Štěrková zahrada - symfonie kamenných dekorací

Až donedávna bylo vrcholem krajinných schopností schopnost vytvořit v zahradě alpský kopec - neuvěřitelnou kombinaci kamenů a vegetace. Podobné skalky se staly tak populární, že bez nich není prakticky žádný pozemek, jehož majitel by byl alespoň trochu fascinován krajinářským designem. Nebo by to mělo být originální a vytvořit ve svém okolí obvyklý alpský kopec, ale méně obyčejnou štěrkovou zahradu ?Tento je skvělý nápad pro ty zahradníky, kteří oceňují krásu přírody, ale nesouhlasí s tím, že stráví spoustu času a úsilí na péči o rostliny. V takové zahradě jsou kompozice tvořeny nízko rostoucími stepními a horskými rostlinami, orámovanými špachtlí štěrku nebo drceného kamene.

Obsah
 1. Obsah
 2. Výhody štěrkové zahrady
 3. Závody na štěrkové zahrady
 4. Jak vytvořit štěrkovou zahradu?
 5. Transformace tradičního místa na štěrkovou zahradu

Obsah

 • Výhody štěrkové zahrady
 • \ t
 • Závody na štěrkové zahrady
 • \ t
 • Jak vytvořit štěrkovou zahradu?
 • Transformace tradičního pozemku do štěrkové zahrady

Zdobení štěrkové zahrady

Výhody štěrkové zahrady

Máta peprná ze štěrku vytváří nejen jedinečný druh zahrady, ale také značně zjednodušuje péči o rostliny. Hustá štěrková cesta nezanechává prakticky žádnou šanci na plevel, takže odbourávání takové zahrady je omezeno na odstranění jednotlivých rostlin. Kromě toho štěrk pomáhá udržovat teplotu na půdě, která chrání kořeny rostlin předpřehřátí v létě nebo omrzliny v zimě. Rovněž vrstva štěrku nebo štěrku snižuje odpařování vlhkosti, takže půda delší dobu nevyschne a zavlažování rostlin je minimalizováno.

Typická štěrková zahrada

\ t

Závody na štěrkové zahrady

\ t

Vypadá dobře na pozadí štěrku, většinou nenáročných, lučních rostlin, zejména s lesklými listy, například aceeny nebo řapíky. Vynikající pro zelenější štěrkové louky květinové trávy: miskanthus, ječmen, peří trávy, harrier. Mezi kvetoucí rostliny by měla věnovat pozornost pelargónie krupnokornivshchnuyu, tymián, banán, brusinky, fenykl, dřevo, pelyněk, zbytky. Také ve štěrkových zahradách je místo pro stromy a keře. Mějte však na paměti, že by neměly být moc, jako hlavní úkol - vytvoření zahrady, připomínající horké prérie, kde mnoho slunce a malé bylinky nejsou ve stínu vysokých stromů.

Závody na štěrkové zahrady

\ t

Jak vytvořit štěrkovou zahradu?

Nejdůležitějším a časově náročným procesem při vytváření takové zahrady je provádění nátěru. K tomu nejprve odstraňte vrchní vrstvu půdy, uvolněte ji z kořenů plevelů a zbytečných rostlin. Poté čeká nejméně 10 dní, než zbývající listy budou schopny vyklíčit plevel, po kterém budou opět odstraněny. Pak se geotextilie nebo hustý film umístí na připravené území.

Pak pokračujte v pěstování rostlin. K tomu, ve filmu nebo geotextiliích dělat průřezy v těch místech kde plantáže jsou plánovány. V přijatých díráchvykopat jámu a zasadit rostliny tam. Je zde možnost využití pro štěrkovou zahradu a místnost, mrazuvzdorné vzorky, které jsou v létě vysazeny přímo v květináčích a v zimě vraceny zpět do domu.

Výsadba rostlin v zahradě štěrku

\ t

Poté, co každá rostlina zaujala své místo v zahradě, je možné provést otok. Navzdory tomu, že název zahrady výmluvně ukazuje, že hlavním místem v jeho designu je štěrk, pro potopení lze použít nejen to. Můžete také použít drcený kámen nebo oblázky - tyto materiály nebudou vypadat horší než tradiční štěrk. Vybraný materiál začíná zaplňovat cesty zahrady, pohybující se od okraje ke středu kompozice, pak je těsnění dobře utěsněno. Pamatujte si, že štěrk, štěrk nebo oblázky bude vyžadovat hodně, například pro návrh 10 - 15 m2 plochy štěrkové zahrady je asi 1 tunu kamenné výplně.

Pestrobarevný ve štěrkové zahradě

\ t

Transformace tradičního místa na štěrkovou zahradu

\ t

Výše ​​byla popsána metoda vytváření štěrkové zahrady od nuly. Co byste měli dělat, když vám nápad takové konstrukce padl na vás, ale ve vaší zahradě už máte na starosti ovocné stromy, keře a jiné rostliny, ze kterých se chcete odmítnout? Nenechte se naštvaný, i v tomto případě můžete vytvořit ne zcela typické, ale stále štěrková zahrada, se všemi vašimi oblíbenými rostlinami zůstanou na svých místech.

Co je třeba udělat? Pro začátekje nutné odstranit kryt z kolejí a odstranit vrchní vrstvu půdy z trávníku. Pak položte geotextilie na nahé zemi a naplňte ji vrstvou štěrku. To je ono - vaše štěrková zahrada je připravena!

Štěrková zahrada na pravidelném místě

\ t

Líbilo se vám váš trávník? Ale teď jste zbaveni rutinní potřeby pravidelně stříhat a vodu. Je čas na odpočinek! Zejména teď, když se vaše zahrada stala tak podobnou pláži, po které je bosá tak pěkná v horkém létě!

Viz články pro podobná témata:

 • Rookery v zahradě vlastníma rukama - schémata, fotografie a nápady na design
 • Zahradní koleje s vlastními rukama - tajemství návrhářů
 • Alpská skluzavka vlastníma rukama - jak vytvořit horskou krajinu
 • Zahradní mosty - konečný dotek obrazu vašeho panství
 • Pokládka obkladaček dlažbou - technologie a stupně
 • Kamenné klastry - několik způsobů provedení