Tepelné čerpadlo pro vytápění domácností - nové technologie v akci

Vytápění domu v zimě - úkol, který vyžaduje vysoké náklady na energii, což vždy vede k finančním nákladům. Je dobré, když plynové potrubí, které poskytuje poměrně levné a pohodlné palivo, je přivedeno do domu. V opačném případě je nutné ohřívat dřevo, pelety, uhlí, naftu nebo zkapalněný plyn, což je dražší a přináší další problémy. Ceny za zdroje tepla se budou zvyšovat pouze proto, že péče o alternativu je nezbytná. Skvělá volba, která vyhovuje téměř každému, je tepelné čerpadlo.

Obsah

 • Princip práce
 • Zpětná vazba
 • Samoohřívací tepelné čerpadlo pro vytápění domácností - mýtus nebo realita?
  • Určeno zdrojem tepla
  • Výpočet systému
  • \ t
  • Vybrat vybavení
  • \ t
  • Montáž zařízení
  • \ t

Navzdory tomu, že tepelná čerpadla pro vytápění elektrickou energií samy neohřívají, ale akumulují je pouze z nízkoteplotních zdrojů tepelné energie. Aby bylo možné přijímat tepelnou energii 1000 W, spotřebuje systém přibližně 200-250 W elektřiny s účinností 500%. Pokud provedete nějaké výpočty, pak pro standardní dům o velikosti 100 m2 budete potřebovat výkon pouze 2,5 kW.

Obsah
 1. Princip činnosti tepelného čerpadla
 2. Návratnost tepelného čerpadla
 3. Samoohřívací tepelné čerpadlo pro vytápění domácností - mýtus nebo realita?
 4. Určeno zdrojem tepla
 5. Výpočet systému
 6. Vybrat vybavení
 7. Tepelné čerpadlo s vlastníma rukama - instalacezařízení
 8. \ t

Princip činnosti tepelného čerpadla

Systém funguje zcela jednoduše a je nejvhodnější ho předložit na příklad chladničky: uvnitř jednotky je vzduch chlazen, ohříván v procesu otopného tělesa zadní stěny, okamžitě se ohřívá výparník, který dodává teplo do topného systému, a chlazení bude nevyčerpatelnými zásobami tepla s nízkou teplotou.

Pod nevyčerpatelnými zásobami se rozumí geotermální teplo nebo podzemní voda. Tyto dva zdroje udržují přibližně stejnou teplotu (přibližně plus 5-6 stupňů) po celý rok a jsou ideálně vhodné.

Bez ohledu na schéma přenosu tepla (vzduch-vzduch nebo voda-voda), princip provozu tepelného čerpadla se nemění.

Zpětná vazba tepelného čerpadla

Zařízení pro tento systém stojí o něco více než obyčejná kotelna na plyn nebo motorovou naftu, ale jeho účinnost a nízké náklady na údržbu činí tuto variantu nejslibnější variantou vytápění.

Doba návratnosti řádně upraveného systému není delší než 2 roky. Pokud existuje možnost a možnost instalovat tepelná čerpadla vlastníma rukama, a to i při použití výrobního vybavení, sníží se počáteční náklady téměř o polovinu.

Pro posouzení popularity systémů s použitím tepelného čerpadla si můžete přečíst recenze vlastníků takových systémů vytápění. Pokud je celý systém správně sestaven, nezklame žádným způsobem. V technicky civilizovaných zemích nikdo nečeká na to, že ceny energie vzroste na kritické body a začnou šetřitprávě teď

Samoohřívací tepelné čerpadlo pro vytápění domácností - mýtus nebo realita?

Sbírat nezávisle topný systém domu je skutečný, i když pracný, ale s potřebnými dovednostmi se můžete vyrovnat s dovolenou. To bude vyžadovat speciální nástroje a dovednosti a zařízení bude muset být vynaloženo, takže je nutné začít pracovat po plně připraveném plánu:

Určeno zdrojem tepla

\ t

Najít zdroj tepla není obtížné, v krajním případě může být vytvořen nezávisle, což je dostačující pro vrtání studny. Můžete kopat příkop do hloubky větší, než je hloubka zamrznutí půdy. Hlavní podmínkou je teplotní stálost v zimním období při +5 stupňů. V některých případech je vhodné sestavit zařízení, ve kterém bude teplo ze zdrojů protékat cirkulací nemrznoucí směsi, můžete také čerpat vodu ze studny, ale pro normální provoz takové instalace bude voda neustále aktualizovat. Varianty jsou četné a bez ohledu na zdroj mají všechna tepelná čerpadla stejný princip provozu.

Výpočet systému

\ t

Je nutné vypočítat tepelné ztráty budovy, doplnit potřebu vytápění a vynásobit plochu. Pro staré budovy je výkon topného systému v průměru 75 W na metr čtvereční, pro relativně nové budovy s moderními izolačními materiály - cca 50 W, a budovy postavené pomocí speciálních technologií pro úsporu energie vyžadují přibližně 30 W na metr čtvereční.

Výběr vybavení

\ t

Vše, co potřebujete k vybudování systému tepelného čerpadla, lze nalézt na trhu nebo ve specializovaném obchodě. Pokud jde o ekonomiku, pak na vlastní nebezpečí, můžete si koupit zařízení z různých systémů: kompresor lze nalézt v každém servisním středisku pro opravu klimatizačních zařízení a místo drobivých výparníků použít poměrně dlouhou měděnou trubku, válcované do spirály.

Můžete také postavit tepelné čerpadlo Frenetta, které potěší působivou efektivitou asi 400-500% (!), Ale okamžitě je třeba upozornit, že navzdory zdánlivé jednoduchosti designu, zdaleka ne všechny přicházejí s schopným modelem. Pro sběr tepelného čerpadla Frenetta vlastníma rukama budete potřebovat dva válce, elektromotor a olej, ale opakuji, že jednoduchost tohoto systému je pouze nepravdivá. Olej v tomto čerpadle se zahřívá intenzivním oběhem mezi statorem (vnějším válcem) a rotory (vnitřní válec nebo výměna jeho kroužků).

Tepelné čerpadlo vlastníma rukama - instalace zařízení

Geotermální tepelné čerpadlo poskytuje několik metod instalace:

- vertikální instalace - pro tento vrták je vrt od 50 do 100 metrů, umístění uvnitř geotermální sondy;

- horizontální montáž - místo hluboké studny, rýha hází stejnou délku do hloubky 1,5 metru.

Vodní tepelné čerpadlo - běžné trubky IPD jsou ponořeny do dna nádrže a přepravovány do jejího středu.

Tepelné vzduchové čerpadlo - v podstatě vzduchové tepelné čerpadlo opakuje provoz split systémuklimatizace s možností topení v zimě.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda - toto provedení se od předchozího liší pouze tím, že neohřívá vzduch přímo uvnitř budov, ale pomocí radiátorů vody. Výhodou je možnost zajistit domácnost teplou vodou.

Aby celá instalace fungovala dlouho a bez přerušení, mělo by být dodrženo několik pravidel:

1) Kapacita kompresoru a výparníku musí být minimálně 20%, jinak by se samočinné tepelné čerpadlo nemohlo vyrovnat se svým úkolem a bude se muset uchylovat k dražším zdrojům tepla.

2) Profesionální instalace, to znamená, že všechny spoje by měly být namontovány kvalitativně, trubky naplněné freonem, čisté. Všiml jsem si, že by měly být řezány pouze válcováním, protože i malé kousky, které zůstaly uvnitř, mohou během několika týdnů zničit kompresor. Není nutné zanedbávat samotnou náplň Freonu, která zahrnuje vytvoření vakua v systému, v případě absence potřebného vybavení je nejlepší zavolat specialistu.

3) Freonova volba. Zvolit Freona by mělo být velmi úzkostlivé. Na jedné straně bude R22 v desetiletí zcela odstraněn z používání a je lepší vzít jeho náhražku R422. Na druhé straně, pokud nedojde k úniku, bude R22 poskytovat v průběhu let trochu větší efektivitu.