TEN pro pračku: tipy pro výběr + návod na výměnu vlastních rukou

Topný TEN pro pračku má klíčový význam. Zahřívá studenou vodu v procesu práce, poskytuje podmínky pro kvalitní mytí a odstraňování stop nečistot, skvrn a skvrn jakékoliv složitosti. Při dlouhodobém provozu dochází ke zhoršení fyzikálních vlastností tohoto výrobku a může dojít k problémům. V tomto případě nestojí za to zbavit se auta. Jednoduše nahraďte starou položku novou a běžným způsobem ji používejte.
Obsah
 1. Podrobný popis a princip práce
 2. Konstrukční znaky a rozdíly
 3. Druhy vnějšího nátěru
 4. Základní parametry topného tělesa
 5. Umístění zařízení
 6. Proč TEN selhávají
 7. Jak identifikovat chybu
 8. Co při pohledu na nákup
 9. Hlavní body detailu
 10. Pokyn k výměně vlastních rukou
 11. Příprava na opravy
 12. Jaké nástroje by měly být připraveny?
 13. Přístup ke stínu přes přední panel
 14. Montáž topného tělesa
 15. Videa o nahrazení Teny

Podrobný popis a princip práce

TEN je elektrický ohřívač, který je zodpovědný za ohřev studené vody přicházející z centrálního vodovodního systému do pračky.

Konstrukčně se skládá z trubkovité části ve tvaru písmene W nebo tvaru V, uvnitř které je vodivý prvek s vysokou úrovní odporu, který je schopen vytvořitodolávat ohřevu při záznamu vysokých provozních teplot.

Proveďte správnou kontrolu Deset pomůže multimetru. Pomocí tohoto měřidla je možné doma „zazvonit“ (otestovat) ohřívací prvek a určit, zda je funkční nebo již nefunguje

.

Obklopuje tepelný izolátor se speciálním izolačním izolátorem, který má vysokou tepelnou vodivost. Správně pohlcuje teplo přicházející z topného tělesa a přenáší ho na ocelový vnější plášť.

Velmi fungující spirála opouští konce připájené ke kontaktům, které během provozu napájecího napětí. Nedaleko je termostat, který měří hladinu ohřevu vody v mycí nádrži.

Když je aktivován přes řídicí blok některého z režimů zpracování na TEN, je přijat příkazový signál. Prvek se začíná intenzivně zahřívat a při vytváření vytvrzeného tepla dokazuje teplotu vody v bubnu na požadovanou teplotu nastavenou uživatelem.

Progresivní modely mají v konstrukci speciální otvor pro teplotní čidlo. Bdělečně sleduje hladinu ohřevu vody v bubnu a včas vypíná pracovní prvek, který umožňuje účinně a hospodárně odpadní elektrickou energii

Jakmile voda dosáhne požadované teploty, snímač ji upevní a data převezme do řídicí jednotky. Systém reaguje na přijaté informace a automaticky vypne zařízení a zastaví ohřev vody.

Konstrukční znaky a rozdíly

Všechny stínypračky mají stejné vnitřní uspořádání, ale mírně odlišné od sebe vnějším designem. Dnes jsou obecně přijímány rovné a zakřivené detaily.

Direct jsou nejrozšířenější a nejpoužívanější ve většině modelů různých populárních značek.

Pokud je pračka v základním vybavení vybavena ohnutým stanem, v případě výměny je nutné zvolit nový výrobek stejné formy. Přímý prvek prostě nezapadá do prostoru

Zakřivené části jsou vyráběny podle konstrukčních požadavků určitých typů praček, jako je Ardo, některé modely Ariston, Indesit a další. Vypadají stejně jako přímé čáry, ale asi 50 milimetrů od vnějšího držáku mají křivku 30 stupňů.

Princip těchto prvků se neliší od analogů přímé formy a základní odpor je v rozmezí 20-70 ohmů.

Druhy vnějšího nátěru

\ t Stíny mají obecně kovový povrch s ochrannou anodizovanou vrstvou. Má vysoký tepelný výkon, vykazuje dobrou odolnost proti vodě a chrání topné těleso před korozními projevy.

Ohřívač, vybavený praktickým povlakem z žáruvzdorné keramiky, je odolnější a trvanlivější i při intenzivním každodenním provozu

.

Některé značky, například Samsung, však navíc na své výrobky dodávají keramickou vrstvu. Předpokládá se, že je trvanlivější a výrazně snižuje možnost tvorby špíny v důsledku použití tvrdé vody.

Základní parametrytopné těleso

Hlavním rozlišovacím znakem odstínů je pracovní síla. U různých modelů může dosahovat až 2,2 kW. Čím vyšší je základní linie, tím rychleji se voda v bubnu pračky zahřeje na požadovanou teplotu.

Nahrazení sítě TEN v regálu je žádoucí koupit výrobek stejné kapacity jako základna instalovaná zařízením. To je nezbytné k zajištění toho, aby všechny prvky konstrukce i nadále fungovaly ve správném režimu bez dalšího namáhání

.

Normální odpor zařízení se pohybuje od 20 do 40 ohmů. Tato část však sotva pociťuje krátkodobé kolísání napětí, ke kterým dochází v síti. To je způsobeno setrvačností a vysokým odporem topného článku.

Umístění zařízení

Níže je umístěno mnoho praček různých značek a výrobců TEN. Pro provedení oprav nebo výměnu dílů na novém bude nutné odstranit kryt skříně stroje.

Z designu každé jednotlivé peněženky záleží na tom, kde je pohodlnější dostat se k topnému tělesu - z přední části nebo zezadu. Tuto otázku řeší domácí mistr samostatně na základě osobních potřeb a preferencí.

Nádrž pro Tena je téměř stejná ve všech moderních svarech. Pokud má stroj úctyhodný věk 12 let a starší, může se toto místo lišit velikostí a tvarem. Je proto nutné předem určit jeho rozměry a zachytit podrobnosti odpovídající těmto ukazatelům

.

U některých modelů horkýchPrvek je umístěn bokem a ke kontrole nebo odstraňování závad je nutné demontovat boční stěnu.

Proč TEN selhávají

Hlavní důvody, proč součást selhává a ztrácí účinnost, lze snížit na tři pozice. První je tovární nastavení. Vyskytuje se zřídka, je však nemožné pojistit se proti problémům takového plánu.

Dokonce i nákup luxusního vybavení nejnovější generace může narazit na vadný model. Pokud je stroj v záruce, je problém vyřešen velmi jednoduše - výrobce zmrazí nepracující TEN zdarma, ale podobně, ale plně funkční.

Oddělené modely topných těles podléhají opravě, ale většina z nich musí být ihned vyměněna za nové, protože výrobce nepředpokládal možnost jejich využití

.

Druhým z hlavních důvodů je špína. Je to ona, kdo stojí na kovovém pouzdře, negativně ovlivňuje topné těleso a nakonec ho zbavuje zpracovatelnosti.

Nízká tepelná vodivost vodního kamene brání tomu, aby zařízení přenášelo produkované teplo do vody, ale samo o sobě začíná přehřívat, cítí zvýšené zatížení. Nakonec to prostě vyhoří, není schopno vydržet takový objem tepelné energie.

Doma je možné vyčistit sítě TEN ze špíny různými způsoby. Pokud však záruční doba neuplynula, demontáž samotného stroje není žádoucí. Pokud se pak náhle objeví vážné selhání, nebude možné opravit záruku z důvodu porušení integrity výrobního závodu

Kromě těchto negativníchfenomény, měřítko staví na povrchu modulu podmínky pro tvorbu koroze. Postupem času to vede k porušení integrity jeho kovového obalu.

Zařízení, které ztratilo svou těsnost, je zranitelné vůči vnějším vlivům a nebezpečí zkratu, požáru a dalších nebezpečí požáru se výrazně zvyšuje.

Pokud odstraníte topné těleso, může použít nesprávné čisticí prostředky, např. Prášky na ruční mytí, nebo nepřetržitě překračující množství prášku pro jeden postup.

V důsledku nepřiměřených zásahů uživatele na povrchu dílu se vytváří hustý nepropustný film mýdlového koncentrátu. Vytváří překážku pro normální přenos tepla, vyvolává přehřátí Teny a vede k jejímu následnému spalování.

Pravidelné používání Calgon v procesu praní chrání ohřívač před tvorbou vodního kamene a zlepšuje celkový výkon pračky

Jak identifikovat závadu

Pro odstranění závad není nutné pračku rozebírat a topný článek otestovat multimetrem.

Na tyto problémy se objeví následující havárie:

 • voda se při praní nezahřívá na naprogramovanou teplotu;
 • stroj shromažďuje vodu, ale rychle přestane prát nebo se po 5-6 minutách zcela vypne;
 • téměř okamžitě po aktivaci jednotky v domě nebo v bytě klepe elektrické zástrčky;
 • uvnitř práce během práce cítí nepříjemný, pálivý zápach;
 • kvalita praní se výrazně zhoršuje;
 • tělo se dotýká proudu dotekem.

Je-li zjištěn alespoň jeden z uvedených problémů, měla by být změna nebo oprava TENA co nejdříve provedena.

Na co se dívat při nákupu

Sbírat TEN pro auto musíte ukázat maximální pozornost. To vám pomůže zakoupit předmět požadovaných parametrů a rychle znovu vstoupit do vysavače pro další kompletní a produktivní práci.

Dříve použitý spotřebič ke koupi nestojí za to. Neexistuje žádná záruka, že bude sloužit kvalitativně po dlouhou dobu. Nejlepší je přejít na nový produkt a koupit ho ne v bazaru, ale v značkovém obchodě nebo v servisním centru.

Zvýraznění detailu

V první řadě stojí za to věnovat velkou pozornost délce Teny. Změřte ji od okraje kovové příruby až po koncový bod topného tělesa.

Aby bylo možné koupit novou Tenu bylo správné, musíte vzít starý do obchodu, to šlo z problémů. To přesně odpovídá tvaru výrobku a neporušuje délku. Příliš krátké zařízení nedosáhne upevňovacího úchytu na dně nádrže a příliš dlouho se do jednotky nezapadne

Předpokládejme, že nový předmět byl o něco větší nebo o něco menší než poškozený „rodák“. Rozdíl ve velikosti by však neměl překročit 1,5 milimetru.

Rovněž je třeba vzít v úvahu účiník. Obvykle je vyznačena na přírubové části Teny. Rozdíl mezi zkaženou částí a novou by neměl být vyšší než 150 W.

Pokud je tento údaj výrazně překročen, provozní zatížení celého stroje se zvýší,pokud se podstatně podhodnotí - voda se příliš zahřeje a spotřeba elektřiny se zvýší.

Přítomnost teplotního čidla je dalším základním parametrem. Samostatné modely ohřívacích prvků nejsou tímto detailem vybaveny, ale mají pod sebou jen díru. To je vysvětleno skutečností, že velmi často, když je stará TEN vypálena, zůstává senzor ve svém normálním provozním stavu a může být plně využit.

Ohřívače mají pod čidlem pouze díru, jsou levnější, takže majitelé mohou ušetřit málo, pomocí nového topného tělesa s již existujícím tepelným senzorem.

Ve starých mycích jednotkách jsou stíny s hluchým přírubovým povrchem. Pokud je tato položka spálena, měli byste se pokusit koupit přesně to samé nebo se obraťte na servisní středisko a poraďte se s odborníkem o správné výměně

.

Tvar nového ohřívače by měl přesně opakovat ten starý. Pokud se ukáže špatný TEN, mělo by ho nahradit podobným. Tato pravidla se týkají přímých horkých prvků.

Je vhodné pokusit se najít nový „nativní“ model. Pokud máte problémy s vyhledáváním, řekněme, že koupíte univerzální variantu, která vyhovuje parametrům stávajících domácích spotřebičů.

Podle materiálu, ze kterého je nádrž umyta, je nutná absolutní shoda. Části namontované na plastové nádržce jsou opatřeny pevným gumovým těsněním. V šířce základny může být dlouhá nebo krátká v závislosti na formátu samotného ohřívače.

V zóně se nachází speciální motýl pro plechová těsnění pod kovovou nádrží.příruby Zajišťuje přesnější upevnění dílů v prostoru.

Svorky a upevňovací prvky nového výrobku by měly být stejné jako u tryskání. Pokud jsou umístěny trochu jinak, budou mít potíže s připojením k vodičům a nutně budou vyžadovat dodatečné utěsnění místa instalace.

Teprve potom bude stroj opět pracovat správně a správně naprogramované úlohy provedené uživatelem.

Materiál topného tělesa může být jakýkoliv, stejně jako vnější kryt. Na tyto parametry neexistují žádné přísné požadavky a odchylky od základních parametrů jsou přípustné, protože provoz pračky nijak neovlivňuje.

Pokud stroj s výložníkem stál montážním prvkem bez svazku, mohl by během mytí jednoduše vyletět z nádrže a poškodit skříň a sousední díly .

Pokyny pro svépomoc

Odstranit zlomenou TEN a nahradit ji novou může a bez zapojení mistrů ze servisní organizace. To bude vyžadovat minimální sadu nástrojů, nový prvek oteplování a asi hodinu volného času. Nedostatek zkušeností v této práci by neměl být děsivý, v tomto případě je důležité pečlivé a důsledné provádění všech fází.

Příprava na opravy

Při plánování výměny TEN v pračce je nutné se dobře připravit a dodržovat základní bezpečnostní pravidla týkající se práce s domácími spotřebiči.

Mezi nimi jsou:

 • Vypněte napájecí jednotku tak, že vytáhnete zástrčku ze zásuvky ve zdi.
 • Odpojte stroj od přívodu vody, vyjměte vypouštěcí potrubí. Tato položka je relevantní pro modely, kde se TEN nachází vzadu.
 • Používejte kvalitní pracovní nástroj s rukojetí, která má ochranný impregnovaný povlak.
 • Připravte nádobu z plastu, například nádobu nebo umyvadlo. Tam bude vhodné sloučit zbývající vodu do vnitřní komunikace.
 • Po všech výše uvedených úkonech můžete postupovat přímo k demontáži vozidla a poté odvézt, což poškodilo Tenu.

  Jaké nástroje bych měl připravit?

  Chcete-li nahradit deset, nebudete potřebovat žádné specifické a drahé vybavení. Vše, co je potřeba, se nachází v arzenálu každého domácího mistra, i když nemá mnoho zkušeností s prováděním oprav tohoto plánu.

  Seznam takových věcí zahrnuje šroubováky různých konfigurací. Místo toho můžete použít šroubovák se základní sadou bitů, včetně šestiúhelníků a hvězdiček potřebných k odšroubování "složitých" šroubů.

  Pro správné připojení vodičů k topnému tělesu je nutné během demontáže provést celý proces na telefonu. V budoucnu pomůže stroj rychle a správně sestavit

  Navíc potřebujete deset nebo jednoduchý klíč kleští. Tyto nástroje budou schopny správně odstranit nástavec z topného tělesa.

  Chcete-li zavolat TEN a pochopit jeho stav, potřebujete multimetr pro volání.

  Než začnete, je nejlepší tyto objekty rozložit vedle sebe a po rucemistr nemusí všechno házet a ztrácet čas hledáním nástroje, který potřebujete.

  Přístup ke stínu přes přední panel

  Výměna topného tělesa přes čelní panel je náročný a pracný proces. Nejprve musíte odstranit horní vnější kryt.

  K tomu je třeba vyšroubovat šrouby umístěné na zadní straně pračky, jemně jemně vytáhnout kryt směrem k sobě a pak nahoru. Je nutné jednat velmi delikátně, aby nedošlo k vytažení a nepoškozování plastových držáků, bez kterých nebude fyzicky možné vrátit kryt do původního místa.

  Pak pomalu pomalu vytáhněte nádobku s práškem směrem dopředu, zatlačte dovnitř pojistného tlačítka a nádobu jemně vytáhněte.

  U modelů, které nemají upevňovací tlačítko, musí být kontejner zvednut a přetažen sám. Když jsou šrouby pevně viditelné, použijte šroubovák a odšroubujte je a pak nádobu vyjměte.

  Po vyjmutí misky na prášek z pračky jej dobře umyjte, odstraňte případné usazeniny a stopy usazenin, dobře vysušte a po ukončení výměny TEN se vraťte na své původní místo

  .

  Poté odšroubujte šrouby, které drží ovládací panel, vyjměte jej a bez odpojení vodičů položte pračku shora.

  Otevřete dvířka zavazadlového prostoru umístěného v přední části jednotky. Pomocí šroubováku uchopte pružinu typu límce, který drží těsnící manžetu a opatrně ji odstraňte,pomalu táhne v kruhu. Po tomto, jednoduše odstranit pryž z těla a odložte stranou.

  Zajišťovací šrouby na poklopu našroubujte vhodným šroubovákem. Uvolněn ze zámku, zatlačte hrad dovnitř.

  Poté odšroubujte vnější šrouby, upevněte přední panel zdola a shora. Někdy jsou umístěny pod ozdobným páskem zespodu nebo ze stran nebo v blízkosti drenážního filtru.

  Na konci jemně vyjměte panel a sklopte jej dolů. Jakmile budete mít přístup ke Stínu, je snadné začít s výměnou.

  Montáž topného tělesa

  Bez ohledu na to, kde se TEN nachází vpředu nebo vzadu, je jeho nahrazení prováděno pouze jedním způsobem. Za prvé, z kontaktů starého, zařízení selhalo, odpojilo všechny vodiče. Obvykle jsou zasazeny velmi pevně a pro odstranění je třeba pomoci si šroubovák.

  Všechny kroky by měly být prováděny pomalu a přesně, aby nedošlo k poškození oblasti připojení terminálu.

  Pokud je termistor umístěn na spálené Teně, musíte nejprve jemně odemknout turniket zatlačením ruky na zámek, a pak jej opatrně vytáhněte ze slotu. Teprve po těchto akcích můžete ohřívač dostat sám

  V dalším kroku musíte odšroubovat šroub, který drží ohřívač na svém místě, a pak pomalu vytáhněte TEN. Vyčistěte se z místa usazených výrobků a vložte novou, plně funkční jednotku.

  Pak zvedněte stroj a otestujte jej. Při mytíje ve standardním režimu, takže vše je provedeno správně.

  Videa o nahrazení Teny

  Jak správně nahradit TEN v stojanu přes zadní kryt. K dispozici pro pochopení video tutoriálů:

  Jak kontrolovat TEN pro výkon a identifikovat možné problémy. Podrobný návod k diagnostice a některé zajímavé tipy z osobní zkušenosti domácího mistra:

  Postup výměny krok za krokem přerušil TEN v pračce. Informace sdílí zaměstnanec organizace, která provádí opravy domácích spotřebičů různých značek:

  Jak rychle a kvalitativně odstranit spodinu tvořenou na Teně. Analýza celého procesu na videu s tipy a popisy všech nuancí:

  S řádnou péčí a přísným dodržováním všech provozních požadavků bude vytápění TEN fungovat dlouho a bez přerušení, aniž by majitelům poskytlo jakékoli starosti. Pokud produkt z nějakých objektivních důvodů selže, může být snadno a rychle vyměněn. Odpovědnost a pečlivost vám pomůže zvládnout úkol sami. Pro lidi, kteří nemají tento druh praxe, je snazší kontaktovat servisní středisko a zaplatit za náhradní servis.