Tepelná izolace betonových a dřevěných podlah: srovnávací přehled izolačních metod

Tepelná izolace betonových a dřevěných podlah: srovnávací přehled izolačních metod

Komfort v každé místnosti závisí do značné míry na okolní teplotě. Hlavním faktorem je teplota nad povrchem podlahy. Úspora tepla v domě zahrnuje několik komponent. Jedním z nich je tepelná izolace podlahy. Ztráta tepla se špatnou izolací nejen snižuje úroveň komfortu, ale také zvyšuje náklady na vytápění areálu. Proto nezáleží na tom, které podlaží v bytě nebo domě: betonové nebo dřevěné - je třeba zahřát.

Obsah
 1. Obsah
 2. Možnosti izolace betonového základu
 3. Tepelná izolace podlahy na polenách
 4. Hobliny
 5. Tepelná izolace plovoucími podlahami
 6. Podlahy z koberců nebo linolea na izolačních materiálech
 7. Izolační izolace
 8. Práce s technickou zástrčkou
 9. Meze tepelné izolace podlahy v dřevěném domě
 10. Závěrem

Obsah

 • Možnosti izolace betonových základů
  • Tepelná izolace podlahy na polenách
  • Hobliny na dřevo
  • \ t
  • Tepelná izolace plovoucími podlahami
  • Podlahy z koberců nebo linolea na izolaci
  • \ t
  • Izolační izolace
  • \ t
  • Práce s technickou zástrčkou
 • Meze tepelné izolace podlahy v dřevěném domě
 • Závěrem

Před instalací izolace podlahy je nutné zvolit správný ohřívač. Hlavními kritérii jsoudodávány tepelně izolačním materiálům:

 • nízká hmotnost;
 • slabou tepelnou vodivost;
 • odolnost proti vlhkosti;
 • trvanlivost.

Ohřívač se volí v závislosti na zařízení, typu podlahové krytiny a účelu místnosti. Nejoblíbenější tepelně izolační materiály:

 • minerální vlna;
 • pěna;
 • polyuretanová pěna;
 • pěnový polystyren;
 • expandovaný jíl;
 • perlit.

Možnosti izolace betonových základů

V závislosti na zařízení se tepelná izolace betonové podlahy provádí na zpožděných nebo betonových podkladech. V prvním případě můžete použít volnou izolaci nebo minerální vlnu. Vzhledem k tomu, že kulatiny přebírají hlavní hmotnost podlahy, bude zatížení materiálu zanedbatelné.

Když se podlaha zahřívá na konkrétním základě, hlavní zátěž přejde do tepelně izolační vrstvy. V tomto případě je lepší použít expandovanou polystyrenovou pěnu nebo minerální desky.

Tepelná izolace polen

Oteplování na lagunách se obvykle provádí v průběhu stavby. V tomto způsobu je výška místnosti snížena na výšku podlahy (7-10 cm). Betonový základ před pokládkou by měl být suchý. Má vrstvu hydroizolačního materiálu nebo polyethylenové fólie.

Tepelná izolace betonové podlahy na polcích

Poté nastavte protokoly v kroku 50-60 sm. V prostoru mezi zpožděními položte tepelně izolační materiál. Tloušťka izolačního materiálu by měla být o několik centimetrů menšínež výška systému. To je nezbytné pro cirkulaci vzduchu pod podlahou. Další etapou je instalace falešné podlahy (pro stohování odchylky od každé stěny je 1,5 cm). Pro tento účel bude vhodná vodotěsná dřevotřísková deska nebo překližka. Na konci je položena podlahová krytina.

Hobliny na dřevo

\ t

Před pokládkou izolační vrstvy je suchá betonová podlaha pokryta hydroizolačním materiálem. Začněte pokládat desky, ustupovat od stěny 1,5 sm. Pokud se tak nestane, pak se pod vlivem tepla a vlhkosti deska rozšíří a deformuje.

Tepelná izolace podlahy dřevotřískovými deskami

Upevnění izolačního materiálu se provádí pomocí hmoždinek. Když budou všechny desky pokládány, jsou na stavební síť nalepeny štěrbiny. Pak jsou potřeny tmelem ředěným olejovou barvou. Na horní straně izolační vrstvy je podlahová krytina.

Izolace plovoucími podlahami

Metoda "plovoucích podlah" obdržela tento název v nepřítomnosti spojení podlahy s betonovým obložením. První je izolační substrát. K tomu můžete použít parchin. Je nutné jej vyrovnat jeden po druhém do šířky 10 cm. V místech, kde musí být podlahová vazba se stěnou pergamenu trochu na zdi. Další vrstva izolace je vyrobena z minerálních vláken, pěny nebo extrudovaného pěnového polystyrenu.

Zařízení "plovoucích podlah"

Ukládání izolačního materiálu se provádí v těsné blízkosti. Mezi nimimateriál by neměl být nejmenší mezerou. Proto je lepší dát dvě tenké vrstvy v opačném směru než některé tlusté. Pomocí vodicích kolejnic se celá konstrukce nalije betonovou směsí. Po upnutí se vodítka betonu vyčistí a po jejich vyplnění se drážky vyplní roztokem.

Při lití "plovoucí podlahy" je nutné kontrolovat, zda beton nespadá na stěny a podlahu. V opačném případě nebude podlaha „plovoucí“.

Po úplném vysušení podlahy se kontroluje, zda se neprodleně neodstraní závady. Z výše uvedeného pokládejte podlahovou krytinu.

Podlahy z koberců nebo linolea na izolačních materiálech

Pokládání koberce na betonovou podlahu ohřívače nad

Před pokládkou koberce nebo linolea na topení je nutné připravit podklad. Vyrovnejte betonový potěr. Je žádoucí vložit polyuretanovou pěnu shora. Koberce nebo linoleum lze lepit na podklad pomocí bastillate nebo upevnit sokly. Místa pro podlahovou krytinu jsou lepena. Chcete-li být teplejší pod kobercem můžete dát další vrstvu plsti izolace.

Linoleum na bázi plsti

Izolační izolace

Isolon má hmotnost požadovaných vlastností pro tepelně izolační materiál. Kromě izolačních vlastností má nízkou hmotnost, pružnost a pružnost. Má téměř nulovou absorpci vody a vysokou odolnost proti hnilobě. Tato metoda je vhodná pro ty, pro které se zdá, že tepelná izolace podlahy vlastními rukama je ohromujícíúkol. Způsob, jak to vyložit, je poměrně jednoduchý. Po nasazení izolátoru na podlahu se lepidlo přilepí na podklad lepicí páskou. Na prodej je samolepící isolon potažený na jedné straně lepidlem.

Izolační skla jsou lepicí páska

Práce s technickou zástrčkou

Navzdory tomu, že tloušťka technické zátky nepřesahuje 1 cm, může dlouhodobě udržet teplo. Malá tloušťka výrobku umožňuje zahřívat podlahy i ve dvou vrstvách bez snížení výšky místnosti. Způsob pokládání technické zátky je stejný jako u isolonu. Výhody tohoto materiálu lze přičíst jeho šetrnosti k životnímu prostředí, nevýhodám - vysokým nákladům.

Technický korek pro tepelnou izolaci podlah

Meze tepelné izolace podlahy v dřevěném domě

Oblibu získávají budovy z kulatiny nebo dřeva. Pro zpracování těchto budov se snaží vybírat materiály šetrné k životnímu prostředí. Je důležité zachovat ideální auru přírodních surovin. Tepelná izolace podlahy v dřevěném domě by proto měla být prováděna z ekologických materiálů. Přítomnost ohřívačů fenolu, ethanolu a jiných nepřirozených složek by měla být zanedbatelná nebo zcela chybí.

Oteplování podlahy skleněnou vlnou v dřevěném domě

Podle těchto ukazatelů může minerální vlna nebo sklolaminát sloužit jako podlahové topení. Měli byste zvolit materiál světlých odstínů. Hnědý odstín minerální vlny ukazuje přítomnost fenolformaldehydových pryskyřic. Přítomnost této přísady ve sklolaminátudává materiálu žlutý odstín. V každém případě je při výběru materiálu pro tepelnou izolaci podlahy žádoucí seznámit se s jeho složením.

V dřevěných domech jsou podlahy také dřevěné. Tepelná izolace těchto podlah je podobná izolaci betonových podlah na zpožděních, ale má své nuance. Izolační materiál se položí na hrubou podlahu. V tomto případě je nutné ponechat vzduchový prostor mezi izolací a podlahou hrubý a čistý. Vzdálenost od hrubé podlahy k ohřívači je 1-2 cm, a od dokončení až po izolační materiál - 10-15 cm.

Takové vzduchové vrstvy nejen zlepší tepelnou izolaci podlahy, ale rovněž zajistí odstranění přebytečné vlhkosti. Voda, jak víte, přispívá k hnití. Jedinou nevýhodou takové konstrukce je možnost usazování hlodavců ve vzduchové vrstvě. Aby se tomu zabránilo, je pod hrubou podlahou umístěna překážka ve formě jemného kovového pletiva.

Závěrem

Oteplování může znamenat výraznou úsporu vytápění prostor. Správná izolace podlah navíc zajistí pohodlný pobyt v jakékoliv konstrukci. Hlavní věc - výběr kvalitních a ekologických materiálů, stejně jako dodržování technologií. Je-li v místnosti vše, co potřebujete, zajistit teplý podlahový systém, pohodlí je zajištěno i v nejhorším chladu.