Topení baterie: Která je lepší

Rusko - země s poměrně těžkým podnebím a za účelem cítit se pohodlně v zimě ve vašem vlastním domě, musíte správně navrhnout a nainstalovat systém vytápění. Kromě topného zařízení, které dodává ohřívač teplé vody do topného systému - důležitou roli při vytváření dobré mikroklima v domácí hře a baterií nebo radiátorů. Toto prohlášení platí nejen pro individuálně umístěné domy nebo chaty, ale i pro byty v bytových domech. Dobré vytápění chladiče může výrazně zvýšit účinnost hlavního systému vytápění. Jaké jsou tedy topné baterie, které jsou lepší?

Baterie pro vytápění: Která je lepší

Obsah
  1. Co potřebujete vědět před instalací radiátorů
  2. Porovnání topných těles
  3. Panely ocelové
  4. Baterie pro litinu
  5. Radiátory z hliníku
  6. Bimetalová topná zařízení
  7. Topné baterie jsou lepší: video

Co potřebujete vědět před instalací radiátorů

Před zahájením návrhu topného systému a výběru topných baterií je nutné zjistit jejich hlavní technické vlastnosti a způsoby instalace. Koneckonců se může stát, že i pozoruhodná kvalitní baterie v případě její instalace na „špatném“ místě významně sníží její účinnost. Obrázek jasně ukazuje, jak se ztráta tepla baterií snižuje v závislosti na jejich instalaci v jednom nebo jiném rohu vašeho domova.

schéma instalace

Také stojí za to vědět, že pro vysoce kvalitní vytápění spotřebovává 1 m2 obytné plochy 90 až 125 wattů kapacity baterie. Jedná se o standardní indikátory pro místnost s jedním oknem, jedním dveřem, které mají výšku stropů ne více než tři metry a teplotu nosiče tepla 70 stupňů.

Když se jeden z parametrů změní a tepelná ztráta místnosti se změní, výkon baterie, který je nezbytný pro její kvalitativní vytápění, se odpovídajícím způsobem změní. Pokud tedy výška stropu ve vašem domě přesáhne tři metry, je nutné zvýšit potřebnou kapacitu topného tělesa o stejnou velikost (například na strop 4,5 m - jeden a půl krát). Naopak při instalaci účinné tepelné izolace se sníží požadovaný výkon baterie. Ano, výrazně snižují tepelné ztráty místnosti kvalitně izolovaná okna s vícenásobnými okny., Nižší výkon je vyžadován pro vytápění místnosti, vnější stěny, která je chráněna zasklenou lodžií, a tak dále.

Kritickou úlohu hraje teplota chladicí kapaliny. Bohužel v našich bytových domech často nedosahuje standardu. Pokud se sníží jen o 10 stupňů, pak pro vás k dosažení optimální teploty, budete potřebovat topné baterie s výkonem vyšším než 15 procent, a když teplota chladiva na 50 stupňů, výkon radiátorů je třeba zvýšit o jeden a půl krát.

Také při připojení k hlavnímu topení, při výběru správného množství radiátorů, které potřebujete znát a systémuzalévání v domě. Faktem je, že teplá voda v topném systému může být v jedné místnosti v přímém průtoku (to znamená, že má energii z hlavního potrubí), a v druhé - reverzní (tj. Vracení se do potrubí). Při připojování radiátorů k vratnému potrubí je nutné zajistit zvýšení výkonu o 10% jmenovité hodnoty.

Je však příliš nadšené zvýšit počet sekcí. Topné radiátory s počtem sekcí více než 10 prostě nemají smysl instalovat, protože horká voda se v podstatě ochladí, dokud nedosáhne posledních úseků.

Porovnání topných těles

V současné době je na trhu k dispozici velké množství modelů topných těles. Všichni jsou však rozděleni do několika velkých skupin:

Zaprvé, radiátory topení se liší materiálem jejich výroby. Je to z kovu použitého k vytvoření akumulátoru, z jeho tepelné vodivosti a závisí na hlavních vlastnostech topných zařízení.

Deskové ocelové radiátory

Ocel je velmi trvanlivý materiál, a proto jsou ocelové topné baterie vysoce odolné vůči tlaku. Takto mohou ocelová desková otopná tělesa vydržet tlak až 9 atmosfér a v místech stlačení a až 13 atmosfér.

Panely ocelové

\ t

Tato tepelná zařízení se zpravidla používají při stavbě jednotlivých domů, jakož i ve vícepodlažních budovách.

Takové baterie jsou ocelovým plechem, na jehož metoduražby, uvnitř kterých proudí chladivo. Kromě toho mohou mít tyto lisované ocelové desky přídavné svařované hrany, které jednak zvyšují tuhost konstrukce a jednak slouží jako přídavné zdroje tepla.

Jako materiál pro výrobu se obvykle vybírá nízko uhlíková ocel. Má dobrou odolnost proti korozi a dlouhou životnost. Pro další ochranu je povrch těchto radiátorů pokryt práškovým smaltem.

Baterie ze surového železa

\ t

Taková topná zařízení stojí téměř ve všech budovách sovětské budovy a dokonce zpívaná v mnoha filmech. Stojí za zmínku, že mnoho litinových baterií instalovaných v budovách během výstavby komunismu stále věrně a pravdivě slouží dětem a vnukům svých prvních majitelů.

Baterie pro litinu

\ t

Litina je ideální pro výrobu topných těles. Vyznačuje se vynikající tepelnou vodivostí a vysoká hmotnost kovu v těchto bateriích umožňuje hromadit teplo. Litina je dostatečně odolná vůči agresivnímu médiu chladicí kapaliny v hlavních potrubních rozvodech tepla. Přenáší na svém povrchu velké množství vody s velmi destruktivními přísadami, ale nekoliduje se několik desetiletí.

Forma litinových radiátorů - dobře známá "harmonika" je ideální pro distribuci tepla uvnitř budov. Rozděluje sálavé teplo na radiální tok (který zabírá asi 70 procent celkového objemu) akonvekce, která představuje 30%.

Po instalaci litinových radiátorů můžete zapomenout na výměnu topných zařízení po dobu asi 50 let. V současné době tyto klasické baterie zažívají určitý druh renesance. Moderní výrobní technologie jim umožňuje, aby byli právem nazýváni vůdci v poměru „cena-kvalita“.

Radiátory z hliníku

Hliníkové radiátory jsou "mladými" zástupci rodiny domácích topných spotřebičů. Vstoupili do našich životů doslova před několika lety a už si právem užívají obrovské popularity mezi spotřebiteli, které vypadají z estetického hlediska velmi atraktivní a liší se vynikajícím tepelným výkonem.

Radiátory z hliníku

\ t

Profily pro hliníkové baterie jsou vyráběny metodou odlévání a vytlačování. Každá sekce je opatřena kolektorem, jehož úkolem je kombinovat přívodní a výstupní kanály chladiva. Při výrobě profilů z hliníkových baterií mají speciálně navržený tvar, který maximalizuje tepelný výkon při průchodu chladicí kapaliny. Přední část těchto panelů má žebra a v horní části jsou vytvořeny vzduchové výstupy.

Pro instalaci ve vnitřních prostorách si můžete vybrat profily hliníkových radiátorů ve správném množství v závislosti na úkolech. Také průmysl vyrábí hliníkové profily různých výšek, takže můžete s jejich pomocí vyřešit jakoukoliv architektonickou úlohu.

Nicméně, hliník, navzdory širokému použití v různých odvětvíchZařízení se mohou rozpadnout pod vlivem agresivního chladiva. Zvláště aktivní je tento proces na spojích s jiným zařízením, které má ve své struktuře měď. Dochází k tzv. Elektrochemické korozi. Aby se zabránilo poškození vnitřku dutin hliníkových profilů, nalije se tenká vrstva speciální slitiny.

Bimetalová topná zařízení

\ t

Bimetalická otopná tělesa představují vrchol vědeckých úspěchů v této oblasti. Spojují všechny výhody klasických řešení a prakticky postrádají své nedostatky. Konstrukce těchto radiátorů je velmi silná, protože jejich základem jsou kanály pro průchod chladiva z oceli. V horní části trubek jsou umístěny hrany hliníku, což zabraňuje kontaktu jemného hliníku s agresivním médiem chladiva.

Bimetalové ohřívače

Mezi sekcemi bimetalových radiátorů jsou upevněny ocelové vsuvky, které jim umožňují snášet vysoký tlak vody. Radiátory tohoto typu mohou pracovat dlouhodobě a bezpečně při vysokém zatížení a úspěšně odolávají hydraulickým tlumičům. Taková zařízení vykazují normální provozní tlak až 35 atmosfér a index opsovky dosahuje 50 atmosfér. Uvnitř bimetalového radiátoru je současně více nosiče tepla než v klasickém, což jim umožňuje ohřívat místnost efektivněji.

Taková zařízení jsou úspěšně používána ve výškových budovách s vysokotlakými vodovodními systémy. Z výše uvedeného jsou bimetalická otopná tělesa pokryta práškemsmalt, který neztrácí své estetické vlastnosti, a to ani při teplotě 110 ° C.

Topné baterie jsou lepší: Video