Systém elektrických kabelů zahřívá podlahy: od výběru komponent až po první start

Systém elektrického podlahového vytápění: od výběru komponent až po první spuštění

Lidská moudrost doporučuje udržet své nohy v teple, hlavu v zimě a žaludek v hladu. Pokud se poslední dvě doporučení snadno provedou, pak první je často problém. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch stoupá vždy vzhůru a topná tělesa systému ohřevu vody jsou mnohem vyšší než podlaha, je často velmi chladná. Je obzvláště obtížné ohřívat nohy obyvatelům prvních pater nebo majitelům soukromých domů se špatně izolovaným základem. Jediná spása takových okolností je elektricky vyhřívaná podlaha.

Obsah
 1. Obsah
 2. Výhody a nevýhody elektrického systému
 3. Jak vypočítat požadovaný výkon?
 4. Podlahy jako hlavní systém vytápění
 5. Podlahy jako přídavné topení
 6. Výběr součástí topného systému
 7. Odporový kabel
 8. Samoregulační kabel
 9. Topné rohože
 10. Volba termostatu
 11. Volba tepelné izolace
 12. Stručný návod k montáži

Obsah

 • Výhody a nevýhody elektrického systému
 • Jak vypočítat požadovaný výkon?
  • Podlahy jako hlavní systém vytápění
  • Podlahy jako přídavné topení
  • \ t
 • Výběr součástí topného systému
  • Odporový kabel
  • samoregulační kabel
  • Topné rohože
  • \ t
  • Volba termostatu
  • Volba tepelné izolace
 • Průvodce rychlou instalací

Výhody a nevýhody elektrického systému

\ t

Stejně jako každý stávající systém vytápění má i teplá podlaha své výhody a nevýhody.

Výhody:

 • Umístění topných těles pod povrchem podlahy poskytuje nejpohodlnější rozložení tepla. Řídicí systém umožňuje nastavit samostatné hodnoty teploty udržované pro každou místnost.
 • Teplé podlahové vytápění je mnohem rychlejší než jiné systémy vytápění. To je způsobeno jeho mnohem menší setrvačností. A tak, když přijdete do chladné místnosti, nemusíte dlouho čekat, dokud nebude trochu teplejší.
 • Mnoho výrobců tvrdí, že nejodolnější jsou elektrické „teplé podlahy“. Nejznámější firmy poskytují na své výrobky padesátiletou záruku.
 • Pokládka prvků topení a nové podlahy často nevyžaduje demontáž starého. Pokud je podlaha obložena keramickými dlaždicemi, nemusí ji roztrhávat. V tomto případě se doporučuje použít elektrickou topnou rohož, která spolu s novým nátěrem zvýší podlahu o 1,5 cm
 • .
 • Pokud je systém z nějakého důvodu stále mimo provoz, není nutné pro jeho opravu otevírat celý povrch podlahy. Pomocí speciálních úprav lze detekovat místo poškození kabelu a přes betonový potěr. Poté stačí odstranit několik dlaždic a obnovit poškozené místo pomocí speciálních spojek.
 • Elektricky vyhřívaná podlaha je naprosto bezpečná. DokonceV případě poškození izolace vodiče přestane PLC (bezpečnostní vypínací zařízení) dodávat proud.
 • Nevýhody:

 • Hlavní nevýhodou elektrického podlahového vytápění je vysoká spotřeba elektrické energie. A věc není za cenu kilowatthodin, ale za opotřebení drátů. Faktem je, že v mnoha městech naší země byl systém dodávky elektřiny postaven a navržen před mnoha lety. A interní elektroinstalace nebyla často instalována mnohem později. V uplynulých letech významně vzrostla spotřeba energie a staré dráty již nejsou schopny se zátěží vyrovnat. Takže před instalací takové teplé podlahy stojí za to zkontrolovat, zda vaše vedení bude další zátěží.
 • Podobně jako všechny elektrické spotřebiče je "teplá podlaha" příčinou vzniku elektromagnetického pole. Je však třeba poznamenat, že někteří vědci, kteří prováděli měření indukce a intenzity pole v prostorách s elektrickým podlahovým vytápěním, tvrdí, že tyto hodnoty nepřekračují hodnoty pozadí.
 • Jak vypočítat požadovaný výkon?

  Když již bylo rozhodnuto o instalaci elektrické teplé podlahy, je čas provést výpočty. Je nutné brát v úvahu pouze plochu prostoru bez nábytku.

  Podlahy jako hlavní systém vytápění

  Je třeba mít na paměti, že plocha vyhřívaná podlahou by neměla být menší než 70% celkové podlahové plochy. A tak v místnosti silně zamčené nábytkem nebude takové vytápění účinné. Specifický výkon teplé podlahypro normální vytápění by mělo být 150 -180 W. Kromě toho je třeba vzít v úvahu některé rysy místnosti.

  Takže na prosklené a zahřáté lodžii nebo v zimní zahradě by specifická síla měla být větší než v obývacím pokoji. Teplá podlaha v koupelně je také o něco silnější. Majitelé bytů v prvním patře vícepodlažních budov by měli zvýšit hodnotu specifického výkonu teplé podlahy o 15% - 20% (pro tepelné ztráty způsobené studeným suterénem).

  Podlahy jako přídavné topení

  Významněji se toto topení používá jako další. Mnozí ho používají v koupelně, kde je třeba stát na dlážděné podlaze s bosýma nohama. Někdy je teplá podlaha používána jako "mimosezónní vytápění", když je topení vypnuto, a místnost je chladná. V tomto případě je dostačující specifický energetický systém 110-140 W /m2.

  Výběr součástí topného systému

  Hlavním prvkem teplé podlahy je kabel, jehož volba určuje trasu těsnění a výkon systému.

  Odporový kabel

  Externě se neliší od obvyklých, ale má zcela jiné vlastnosti. Pokud, pro jádro běžného elektrického kabelu, výrobci vybírají materiál s nejmenším odporem, aby se snížila ztráta energie, aby ho překonala, pak při výrobě topného kabelu přicházejí právě naopak. Jádro kabelu je často vyrobeno z nichromu, který má velmi vysokou odolnost.

  Odporový topný kabel

  Rozhodující volbou v kabelu je hodnota jeho výkonu (specifický odvod tepla). Pro použití v domácnosti se tento indikátor pohybuje v rozmezí od 15 do 21 W /m. Při výběru kabelu, mějte na paměti, že vzdálenost mezi zatáčkami během pokládání nesmí být menší než 5-6 cm - je ohrožena přehřátím a více než 10-12 cm - jinak podlaha bude cítit teplotní rozdíly. Na základě těchto hodnot je třeba zvolit běžící výkon kabelu. To znamená, že s odstupem 10 cm mezi zatáčkami, 1 m2 potřebujete 9 metrů kabelu. S požadovaným specifickým výkonem systému 140 W /m2 bude výpočet vypadat takto:

  140: 9 = 15,6 W /m.

  Současně s položením úseků kabelu ve vzdálenosti 5 cm od sebe bude výpočet vypadat takto:

  100 cm (1 m): 5 (vzdálenost mezi úseky drátu) = 20 m - požadovaná délka drátu.

  140 W /m2: 20 = 7 W /m - je vyžadován požadovaný výkon kabelu.

  Pozor! K dispozici jsou jednočinné a dvoužilové odporové kabely. Pokládka jednožilového kabelu je oprávněná pouze v malých místnostech. To je dáno tím, že oba konce tohoto vodiče musí být připojeny k termostatu, a ve velké místnosti může taková nutnost značně zkomplikovat volbu trasy pro pokládání kabelu. Bipolární drát, který se připojuje k síti pouze na jedné straně, což je nejvhodnější pro stohování ve velkých místnostech.

  samoregulační kabel

  Jedná se o dvouvodičový kabel, oba z materiálu s nízkou odolností. Zde se plní role topného tělesapolovodičová polymerní matrice. Jsou to vlastnosti polovodiče a umožňují takové matici provádět funkci samoregulace.

  Samoregulační kabel pro teplou podlahu

  Použití tohoto kabelu eliminuje možnost lokálního přehřátí a umožňuje jeho pokládání pod takovou vrstvu jako laminátová a parketová deska. S ohledem na umístění nábytku také není nutné. Tento kabel je tedy ideální pro milovníky častých interiérových změn. Jedinou nevýhodou samoregulačního systému je poměrně vysoká cena.

  Topné rohože

  Ohřívací rohož je v podstatě stejný odporový kabel, pouze uzavřený hadem a připevněný k polymerové síti.

  Topné rohože mohou podstatně urychlit proces instalace

  Pokládání elektrické podlahy je tedy mnohem jednodušší, ale její cena roste. Cena rohoží je v průměru o 20-50% vyšší než cena srovnatelná s kvalitou kabelu.

  Volba termostatu

  Termostat není méně důležitý než systém topného kabelu. Nezaprogramované termostaty musí být ručně zapnuty. Regulace takového zařízení může být jak stupňovitá, tak i odporová (hladká).

  Nenaprogramovaný a programovatelný termostat

  Programovatelné termostaty jsou mnohem sofistikovanější zařízení, která umožňují udržovat konstantní teplotu v místnosti. Některé z nich jsou vybaveny časovači, které zapínají a vypínají systém v určitém čase.

  Volba tepelné izolace

  Neohřívatvynaložené na vytápění sklepů nebo stropů pod kabelem nezbytným k položení vrstvy izolačního materiálu. Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout, každý s vlastními protivníky a příznivci. První způsob zahrnuje použití extrudované polystyrenové pěny o tloušťce asi 30 mm. Oponenti této metody argumentují, že tak zvyšování pohlaví nedává smysl a doporučuje se používat foilozol. Zastánci EPPS říkají, že v alkalickém prostředí cementové vazby během několika let dojde ke zhroucení izolace fólie, což povede k dalším tepelným ztrátám.

  Pro ty, kteří se rozhodli namontovat teplou podlahu nezávisle, ale obávají se chyb při výběru vhodných dílů pro sebe, jsou již připraveny sady, které obsahují kabel, termostat, trubku pro montáž snímače pod povrch podlahy a podrobný návod k instalaci.

  Příručka pro rychlou instalaci

  Montáž a připojení elektrické podlahy musí být provedeno s maximální přesností tak, aby se kabel neohnul. Aby se tento proces usnadnil a neuvízl, vytvořte výkres vytápěného prostoru. Uveďte na něm umístění kabelu, termostat, spojku, koncovou spojku a teplotní čidlo. Když je obrázek připraven - začněte:

  • Vyřízněte drážku 20/20 mm ve stěně od podlahy k úrovni upevnění termostatu
  • Vyčistěte podlahovou plochu, na které bude kabel položen.
  • Na podlaze s krokem 50-60 cm kolmým k pokládacímu kabelu upevněte montážní pásku.
  • Vysuňte kabelpodle výkresu a upevněte jej na montážní pásku.
  • Umístěte senzor do plastové vlnité trubky a umístěte jej mezi kabely. Montážní páska a ochranná plastová trubka se musí zakoupit zvlášť.
  • Nyní je nutné kabel naplnit homogenním betonovým roztokem (bez kamenů) ve vrstvě asi 5 cm. Počkejte, až je šroub zcela suchý. Tento proces zpravidla trvá asi 30 dní. Systém nepřipojujte k elektrické síti dříve, beton ještě nevyschl.
  • Připojte topný kabel k síti.

  Položení elektrického kabelu pro "teplou podlahu"

  Nabízíme Vám prohlížení video instrukcí o instalaci topných rohoží, stejně jako běžného kabelového systému:


  Není třeba se bát, pokud se podlaha neprodleně nezahřeje. Nechte systém zapnutý na jeden den a pod nohama budete cítit požadované teplo. Ať už zvolíte jakoukoliv podlahu - elektrickou nebo vodu, váš domov bude určitě pohodlnější.