Toggenburg plemeno koz: základní doporučení pro obsah

Kozy související s tímto plemenem jsou rozšířeny po celém světě díky své zvláštnosti přizpůsobit se různým povětrnostním jevům. Článek se bude také zabývat dalšími zajímavými vlastnostmi těchto zvířat, produktivními rysy a rozsahem jejich distribuce.

Obsah
 1. Historie výstupu
 2. Jaká zvířata vypadají
 3. Produktivní vlastnosti
 4. Vlastnosti krmení
 5. Podmínky zadržení
 6. Péče o mláďata
 7. Výhody a nevýhody
 8. Videa. Toggenberg plemeno koz

Historie výstupu

Vlasti kozy Toggenburg je ve Švýcarsku v údolí se stejným názvem. Místní chovatelé obdrželi zvířata křížením místních plemen.

Hlavním úkolem bylo přinést kozy s vysokou produktivitou, schopnost přizpůsobit se různým klimatickým podmínkám. A odborníci s tím dobře zvládli. Mnoho let práce vedlo ke vzniku nových plemen:

 • Britové;
 • Noble;
 • Český boom.

Dobrá plodnost, vysoká kondice a přizpůsobivost vykonali svou práci. Toggenburg plemeno koz miloval dobytek po celém světě.

Jaká zvířata vypadají

Pokud porovnáte toggenburgtsev s jinými plemeny, pak si můžete okamžitě všimnout nízkého růstu zvířat. Kozy mají na krku výšku 70 cm, samička váží asi 45 kg a samce - 60, v některých případech může koza přibrat na váze asi 90 kg.

Zajímavý oblekzvířata, hlava koz zdobí pár širokých pruhů bílé barvy. Hlavní barva otvoru, u některých zvířat je tmavší, zatímco jiné mají jasný odstín. Bílé znaky najdete na konci obličeje, uších, končetinách a zádech.

Togenburganské plemeno koz má zajímavý tvar: harmonický, dlouhý krk a elegantní, rovný hřbet, žebra konvexní a končetiny střední délky. Srst je krátká nebo středně dlouhá, spíše měkká. Rukáv a záda zdobí delší vlnu na 15 cm. Kozí kozy s poměrně velkým dobře vyvinutým zpevněním.

Produktivní funkce

Kozy jsou velmi plodné a můžete přijímat mláďata každých 9 měsíců, ne více než tři kozy se rodí. Novorozenci se rychle vyvíjejí a do 8 měsíců přibývají na váze o 30-40 kg, což je polovina hmotnosti dospělých zvířat. Laktační období cca 9 měsíců, ročně od jedné kozy může získat více než 1000 litrů mléčných výrobků. Průměrné procento tuku je 3 - 4,5%, některé dosahují 8%. Chuť mléka značně závisí na krmné základně a podmínkách, ve kterých jsou kozy obsaženy. Mléko jde na výrobu elitního sýra, vyznačuje se vynikající kvalitou chutí.

Vlastnosti krmení

\ t

Jedna dospělá koza spotřebuje v létě nejméně 8 kg zelené hmoty denně a v zimních měsících stejné zvíře jí nejméně 2,5 kg hrubého krmiva a směs koncentrátů (0,3 kg). Kozy mohou být dány seno, bramborové konopí, řepa a sláma. Se šťavnatým jídlem? To jsou dýně, vařené brambory.

na zvíře vDen by měl být 10 gramů soli a 12 gramů krmné křídy. Tato krmiva mohou být smíchána ve formě prášku na vrátníku nebo ve směsi. Je však mnohem výhodnější kupovat kameny na sůl a kousky křídy, které budou v místnosti pro kozy.

Doporučuje se stanovit a udržovat harmonogram krmení. Zvířata by měla dostávat porce současně.

Při prvním krmení připravte doušku, odpoledne je rozloženo šťavnaté krmivo a pozdě večer večerní seno do krmítka. V nepřítomnosti squeaky koz, jeden by měl být dovoleno pít vodu několikrát denně. To značně usnadňuje tento úkol vybavit pokoj auto-protektory.

Podmínky zadržení

Místnosti pro zvířata jsou z jímek co nejvíce omezeny. Toggenburgers netolerují vlhkost, což znamená, že uvnitř je nutné udržovat suchost.

V zimním období by sloupec teploměru neměl být nižší než značka -5 ° a v letním období by neměl překročit +10 ° C. Kozy jsou lépe přizpůsobeny chladu než před teplem. S nástupem zimy není nutné se starat o množství řepy, zůstane na stejné úrovni jako v období pastvy.

Prostor pro výstavbu goatie je vybrán otevřený, aby poskytoval prostor čerstvému ​​vzduchu a slunečnímu záření. Oba tyto ukazatele jsou velmi důležité pro správný vývoj mladých zvířat.

Podlahy jsou instalovány se sklonem pro zajištění toku přirozených kapalin. Často se bude stavět beton nebo směs hlíny s betonem. ZařízeníPodlahy stromu jsou neúčinné, protože desky jsou velmi krátké.

Místnost je rozdělena do stánků, mohou být uspořádány podél stěn nebo uprostřed. Každé zvíře má svůj vlastní stánek a zvířata jsou oddělena dřevěnými příčkami.

V oddělené místnosti obsahují bylinky a udělejte pro kozy odstup.

Péče o zvířata

\ t

Chování zvířete se podstatně mění před kocourem. Stává se neklidným, téměř neleží, někteří jedinci nejedí chuť k jídlu, kozy začnou kopat z hnoje. Proces porodu je rychlý a snadný, ale hostiteli se doporučuje být přítomen v oktetu. V předstihu je třeba dbát na to, aby po ruce byly nůžky s jódem pro stříhání pupeční šňůry, stejně jako chirurgické nitě, ošetřené alkoholem (volitelné). Pupeční šňůra je pevně tažena nití ve vzdálenosti 2 až 4 cm od základny a volná část je odříznuta 2 cm od nitě a následuje ošetření jódem.

Po stříhání kozy se doporučuje dát teplý skus otruby soli a kostní moučce. První dojení probíhá za hodinu a půl, aby se zabránilo tvorbě tuleňů, které mohou vést k mastitidě. Během několika dnů se doporučuje šestkrát mléko a pak se sníží na třikrát denně.

Kozy jsou ponechány matce na sání, v případě potřeby jsou přemístěny na umělé krmení. První měsíc koz se živí výhradně mlékem, pak můžete začít krmit mléko s kaši nebo ovesnými vločky. Pokud je vmístnost pro zvířata je v pohodě, pak by koza měla být několikrát převezena do domu. Pokud budete dodržovat správný teplotní režim, nemůžete opustit svou matku.

Doporučuje se pít mléčné výrobky do čtyř měsíců do kachen, které zůstaly na stádu dojnic.

V souladu s jednoduchými pravidly péče o kozy Toggenburg a s ohledem na všechny jejich rysy nemají majitelé problémy s chovem a vysokou produktivitou stáda.

Výhody a nevýhody

Kvůli svým pozitivním vlastnostem kozy získaly celosvětovou vděčnost a rozšíření:

 • snadná aklimatizace, zvířata se dokonale přizpůsobují chladu, mohou se chovat v horách;
 • s nástupem zimy nesnižuje produktivitu mléka;
 • mláďata rychle rostou;
 • kozy jsou mnohonásobné.

Mezi nedostatky patří:

 • nutnost přísně dodržovat podmínky obsahu;
 • nákup vysoce kvalitních krmiv;
 • Závislost chuti mléka od krmné základny.

Videa. Toggenbergské plemeno koz