Škůdce a zelí zelí

Pěstování zelí je vždy spojeno s rizikem ztráty plodin v důsledku chovanců škůdců. Hmyz, sotva probouzející se ze zimního spánku a opouštějící své přístřešky, jdou na postele, kde čekají na čerstvé mladé zelené. V arzenálu zahradníka musí být nutně prostředkem boje proti škůdcům zelí. Budou chránit postele před nepozvanými hosty, a pokud se jim již podařilo usadit se na místě ve dvou účtech zničí.

Pěstování zelí

\ t
Obsah
 1. Obecné informace o škodlivosti hmyzu
 2. \ t
 3. Společní škůdci zelí
 4. Pásový dopravník
 5. Motýli
 6. Skook
 7. Moth Kapustya
 8. Chyba křížové barvy
 9. Skrytá stopka stonku
 10. Puchýře pro ptactvo
 11. Léto a jarní mouchy
 12. Kapustyanka
 13. Jablka
 14. Šneci
 15. Trypsy
 16. Řepkové piliny
 17. Efektivní metody kontroly škůdců zelí
 18. Opravné prostředky proti škůdcům zelí
 19. Chemikálie ze škůdců
 20. Biologické insekticidy
 21. Prevence zamoření hmyzem

Obecné informace o škodlivosti hmyzu

\ t

Škůdci líhní jsou velmi nebezpeční. Ihned po probuzení potřebují jídlo. Za prvé, jedí plevel a zbytky rostlin, ale jakmile správci zasadili sazenice zelí nebo jiné plodiny, hmyz útočí na mladé rostliny.

Někteří škůdci poškozují kořeny zelí, jiníkrmení na šťávu, piercing listy. Třetí skupina, vybavená silným náustkem, jí zelené a kazí řádky. Nebezpečí spočívá v tom, že poškození listů a stonků vstupuje do plísňové a bakteriální infekce. Patogeny způsobují zelné nemoci, které je obtížné léčit.

Hmyz poškozuje růstové body, což nakonec vede k tvorbě deformovaných vaječníků nebo jejich nepřítomnosti. Rostliny napadené škůdci oslabují a mizí. Je důležité se naučit, jak rozpoznat známky invaze hmyzu, aby bylo možné včas zničit ty, kteří konzumují zelí na posteli.

Škůdci zelí

\ t

Před zkoumáním metod kontroly škůdců zelí je třeba se s nimi seznámit, seznámit se s jejich životním stylem a reprodukčními funkcemi, podívat se na fotografii. Tyto informace vám pomohou pracovat efektivněji.

housenka

Larvy motýlů představují kategorii hmyzu, která se týká kategorie těch, kteří kousají zelí na lůžku. Housenky jsou vybaveny silným náustkem, kterým doslova vypouštějí listy buničiny a zanechávají pouze žíly. Tito škůdci oživují cesty v řádcích a zanechávají za sebou exkrementy. Enzymy uvolňované v procesu života přispívají k hnijící zelenině. Existují 3 typy housenek, hmyzu, zelí, to jsou larvy motýlů bílých, lopatek a zelí.

Veverka

Šířka křídel motýla dosahuje 5-6 cm. Barva je převážně bílá, mléčná, nažloutlá, někdy existují odrůdy lehkého salátového odstínu. Přední křídla trojúhelníkového tvaru se špičatými hranami,zadní - kulatý ovál.

Zelná polévka

Bilany snášejí vejce hlavně na spodní straně luštěnin nebo luštěnin. Tělo housenky je protáhlé válcovité, pokryté krátkými štětinami žluté nebo zelené barvy. Na zadní straně jsou podélné pásy stejných odstínů, u některých druhů černé skvrny a tečky.

Skook

Tito motýli patří k velkému oddělení humrů. Vedou noční život. Rozpětí křídel málokdy přesahuje 5 cm. Hnědohnědá barva se vzorem v podobě rozmazaných čar a skvrn.

Larvy šarlatové se na rozdíl od imaga aktivují během dne. Zbarvení těla se liší od světle žluté až hnědé, na zadní straně a na bocích těla jsou podélné pásy. Housenky mladších věků žijí na spodní straně listů. Dospělí jedinci opouštějí své úkryty, nacházejí se na horní straně listových desek a na hlavách zelí.

Mory zelí

Jedná se o motýly podobné motýlům. Rozpětí křídel má průměrně 1,5 cm, barva je šedá, hnědá, hnědá. Na předních křídlech jasně viditelný světelný pás. Roky poloviny zelí začínají v polovině dubna.

Housenky prvního věku jsou bezbarvé, téměř transparentní, v budoucnu jsou natřeny jasně zelenou nebo hnědou barvou. Dospělé larvy dosahují délky 1 cm.

Z těch, kteří jedí zelí na posteli, jsou housenky pravděpodobně nejnebezpečnější, jsou velmi nenasytné. Za několik dní mohou larvy obklopit celou zeleni mladých sazenic,poškození vaječníků V tomto případě má zahradník malou šanci dostat plodinu.

Chyba křížové barvy

Hmyz je všem dobře znám. Chyba se objevuje na postelích první. Délka jeho těla je 9-11 mm. Škůdce má černou hlavu, vybavenou párem knírek, který se skládá z 5 segmentů. Kapustová chyba je barevně pestrá - na zadní straně je obrázek červeno-černých skvrn a pruhů, což usnadňuje rozpoznání.

Pták z rodiny přechodců

\ t

Brouci kladou vajíčka na 12 kusů, umístí je do 6 řad. Hmyz je napájen šťávou z rodiny kříže, propichující listy. V místě zavedení se vytvoří žlutá skvrna. Škůdci také zranit sazenice a stopky. Škoda z invaze třesku je obrovská - pouze 15 lidí, kteří se usadili na rostlině, ji může zničit, aniž by zanechala šanci získat úrodu.

Pozor! Cross-bug sezóny produkuje 4-5 generací. Jeho larvy také jíst zelné šťávy, a dospělí se vyznačují nedostatkem křídel.

Skryté šindele

Malý brouk patří do rodiny Weevilů. Délka trupu je 3 mm. Barva je černá nebo tmavě šedá. Na hlavě je prodloužená proboscis. S jeho pomocí hmyz pronikne řapíky a stonky rostlin. Nebezpečí je larvy brouka. Proniknou dovnitř výhonků a vytrhnou tam dutiny. V důsledku toho rostlina vyschne bez zjevného důvodu.

Puchýře kříže

\ t

Jedná se o malou černou s tmavě zelenými třpytivými chybamido velikosti 3 mm, dospělí jedinci žijí na nadzemní části křovin. Škrábají tenké slupky z listů a jedí. Larvy bilisha spadají do půdy a poškozují subtilní kořenové procesy. Je snadné odhalit škůdce na zelí - úžasné rostliny doslova rýže s malými otvory. Třepání listů, můžete vidět spoustu skoků chyb, to je cross-blemish puchýře.

Léto a jaro

\ t

Tito škůdci jsou rozšířeni po celém Rusku, s výjimkou severních oblastí. Hmyz je navenek podobný obvyklému letu v místnosti. Léta jarních mušek začíná v dubnu. Tento hmyz se liší od letních velikostí, je menší - do délky 6 mm. Barva škůdce je šedozelená. U samců na zadní straně jsou tmavé pruhy, u žen jsou o něco lehčí.

Léto letí větší, jejich tělesná velikost dosahuje 8-9 mm. Práškové tělo černé barvy se zářivými segmenty na zadní straně. Křídla jsou průhledná. Tento druh začíná létat, když se vzduch ohřeje na +18 stupňů.

Obě odrůdy kladou vejce na stonky zelí. Larvy z nich pronikají do tloušťky půdy a jedí kořeny rostlin. To vede k narušení výživy plodin, které postupně mizí.

Pozor! Brzy odrůdy zelí žijí na jaře létat, uprostřed a pozdě, v létě.

Capelin

Jedná se o hmyz, který patří k odloučení rovnokřídlých. Tělo cappuccino hnědé 5 cm dlouhé. Její trup je částečně pokrytý skořápkou, pod kterou se může skrýt hlava. Škůdce připomíná říční rakovinu a vypadáhrozně - má dvojice chapadel, jimž předchází mocný ústní aparát, s nímž cappuncilla snadno shlukuje semenáčky a kořeny rostlin. Čela jsou určena pro kopání zeminy, na jejich koncích jsou podobné háčky. Křídla jsou umístěna na zadní straně.

Hmyz Kapustianky

Pozor! Zelí nejí zelí, krmí se na kořenových plodinách, stejně jako různé druhy hmyzu a červů. Pokládka tunelů do půdy však často poškozuje kořeny zahradních plodin.

Jablka

Jedná se o malý zelený hmyz, který se živí šťávou zelí a jinými plodinami. V první polovině léta v zahradě jsou bezmocní jedinci, ženy a pak létá. Lišky mšic reprodukují larvy na spodní straně čepele listu. Mladá generace potřebuje velké množství živin. Kolonie mšic produkují pro sezónu 15-20 generací.

Známky zápalného hmyzu jsou:

 • vädnutí rostlin;
 • otočné listy;
 • tmavé skvrny v místech, kde byly využity mšice - škůdci izolovali tajemství, které znásobuje houbovité houby.

Hlemýždi

Jedná se o zvláštní skupinu škůdců, protože se jedná o měkkýše. Příbuzní hlemýžďů mají tělo-podrážky. Pohybující se šneci pomocí svalových kontrakcí. Během pohybu měkkýšů vylučuje sekreci sliznic. Masité hosty jsou velmi nenasytné - jedí zelené sazenice. Několik jedinců je schopno za pár dní zcela zničit mladou rostlinu.

Pozor! Hlemýždi netrpí teplem - jsou ve dneschovává se pod skály, desky, kusy břidlice, v místech, kde neproniká sluneční světlo. Měkkýši preferují vlhkost a chlad.

Výlety

Jedná se o malý vulgární hmyz. V závislosti na druhu se velikost těla škůdců pohybuje od 1 do 14 mm. Kmen kmene je černý, šedý nebo hnědý. Hmyz se nasává speciálními pomůckami na nohou na povrch listů a nasává šťávu.

Detekce malých druhů třásně je poměrně obtížné pouhým okem, ale jejich přítomnost je doložena vnějšími znaky - zabarvením a deformací listových desek, výskytem průchozích otvorů na nich.

Řepkové piliny

To je jeden z druhů membranózního hmyzu. Jeho 8 mm tělo je zbarveno do oranžově žluté barvy, hlava a hrudník jsou černé. Zadní nohy jsou nažloutlé s charakteristickými tmavými kruhy. Škůdce položí vejce podél okrajů zelí, řepky a tuřínu listy. Později vyjdou z larev - laggers, mající několik párů falešných nohou. Délka larev je 1,5-1,7 cm, barva je šedozelená. Caterpillar řepky piliny jíst mladé sazenice zelí.

Škůdce zelí Vlnové piliny

Efektivní metody kontroly škůdců zelí

\ t

Po zjištění hmyzu je nutné jednat rychle, protože se intenzivně rozmnožují a platí pro zdravé keře. V počátečních fázích porážky je snazší tento problém vyřešit, zatímco můžete použít neškodné prostředky boje, které naše babičky používaly. Pokud se zjistí škůdciPozdní a jejich kolonie neustále rostou, hrozí, že zničí sklizeň, aby pomohly s chemickými drogami.

Opravné prostředky proti škůdcům zelí

Nalezení někoho kousání zelí na posteli, je důležité zjistit, jaký druh hmyzu se jedná. V závislosti na výsledku vyberte nástroje, které budou nejúčinnější.

Crested Flakes děsí popel. Na jeho základě připravte roztok rozpustný v mýdle. V 10 litrech vody rozpusťte naplněný litr plechovky popela a půl kusu komerčního mýdla. Výsledná směs se postříká zelím.

Důležité! Na spodní straně čepele listů se obvykle nachází mšice zelí, larvy brouků a motýlů. Chcete-li se jich zbavit, je nejlepší použít houbu namočenou v roztomilém rozpustném roztoku. Je snadnější odstranit zdivo a škůdce sami.

Pro ošetřování mšic, třásněnek a bělavých keřů se používají i jiné prostředky:

 • Acetický roztok. Pro jeho přípravu v kbelíku vody (10 litrů) nalijte sklenici octa nebo 2 lžíce esencí.
 • Valerian. Kompozice pro postřik se připravuje jak z oddenků rostliny, tak z lékárenské tinktury. Láhev léku se zředí v 10 litrech vody.
 • Infuze česneku je pro tento úkol také velmi vhodná. Budeme muset brousit 10 hlav zeleniny a nalijeme surovinu do 3 litrů vody. Po infuzi přes noc se koncentrát přefiltruje a zředí 1: 1 čistou vodou.
 • Tatarový odvar děsí křupavé květy a štěnice domácí. To trvá 500 g surovin(zelená), která nalije 2 litry vroucí vody a vaří 40 minut na mírném ohni. Lék trvá 2 dny a zředí vodou 1: 1. Jednou týdně stříkáme zelný vývar.
 • Kromě kapalných směsí se používají objemová činidla pro zelí a popel v čisté formě nebo v kombinaci s tabákovým prachem a červenou paprikou. Ošetření je předmětem a pod rostlinami. Chraňte sodu před housenkami. Směs se míchá ve stejných částech s pšeničné mouky a posypané zelnými listy. Po ochutnání tohoto koření budou larvy motýlů zahynout.

  Pozor! Vůně pelyňku pomáhá chránit výsadbu zelí před hmyzem. Větve plevelů jsou uloženy mezi řadami a přímo pod sazenicemi.

  Za účelem kontroly pramenů používají zahradníci pasti naplněné pivem nebo kompotem. Jsou umístěny ve stinných, vlhkých místech, kde obvykle nacházejí útočiště pro měkkýše v horkých dnech. Návnady lákají špatné příznivce. Zbývá jen zkazit pasti.

  Jednodušší způsob ochrany před hlemýždi je pás překážek. Kolem zelených lůžek leží vrstva pilin, skořápky nebo zděných cihel. Kvůli této překážce se měkkýši nemohou pohybovat bez zranění, což znamená, že zelí přežije.

  Roztok soli

  Se solí, bojující s larvami zelí mouchy. K tomu, 10 litrů vody rozpustí 150-200 g soli a zbavit půdu pod rostlinami. Larvy po tomto postupu zemřou. Někteří zahradníci kladou na papír řezané sukně na kmenových sazenic. Zabraňují pronikání larevletí v zemi, ke kořenům.

  Chemičtí škůdci

  Ne vždy jsou lidové prostředky účinné proti hmyzu. Pokud se jejich kolonie navzdory přijatým opatřením zvýší, používají karavany k regulaci škůdců chemické léky.

  Pozor! Chemikálie se používají pouze do chvíle, kdy se v počátečním stádiu vegetace zvlnění kaukazu.

  Seznam insekticidů pro ošetření zelí:

 • Aktara je systémový insekticid. Používá se nejen pro postřik zahradních plodin, ale také pro kultivaci půdy. Zničit úhor, štěnice domácí, blizhok, housenky. Pro přípravu pracovního roztoku se obsah sáčku rozpustí v kbelíku s vodou o objemu 10 litrů.
 • Aktellik - insectoakaricid kontaktního působení. Používá se k hubení listnatých a pseudosusuálních škůdců, včetně klíšťat. Lék má vlastnost, která má být rozložena po celém povrchu listu, což zvyšuje jeho účinnost. Příprava - 6 ml produktu se rozpustí v 5 litrech vody.
 • Enzhiou - lék vytvořený na bázi pyretroidů a neonikotinoidů. Má silný účinek proti různým hmyzům a jejich larvám a krátkou čekací dobu 14 dní. Způsob přípravy roztoku pro postřik - obsah 1 sáčku se zředí 10 litry vody.
 • Match je insekticid z housenek na zelí. Princip působení - ovlivňuje hormonální procesy škůdců při líčení. Insekticid také ovlivňuje vajíčka hmyzu a larvy raného věku. Proti housenkám starší generace je lék neúčinný. Příprava - vařit ve 4 litrech vody v 10 litrech vody.
 • Prokletí -systémový insekticid, který pomáhá v boji proti prořezáváním zelí a dalším druhům hmyzu, které se živí jeho listy. Prostředek proniká hluboko do tkání rostliny. Po vniknutí do zažívacího traktu způsobují škůdci paralýzu. Způsob aplikace - stříkání. Roztok se připraví následujícím způsobem - 4 ml média se zředí 10 litry vody.
 • Kromě těchto léků zahradníci úspěšně používají Ivermec, Iskra, Karate, Dezis a Carbofos. Poslední možnost slouží ke zničení ložisek.

  Pozor! Než začnete používat chemikálie, musíte si je přečíst. Ošetření lůžek se provádí v suchém, bezvětrném počasí, na sobě masku, ochranný oděv, rukavice.

  V obchodech můžete najít speciální insekticidy proti hlemýžďům. Prodávají se v práškové formě. Granule jsou rozptýleny na povrchu půdy pod křovinami. Když je ochromili, měkkýši zemřou. Seznam prostředků:

  • Anti-slug;
  • Účel;
  • Bouřka.

  Biologické insekticidy

  Zvláštností biologie před škůdci je, že jsou vytvořeny na základě živých mikroorganismů - bakterií a hub. Tyto fondy mají mnoho výhod:

  • nízký stupeň toxicity;
  • vysoká účinnost proti většině druhů hmyzu;
  • bezpečnost pro lidi, zvířata a opylovače hmyzu;
  • krátká čekací doba - do 5 dnů.

  Bioinsekticidy se také používají v tankových směsích, což zvyšuje účinek jejich použití proti různým škůdcům. Tyto léky mohou kdykoliv zpracovat zelívegetace, a to i krátce před sklizní. Seznam bioinsekticidů:

  • Bittoxybacilin;
  • Bicol;
  • Verticilin;
  • Anthon F;
  • Actofite;
  • Averscetin S.

  Bioinsekticidy

  Pozor! Účinnost bioproduktů se snižuje při teplotě vzduchu pod + 15 ° C.

  Prevence invaze hmyzu

  \ t

  Navzdory velkému množství ochrany proti škůdcům je mnohem snazší zabránit jejich invazi než bojovat. Zkušení zahradníci doporučují věnovat pozornost preventivním opatřením, mezi něž patří:

  • kopání oblasti na podzim;
  • sběr rostlinných zbytků z města s dalším ničením;
  • použití sítka proti hmyzu s malou síťovinou;
  • výsadba v blízkosti zelných lůžek rostlin, které děsí škůdce - ostružiny, měsíčku, fenyklu, kopru.

  Po zjištění, že někdo jí sazenice zelí, je nemožné odložit. Existuje spousta metod, jak kontrolovat škůdce, takže nebude obtížné manipulovat s hmyzem. Léčba chemikáliemi je přípustná před tvorbou vaječníků, v jiných fázích vegetace je vhodné upřednostňovat biologické přípravky nebo lidové prostředky.