Teplota: co by měly být ukazatele tepla v bytě, standardy pro hosty a doporučení odborníků

Optimální teplota v bytě (v závislosti na typu místnosti) by měla být od 19 do 26 stupňů Celsia. Mělo by brát v úvahu individuální preference obyvatel, stejně jako možnosti rozpočtu - čím více vytápěných prostor, tím vyšší náklady. Chcete-li zjistit, jaká by měla být teplota v domě, musíte se seznámit s některými právními předpisy, jakož is individuálními doporučeními lékařů.

Obsah
 1. Normy a normy
 2. Jmenování místností
 3. Lékařská doporučení
 4. Měření a regulace tepla
 5. Klimatizace
 6. Význam zachování teploty
 7. Mikroklima pro děti
 8. Lékařské poradenství
 9. Vlastnosti dětských pokojů
 10. Stížnosti a stížnosti

Normy a normy

Na úrovni státu je optimální teplota regulována různými dokumenty (např. GOST 30494-2011, jakož i GOST R 51617-2000). Předepsali doporučené teplotní ukazatele pro každý z bytů. Pro chladné období, tato doporučení vypadajítakto:

 • Obývací pokoj - 20-22 stupňů.
 • Kuchyně - 19-21 stupňů.
 • WC - 19-21 stupňů, kombinovaná koupelna - 24-26 stupňů.
 • Dětský pokoj - 23-24 stupňů.
 • Meziregionální koridor - 18-20 stupňů.

Je zřejmé, že mnoho záleží na regionu, ve kterém se dům nachází. Takže teplota v severních oblastech je o 1-2 stupně vyšší než ve středním pruhu. V létěUkazatele na teploměru v obytných zónách by měly být asi 22-25 stupňů.

Teplotní normy v bytě. Ráno s provincií. Televize Gubernia

Jmenování místností

Hodnoty doporučené teploty v bytě jsou dány specifiky jedné nebo druhé místnosti. Například v nejteplejší místnosti (do 26 stupňů) v souladu s hygienickými předpisy by měla být vana nebo kombinovaná koupelna; a když se dítě nebo dítě vykoupe, nebude lepší ho zvýšit na 28 stupňů. V ostatních místnostech jsou takédoporučení:

 • Ložnice. Místnost by měla být dobře větraná. Chladný vzduch, který podporuje lepší spánek, zatímco nedovoluje silný pokles teploty.
 • Kuchyně. Kromě individuálních preferencí, teplota v kuchyni závisí na zařízení, stejně jako na frekvenci vaření, což znamená, že místnost je uvnitř. Například použití elektrického vařiče umožňuje nastavit tepelný index na 18-19 stupňů, v důsledku přenosu tepla teplota přirozeně stoupá. Se vzácnou návštěvou v kuchyni, musíte dodržovat doporučení Gost a udržet teplo na 19-21 stupňů.
 • Dětský pokoj. Teplotní režim závisí na věku dítěte: u dětí je nutné vytvořit maximální doporučenou teplotu v místnosti av procesu zrání tento pruh postupně klesá na standard.

Pochody schodišť mají teplotu ve výši 14–20 stupňů, jako ve většině případůlidé na nich nezůstávají (zatímco člověk je obvykle oblečen do svrchního oděvu).

Minimální přípustná teplota podlahy v obývacím pokoji hosta je 15 stupňů a maximum 28 stupňů; tyto ukazatele mohou znamenat porušení správy bytových a komunálních služeb, jakož i jednotlivé rysy bytu nebo klimatické anomálie v místě bydliště.

7 ZPŮSOBY CHLADENÍ KOUPELNY BEZ KLIMATIZACE

Lékařská doporučení

Podle lékařských norem by obývací pokoj měl mít teplotu 22 stupňů. Podobný indikátor poskytuje vysoký tepelný komfort, úroveň vlhkosti v místnosti bude 30%. Vyšší teploty mohou způsobit podráždění sliznice dýchacího ústrojí, stejně jako vyvolání výskytu hlenu a zvýšení náchylnosti k virům a bakteriím (zejména infekci ORL).

Výjimkou je koupelna, protože je zvedána ve vodní páře, takže ani vyšší teploty nepředstavují zdravotní riziko. Při hledání dítěte nebo mladistvého mladšího 14 let je nutné ukazatele zvýšit o 1-2 stupně tepla; Je také nutné zabránit průvanu v bytě, snažit se regulovat ruční snižování teploty (například zabalit baterii před chladič nebo instalovat rekuperátor vzduchu).

Měření a regulace tepla

\ t

Nedodržení teploty v bytě s doporučenými normami může být podkladem pro podání stížnosti správcovské společnosti nebo pro přepočet tarifu v okamžiku,když byly prostory špatně vytápěny (nebo nebyly vůbec vytápěny). Nesrovnalosti můžete opravit pomocí odborníků nebo nezávisle provést měření. K tomu musíte mít jedennásledujících zařízení:

 • Základna (ne nutně nejdražší - nejdůležitější je měření teploty a vlhkosti vzduchu).
 • Infračervený přístroj pro měření teploty (volitelně - vlhkoměr, vlhkoměr).
 • Normální teploměr (při absenci pokročilejších nástrojů).

Pro měření teploty běžným teploměrem je nutné ji umístit ve výšce 1,5 metru a ve vzdálenosti asi 1 metru od stěn a poté zaznamenat její ukazatele (každou hodinu) v následujících dnech. Odchylky od ukazatelů společnosti Gost o více než 3 stupně ve dne a více než 5 stupňů v noci vyžadují, aby byl proveden akt měření, který by přepočítal platbu za služby.

Klimatizace

Příčinou teplotních odchylek je často špatné plánování bytu, jeho umístění v domě ("rohový" byt je více chlazený a dům, který se nachází na slunné straně, bude těžší atd.). Někdy jsou ztráty tepla spojeny se slabou tepelnou stabilitou oken a dveří. V takových případech může rezident určitým způsobemsituaci napravit:

 • Okna izolujte instalací nových oken s dvojitým zasklením nebo ručního nářadí.
 • Zavřete všechny sloty v blízkosti vstupudveře, protože v tomto místě dochází k největším tepelným ztrátám.
 • Nainstalujte autonomní ohřívače, které v závislosti na aktuální teplotě automaticky ohřívají /chladí místnost.

Je známo, že genderové postižení ovlivňuje také vnímání teplotního režimu: ženy ve většině případů hodí teplejší místnosti než muži. Proto, aby bylo možné odpovědět na otázku, co by měla být normální teplota v bytě, je třeba se řídit nejen pravidly Gost, ale také individuálními preferencemi. Také citlivé na teplotu a starší osoby - podléhají stejným podmínkám jako u dětí (hodnoty tepla by měly být mírně vyšší než normální).

Význam udržování teploty

\ t

Porušení tepelného stavu těla je předzvěstí většiny nemocí, včetně horečky, virových a bakteriálních onemocnění, jakož i symptomů podobných chřipce. Lidská teplota závisí na věku, denní době, pohlaví, zdraví a samozřejmě na životních podmínkách (zejména na ukazatelích tepla v bytě), i když v menší míře. Tam je následující klasifikacelidské teploty:

\ t
 • Norma. Indikátory jsou 35-37 stupňů Celsia při měření rtuťovým teploměrem.
 • Hypotermie. Teplota je nižší než 35 stupňů, stav je doprovázen slabostí, celkovou letargií, únavou, bolesti svalů, astenií. V některých případech je narušena práce smyslových orgánů, vznikají deprese a úzkostné stavy.
 • Hypertermie.Teplota je vyšší než 37 stupňů. Může být způsobena virovou patologií nebo přehřátím nebo drenáží.
 • Nejžhavější podmínky doprovázené teplotami vyššími než 38-39 stupňů.

Je třeba chápat, že životní podmínky v bytě nemohou vytvořit nemoc od nuly. Porušení teplotního režimu v bytě přispívá k rozvoji nejrůznějších onemocnění, což oslabuje imunitu člověka a vytváří podmínky pro rozvoj již existujících infekcí (například infekčního herpesu).

Jak měřit vlhkost vzduchu

Mikroklima pro děti

\ t

Je-li v bytě dítě nebo dítě mladší 2 - 3 roky, mělo by se nejprve spoléhat na zavedená pravidla, ale na doporučení odborníků a lékařů. Důvodem je intenzivnější práce těla dítěte, jeho slabá imunita a citlivost na změny vlhkosti a tepla.

Z hlediska pediatrů by doporučená teplota pro novorozence měla být v rozmezí 18-20 stupňů. Přebytek tepla v těle dítěte je odstraněn dýcháním (výdechem) a pocením. Za horkých podmínek se dítě začíná potit častěji, což často ohrožujevznik nepříjemných kožních reakcí . Kromě toho, nedostatek chladného vzduchu může vyvolat nedostatek tekutin, vzhled bradavek v nose, potíže s dýcháním, stejně jako bílé skvrny v ústech, což jsou příznaky drozdu.

Tipy pro lékaře

Hlavní věc, kterou je třeba mít na paměti při vytváření mikroklima pro batole, je chránit ho předpřímý vliv proudění vzduchu (okna, klimatizace, topení atd.). Místo dítěte by mělo být teplé a nemělo by podléhat drastickým výkyvům tepla. Lékaři a pediatrové poskytují následující tipy, které pomáhají udržet příjemné prostředípro dítě:

 • Za teplého počasí nebo silného ohřevu (t více než 28 stupňů) je nutné dětský pokoj větrat častěji nebo klimatizaci. Pokud není možné jít na procházku - dítě se může dočasně přestěhovat do jiné místnosti.
 • Krycí radiátory nebo baterie silnou látkou pro uchování tepla.
 • Při vysokých teplotách by dítě mělo být staženo, stejně jako nápoj a koupel častěji (aby se zabránilo hydrataci).
 • Doporučená úroveň vlhkosti pro dítě je 50-70%. To lze zjistit pomocí vlhkoměru.
 • Mokré čištění (nejméně jednou týdně). Takové úklid je mimo jiné povinný v malých bytech, stejně jako v přítomnosti více než 3 osob žijících v bytě.

Je třeba chápat, že nadměrné vychlazování dítěte je méně pravděpodobné (a méně nebezpečné než přehřátí, proto je nutné se obávat nejvyšších teplotních indexů).

Teplota místnosti pro novorozence Mamalara.ru

Vybavení dětských pokojů

Většina pediatrů se shoduje na tom, že hodnoty tepla vděti by měly být asi 18-22 stupňů v létě a asi 23 v zimě. V noci není nutné otevírat okna; Pro sledování teploty v místnosti můžete nastavit teploměr na zadní straně postýlky. Také je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že nic nebrání normální cirkulaci vzduchu - dětská postýlka by neměla být pokryta přikrývkou nebo baldachýnem, zejména pokud je byt horký.

Všechny tyto podmínky platí pro zdravé děti; pokud se dítě narodilo předčasně nebo s vrozenými patologiemi, pak by mělo být vytvořeno pro teplotní režim, v závislosti na případu (např. norma tepla v místnosti pro předčasně narozené děti je 24-25 stupňů).

Reklamace a reklamace

Je-li teplota bytu je nižší než stanovené normy, pak v první řadě je nutné provést měření teploty v každém pokoji, po kterém se zavolat správcovské společnosti. Musíte informovat dispečera o vašich osobních údajích, adresách a důvodech (pokud existují) problému s vytápěním.

Po příjezdu odborníků se provede přehled prostor; o výsledcích inspekce je vypracován akt podepsaný oběma stranami. Pokud nájemce s podepsaným zákonem nesouhlasí, má právo požadovat novou kontrolu již za přítomnosti zástupce státního bytového dozoru. Pro požadavek na přepočet plateb za služby je nutné míttyto dokumenty:

 • Prohlášení o žádosti podané řídící společností po výzvě k odeslání do 24 hodin. Podokončení inspekcí zaměstnanci v bytě se skládá ze 3 kopií protokolu - jednoho obyvatele, jednoho pro organizaci dálkového vytápění a jednoho pro zaměstnance komunální služby.
 • Osvědčení o ověření. To je tvořeno po odstranění všech závad. Kromě toho by měl uvádět celkový počet dnů, během kterých nebylo teplo.
 • V některých případech může být nezbytné poskytnout údaje o primárních měřeních tepla v areálu, a proto se zaznamenané teplo (před podáním žádosti o CC) nesmí vyhazovat.

Výpočet zohledňuje jak plochu bytu, tak počet osob, které jsou v něm evidovány. V případě odmítnutí společnosti, stejně jako v případě ignorování žádosti, má občan právo obrátit se na soud se žádostí o ochranu práv spotřebitelů. Podobný nárok nepodléhá clu.

Jak vyrobit činidlo, indikátor pro stanovení výparů rtuti v prostorách, pokud teploměr havaruje

Nízká teplota v obytných budovách.