ale může způsobit rozvoj rakoviny, není to tak jednoduché. Předpokládá se, že ultrafialové záření zcela chybí v radiačním spektru LED zařízení, ale upřímně řečeno, není.

Jak je uvedeno výše, je možné z bílé záře světelné diody dosáhnout pouze smíšením několika barev. V současné době je nejpřístupnějším a nejsilnějším způsobem získání bílého světla použití barevného fosforu (kompozice, která při aplikaci na napětí svítí) na ultrafialovém světelném diodu, což má za následek bílé světlo, ale obsahuje ultrafialovou složku.

Neexistují však žádné přesvědčivé statistické údaje, které by mohly poškodit světlo emitující světelné diody v důsledku přítomnosti ultrafialové nebo infračervené složky ve svém spektru. A všechna tvrzení, která jsou prezentována jako pravdivá, jsou dodnes pouhou domněnkou.

Existuje nějaká škoda způsobená osvětlením LED?

Samozřejmě, je to škoda pro LED zařízení, ale na nečekané straně - od psychologického. TenhleTechnologie je stále zcela nová, a proto pro lidi neobvyklá, a všechny neobvyklé a nové často způsobují nepohodlí lidí.

Jednou z výhod LED osvětlení je to, že jeho světlo na rozdíl od zářivek nebliká. To se však týká pouze zařízení, která mají vysoce kvalitní napájecí zdroje (ovladače). Bohužel, vysoce kvalitní LED produkty mají poměrně vysoké náklady, ale Číňané se zabývají výrobou levných LED lamp, které mají vestavěné ovladače a blikají, stejně jako luminiscenční. A takové blikání má velmi negativní vliv na lidský zrak.

A je to škoda?

Osvětlení LED je zjevně prospěšné, nikoli škodlivé. Toto prohlášení se však týká pouze známých značek, které jsou odpovědné za kvalitu svých výrobků a jejich úplný soulad s deklarovanými parametry. Všechna ostatní zařízení jsou také velmi vhodná pro použití, ale nepoužívejte je jako hlavní světlo (v kanceláři, jídelně nebo obývacím pokoji). Levné LED žárovky se nejlépe používají v technických místnostech, vchodech, spížích, toaletách a chodbách.