Strop v parní lázni - designové prvky

Parní izolace stropu fólie

Zařízení stropu v páru bez chyb, správná volba velikosti místnosti a její výška, optimální tepelná izolace - to vše určuje dobu trvání, a tím i kvalitu procedur v lázních.
Pokud jde o koupele, na rozdíl od sauny, je to pravidelné a silné uvolňování horké páry, když voda stříká na kámen. Pak trvá určitý čas, než se kameny zahřejí na dostatečnou teplotu.
Tento pár by měl být udržován co nejdéle, je to právě pro tuto konstrukci stropu a jeho izolace je velmi důležité.

Obsah
 1. Rozměry kolejní místnosti
 2. Stropní konstrukce
 3. Jak postavili naši dědové
 4. Moderní dvojice stropů
 5. Větrání je důležité
 6. Vnitřní úprava stropu páry

Rozměry koleji

\ t

Samozřejmě, že si na základě svých preferencí vybudujete spoustu pro sebe, ale existují doporučení, která jsou testována v praxi a která je třeba lépe zohlednit, aby se předešlo chybám.
Plocha vaření v páře se stanoví rychlostí 2 - 3 čtvereční. m na osobu.Znát přibližný počet turistů parníků současně, je snadné určit plochu místnosti.
Výška stropu v parní lázni je obvykle 2,1 - 2,3 m

.

Poznámka. Vyšší strop zvyšuje množství prostoru, a tím i dobu, kdy se zahřeje a náklady na palivo. Kromě toho budete muset nainstalovat neoprávněně vysoké horní police a napařování nebude pohodlné.

Trouba pro parní lázeň je vybrána na základě objemu (oblasti)místnosti

Stropní konstrukce

\ t

Strop salónu musí plnit několik funkcí:

 • Vlastní tepelná izolace místnosti. Vzhledem k tomu, že nejvíce zahřátý vzduch je pod stropem, je možné v tomto místě dosáhnout maximální tepelné ztráty.
 • Parotěsná zábrana nebo zabránění pronikání páry do vrstvy stropního topení a podkroví. V opačném případě tepelná izolace nesplní svůj účel a dřevěné prvky stropu se díky nadměrné vlhkosti rychle stanou nefunkční.
 • Akumulace dostatečné dvojice páry pod stropem po dlouhou dobu. Jsou to právě tyto páry, které se při procedurách v lázních sbírají košťaty a "vylévají" dolů.
 • Estetická, dekorativní funkce. Nastavení v parní lázni by mělo potěšit oko krásou a pečlivým provedením.

Nejviditelnějším důkazem chyb ve stropním zařízení je výskyt kondenzace, a to i v dobře zahřáté lázni. Pokud odkapáváte na hlavu, nebudete si užívat potěšení z parní lázně a po dokončení práce opravíte situaci a budete obtížní a drahý.
Snažte se šetřit na oteplování a parotěsné zábraně.

Jak postavili naši dědové

V minulosti byly kolejní budovy obvykle budovány v malé velikosti (pro 2 až 3 osoby).
Zahřívání stropu v parní lázni probíhalo takto:

 • Strop byl šit pevně osazenými deskami s vybranou čtvrtinou o tloušťce nejméně 50 mm (zatížení na nich bylo významné).
 • V horní části šachty byli potřeni drceným jílem (to byl druh parotěsné zábrany).
 • Pak dal vrstvu směsi jílu "mléko" a nasekanétloušťka slámy asi 10 cm Pokud se po vysušení vytvoří praskliny, hlína se zvlhčí, rozmazává a rozmazává.

Ohřívač slámy

\ t
 • Po úplném vysušení se nanese vrstva zeminy (treska, třísky, jehly) asi 20 um.
 • To vše bylo posypáno vrstvou popela z pece.
 • Komín byl naplněn pouze popelem.

Pokud se v zimě ještě objevila kondenzace na stropě, byla tloušťka výplně zvýšena.

Moderní stropní páry

Výše ​​popsaný způsob párování stropů, přizpůsobený moderním materiálům, je často používán nyní.
Tato díla není obtížná dělat vlastními rukama:

 • Nad dřevěným sloupem stropů z dělené desky umístěte hliníkovou fólii jako parotěsnou zábranu.

Rada. Použití pěnových syntetických materiálů není správné. Vrstva fólie na nich je velmi tenká, snadno poškozitelná.
A pokud se chováte jako ohřívač při vysokých teplotách, nikdo to neví.

 • Tyčinky pečlivě přilepené fóliovou páskou.
 • Poté položte tepelně izolační rohož z čedičové vaty o tloušťce 50 mm ve třech vrstvách s posunem spojů a pevně rozřízněte ohřívač mezi trámy.
 • Vrstva minerální vlny je překryta superdifúzní membránou propustnou pro páry, která umožňuje úniku vlhkosti z vrstvy ohřívače a zabraňuje pronikání shora.
 • Z vrchu namontujte dřevěnou podlahu z desek a ponechte mezi nimi malé praskliny pro větrání ohřívače.

Jako ohřívač můžete také použít impregnovanécementový nebo jílový roztok pilin nebo tresky, ošetřený antiseptickými suchými hoblinami, hlinitanem nebo jinými ohřívači. V tomto případě musí být fólie chráněna proti poškození umístěním vrstvy lepenky nebo tenké vrstvy jílu.
Tepelná izolace parní lázně se někdy musí provádět z areálu.

Pokládka topení z prostor

V tomto případě začíná práce pokládkou membrány propustné pro páry a končí instalací vrstvy fólie (parotěsná zábrana).

Větrání je důležité

Dříve byla lázeň promáčena "černě". Oheň neměl komín, veškerý kouř se šířil po místnosti.
Před párováním byla vana odvětrána, na krátkou dobu otevřena a otevřena. Horké kameny krbu rychle obnovily teplotu v parní lázni.
Moderní krby pro koupel jsou nutně vybaveny komínem. Často používané nerezové, obvykle tepelně izolované "sendvičové" trubky.

Poznámka. Jedná se o několik trubek různých průměrů vložených do sebe a prostor mezi nimi je vyplněn nehořlavou tepelnou izolací. Často jsou takové trubky vybaveny speciálními přírubami pro jejich vzájemné spojení a tvarovými prvky (odbočky, odbočky atd.).

Potřeba okna zanikla, což umožnilo snížit tepelné ztráty. Pro normální provoz otočné oceli by však mělo být zajištěno odsávání.
Měl by poskytovat dva režimy:

 • "Pracovník" - když jsou lidé v parní lázni.
 • 83) „větrání“ - na konci lázeňských procedur,když je nutné místnost větrat a sušit.
 • V parní lázni jsou spojeny dva otvory odvzdušňovacího větrání, které jsou v jednom systému spojeny vzduchovými kanály a opatřeny klapkami pro regulaci.

Fotografie regulovaného ventilu pro ventilaci

 • Otvor ve stropě (obvykle v protilehlém rohu kamen) slouží k rychlé ventilaci a sušení. V "pracovním režimu" je blokován závěrkou.
 • Druhý otvor je umístěn ve zdi ve výšce přibližně jeden metr od podlahy (obvykle mezi policemi). Sytič reguluje rychlost výměny vzduchu.
  V tomto případě ohřátý kamenný vzduch vytváří v místnosti téměř úplný kruh.
 • Proveďte průtok větracího otvoru co nejblíže ke sporáku (pokud možno, ne do ulice, ale do sousední místnosti ventilátoru) tak, aby čerstvý vzduch vstupoval do horké parní místnosti.
 • Celkové odvětrávací potrubí výfuku stoupá k vrcholu střechy, aby poskytovalo dostatečnou trakci a je izolováno, aby se zabránilo kondenzaci.

Přehled videa o větrání:

Vnitřní úprava stropu páry

\ t

Často je v parní lázni upravena podšívka z vápna, osiky, cedru a jiných dřevin. Cena cedru je mnohem více než lípa nebo osika, ale dekorativní a jeho léčivé vlastnosti jsou nesmírně vyšší.
Instalační pokyny pro obkládací desku vypadají takto:

 • K stropu je připevněn průřez 20 x 40 mm, který se používá v místech upevnění rozpěrky 10 - 15 mm pro zajištěníventilační mezera.

Poznámka. Zdvih zdvihu je přibližně 400 mm a směr je kolmý na polohu obložení.

 • Kolejnice se při montáži montují vodorovně v jedné rovině. Pokud tak neučiníte, strop nebude rovný a krásný.
 • Připevněte obkladovou desku z jedné ze stěn, přibijte ji k hřebenu nebo drážce hřebíky tak, aby další deska zavřela upevňovací body.

Rada. Můžete použít pro montáž speciální lepidlo, které hřebíky hřebíky nebo šroubované šrouby.

Montážní svorky pro obložení

 • Pro průchod komína dřevěným stropem se používají speciální průchodové prvky ve formě krabičky z tenké plechové nerezové oceli, naplněné nehořlavým tepelně izolačním materiálem (čedičová vata).
 • Strop nad kamny je dále chráněn leštěným plechem z ušlechtilé oceli , který odráží teplo a chrání dřevo před přehřátím.

Nerezový plech chráněný stropem

 • Stěny jsou šity podobným způsobem. Typicky, obložení na stěnách není přineseno na podlahu o 50 - 100 mm (tak, že to není mokré z vody na podlaze).
 • Baldachýn v parní lázni nic nepokrývá.

Jsem rád!
Kvalita zimního oteplování je snadno kontrolovatelná:

 • Napařte lázeň na požadovanou teplotu.
 • Jděte do podkroví a budete moci vidět trysky teplého vzduchu v místech se slabou tepelnou izolací a přijmout opatření k odstranění nevýhod.

Pokud jste provedli všechno správně, ve vaně nebude kondenzace, parní lázeň se bude moci rychle zahřát a udržet požadovanou teplotu po dlouhou dobu.
Snadné párování!